Doğruyu bulmanın çaresi-Hak mezheb

GENCAKINCI

Profesör
Doğruyu bulmanın çaresi-Hak mezheb

Sual:

Bugün birçok fırka, grup var. Hepsi doğru olan biziz, ötekiler yanlış yolda diyor. Hangisi doğru yoldadır? Bunu nasıl biliriz?

CEVAP:

Bu konuda imam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki: [Tirmizi’nin bildirdiği] (Ümmetim 73 fırkaya ayrılır, 72’si Cehenneme gider, yalnız bir fırkası kurtulur. Bu fırka, benim ve Eshabımın yolunda gidenlerdir) hadis-i şerif, 72 fırkanın Cehennemde azap göreceğini fakat, Cehennemde sonsuz kalacağını bildirmiyor. Sonsuz kalmak, imansızlar yani kâfirler içindir. 72 fırka, Cehennemde itikadlarının bozukluğu kadar yanar. Yalnız Ehl-i sünnet Cehennemden kurtulur. Bunlardan kötü iş yapanların günahları tevbe veya şefaat ile affolunmadı ise, bunlar da günahları kadar Cehennemde kalırlar. (3/38) Ehl-i sünnet itikadına uymayan bozuk, sapık inançlara bid’at ve dalalet yolları denir. Ehl-i sünnet âlimlerinin bildirdiğine uymayan, her mana yanlıştır. Çünkü her sapık, Kur’ana ve hadise uyduğunu iddia eder. Kısa görüşü ile, bunlardan yanlış manalar çıkarır, doğru yoldan kayar. Allahü teâlâ, (Kur’an-ı kerimde verilen misaller, çok kimseyi saptırır, çok kimseyi de doğru yola iletir) buyurdu. (Bekara 26) Ehl-i sünnet âlimlerinin anladıkları manalar doğrudur. Çünkü, bu manaları, Eshab-ı kiramdan ve Tâbiinden almışlardır. Kurtuluş yolunu, yanlış yollardan ayıran onlardır. Onların hidayet ışıkları olmasaydı, bizler doğru yolu bulamazdık. İslamiyet’i bozulmaktan koruyan onların çalışmasıdır. Onlara uyan kurtulur. Onlara uymayan sapıtır, herkesi de sapıtmaya çalışır. (m. 286) Bir hadis-i şerifte, (Rabbim bana vahyetti ki: “Ya Muhammed, eshabın gökteki yıldızlar gibidir. Bazısı bazısından daha parlaktır. Onlardan birine uyan hidayet üzeredir”) buyuruldu. (Deylemi) Kur’an-ı kerimde mealen, (Her fırka, doğru yolda olduğunu zannederek sevinir) buyuruldu. (Rum 32) [m.80] Peygamber efendimiz ise, (Kurtuluş fırkası, benim ve Eshabımın gittiği yolda bulunanlardır) buyurdu. Resulullah efendimiz, kendini söyledikten sonra, Eshab-ı kiramı da, söylemesine lüzum olmadığı halde, bunları da söylemesi, (Eshabım benim yolumdadır, benim yolum, Eshabımın yoldur. Kurtuluş yolu, yalnız Eshabımın gittiği yoldur) demektir. Ancak Eshab-ı kiramın yolunda giden Ehl-i sünnettir. Nisa suresinin 79. âyetinde, (Resule itaat, Allah’a itaattir) buyuruldu. Allah’a itaatin, Resulüne itaatten başka olduğunu sananlar için buyuruluyor ki: (Allah’
ın yolu ile, peygamberlerin yolunu birbirinden ayırmak isteyenler kâfirdir.) [Nisa 150,151] Resulullah efendimiz, (Eshabımın yolundan gidin) buyurduğu halde, Eshabın yolunda gitmeyip de, Peygambere uyduğunu söyleyen, Ona uymuş olmaz. Böyle yol tutan kurtulamaz. Mücadele suresinin, (Doğru bir şey yaptıklarını sanıyorlar. Biliniz ki, onlar yalancıdır) mealindeki 18. âyeti bu gibilerin halini gösteriyor. (m. 80) İhtilafları çözmek için de sünnete ihtiyaç vardır. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki: (Anlaşamadığınız bir işin hükmünü Allah’tan [Kur’andan] ve Resulünden [hadisten] anlayın.) [Nisa 59] Buradaki anlayın emri, âlimler içindir. Çünkü Kur’an-ı kerimde, (Bilmiyorsanız âlimlere sorun) buyuruluyor. (Nahl 43) Kur’ana, Sünnete ve eshaba uyabilmek için dört mezhepten birisine uymak gerekir. (Mizan-ül-kübra) Seyyid Ahmed Tahtavi hazretleri buyurdu ki: Bugün her Müslümanın 4 mezhepten birinde bulunması vaciptir. 4 mezhepten birinde bulunmayan Ehl-i sünnetten ayrılır. (Dürr-ül-muhtar haşiyesi)

