Dövizi, altını olanların bozdurup ₺’ye çevirmesi farzdır

ihvanistanbul

AkhenAton
Yaşadığımız, adı konulmuş bir istiklal savaşıdır. Bu savaşta tarafsız kalmak, sessiz kalmak düşmanla işbiriliğidir. Elinde dövizi, altını olanların bozdurup ₺’ye çevirmesi farz-ı aynıdır.

Screenshot_1.jpg

@Hakperest o 300 gidecek. TEKRAR YAZAYIM Gİ-DE-CEK! :)
alacaklar elinden :D

cemaliii

Kıdemli Üye
Üstad millet bahçeleri hızlı trenler yapılacakmış daha. Yatırımlar devam edecekmiş. Çek elini hakperest garibanın 300 dolarından.

cemaliii

Kıdemli Üye
Fakirin garibanın 300 dolarını bozdurması yetecek mi? Ağlamak istiyorum hala para harcamaktan trabzona hızlı tren getirmekten millet bahçeleri yapmaktan bahsediliyor. Yani harcamaya devam. Ben dahada yazmak istemiyorum bu siyasi konularda.

cemaliii

Kıdemli Üye
Doların yüklü miktarı kimde var? İşadamı müteahhit zengin esnafta var. Onlar bozdursun. Hatta dekont göstersinler. Fakirin 300 doları neye yeter.

alanyali07

Kıdemli Üye
şimdiye kadar bozdurmamışlarsa demekki o kadar yandaşlık yaptıkları Reis'in sözlerinin hiç kıymeti yokmuş..
ancak menfaat sebebiyle yandaşlık yaptıkları ortaya çıkmış oluyor..
zaten sürekli akpyi körü körüne savunanların yüzde 99unun bir menfaati vardır araştırılsa..
"aman dolarlarıma altınlarıma ellemeyin" diye ilk sırada onlar yer alır..

alanyali07

Kıdemli Üye
şuan Malatyadayım kiralık evler bakıyoruz, 2 hafta önce 800 olan daireleri şimdi 1200 1300 diyorlar..
sorsan muhafazakar şehir akpli şehir, ama dolar artınca ilk fırsatta keseleri doldurma derdindeler..

doları bozdursan ne ki, sen zaten herşeye dolar arttı bahanesiyle zam yaptıktan sonra..

ihvanistanbul

AkhenAton
Fakirin garibanın 300 dolarını bozdurması yetecek mi? Ağlamak istiyorum hala para harcamaktan trabzona hızlı tren getirmekten millet bahçeleri yapmaktan bahsediliyor. Yani harcamaya devam. Ben dahada yazmak istemiyorum bu siyasi konularda.
Dostum cemaliii fakir gariban bunu istiyorsa sen ben ne yapabiliriz? Hakperest zenginmi fakir mi bilmem ama 300 dolarımı bozmam diyor, Abdullah birisi ülkeye 130.000 euro yatırım yapmış, yaptığı yatırımdan197600 Tl (1 Ağust. kur 5,85 - 12. ağustos kur: 7,37 Zararı: 197.600 TL üstelik 12 günde ve artmayacağının garantisi yok ) zarar etmiş, hakperest ona zarara katlan yaptığın karlara say diyor. Abdullah birisi elini taşın altına koymuş, ülkeye güvenmiş parasını yatırmış belki parası yetmemiş borçlanmış. karşılığını zarar olarak almış. Bu adama hiç bir yardım edilemese bile geçmiş olsun, inşaAllah bugünler geçecek demek lazım gelirken katlan buna niye denir? Üstelik abdullah ağa bizi uyarırken biz ülkeyi bu duruma sürükleyen politikalar hakkında güzelleme yapıyorduk. Düşünsene birisi hiç yatırım yapmayıp euro alıp kenara çekilseydi 12 günde 197,600 tl tl bazında parasını arttırmış olacaktı. Günlük net artış 16466 TL.. Bu parayı ilk anda abdullah birisi kaybetti sanıyor insanlar ama hayır memleketimiz kaybetti. o yaptığı yatırımın karşılığında elde edeceği ürün/hizmet vs. neyse 5 liraya sunacaksa şimdi 7 liraya sunacak. Kısa vadede değil ama uzun vadede zararını çıkartacak, çıkartmalı. Çıkartmazsa yatırımını elden çıkartır ve piyasada gördüğü o boşluğu ya bir yabancı ( eee müisad ne diyordu parası olan 40 milyar dolara ülkedeki firmaların 4'te 1'ini alır ) doldurur ya da dolmaz o boşluk ceremesini o yatırıma ihtiyacı olan çeker.

