Dolar çıldırdı

ummuhan

Kıdemli Üye
İktisadın temel prensibi arz ve taleptir. bir nesnenin / paranın yani şey'in talibi çok ise, talep edilen nesne için daha fazla bedel ödemeyi göze alabilirler. bu da bizi talebin artmasından dolayı nesnenin değerlenmesine götürür. yine aynı mantıkla bir nesneye olan talep, nesnenin arzından az ise, ortada fazlaca o nesneden olacağı için değeri, karşılığında biçilen değer karşısında azalmaya başlar. piyasada bu arz ve talep dengesinde oluşur, dolar ile tl için de aynı durum söz konusu. eğer bir pazarda dolar azalırsa ya da dolara olan talep artarsa dolar değerlenir. tersi durumlarda da tl değerlenir ve dolar değer kaybeder.

Mugalata

Kıdemli Üye
dolardaki hareket spekülatif. almayın, satın. buralardan millete verip kendileri çıkıyorlar. :)

Mugalata

Kıdemli Üye
kedi olalı fare yakaladın diyecem ama kediolsanda fare yakalayamassın.

dolar 2,59 olmuş, seni goren 1,59 olmuş sanacak.

husben'ciğim, doların ineceğini ben bilmedim, fareyi ben yakalamadım. ben sadece sağlam kaynaktan aldığım bilgiyi aktarmıştım. üyeleri korumak için...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Bizim maaşlar Amerikan Doları karşısında eriyor da eriyor... Maaşı al 3 gün sonra maaş bitiversin... --)) Bu da güzel... Ah ulan zenginlik seni bir gün elde edeceğim... --)) (Duyun ama inanmayın :):) )

Mugalata

Kıdemli Üye
Bizim maaşlar Amerikan Doları karşısında eriyor da eriyor... Maaşı al 3 gün sonra maaş bitiversin... --)) Bu da güzel... Ah ulan zenginlik seni bir gün elde edeceğim... --)) (Duyun ama inanmayın :):) )

sen de mi meemursun? ama yazım üslubun nedense bir emekli olduğun izlenimi veriyor.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
sen de mi meemursun? ama yazım üslubun nedense bir emekli olduğun izlenimi veriyor.

Yoo ne alaka... 20 senenin üzerinde bir zaman dilimi ekseninde çalışacağım, sana inat... Süpürgeyle kovalanacam... :) :)

Emekli değilim çalışıyorum...

Mugalata

Kıdemli Üye
Yoo ne alaka... 20 senenin üzerinde bir zaman dilimi ekseninde çalışacağım, sana inat... Süpürgeyle kovalanacam... :) :)

Emekli değilim çalışıyorum...

üslubundan öyle anlaşılıyor. demek ki ruhun yaşlı.

benim üslubum ise genç ve dinamiktir. ben yaşlıyım ama ruhum genç. :)

süren dolunca hemen emekli ol. sonra kaldıkça kalırsın, yaşlandıkça verimin azalır, verimli çalışan memurun sırtına yük, diline laf olursun. devlet daireleri maalesef böyle meemurlarla dolu.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Ne bileyim, demek ki bakışlara göre değişiyor... Benim tarafımdan senin ruhun da gayet yaşlı görünüyor... Ama insan aldanabiliyor...

Hayırlısı...

Allah için cihad edenlere selam olsun...