dualar neden kabul olmaz?

Bedrin_Aslanı

Profesör
İbrahim bin Edhem bir gün Basra çarşısında gezerken halk başına toplandı ve “Bana duâ edin icabet edeyim” meâlindeki âyet-i celileyi sordular ve: “Biz Allah(cc)'a dua ediyoruz. Fakat müstecap olmuyor. Acaba neden? ” diye yakındılar.

Dedi ki: Kalbiniz on şeyden ölmüştür:

1 ) Allah(cc)'ı tanırsınız, ama hakkını edâ etmezsiniz.

2 ) Allah(cc)'ın kitabını okursunuz, ama onunla amel etmezsiniz.

3 ) İblis'in düşmanlığını iddia edersiniz, ama ona tâbi olursunuz.

4 ) Resûlullah(SAV)'ın sevgisini iddia edersiniz, ama onun izini ve sünnetini terk edersiniz.

5 ) Cennetin sevgisini iddia edersiniz, ama onun için amel etmezsiniz.

6 ) Cehennem korkusunu iddia edersiniz, ama günahlardan çekinmezsiniz.

7 ) Ölümün hak olduğunu iddia edersiniz, ama onun için hazırlanmazsınız.

8 ) Başkalarının ayıpları ile meşgûl olursunuz amma kendi ayıplarınızı terk etmezsiniz.

9 ) Allah(cc)’ın verdiği rızkı yersiniz, ama Allah(cc)'a şükür etmezsiniz.

10) Ölülerinizi gömersiniz, ama onlardan ibret almazsınız.

emmargah

Profesör
teşekkürler bi an ben nefsim ve yaptıklarım geldi aklıma.

Gülçehre

Asistan
selamun aleyküm..

Güzel paylaşım ama siz de bilirsiniz ki dualar bu dünyaa olmasada HAK katında daim kabul buyurulur.Yazıya dünyevi yönden mi bakılmalı?

Bedrin_Aslanı

Profesör
Şöyle bir durum var kardeşim.
Namaz kılan ve ardından dua eden bir kimsenin. Duası kesinlikle geri çevrilmiyor.
Örnekle anlatmaya çalışayım izninizle:
Ben polo marka araba istedim. Ya bana istediğim gibi polo yada onun misli yani Ferrari gibi. Yada ahirette çok daha misli verilir.
Ama şuda var yukarıdakilerin hepsini es geçen birininde namazı veya ettiği duaları nekadar makbul olur orasını bilemem.

Ben her okuduğumda yaptığım ve yapmakta olduğum yanlışlar aklıma geliyor.
Bir kişi bile buradan ders çıkarsa benimiçin çok büyük bi mutluluk olur.
Allah CC emanet ol...

Gülçehre

Asistan
Limriemvrm' Alıntı:
Şöyle bir durum var kardeşim.
Namaz kılan ve ardından dua eden bir kimsenin. Duası kesinlikle geri çevrilmiyor.
Örnekle anlatmaya çalışayım izninizle:
Ben polo marka araba istedim. Ya bana istediğim gibi polo yada onun misli yani Ferrari gibi. Yada ahirette çok daha misli verilir.
Ama şuda var yukarıdakilerin hepsini es geçen birininde namazı veya ettiği duaları nekadar makbul olur orasını bilemem. Es geçmek mümkün değildir,HATTA HEPSİ DOĞRU
Ben her okuduğumda yaptığım ve yapmakta olduğum yanlışlar aklıma geliyor.
Bir kişi bile buradan ders çıkarsa benimiçin çok büyük bi mutluluk olur.
Allah CC emanet ol...

Allah(c.c.) razı olsun yazınıza asla bir sözüm olmadı,ki olmaz da..sadece başlığa değinmek istemiştim.

selametle

Cimen

Üye
çok çok makbule geçti teşekkürler daha önce okumuştum ama tekrar da okumaya ihityacım vardı teşekkürler .. :clap2:

MUSAB21

Paylaşımcı
Web sitesi
www.huzuriklimi.com
اَحَد;14898' Alıntı:
selamun aleyküm..

Güzel paylaşım ama siz de bilirsiniz ki dualar bu dünyaa olmasada HAK katında daim kabul buyurulur.Yazıya dünyevi yönden mi bakılmalı?

bende kardeşe katılıyorum samimi edlilen hiç bir dua kabul edilmemezlik olmaz... zaten ALLAH diyor ayette dua edin duanıza icabet edyim ama şu fark var bizim istediğimiz olmayabilir.. ALLAH bize farklı ve daha güzel yollar açabilir.... bu şuna benxe bi çoçuğun annesinden tatlı ilacı istemesi gibi bişey fakat anne anliz eder ve bakarsa tatlı ilaç iyi değil ona acı ilaç lazım çünkü onu ileştirecek ilaç acı ilaçtır o zaman çoçuğun istediğinin tam tersini verir...

duada öyle her isteğimizin oolacak bişey yokkk

GeCeM

Üye
Güzel PayLaşım gerçekten zaten bunLarı yapamıyorsak duamız ne kadar samimi ve içten olurki ;)

Benim meseLa Duam kabuL olmassa vardır bundada vardır bir hayır diyorum zaten dua ederken hayırlısıysa nasip et Allahım diyorum..

TşKLeR Limriemvrm bu bilgiLer için Allah razı oLsun..