Ak parti 16 yıldan fazladır iktidarda olaya şöyle bakıyorum şu an: 16 yıl, düşünsene 16 yıl... Efendimiz sav 23 yıl peygamberlik yaptı. 23 yılda çoluğunu çocuğunu diri diri gömen, zalim, laf anlamaz, iylikten uzaklaşmış bir milletten Hz.Ebubekirler, Hz.Ömerler, Hz.aliler ve dahi selmanlar, abdurrahmanlar, servetini defalarca feda eden osmanlar çıkarttı Allahın rahmetiyle. 16 yılda şu adamlar yetişti diyebiliyor muyuz? Veya şu şu üniversitelerimiz çok şükür dünyada ilk yüze girdi hedef ilk elli ve sonraki hedef ilk on diyebiliyor muyuz? Dış güçler uçak üretmeni belki engelleyebilir ama üniversitelerde kaliteyi arttırmanı engelleyemez değil mi? Liselerin hali ortada. Ülkenin geleceğine dair ümitler bu yüzden kısır belkide. Bilmiyorum herşey birbiriyle ilintili. Yeterince büyük hatayı ihanetten ayırmak zordur. Yeterince büyük hataların bedelini ödüyoruz.

Hakperest

Kıdemli Üye
Benim 300 doları geçin de feyste katar 300 milyar dolar gönderecekmiş.
Yalan mı gerçek mi bilemedim

spesifik

آزادی قید و بند
Hacc için önden yatırdığımız 600 doları darbe olunca vermediler
Darbe oldu hacc iptal edildi umreye gittik
Elhamdülillah ki gittik
Bencağız da tekcecik bir bilezik var
Abime borç vermiştim daha gecen ay yaptı
İyiki yapmış altın uçtu...
Borç verebilirim ama bozduramam kusura bakmayın -))

Darul_Beka

Profesör
Hacc için önden yatırdığımız 600 doları darbe olunca vermediler
Darbe oldu hacc iptal edildi umreye gittik
Elhamdülillah ki gittik
Bencağız da tekcecik bir bilezik var
Abime borç vermiştim daha gecen ay yaptı
İyiki yapmış altın uçtu...
Borç verebilirim ama bozduramam kusura bakmayın -))
bir bilezik 50 dolar farketmez
karınca misali tarafınız belli olsun bu savaşta
bozdurun bence

Darul_Beka

Profesör
sifil hoca
güzel bir fetva vermiş
bu bir açık savaştır

spesifik

آزادی قید و بند
bir bilezik 50 dolar farketmez
karınca misali tarafınız belli olsun bu savaşta
bozdurun bence
Bizim safımız belli
Hiç bir zaman sistemin adamı olmadık olmayacağız
Yerleşirsem ilitam harç parası bi kenarda tuttuğum
Ama karar verdim alyansımı bozacağım -)))

Darul_Beka

Profesör
Bir saray daha yakışır ülkeye o para ile. Saray yapmazsa ülkeye yazık.

Arkadaşlar 300 değil 3300 gelse ne fayda. Kekin yanına çay değil kola verir yine bitirirler o parayı.

Tekrar ediyorum. Ülke batmış ve bitmiştir. Biraz daha böyle devam eder, sonra iflasını isteriz.
çok acı talip chp ağzı ile yazı yazıyor
hemde küffar tarafından topyekün ekonomik savaş ilan edilmişken
sen böyle yazdıkça ben senin tasavvuf anlayışından da şüphe duymaya başladım
çok
açık
ve
net
dolar kırbacıyla Müslümanlara vurulmak isteniyor
sen hala chp ağzı ile konuşuyon
bir de diğer ihvanistnbul
yazık size bir de tasavvuf ehli olacaksınız
sizin inandığınız tasavvufu bir kez daha sorgulayın

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Ebubekir Sifil hoca, söyle bakim dalgalı kur nedir ve ne neye hizmet eder diye sorsan cevap veremez. Ama iş fetva vermeye gelince kuşa yem atar gibi sallıyorlar.

