Dörtyol Tertibi İstihbarat Raporlarıyla Sabit Oldu

hirahos

Kıdemli Üye
Katılım
9 Kas 2006
Mesajlar
35,948
Tepkime puanı
483
Puanları
0
Yaş
53
ŞÜPHELER, İSTİHBARAT RAPORLARIYLA ÖRTÜŞÜYOR

13 Ağustos 2010 02:48

Hatay-Dörtyol'da 4 polisin şehit edilmesiyle başlayan şiddet olaylarının üzerindeki sır perdesi aralanıyor.

Hain saldırının ardından yaşanan olayların akışı, Başbakan'a sunulan istihbarat raporunda işaret edilen 'çatışmalar bölgeye yayılmak isteniyor' ifadesini doğruluyor. Edinilen bilgilere göre, etnik çatışma planlayan provokatörler, Hatay'ın diğer ilçelerini de hedef aldı. Dörtyol'da olaylar sürerken, Erzin'de de bir grup, BDP binasına molotof attı. Polisin, molotofkokteyli attığını belirlediği dört kişiyi kısa sürede yakalaması muhtemel olayları önledi.

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde 4 polis memurunun şehit edildiği terör saldırısı ve ardından provokatörlerin devreye girmesi ile birlikte yaşanan şiddet olaylarının üzerindeki sır perdesi hâlâ aralanamadı. Olaylarla ilgili her geçen gün yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Edinilen bilgiye göre, Dörtyol'da olayların sürdüğü sırada ilçeye sadece 15 km mesafede bulunan Erzin'de de benzer olayların çıkması için girişimde bulunulmuş. Erzin'de, çatışma yeri olarak Doğu kökenli vatandaşların yaşadığı Bahçelievler Mahallesi seçilmiş. Bu mahallede bulunan BDP ilçe binasına iki adet molotof kokteyli atılmış. Olayları planlayanlar, Dörtyol'da gerginliğin devam etmesi ve polis ekiplerinin oraya kaydırılması nedeniyle Erzin'de güvenlik zafiyeti doğacağını düşünerek burada çatışmayı daha rahat çıkartacaklarını düşünmüş. Saldırının ardından hemen harekete geçen Erzin Emniyeti'ne bağlı ekipler, kısa sürede molotofkokteylini attığı belirtilen dört genci yakaladı. Saldırı ilçede gerginlik meydana getirmemesi için emniyet tarafından gizli tutuldu. Molotof atan gençlerin, ifadelerinde, Dörtyol'da 4 polis memurunun şehit edildiği saldırıya tepkilerini göstermek için eylem yaptıklarını söyledikleri öğrenildi.

Öte yandan, Dörtyol'daki şiddet olayları ile ilgili ilginç ayrıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor. Şu ana kadar onlarca kişi gözaltına alındı, bunlardan 11'i tutuklandı. Bu şahısların sorgulanması sonrası emniyet ilginç bilgilere ulaştı. Edinilen bilgiye göre yağma olayları meydana gelmeden önce Doğu kökenli vatandaşlara ait işyerleri tespit edilerek gruplara zimmetlenmiş.

İlçedeki saldırıyı inceleyen istihbaratçıların İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sundukları raporlar da bu bilgileri doğruluyor. Emniyetçi terör uzmanları, polislere yapılan saldırıyı çok profesyonel olarak değerlendirirken, saldırıyı Gaffar Okkan olayına benzetmişlerdi. Aynı uzmanlar, Dörtyol ve çevresindeki diğer ilçelerde de Sivas, Çorum, Maraş katliamları gibi kanlı bir senaryonun hayata geçirilmek istendiği tespitini yapıyor. Olayın bir PKK saldırısı olmadığını terör uzmanları başından beri ifade ediyor.

(Bilal Öğütçü)

cafesiyaset'ten alınmıştır
 
Üst