Dolar 6 TL'yi Aştı - 10.08.2018 itibariyle 6,11

Enes

İhvan Forum Üye
100 dolarım vardı 10 gün önce bozdurdum 2 dolar civarında zararım var.

ihvanistanbul

AkhenAton
merkez bankası faizi 1.25 oranında arttırdı kur 2 kuruş düştü böyle giderse akşama 7,98 bir kaç gün içinde 8,10

ihvanistanbul

AkhenAton

KAFKAS

Kıdemli Üye
Coğrafyamızda bulunan ya da coğrafyamıza yakın bölgelerde bulunan Pakistan, İran,Irak,Azerbaycan ekonomileri ile kıyaslayarak ,bu ülkelerde dolar karşısında kendi para birimlerinin değer kaybından daha fazla bir şekilde Türk lirasının değer kaybetmesini hangi parametreler ile izah edilebilir.Bahsettiğim ülkeler çok mu istikrarlılar,ekonomileri mi daha kuvvetli,halkının mı refah düzeyi yüksek,ordusu mu daha kuvvetli,jeopolitik risklerden daha mı uzak,arge yatırımları mı fazla,beton ekonomisine hiç girmeyip gelen parayı teknolojide mi değerlendirmişler.

ihvanistanbul

AkhenAton
İran,Irak,Azerbaycan ile kıyaslanır düzeye geldik hamdolsun...
Yeni hedef: günlüğü 2 dolar olan afrika ülkeleri!

adams77

Kanalizasyoncu
Hadi bakim sonumuz hayır olur inş

KAFKAS

Kıdemli Üye
Şu tipik ekşici kafasından kurtulmak lazım Afrika, ülkelerini sömüren emperyalist ,sömürgeci düzen ile ekonomi timsali olan ,dünyaya terör ihraç eden,en son Azerbaycan ın haklı davasında bile Ermenistan ın arkasında duran ,dünyanın kurtarılmış bölgelerinde risklerden uzak yaşayan ülkeler ile , kıyaslanıp o ülkelerin yaşamadığı riskleri görmezden gelmek burada edebiyat yapmak daha makul geliyor

spesifik

آزادی قید و بند
3307

Hesaba para geldi
Bi baktım enerjisa
Alla alla diyom acaba otomat ödendi de iki kere iade mi ettiler
Aradım ki 2017 de çıktığımız evin güvence bedeliymiş ahaha
Kadına dedim ki
Çok erken oldu dolar aldı başını gitti
Keşke ederince yollasaydınız =)
Bir şey diyemedi tabi
Ben unutmuşum bile 3 yıl bitmiş vay bee
Abonman olurken hemen alıyorlar ama
Rezil rezil yaşıyoruz he valla =))

ihvanistanbul

AkhenAton
ırak iran azerbaycan enerji satan ülkeler. ekonomileri iyi veya kötü standart. biz sanayileşmeye çalışan ülkeyiz. enerjide dışa bağımlıyız. tarımda sayenizde epey bağımlı olduk. ülkenin içinden geçtiniz salağa yatıyorsunuz. biz üretmek için ithal etmek zorundayız.

KAFKAS

Kıdemli Üye
Değer koy değer gelip hamaset yapma.Neymiş ekonomileri iyi kötü standartmış,İran nüfusu 85 milyon,Irak nüfusu 40 küsür milyon.Bir BAE den ,Katar dan bahsetmiyoruz.Sadece enerji ihracatı ile ekonomide iyi-kötü standartını yakalayacak değere karşılık gelmez sattıkları enerjiden kazandıkları meblalar.Mantık ortaya koy biraz ipe sapa gelmez yerlerden bağlama mevzuları.Sadece enerji ihracatı halkın refah düzeyinin artmasına yetmiyor gördüğün gibi.Sonra gel salağa yatma.

KAFKAS

Kıdemli Üye
Soğuk savaş döneminde dünyanın en güçlü 2 ülkesinden biri olan SSCB askeri gücünün yanısıra da her zaman olduğu gibi net enerji ihracatçısı olduğu halde halkın refah düzeyi hiç bir zaman batı ülkelerinin standartına yaklaşamamıştır.

