Dua nedir ve nasıl yapılmalıdır

berraksu

Aşafatlı
Dua, kulun ümit dalı ve Rabbine bağlılığının en güzel ifadesidir. Dua, cennet yollarını
açan, kalbe safa, ruha gıda veren ve ebediyyet serinliğini tattıran vecd halidir.
Dua, mü'min için eşi bulunmaz bir silah, ümit gecesinde hayırlı bir sabah, bela,
şiddet ve felaket çemberinden kurtuluş ve felahtır. Dua, yerde nur, gökte nur,
sağda nur, solda nur ve kul için bir tükenmez huzurdur. Dua, Hak kapısının
halkasını tutmak, çırpınan gönüllere ilahi rahmeti dilemektir. Dua, kulun şerefini
artıran, iki alemde de yüzünü ak eden, bir güzellik bulutu halinde rahmet katrelerini
gönül toprağına döken en hayırlı şeydir.

Nihayetsiz kudret ve sonsuz Rahmet sahibi Mevlamız buyuruyor ki: "Kullarım
(Habibim) sana beni sorunca (haber ver ki) işte ben muhakkak yakınımdır. Bana o
dua edenin davetine icabet ederim. (Bakara:186)

Gece edilen dualar daha makbuldur. Gecenin yarısı geştiği vakit ve insanların
uykuda bulundukları bir demde Rabbi Teala nida eder: "Var mı Zat-ı ehadiyyetime
dönüp tevbe edici, var mı benden isteyici, varmı mağfiret dileyici?"

Yani kullarım benden istesin de onların ellerini eteklerini rahmetimle doldurayım,
onların dileklerini kabul edeyim, onları rızama erdireyim denilmektedir. Bu ne güzel,
ne hoş ikramdır...

Nihayetsiz olan Mülkün Seyyidi ve Kevser Havuzunun Sahibi buyuruyorlar ki:
Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri dönmez. Yani kabul olunur:

-Receb'in ilk gecesi
-şabanın yarısı (berat) gecesi
-Cuma geceleri
-Ramazan Bayramı gecesi
-Kurban Bayramı gecesi

şerefli vakitleri aramak da duanın adabındandır. O vakitlerde yapılan dualar
makbuldür çünkü öyle vakitler her zaman ele geçmez. Onlarda şunlardır:
Sene içerisinde arefe günleri,

-Aylardan Ramazan ayı
-Günler içinde Cuma günleri
-Gecelerde seher vakitleri

Yine Cuma günü içinde bir saat vardır ki, bir kimse o vakte denk gelip dua ederse
duası kabul olur.

Resulullah (sav) Efendimiz buyuruyor ki: "Kulun Allah'a (manen) en yakın olduğu
hal, secdede bulunduğu halidir. Secde (esnasında) Allah'a çok dua edin." (Müslim)

Bir başka hadiste: "Dua, ezan ile kamet arasında reddolunmaz." (Ebu Davud)

Yapılan dua huşu ile, Allah korkusu ile, aşk ve vecd ile olmalıdır. Yine duada kendi
arzusunu değil, Cenab-ı Hakk'ın rızasını önde tutmalıdır ki netice alınsın.

Kul duaya, arzu ettiği şeyi hemen istemekle değil, yüce Allah'ın adını anarak, onu
zikrederek, onun güzel isimlerini söyleyerek başlamalıdır.

Ibn Abbas Hz'in nakline göre, yine Alemin Rahmeti ve varlığın Nuru dua ettiği
zaman avuçlarını birleştirir ve iç kısmını yüzüne çevirirdi.

Görüldüğü üzere hem avuçları birleştirmek hemde ta koltuk altları görülünceye
kadar elleri açmak sünnete uygundur. çünkü her iki şekilde de kainatın Efendisi
dua etmişlerdir.

Gizlice ve kırık bir kalple yapılan dualar kabul olunmaya daha layıktır.
Hadis-i şerifte buyuruluyor ki: "Gizlice yapılan dua, açıkta yapılan yetmiş duaya
denkdir."

Duanın sonunda kişi kendisi "Amin"demelidir. O amin deyince melekler de aynı
şekilde amin derler. Meleklerle dua edenin amin demesi, birbirine denk düşünce
fazileti bin kat artacak ve böylece dua aminle mühürlenmiş olacaktır.

Hamd, Sena ve Selavat, Besmele ve Allah Teala'ya hamdederek, Resul-i Ekrem
(sav) üzerine salat-ü selam getirerek başlanmalıdır. Ve yine duanın sonunda,
Salat-ü Selam tekrar edilmelidir. çünkü Nebiler Nebisine salat okumadan yapılan
dualar perdelidir, menziline ulaşamaz.

Hanne

Doçent
Bİldİklerİm Vardi... Bİlmedİklerİmİ De ÖĞrenmİŞ Oldum Allah Razi Olsun...emeĞİne SaĞlik....

fatıma1

Doçent
emeğine sağlık kardeş tekrarda her zaman fayda vardır....dualarınızda bizleri unutmayın..

melde

helina_roje
Allah razı olsun hasretim çok güzel bir paylaşım.

yonat

Asistan
Web sitesi
www.avar.tr.cx
Bide soru soran olsun , Resulullah (sav) Efendimiz buyuruyor ki: "Kulun Allah'a (manen) en yakın olduğu
hal, secdede bulunduğu halidir. Secde (esnasında) Allah'a çok dua edin." (Müslim)
secdede dua nasıl yapılır?secdede namazın içindedir,namazda konuşmak namazı bozar,içindenmi fısıldıyacaksın.....

