DostunDostu ile Röportaj

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Verda

Gales
Merhaba @DostunDostu röportaj başlığımıza hoşgeldin, davetimizi kabul ettiğin için ayrıca teşekkür ederiz. Öncelikle bize kendinden biraz bahseder misin nerede yaşıyorsun, ne işle meşgulsun ve ihvan forumla nasıl tanıştın?

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Merhaba hoşbulduk,

İstanbul'da yaşıyorum. Yurt dışına arasıra çıksamda ana merkezim İstanbul. Ne işle meşgulüm? İnternet üzerinden ticaret yapıyorum. Sitenin ismini sormayın. Bazı konularda yüzümün peçeli kalması gerektiğine inanıyorum. Bu foruma google üzerinden tesadüf ettim.

Asıl memleketim Ankara. Ankara'nın bir köyünde doğup büyüdüm.

Verda

Gales
Sitemizin beğendiğin veya eleştirdiğin yanları var mı varsa nedir?

Kendine ait yazı çalışmaların veya denemelerin var mı?

Ne tür kitaplar okursun, ne tür filmlerden ve ne tür müziklerden hoşlanırsın?

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Site güzel. En beğendiğim taraf özgürce her şeyin tartışılabilmesidir. Böyle bir erdeme sahip islami site bulmak çok zor. Şimdilik hiç bir eleştirim yok. Galiz kelimeler konularında hassas olmanızı anlıyorum.

Her türlü kitabı okurum. Hiç ayrım yapmam. Önce kitabın ortasından bir kaç satır okur karıştırırım. Baktım ki çok saçma hemen küfrü basar kitabı duvara fırlatırım.

Müzik, genelde özgün müzik dinlerim. Ahmet Kaya'nın samimiyeti ve duygusu, Alevi-Bektaşi türkülerinin ritim ve felsefi derinliği vesaire. Yabancı müzikte dinlerim. Son zamanlarda batı klasik müziğine sardım. Yaşlanıyorum her halde.

Basit propaganda içerikli filimleri izlemem. Mesela Fetih 1453 filmi basit bir propaganda filmidir. Filmin en son sahnesinde Ayasofya'ya girip kucağına bir çocuk alıp sevmesi çok basit. Sanat öyle bir şeydir ki kendinizi eleştirirken bile yüceltebilirsiniz. Biz bunu bilmiyoruz.

Verda

Gales
Evet malum bunlar ısınma sorularıydı :D

Melamiliğe yakınlığın olduğunu anımsıyorum, yanılıyorsam düzelt lütfen. Eğer öyleyse bize melamilikten biraz bahseder misin tam olarak nedir veya ne değildir? Ve dahi diğer tarikat ehlilerinin size karşı menfi tutum nedenleri nedir ki senin tarikat ve tasavvufu her zaman öncelediğin de bilinen bi gerçektir?

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Kendime ait yazı çalışmalarım; fikir, şiir, senaryo, hikaye çalışmalarım var. Karikatür çizerim. Lakin yazar çizer sonra beğenmez yırtarım. Bugün yazdığımı birkaç hafta sonra beğenmiyorum. Oysa aşırı titiz birisi de değilim. Dağınık yaşarım. Belki kendimle barışık değilim, ondandır. Hep mükemmelin peşindeyim.

Boşandıktan sonra 20'li yaşlarımda eşime yazdığım aşk mektuplarını okudum. Hayret ettim nasıl yazmışım bunları diye. Tuhaf oluyor insan. Aslında yazılanları bir kenara koymak gerek. Forumlarda yazmanın güzel tarafı kalıcı olması. Belki buralarda çok yazmaya yönlenmemin sebebi budur. Bilmiyorum..

Verda

Gales
Kendime ait yazı çalışmalarım; fikir, şiir, senaryo, hikaye çalışmalarım var. Karikatür çizerim. Lakin yazar çizer sonra beğenmez yırtarım. Bugün yazdığımı birkaç hafta sonra beğenmiyorum. Oysa aşırı titiz birisi de değilim. Dağınık yaşarım. Belki kendimle barışık değilim, ondandır. Hep mükemmelin peşindeyim.

Bence emeklerine haksızlık ediyorsun onları yırtarak, toplumumuzun yazan çizen insanlara ihtiyacı var hiç birşey dört dörtlük değildir fakat bir yönü mutlak anlamda değer ifade edebilir, onları ufak ufak paylaşıma başlamalısın derim en azından burada bizlerle =)

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Evet malum bunlar ısınma sorularıydı :D

Melamiliğe yakınlığın olduğunu anımsıyorum, yanılıyorsam düzelt lütfen. Eğer öyleyse bize melamilikten biraz bahseder misin tam olarak nedir veya ne değildir? Ve dahi diğer tarikat ehlilerinin size karşı menfi tutum nedenleri nedir ki senin tarikat ve tasavvufu her zaman öncelediğin de bilinen bi gerçektir?

Melamilik bir çeşit protesttir. Kaba bir tavırdır. Başlı başına bir tarikat değil. Her tarikatın içinde belirebilir bir haldir. Hz. Ebubekir'in ''cehenneme benden başkası girmesin'' felsefesinin açılımı diyebiliriz. Mesela size Allah'ı hatırlatmak için yanınızda tuhaf bir laf eder ve siz komünist dahi olsanız Allah'ı ve İslam'ı size savundurur. Yani dinsiz adamı bile titretir. Bunu yaparken de kendisini cehenneme atar bir nevi.. Çok yönlüdür. Bu sadece bir yönüyledir.

Tarikatı malum hepimiz az çok biliyoruz. Bugün misyonuna sadık bir tarikat var mıdır bilmiyorum. Vardır belki benim haberim yok. Fakat çoğu taklit üzre devam eden kültürel yapılara dönüşmüş.

Tarikat sanıldığı gibi insanı pasivize etmez.. Aksiyon adına ümmet içinde çatışma çıkarmak cihatsa evet tarikat ehli pasiftir.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Bence emeklerine haksızlık ediyorsun onları yırtarak, toplumumuzun yazan çizen insanlara ihtiyacı var hiç birşey dört dörtlük değildir fakat bir yönü mutlak anlamda değer ifade edebilir, onları ufak ufak paylaşıma başlamalısın derim en azından burada bizlerle =)
.........:p :) İnşallah

cemaliii

Kıdemli Üye
dostundostu nakşi olarak aklımda kalmış.galiba nakşi tarikine mensuptu.doğruysa veya yanlışsa soralım dostundostuna? nakşi-melamilerindende olabilir.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
89 yılından beri İsmailağa cemaatinden dersliyim. Şeriatperest hocalar beni afaroz ettiler. Efendi etmedi ve her gittiğimde de onlar kovar efendi çağırır :))) Çok gıcık olsalarda böyle. Ne yapalım kapıda herkes şeyh olmuş şeyh mürid olmuş. Şeriatperestlikleri yüzünden bunu bile göremez olmuşlar. Sorsanız güya tarikat ehli hepisi. Şeyhin ayağına kanmakla çömelip domalmakla müritlik olmaz. Riyakarlıktır bu..

lafons7275

Kıdemli Üye

önce kendi yanlışlarından başlasan.

Ben örnek alınan biri değilim. Benim yanlışım beni cehenneme atar. Ama Hz. Ebubekir ra. örnek alınan bir sahabedir. Onun adına iftira atılması birçok kişiyi yanlışa sürükleyebilir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...