Bu fetva dalgalı kura hizmet ediyor.

Madem yöneticiler bu krizi EKONOMİK SAVAŞ diye nitelendiriyor, o halde döviz alım satımını durdursunlar. Durdurabiliyorlar mı? Hayır. Tam tersine kota koymuşlar. Genel halk günlük 50 dolardan fazla döviz alamıyor, ama istediği kadar bozdurabiliyor. Eğer bu kotayı zenginlere ve dış güçlere koyamıyorsan ben senin ekonomik savaş verdiğine inanmam.

Bana birisi şu soruların cevabını versin;

1) bozdurulan dolarlar nereye gidiyor?
2) uygulanan kota sırf Türk Vatandaşlarına mı uygulanıyor yoksa herkese mi?
3) Türkiye kaybediyor, halk fakirleşiyor. TL'den eksilen değer nereye gidiyor?

Ekonomiden anlamam, ama şu kadarına aklım eriyor. Bir yerden bir şey eksiliyorsa mutlaka bir kaçak vardır. Mesela testiden su eksiliyorsa o testi çatlak demektir. Bu durumda yapılacak ilk iş bu çatlağı kapatmaktır. Çatlak tamir olduktan sonra su doldurulur. Gördüğüm kadarıyla şu an yapılan iş, çatlağı tamir etmekten ziyade çatlak testiye su doldurmaktan ibaret.

“İmanı olan üstten su doldursun” deniyorsa, ve çatlağın altına birileri kendi testisini koymuşsa bunun adına ekonomik savaş değil soygun denir.

Son düzenleme:

adams77

Kanalizasyoncu
Şaka dimi biri şaka olduğunu söylesin lütfen

Darul_Beka

Profesör
Ebubekir Sifil hoca, söyle bakim dalgalı kur nedir ve ne neye hizmet eder diye sorsan cevap veremez. Ama iş fetva vermeye gelince kuşa yem atar gibi sallıyorlar.

Bu fetva dalgalı kura hizmet ediyor.

Madem yöneticiler bu krizi EKONOMİK SAVAŞ diye nitelendiriyor, o halde döviz alım satımını durdursunlar. Durdurabiliyorlar mı? Hayır. Tam tersine kota koymuşlar. Genel halk günlük 50 dolardan fazla döviz alamıyor, ama istediği kadar bozdurabiliyor. Eğer bu kotayı zenginlere ve dış güçlere koyamıyorsan ben senin ekonomik savaş verdiğine inanmam.

Bana birisi şu soruların cevabını versin;

1) bozdurulan dolarlar nereye gidiyor?
2) uygulanan kota sırf Türk Vatandaşlarına mı uygulanıyor yoksa herkese mi?
3) Türkiye kaybediyor, halk fakirleşiyor. TL'den eksilen değer nereye gidiyor?

Ekonomiden anlamam, ama şu kadarına aklım eriyor. Bir yerden bir şey eksiliyorsa mutlaka bir kaçak vardır. Mesela testiden su eksiliyorsa o testi çatlak demektir. Bu durumda yapılacak ilk iş bu çatlağı kapatmaktır. Çatlak tamir olduktan sonra su doldurulur. Gördüğüm kadarıyla şu an yapılan iş, çatlağı tamir etmekten ziyade çatlak testiye su doldurmaktan ibaret.

“İmanı olan üstten su doldursun” deniyorsa, ve çatlağın altına birileri kendi testisini koymuşsa bunun adına ekonomik savaş değil soygun denir.
Ekonomiden anlamadığın çok açık
en basiti ile söyleyeyim talep artarsa fiyatta artar arz artarsa fiyat yine düşer dolayısıyla
dolar talep edilmiyip tam tersi dolar bozdulursa fiyat düşer
ayrıca elin gavurları bile türkiyeye ekonomik savaş ilan edildiğini
kabul ediyor
bir burdaki bir kaç Müslüman saf rolünde chp ağzı ile konuşuyor