Duanın kabulü için | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Duanın kabulü için

bulut_bey79

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
28 Eki 2006
Mesajlar
12,118
Puanları
0
Web sitesi
3422unitedstates.spaces.live.com
Hadis âlimi Ahmed bin Abdüllah İsfehani buyurdu ki: “İbadetler on kısımdır: Dokuz kısmı helal kazanmaktır. Bir kısmı da bildiğimiz bütün ibadetlerdir. Resulullah efendimiz buyurdu ki, “Allahü teâlâ güzeldir. Yalnız güzel yapılan ibadetleri kabul eder. Allahü teâlâ, Peygamberlerine emir ettiğini, müminlere de emir etti ve buyurdu ki: Ey Peygamberlerim! Helal yiyiniz ve salih, iyi işler yapınız! Müminlere de emir etti ki: Ey iman edenler! Sizlere verdiğim rızklardan helal olanları yiyiniz!”
Resul “aleyhisselam” sözüne devam ederek buyurdu ki: “Uzak yoldan gelmiş, saçı sakalı dağılmış, yüzü gözü toz içinde bir kimse, ellerini açıp dua ediyor. ‘Ya Rabbi!’ diye yalvarıyor. Halbuki yediği haram, içtiği haram, gıdası hep haram. Bunun duası nasıl kabul olur?”
Yani haram yiyenin duası kabul olmaz. Haramı, helali, şüphelileri ve faizi bilmeyen, bunları birbirinden ayıramayan, haramdan kurtulamayıp, ibadetleri boşuna gider.”
Hazreti Osman bin Affân buyurdu ki: “Beş vakit namazı vaktinde kılıp devam eden kimseye, Allahü teâlâ dokuz şeyi ihsân eder:
1- Allahü teâlâ o kulunu sever,
2- Bedeni sıhhatli olur,
3- Melekler onu belâlardan muhafaza eder,
4- Evine bereket iner,
5- Yüzünde sâlihlerin siması (alâmeti) olur,
6- Allahü teâlâ o kulunun kalbini yumuşatır ,
7- Kıyâmet günü sırat köprüsünü şimşek gibi geçer,
8- Allahü teâlâ onu Cehennem ateşinden kurtarır,
9- Allahü teâlâ onu Cennette evliyâsına komşu eder.”
İmamı Gazali hazretleri buyurdu ki: “Bu dünya, ahiret yolcularının bir konak yeridir. İnsana burada yiyecek ve giyecek lazımdır. Bunlar ise çalışmadan ele geçmez. Her an mal kazanmak için uğraşan aldanmıştır. Hem ahiret için hazırlanmalı, hem de dünya ihtiyaçlarını kazanmalıdır. Fakat, bunları da, ahiret yolculuğunda lazım olduğunu düşünerek kazanmalıdır.”

Hikmetler
Mehmet Oruç
 
Üst