2007run

Üye
Allah Razı olsun .Allah hepinizi Ikı Cihanda ak ve pak eylesin ..

2007run

Üye
Bide soru soran olsun , Resulullah (sav) Efendimiz buyuruyor ki: "Kulun Allah'a (manen) en yakın olduğu
hal, secdede bulunduğu halidir. Secde (esnasında) Allah'a çok dua edin." (Müslim) secdede dua nasıl yapılır?secdede namazın içindedir,namazda konuşmak namazı bozar,içindenmi fısıldıyacaksın.....
Yonat , bu konu da benım bıldıgımı paylaşayım 3. rekatta secdeye vardıgımızda dua edebılıyormusuz tabıı bu kesındoır dıyemıyorum .. ben daha oncelerı secdedeyken soylemem gereknelrı soyledıkten sonra doğrulmadan aynı ses tonuyla duamı edıyrodum sonra senın gıbı dusundum acaba namazımı bozmuyormuyum dedım şimdilerde yalnızca beynımde ve kkalbımden duamı gecııryorum .. ve zaten namazamı bıtırıp selamımı verdıkten sonra da

1 salavat ve fatıha tevbe ıstıgfar ve ayetel kursı dualarımı ve dıger dualarımı okuyup sonra tekrar secde edıp dualarımı o şekılde yapıyorum ardından namaz tespihlerımı çekıyorum bı salavat daha getırıp bıtırıyorum namazımı .. bu şekılde de secde de dua edıyor oldugumu umut edıyorum ...
Diğer arkadaşlardan da bılgı ıstıyorum bu konuda ben de :)

yonat

Asistan
Web sitesi
www.avar.tr.cx
Sagolasın 2007 nin en hızlı koşanı kardeşim:) .Bunu daha çok bilgisi olanlara sormak lazım,vardı böyle bi site araştıracam,İslam alimleri erinmeden tek tek cevaplıyordu,buluruz inşAllah......tekrar sagol....

yonat

Asistan
Web sitesi
www.avar.tr.cx
Soruyu www.sorularlaislamiyet.com 'a yazdım ve şöyle bi cevap geldi........
Değerli Kardeşimiz;

Hanefiler, Hz. Huzeyfe'den gelen şu hadis uyarınca secdede "sübhane rabbiyel a'la" duasını okurlar. Huzeyfe (r.a) diyor ki: "Hz. Peygamber rükuunda 'sübhane rabbiyel azim'; secdesinde de 'sübhane rabbiyel a'la' derdi" (Ebu Davud, II, 30).

Kaç defa söylenileceği hakkında da ölçü alınan hadis şudur: Abdullah b. Abbas bildiriyor: "Sizden biriniz rükû yaptığı zaman üç defa sübhaneke rabbiyel azim desin. Üç, tesbihin en az miktarıdır. Secde ettiği vakit de üç defa sübhâneke rabbiyel a'lâ' desin; bu, tesbihin en azıdır" (Ebu Davud, II, 40). Ancak Rasûlüllah'ın secdelerinde bunun dışında da değişik dualar yaptığı bir gerçektir. Örneğin, "Sebbih isme rabbikel a'lâ"; "sübhâne rabbiyel a'lâ ve bihamdih"; "Subbuhun, kuddusün, Rabbul melâiketihî ve'r-rühi"; "Sübhâne zil-ceberüt vel-meleküt, vel-kibriyâi velazameh"; "Allâhümme Rabbenâ ve bihamdike, Allâhümmeğfirlî"; "Allâhümmeğfirlî zenbî küllehu diggahu ve cillehu ve evvelehu ve âhirehu alaniyetehu ve sırrahu"; "Eüzu bi rıdâke min sehatike ve eüzu bimuâfâtike min ukûbetike ve eûzu bike minke lâ ahsî senâen aleyke, ente kemâ esneyte alâ nefsike" gibi duaları Hz. Peygamber secdelerinde okurdu (Ebu Davud, II, 28-35).

Hanefi mezhebine göre kişi secde de hadiste rivayet edilen tesbihlerden başkasını söylemesi uygun değildir.

Secdede “Sübhane rabbiyel ala” demek sünnettir. Bu nedenle bu duayı terk eden sünneti terk etmiş olur. Namazı geçerlidir. Ancak Sünnet sevabından mahrum kalır.

Secdedeyken özellikle sünnet ve nafile namazlarda istediğiniz kadar ve istediğiniz şekilde dua edebilirsiniz. Ancak farz namazlarda diğer farzları geciktirme söz konusu olacağı için vacibi terk etmekten dolayı sorumlu olursunuz ve sehiv secdesi gerekir.

En güzeli yukarıda verdiğimiz duayı üç defa söylemektir. Nafile namazların secdesinde ise serbest olarak istediğiniz gibi dua edebilirsiniz.

Selam ve dua ile...

Acızane

Üye
beraksu kardeş eline ve diline sağlık güzel paylaşım.