DEVAMI:

http://www.benimblog.com/ballarbalinibuldum/ da

Cümle Mühendisi

Ordinaryus
Web sitesi
muhammedesad.blogcu.com
Dinimizislam.com sitesi ve varyantları ehl-î sünneti savunacağım derken mezhepçilik yapmaktadırlar...

Mustafa İslamoğlu'nun da dediği gibi "Saadet-î Ebediyye" değil "Felaket-î Ebediyye" resmen...

GENCAKINCI

Profesör
Dinimizislam.com sitesi ve varyantları ehl-î sünneti savunacağım derken mezhepçilik yapmaktadırlar...

Mustafa İslamoğlu'nun da dediği gibi "Saadet-î Ebediyye" değil "Felaket-î Ebediyye" resmen...

‘’Yahudiler 71 veya 72
fırkaya ayrıldı.Benim ümmetim ise 73 fırkaya
ayrılacaktır.

Bunlardan 72’si Cehennemde, biri
Cennettedir.O da Kur’an ve Sünnet etrafında
toplanan
cemaattir.’’
(HADİS-İ
ŞERİF)

‘’Benim
ümmetim 73 fırkaya bölünecek.Bunların 72’si Cehenneme gidecek.Yalnız bir fırkası
Cehennem’den kurtulacak!’’ (O fırka,fırka-i Naciye yani Ehl-i Sünnet ve’l-
Cemaat)
(HADİS-İ
ŞERİF)

"Resulullah(s.a.v) şöyle buyurdu: ‘Ümmetim 73 fırkaya bölünecek,bunlardan
biri kurtulacak,diğerleri helak olacak’ (HADİS-İ
ŞERİF.Sünen-i Ebi Davud Bap;

1,Hadis No:4596)

Hadisin
başka bir rivâyetinde de kurtuluşa eren topluluk için‘’Bunlar
kimlerdir?’’

diye sorulduğu,Peygamberimizin de’’Benim ve Ashabımın üzerinde olduğu
yolda
olanlar’’cevabını verdiği bildirilir.

(HADİS-İ
ŞERİF
.
Ebu
Davud,Sünnet:1,4;Tirmizi,

İman:18;
İbni Mâce, Fiten:17
)

NİSA SURESİ
41.AYET:
Her
ümmetten(fırkadan,mezhebden)bir şahit getirdiğimiz
ve senide onların üzerine bir şahit yaptığımız zaman bakalım kâfirlerin
hali ne
olacak?”

İSRA
SURESİ 71.AYET:

O gün her fırkayı imamları(liderleri) ile çağırırız.Artık
kimin kitabı sağ elinde verilirse,onlar kitaplarını okuyacaklar ve
onlar,bir hurma
çekirdeğindeki ipince iplik kadar bile haksızlığa
uğratılmazlar.

AÇIKLAMA:
Bu ayeti,Kadı Beydâvi Hz.leri(Her ümmeti peygamberleri ve dinde
uydukları mezheb imamları ile çağırırız.)şeklinde açıklamıştır.

Bu konuyla ilgili ayet ve hadisler var.
Peygamberimiz ehl-i sünneti savunmakla mezhepçilikmi yapmış oluyor?