KAFKAS

Kıdemli Üye
Keza Çin dünyanın 2.büyük ekonomisi yakın zamanda 1. olması bekleniyor.Ama hiç bir zaman halkın refahını muadili Abd de yaşayan halkın refahı ile bir seviyeye getiremeyeceği aşikar olmak ile beraber yanına bile yaklaştıramayacak.Japonya da ki halkın refah seviyesine bile çıkartması mümkün değil.

KAFKAS

Kıdemli Üye
Bir çok yorum dinledim,ortak tema güven ortamının oluşması.Bunları söyleyenlerde kelli felli ekonomistler .Gerisi faso fiso.Başka bu ortalamanın üzerindeki düşüşe,değer kaybına makul izah getiren birisini görmedim.İhracatımız mı azalıyor!HAYIR.İthalatımız artıp cari açığımız arşı alaya mı çıkıyor?HAYIR!Eeeeeeeee nasıl bir güven ortamı problemi var peki!Biz rotamızı nereye çeviriyoruz.Bu güven ortamı için ne yapılması gerekiyor..Müttefiklik ilişkilerimizin güven ortamına geri döndürülmesi zurnanın zırt dediği yer.Abd-Avrupa ile ortak değerler paydasında yol alırsak görünen dolar gayet rayına girecek.Bunlar için peki neler yapmalıyız.Kudüs ü İsrail in başkenti olarak tanımak ile yola çıkabiliriz.Sonra Doğu Akdeniz de haklarımızdan taviz verebiliriz daha sonra Suriye den ve Irak tan geri çekilerek Yahudi lobisinin gönlüne gireriz zaten kapılar ardına kadar açılır,Yunanistan ı da Doğu Akdeniz de haklarımıza ortak edip,Kıbrıs da da geri atım atıp,Libya dan da biz burada artık yokuz dedik mi o zaman kim tutar bizi.Kredi derecelendirme kurumları bir gece ansızın Türkiye yi bu coğrafyanın parlayan yıldızı bile ilan edebilirler.Çimenler gerçekten sarı demeye bile gerek kalmaz asli rengine rücu edebilir gönül ferahlığı ile..Ayrıca Ermenistan ın hakkını da teslim etmeyi unutmayalım Karabağ ne münasebet efendim yani bütün kodamanlar eğri görüyor da biz mi doğruyu göreceğiz..Ülkeyi yönetenlere ve ekonomiye güvenmiyorum diyenler ,bizim başımıza her türlü pisliği musallat eden adamların dolarına güveniyor,bu nasıl akıl tutulmasıdır bari altın al..Sen dolara güvene dur, karşındakiler de bu güveni boşa çıkartmamak için ellerinden geleni ardına koymayacak.Gelip şuraya üretim masalı falan anlatmasın kimse,onlardan taraf mısın karşılarında mı dikiliyorsun adamların bütün derdi bu.Bu kafa dolar almasında kim alsın!Sermaye Türkiye'ye gelmiyor. Hiç kimsenin can ve mal güvenliğinin olmadığı bir Türkiye'ye yabancı sermaye niye gelsin?

Son düzenleme:

ihvanistanbul

AkhenAton
sen anayasa mahkemesinin kararını tanımazsan( bu ülkede ki en üst mahkemedir anayasa mahkemesi. doğru yada yanlış kararı tanınmıyorsa ülkede hukuk ölmüş, cenazesi ortada kalmış, leşide kokmuştur ) , sen fetö borsası oluşturursan ( ne alaka demeyin, devasa şirketinize bir gün ansızın fetöcüsün denilip el konulmayacağını kim garanti edebilir? ), sen bankadan altın alım satımına keyfine göre vergi getirir ( ki geldiği anda ters tepeceğini söylemiştim ) millete bankalardaki paramıza ne olur ne olmaz algısı yaratırsan, sen cebimizden 1 kuruş çıkmıyor dediğin projelere 100 milyar tl ödeme yapmak zorunda kalıyorsan ( ki bu ödemeler yıllık ) , sen en yağlı ihaleleri devlet eliyle daha da yağlandırıp yandaşına peşkeş çekersen olacağı bu.

3314

3315

3316

3317