Diyanetten Başörtüsü için son söz

İstihya

Doçent

Bardakoğlu, Kocatepe Konferans Salonu'nda düzenlenen Din Görevlileri Haftası kutlama etkinliğine verilen arada gazetecilerin sorularını yanıtladı.
''MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Ani Harabelerinde cuma namazı kılmasını nasıl değerlendirdiğinin'' sorulması üzerine Bardakoğlu, ''Allah cumalarını kabul eylesin'' dedi. Her zaman namaz kılanın, dua edenin yanında olduklarını dile getiren Bardakoğlu, kendilerine düşenin namazlarının kabul olması için dua etmek olduğunu söyledi.
Daha önce Ayasofya'da da cuma namazı kılma girişimi olduğunun anımsatılması üzerine Bardakoğlu, ''Ayasofya'nın ayrı bir konu olduğunu'' ifade etti.
Sümela Manastırı, Akdamar ve St. Paul gibi kiliselerde Hristiyanların ayin yapmasını din özgürlüğünün bir parçası olarak gördüklerini vurgulayan Bardakoğlu, bunun, Türkiye'nin din özgürlüklerine verdiği önemin bir göstergesi olduğunu belirtti.
Din özgürlüklerinin gelişmesinden ve genişlemesinden korkmamak gerektiğine işaret eden Bardakoğlu, şöyle konuştu:
''Din özgürlüklerini geliştirmek bizim ecdadımızdan aldığımız bir gelenektir. Kendimize ve dinimize saygının bir gereğidir. Bırakalım bu topraklarda insanlar nasıl istiyorsa, neye inanıyorsa, nasıl yaşamak istiyorsa kendi özgür iradeleriyle tercihte bulunsunlar. Kimse kimseyi baskı altına almasın. Artık mahalle baskısının tarihe karıştığını görmek istiyoruz. Mahalle baskısını, bir insanın bir insana hiçbir yönde baskı yapmasını onaylayamayız. Çağımız bireysel özgürlüklerin geliştiği bir çağdır. Yeter ki, toplumsal huzurumuz, birliğimiz, dirliğimiz bozulmasın.''
''MHP'nin bu girişimi de din özgürlüğü kapsamında değerlendirilebilir mi'' sorusunu Bardakoğlu, ''Cuma kılınmasından daha tabii ne olabilir, elbette kılınacak. İsteyen istediği yerde cuma namazı kılar'' diye yanıtladı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, başörtüsü konusunda, ''Diyanet'e sorulsun'' sözlerinin hatırlatılarak, ''Size bu konuda danışıldı mı'' diye sorulması üzerine Bardakoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığının, Din İşleri Yüksek Kurulunun, ''Müslüman kadınların başlarını örtmesinin dini bir vecibe olduğu, dini bir gereklilik olduğu ve 14 asırdır Müslüman kadınların başlarını dini vecibe olduğuna inandıkları için örtmekte olduklarını ve genel resmin bu olduğunu'' defalarca söylediğini belirtti.
-''ARTIK MAHALLE BASKISINI BIRAKIN''-
Bir dinin gereğini yerine getirip getirmemenin kişilerin kendi dindarlık tercihi olduğuna dikkati çeken Bardakoğlu, şunları söyledi:
''Bir kişi ben Müslümanım diyorsa bizim için onu Müslüman saymak yeterlidir. Artık namazını kılıp kılmaması, ibadetini yapıp yapmaması, orucunu tutup tutmaması, içki içip içmemesi, başını örtüp örtmemesi kendi tercihi olduğundan o bir yargılama ve derecelendirme konusu olmamalıdır. Biz sadece dinin doğru bilgisini Müslümanlara açıklarız ama bireylerin özgürlüklerine sonuna kadar saygılıyız. Bu itibarla da ne başını kapatan bir insanın bir kısıtlamaya, herhangi bir incinmeye maruz kalmasını onaylarız ne de başı açık bir insanın sırf bu sebeple incitilmesine, baskıya maruz kalmasına onay veririz.

Artık mahalle baskısını bırakın. İnsanların birbirlerine hayat tarzları sebebiyle bireysel baskı ve sitemde bulunmasını, bireysel incinmeler olmasını dahi doğru bulmuyoruz. Rotamız, özgürlükleri, toplumsal bir anlayış, karşılıklı sevgi saygı ortamında geliştirmek, özgürlüklerin gelişmesinden korkmamak ama toplumsal birliğimizi, dirliğimizi, huzurumuzu da korumaktır.''

