Dostlarınıza ilaç 'ikram' etmeyin | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Dostlarınıza ilaç 'ikram' etmeyin

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
43
Uzm.Ecz. Ayşe Göksenin Tuncalı ilaç önerisinde bulunduğunuz kişinin alerjik reaksiyon yapısını bilmeden iyi niyetle de olsa, sırf bize iyi geldi diye bir başkasına önerilmesinin yanlış olduğunu belirtti.
Uzm. Ecz. Ayşe Göksenin Tuncalı ilaç kullanmanın kişisel bir faaliyet olduğunu belirten www.Hastane.com.tr yazarı yanlış yönlendirme sonucunda kişinin hastaneye zor yetiştiğini, mide kanaması geçirdiğini ya da tansiyon krizine girdiğini ifade etti.
İlaçla Tedavi işini Doktorlara Bırakalım
Sonradan bunları duyup pişman olmak yerine ilaçla tedavi işini uzmanlara bırakmak gerektiğini, en bilinçli yolun bu olduğunu, böyle bir durumla karşılaştıklarında en doğru yöntemin doktora ve uzman kişilere başvurmak olduğunu belirtti.
“Bana İyi Geldi, Sen de Kullan”
Bize iyi geldi diye bir başkasına “zehir” ikram edebiliriz diyen Uzm.Ecz. Ayşe Göksenin Tuncalı; “Özellikle kış aylarında artan solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle antibiyotik kullanımı da artıyor. Sizi hemen iyileştiren bir antibiyotiği bir başkasına tavsiye ettiğinizi düşünün. Kullandığınız ilacın hangi gruptan olduğunu, neler içerdiğini ve bu maddelerin ne işe yaradığını biliyor musunuz? İlaç tavsiye ettiğiniz kişinin alerjilerini biliyor musunuz? Başka şikayetleri olup olmadığını, eş zamanlı diğer hastalıklarını (mide-bağırsak rahatsızlığı, tansiyon, kalp yetmezliği, böbrek veya karaciğer hastalığı, kan hastalığı, cilt hastalığı, bağışıklık sistemi bozukluğu, hormon bozukluğu vb.), kullandığı diğer ilaçları biliyor musunuz? En önemlisi hastalığının sizinki ile aynı olup olmadığını nasıl biliyorsunuz? Aynı hastalık olsa bile her zaman aynı ilacın kullanılamayabileceğini biliyor musunuz? Doktorlarımızın, bu ve benzeri unsurları değerlendirerek yazdığı ilaçları sadece iyi niyetli duygularımıza dayanarak tavsiye etmek doğru olur mu? Bütün bunlara dikkat edilmesi gerekir.” Dedi.
Hayretler İçinde Kaldım…
Tuncalı, “Destekleyici olarak kullanılan vitaminler bile birçok durumda zararlı olabiliyorken birbirlerine depresyon ilaçları, uyku ilaçları, sakinleştiriciler, kan sulandırıcılar tavsiye eden, şeker hastasına, içinde yüksek oranda şeker bulunan bir şurup içirmeye çalışan kişiler ile karşılaştım.”
Hastalık Yoktur, Hasta Vardır
Artık sıkça karşılaştığımız bu ifade aslında tüm olayı özetliyor. Her hastalık her bünyede farklı ortaya çıkabileceği gibi her ilaç da her bünyede farklı sonuçlar doğurabilir.
 
Üst