Duaya açtım gönlümü

EFSUNNUR

Üye
Katılım
8 Kas 2006
Mesajlar
60
Tepkime puanı
0
Puanları
0


Gönlün hale hale Yaratıcıya açılması, sonsuz olanla buluşmadır dua. Ve hayat duadan ibarettir. Demiyor mu ki yüce Yaratıcı, “Duanız olmasa ne ehemmiyetiniz var? ” diye kuluna. Dua hayatın özeti olup, yüreğimize ötelerin kokusunu doldurmuyor mu burcu burcu?
Bir olanla, tek olanla ve her şeyin sahibi olanla, aciz, fakir ve nihayetsiz yaralı kulu bir araya getirmiyor mu? Kalpten dudaklara dökülüp, avuçlar dolusu sunulmuyor mu Allah’a?
Dua bir istektir, Ezel ve Ebed sultanının kapısını çalmaktır. Zaten kulun Ondan başka yaralarına deva olacak kimsesi ve çalacak kapısı da yoktur.
Dua, Yaratıcının rahmet deryasından kulunun kalbine düşürdüğü bir damladır. Dua icabettir, muhatabiyettir, rahmettir, serinlemedir, ruhun kapılarını açıp Arşı Ala’ya ulaştığı andır. Dua sonsuz olanla buluşup, ebediyeti hissetmektir.
Dua esirgenmektir, bütün acizliklerimizden, yoksunluklarımızdan, kötü duygu ve arzularımızdan.
Dua bir iksirdir, dermansız yaralarımıza, acıyan yanlarımıza, ulaşamadığımız arzularımıza...
Dua; varlığımızı her şeyiyle Rabbimize sunduğumuz ve Onunla bütünleştiğimiz andır. Onun nurundan avuçlarımıza dökülen ve bizi kuşatan bir aydınlanmadır.
Dua, Varlığın sahibiyle buluşup, var olmaktır. Hiçlikten ve yokluktan kurtulmaktır.
Bu kadar önemli bir iş hatta görevi, adeta hayatın hayatı olan duayı yaşamımıza yerleştirmek, Rabbimizin kapılarını çalarak yalnız olmadığımızı hissetmek bizler için çok önemli.
Özellikle de günümüzde, medeniyetin oyuncaklarından bunalan ruhlarımızı sonsuz olanla nasıl buluşturacağımızı ve Allah’a açılan kapıları nasıl çalacağımızı yeniden keşfetmemiz gerekiyor.
Eşyanın Sahibinden uzaklaşarak kullanmaya çalıştığımız her şey aslında bir nevi hırsızlıktır. Dua her şeyin sahibini tanımak ve Ona yönelmekten öte, verdiği her şeye de bir şükürdür. Aslında insanın her hali bir duadır, yakarıştır. Bütün acizlikleri içinde barındıran ve aklıyla da acizliğinin farkında olan bir varlık olarak hepimiz Onu arıyor, Onu istiyor, Onu soruyoruz, O da bütün bu varlığımızın isteklerine lütfuyla her an cevap veriyor. Biz ondan bihaberken bile.
Kulluğun özeti duada gizli. Namaz bile bir dua değil midir? Bütün eşyanın dualarını Allah’a ulaştırma makamında başın Arşın sahibinin önünde eğilip, gönlünü teslim ettiği en anlamlı bir dua biçimi. Dua bu kadar şumüllü ve geniş iken, bizim dar dünyamızda nasıl oluyor da çoğu kez “Duam kabul edilmiyor! ” Diyerek, Allah’a karşı bir siteme dönüşüyor? İşte bu da cahilliği had safhada olan biz kulların bir tepkisi olsa gerek.
Eşyaya somut sonuçlarıyla bakan ve beklentileri, istekleri dünya makamını doldurmaya yönelik olan biz kullar, her şeyin arkasından nefsimizin çıkarına sonuçlanacak işler peşinde koşuyoruz çoğu kez. Bu yüzden de dua makamının ve duanın büyüklüğünün küçük arzularımızın, basit isteklerimizin sonucunda bir beklentiye dönüşmesinin acılarını yaşıyoruz.
Dua ibadetlerin özeti, hatta bütün ibadetlerin ve yakarışların toplamı.
Yüce Kur’an’ın buyurduğu gibi “Duanız olmasa ne ehemmiyetiniz var? ”
Duayla varlığımızı yeniden inşa etmek duasıyla…

Meryem Tortuk
:good[1]:
 

^diyar^

susss gönlüm!!!
Katılım
2 Kas 2006
Mesajlar
1,742
Tepkime puanı
11
Puanları
0
Yaş
40
Konum
istanbul
"Allahım! Faydası olmayan namazdan sana sığınırız."
"Allahım! Doğruyu bize ilham et! Bizi nefsimizin kötülüklerinden kurtar!"
"Allahım, senden faydalı bir ilim, kabul edilmiş bir amel, güzel bir rızık dileriz."

"Ey kalbleri evirip çeviren! Kalbimizi dinin üzerinde sabit eyle!"

"Allahım! Acizlik, tembellik, korkaklık, yaşlılık, cimrilik, ihtiyarlık ve kabir azabından sana sığınırız.
Allahım! Nefsimize takvasını ver ve onu temiz eyle! Onu yalnız sen temiz edersin. Onun koruyucusu ve efendisi sensin.
Allahım! Fayda vermeyen ilimden, korkmayan kalpten, doymayan nefisten ve kabul olunmayan duadan sana sığınırız."
Rabbim gönülleri duasız bırakmasın
DUAYLA...
 

suffa

Üye
Katılım
10 Kas 2006
Mesajlar
50
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
45
Konum
bursa
Rabbim,
sevgimizi arttır
ilmimizi arttır
bizi sana ve insanlara karşı mahcup etme
ve bizi senden başkasına muhtaç teme.....
 

fatıma1

Doçent
Katılım
30 Eki 2006
Mesajlar
1,106
Tepkime puanı
2
Puanları
0
Konum
istanbul
Allah'ım, senden, kalbimi daima hidayette kılacak, perişanlığımı toplayacak, dînî hayatımı islah edecek, kaybettiğimi tekrar kazandıracak, şu anımı değerlendirecek, amelimi tertemiz kılacak, yüzümü ağartacak, beni rüşde erdirecek, her türlü kötülükten kurtaracak rahmetini istiyorum.

Allah'ım, bana sâdık îman nasib et. Beni bir yakîne erdir ki küfürden korunmuş kıl. Bir rahmet verip dünya ve ahirette aziz et.
 
Üst