Başörtüsü konusundaki tartışmaların hatırlatılması üzerine Bardakoğlu, bu tartışmalara girmeyeceğini, sadece dinin genel ilkesini söyleyeceklerini bildirdi.
Bardakoğlu, ''Tarlada çalışan, üniversitede okuyan, büyük şehirde yaşayan insanların aynı davranışları, aynı kıyafeti benimsemesini beklemek doğru değil. Tek tipleştirme çağdaş dünyanın ortak anlayışlarına aykırıdır'' dedi.
AA

Meryem

Komplike
Ben bir şehirliyim ama köy hayatına da gayet başarılı bir şekilde adapte olabiliyorum... :)

Şimdi benim ne yapmam lazım bu durumda? Şehirde açmam icap edebiliyorsa, ben şehirli bir örtülüysem, bunun tam tersinin olabilitesi bu kadar yüksekse o zaman benim köyde örtümü çıkarmam lazım gelir mi? Sonuçta bunun bir kast sistemine dönüştürüldüğü meydandayken ve benim şuan kast sistemine, bu rejime meydan okuduğum ortadayken ters etkiyle köye gittiğimde başı açık dolaşmam gayet normal bir durum olarak algılanmalı değil midir? Ki aslına bakılırsa annemin köyünde de şuan başı örtülü diyebileceğimiz tek bir gelinlik kız da olmadığı göz önüne alınırsa bu işin içinden nasıl çıkabiliriz???

Bize bi yol gösterin Ali hocam, şuan derin ilminize ve dahi ucu kulağı belli olmayan fetvalarınıza ziyadesiyle ihtiyacım var...

(Peeee) : ))

Aşk Şairi

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.haksairi.com
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, başörtüsü konusunda, ''Diyanet'e sorulsun'' sözlerinin hatırlatılarak, ''Size bu konuda danışıldı mı'' diye sorulması üzerine Bardakoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığının, Din İşleri Yüksek Kurulunun, ''Müslüman kadınların başlarını örtmesinin dini bir vecibe olduğu, dini bir gereklilik olduğu ve 14 asırdır Müslüman kadınların başlarını dini vecibe olduğuna inandıkları için örtmekte olduklarını ve genel resmin bu olduğunu'' defalarca söylediğini belirtti.

not: yolunu kaybetmişlere ancak yolunu kaybettirenden başkası yol gösteremez

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
Bardakoğlu konuşmalarını okurken ortalarda güzel konuşmuş dedim kendime taki şu kısma kadar...
''Tarlada çalışan, üniversitede okuyan, büyük şehirde yaşayan insanların aynı davranışları, aynı kıyafeti benimsemesini beklemek doğru değil. Tek tipleştirme çağdaş dünyanın ortak anlayışlarına aykırıdır'

Kimse çıkıpta demiyormu amaç çağdaşlaşmak değil amaç islamlaşmak diye...Hazine kardeşim ben bir köylü olduğum halde sen nasıl benimle aynı kıyafeti benimsersin seni kınıyorum...:)

Meryem

Komplike
Asıl ben seni kınıyorum, pis köylü... :D

Aşk Şairi

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.haksairi.com
'Tarlada çalışan, üniversitede okuyan, büyük şehirde yaşayan insanların aynı davranışları, aynı kıyafeti benimsemesini beklemek doğru değil. Tek tipleştirme çağdaş dünyanın ortak anlayışlarına aykırıdır'

bence burada sizin yanlış yorumunuz var
bir insan kasıtlı hata ararsa kafasına göre yorum yapar o hayatı buldum sanır
aslında daha temiz kalble art niyetsiz okunsa çok daha farklı bir yorum anlayış ortaya çıkar
bence burda söylenmek istenen
elbette bir şehirli ile köylünün giyinme şekli farklıdır
ve karadenizin nice bölgesinde dahada farklıdır
örtünme ve giyinme şekilleride farklıdır
burda söylenmek istenen herkes aynı şekilde tek tip giyinmesi örtünmesi söz konusu olamaz (hani o chplilerin kast etti sözde ninelerin örtünme şekli var ya çene altından )
böyle bir şeyde herkes için söz konusu olamaz diyor

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
'Tarlada çalışan, üniversitede okuyan, büyük şehirde yaşayan insanların aynı davranışları, aynı kıyafeti benimsemesini beklemek doğru değil. Tek tipleştirme çağdaş dünyanın ortak anlayışlarına aykırıdır'

bence burada sizin yanlış yorumunuz var
bir insan kasıtlı hata ararsa kafasına göre yorum yapar o hayatı buldum sanır
aslında daha temiz kalble art niyetsiz okunsa çok daha farklı bir yorum anlayış ortaya çıkar
bence burda söylenmek istenen
elbette bir şehirli ile köylünün giyinme şekli farklıdır
ve karadenizin nice bölgesinde dahada farklıdır
örtünme ve giyinme şekilleride farklıdır
burda söylenmek istenen herkes aynı şekilde tek tip giyinmesi örtünmesi söz konusu olamaz (hani o chplilerin kast etti sözde ninelerin örtünme şekli var ya çene altından )
böyle bir şeyde herkes için söz konusu olamaz diyor

Kardeşim emin olun artık köylerdede o tip örtüler yani ninelerin örtünme şekli denilen çene altından bağlanan örtüler söz konusu değil...Benim annem dahi öyle bağlamıyor baş örtüsünü, gençler günden güne daha bilinçleniyorken onlar hiç bağlamazlar...

Aşk Şairi

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.haksairi.com
gün gelecek cenazenizi o küçüksediğiniz alay ettinigiz diyanetin hocaları kıldıracak bir çoğunuzun namazını !!!

ayırca Türkiyede alimlerim hocaların çoğunu artık farklı cemaatlerde olsalar bile zamanında diyanet yetiştirmiştir !!!

Aşk Şairi

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.haksairi.com
Kardeşim emin olun artık köylerdede o tip örtüler yani ninelerin örtünme şekli denilen çene altından bağlanan örtüler söz konusu değil...Benim annem dahi öyle bağlamıyor baş örtüsünü, gençler günden güne daha bilinçleniyorken onlar hiç bağlamazlar...

zaten öyle bir şey söz konusu olduğunuda idda eden olmadı

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
gün gelecek cenazenizi o küçüksediğiniz alay ettinigiz diyanetin hocaları kıldıracak bir çoğunuzun namazını !!!

ayırca Türkiyede alimlerim hocaların çoğunu artık farklı cemaatlerde olsalar bile zamanında diyanet yetiştirmiştir !!!

Estağfurullah lütfen söylenilenleri çarpıtmayalım...Kimsenin diyaneti küçümsediği yok...
Kendi adıma alimlere söz söylemek haddimede değildir ama hiç bir şeye körü körünede bağlanmam...Doğru olana doğru derim doğru olmayana sırf diyanet söylüyor diye körü körüne bağlanıpta doğrudur demek bana göre abesle iştigaldir...

Aşk Şairi

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.haksairi.com
işte bende bunu diyorum söylenilenleri çarpıtmayalım diyanet başkanının açıklamaları ile yapılan yorumlar arasında dağlar var
vesselam

ummuhan

Kıdemli Üye
Yanlış yorumlanmış kardeşler....
Bardakoğlu nun demek istediği köyde şalvar üzerine beyaz namaz örtüsü olabilirken şehirde üniversitede başka şekli, ya da hayatının büyük kısmı evde geçen için çarşaf ... olabilir anlamında.... tek tip mesela sadece çarşaf giydirmeye çalışmak ya da sadece şalvar ve namaz örtüsü kullandırmayı istemek ya da herkese pardesü başörtü taktırmak bu tür tek tip kıyafeti savubnak ve dayatmak yanlış demek istemiş...

Lakin çok pasif çalışma sergileyen Diyanet işleri Başkanlığının ve İstanbul gibi metropol iehrin müftülerinin değişimini ve daha çalışkan cesur doğruda ısrarcı insanları bekliyorum... ümitle :)

(bu hükümetin Milli Eğitim ve Diyanet yönüne uyuzum)

Bir şey sormak istiyorum.. Geçen kılık kıyafetin serbest olduğu bir okula tamir için gittim.. Çevremde ki kızların ekserisi baş örtülü idi ama ben yine de yürürken başımı öne eğmek zorunda kaldım.. Alışkanlıktan değil ama erkek psikolojisi vicdanım bana bunu söyledi.. Vicdanıma da Kuran da anlatılan takva nın anladığım kısmı.. Şimdi acaba ben mi abartıyorum.. Şimdi herşey serbest olsa ya da her kes günümüz kızları gibi tesettürlü bir şekilde okusa yazsa çalışsa ictima i hayatla sarmaş dolaş olsa bende o vakit hâlâ başım önümde dolaşsam abartmış mı olurum.. Bunu başka birşey için sordum.. işime gelen bir cevap bulursam devam ederim..

Aşk Şairi

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.haksairi.com
Yanlış yorumlanmış kardeşler....
Bardakoğlu nun demek istediği köyde şalvar üzerine beyaz namaz örtüsü olabilirken şehirde üniversitede başka şekli, ya da hayatının büyük kısmı evde geçen için çarşaf ... olabilir anlamında.... tek tip mesela sadece çarşaf giydirmeye çalışmak ya da sadece şalvar ve namaz örtüsü kullandırmayı istemek ya da herkese pardesü başörtü taktırmak bu tür tek tip kıyafeti savubnak ve dayatmak yanlış demek istemiş...

Lakin çok pasif çalışma sergileyen Diyanet işleri Başkanlığının ve İstanbul gibi metropol iehrin müftülerinin değişimini ve daha çalışkan cesur doğruda ısrarcı insanları bekliyorum... ümitle :)

(bu hükümetin Milli Eğitim ve Diyanet yönüne uyuzum)

evet sonunda doğru anlayıp isabetli yorum yapan çıktı
baştan sona size katılıyorum
nasıl T.C yavaş yavaş düzeliyorsa zaman içinde diyanetin pasifliğide düzelecektir inşaALLAH

şunuda kimse unutmasın
Türkiyede en büyük cemaat Diyanettir !!!

İstihya

Doçent
Tasavvuf ehline daha da malumdur ki ; Nazar ber Kadem dusturuna riayet..

Yürüyüşün bu şekli, aynı zamanda Peygamber Efendimizin de yürüyüş şeklidir ki, O, yürürken sağa sola bakmaz, ayaklarının ucuna bakarak ve sanki yokuştan iniyormuş gibi hızlı yürürlerdi. Rasûl-i Ekrem'e tâbi olan sâlikde aynı şekilde yürümelidir..

Meryem

Komplike
Aşk Şairi kardeşim, bize hikaye anlatıyorsunuz. Şuan diyanet'in bilhassa bu hacc mevzuunda nasıl bir dönme dolap faaliyeti yürüttüğü gün gibi meydanda ve size istatistiki bir veri; şuan Türkiye'de kandırıkçılık vb. işlerde en büyük pazar payı, dilim dilim böldüğümüzde Diyanet'e düşüyor... :)

K

Kaçak

Guest
OOooo gözüm site vatandaşları ...
Olmadı şimdi ..
Bardakoğlu amcam tektipleşmeye hayır derken kast ettigi şey ..
Hani askeri zevatımızın ve CHP zihniyetinin diline doladıgı ebelerimiz gibi tavşan kulagı yapsınlar , başörtüsünü siyasallaştırmasınlar , başörtüsüne evet ama türbana hayır gibi saçma sapan teorileri varya ..
İşte ona itiraz ediyor ...
Köyde tavşan kulagı yaparda , başka yerde yapmaz size ne demeye getiriyor ...
Buna itiraz ediyor etmesine velakin araya ittirdigi , içki içene karışmam , kim ne yaparsa yapsın mantıgını neden görmezden geliyoruz ..
Konuşmanın can alıcı yeri orası bence ...
Laiklik örtünmeye giyinmeye karışmaz ama sosyal toplum yapısını korur demeye getirmiş ...
Toplumda kim ne isterse onu yapar demiş ...
Bize düşen sadece teblig etmek demiş ...
İyi demiş mi sizce ?

Sonralıkla velev babamın cenazesini ben yıkayamıyor ve namazını kıldıramıyorsam , camide imam olmayınca cemaat birbirine bakıyor ise atıverin o diyaneti çöpe ...
Bana iyilik etmiyor bilakis beni muhtaç ederek üzerimden konum elde ediyor ...
Ki zaten din sivil olmadıgı muddetce , din adamı adam olmaz ...
Hoş din adamı olurmu oda tartışılırda neyse ...

Nihayetinde devrik İran şahının şu sözü çok manidardır ...
İranda Türkiyedeki gibi bir diyanet inşa edebilseydim bu devrim olmazdı ...
Hoş demiş dogru demiş ..
Olay budur ...

Selamlar ...

Tasavvuf ehline daha da malumdur ki ; Nazar ber Kadem dusturuna riayet..

Yürüyüşün bu şekli, aynı zamanda Peygamber Efendimizin de yürüyüş şeklidir ki, O, yürürken sağa sola bakmaz, ayaklarının ucuna bakarak ve sanki yokuştan iniyormuş gibi hızlı yürürlerdi. Rasûl-i Ekrem'e tâbi olan sâlikde aynı şekilde yürümelidir..

sanal da bu dusturları yerle bir etsek te bir sünnet e riayetin gururunu yaşattınız bana.. Fakat anlatmak istediğim bam başka birşeydi fakat heyhat... Lüb ve kışır.. Neyse yazmamışım farz edin...