• Reklamsız versiyon için ÜYE OL

Diyanet'in Yayını Çarpıtılmaya Müsait

ŞAKİROĞLU

Asistan
İhvan Üyesi
Katılım
16 Nis 2013
Mesajlar
208
Beğeniler
0
Puanları
16
Yaş
68
Web sitesi
www.hikayeler.net
#1
Bir gazete Diyanet'in Dini Terimler Sözlüğü'nü delil gösterip, çocukların küçük yaşta evlendirileceğini belirtti. Diyanet ise açıklama yaptı; gazetenin iddiasını ret etti.


Diyanet'in basın açıklamasını okudum. Açıklamaya göre, sözlükteki bilgiler çarpıtılmış. Gazetenin o bilgilerden, kız çocuklarının erken yaşta evlenmelerine onay veriliyor iddiasını oluşturması, iyi niyetle izah etmek mümkün değilmiş.


Olabilir... Belki de dendiği gibi çarpıtma amaçlı yayın yapılmıştır.


Diyanetin yığınla okumuş elemanları, kendi yazdıklarının çarpıtılmaya müsait olduğunu niye anlamıyorlar ve farketmiyorlar?


Açıklamasında şu hükme yer vermiş Diyanet İşleri Başkanlığı: ''Kız çocuklarını anne olma ve aile kurma sorumluluğuna sahip olmadan, psikolojik ve ve biyolojik olgunluğa erişmeden evlendirmek, nikaha rıza ve irade hürriyetini şart koşan İslam Dini ile bağdaşmaz''


Çok güzel hüküm çıktı Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan!


Diyanet İşleri Başkanlığı, açıklamasındaki bu hükmü, böyle olduğuna inanarak vermişse, tüm müftülüklere tebligat olarak göndermeli; müftülüklerin de bu tebligatı imamlara... imamlardan da topluma ilettirip, müslümanların İslam'da nikahın özelliklerini öğrenmeleri sağlanmalı. (Bilenle bilmeyen bir olmuyor)


Diyanet'in o açıklamasını sahih bulan yazar arkadaşlar da, işin aslının şikayetçi oldukları yayında belirtildiği gibi değil, Diyanet'in açıklamasında belirtildiği gibi olduğunu -sütunlarından- tüm müslümanlara duyurmalılar.


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı'nın sorumluluğu, televizyon kanallarında görünmeyi, nikah muamelesinin şeklini millete deklare etmeyi gerektirir.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı'nda böyle bir istek var mı?


Diyanet, yaptığı açıklamayla, konunun iyi niyetle izah edilemeyecek çarpıtma olduğunu belirtti ya!.. O zaman, ''çarpıtılmış'' dediği Dini Terimler Sözlüğü'ndeki 'NİKAH' maddesindeki ifadelere bakacağız:


''Nikâhın, iki şahit huzurunda tarafların irade beyanında bulunmak suretiyle akdedilmesi gerekir. Buluğ çağına erişmiş kadının velisi olmaksızın kendisinin nikâhlanabilmesi mümkün olmakla birlikte, velisinin de bulunması menduptur. Nikâhın sahih olması için, evlenecek kişilerin evlilik engelleri bulunmamalıdır''


Nikah için ne diyor maddede?!.


''İki şahit huzurunda tarafların irade beyanı'' diyor.


Bu ifade ''zina'' davranışına davet ifadesidir. Toplumun haberi olmadan, ya da resmi kayda işlenmeden yetişkin kadın ile yetişkin erkek birlikteliği sadece ZİNA olayıdır.


Başka ne diyor maddede:


''Büluğ çağına erişmiş kadının velisi olmaksızın kendisinin nikahlanabilmesi mümkün olmakla birlikte, velisinin de bulunması menduptur'' Bkz: https://www.diyanet.gov.tr/dinikavramlar/dinikavramlar-N/NİKÂH


Diyanet yayınındaki şu ifadenin kepazeliğe nasıl kapı açtığını Diyanet'in uleması farketmiyor. Hayret!!!


''Buluğ çağına erişmiş kadın'' demek, ne demektir?.. Nasıl bir şeydir?!.


Bir kız çocuğu, büluğ çağına girdiğinde cinsel ilişkiye girmişse, artık o kadındır. Ya akranıyla oynaşmıştır, ya da yetişkin erkek tarafından tecavüze uğramıştır.


Diyanet, bu ifadeyle de, buluğa eren kızların -isteyerek veya istemeyerek- 'kadın' olabilmelerine kapı açmış oluyor. Hangi kendini bilmezler bu kapıdan geçecekler?


Diyanet'in Terimler Sözlüğü'ndeki 'BULÛĞ' meddesindeki ifadeye de bakalım:


''Ancak erkek ve kızlar 15 yaşlarına ulaştıklarında, kendilerinde bu erginlik alametleri görülmese de bâliğ olduklarına hükmedilir. Buluğ, kişinin dinen mükellef sayılıp, yetişkin insan statüsünü kazandığı dönemdir. Bu çağa ulaşan ve akıllı olan kimse artık tam edâ ehliyeti kazanır. Böylece, ibâdet, helal ve haram gibi dinî hükümlere muhatap; cezâî, malî ve hukukî yükümlülüklere ehil olur'' Bkz: https://www.diyanet.gov.tr/dinikavramlar/dinikavramlar-B/BULÛĞ


15 yaşına gelen kız ve erkek çocukları, -erginlik alameti görülmediği halde- 'yetişkin insan' statüsüne sokulduğunda, cezai, mali ve hukuki hangi yükümlülüklere ehil sayılacaklar? Mesela, devletin şart koştuğu 12 yıllık eğitimi, ailesi ret edip, iki tane şahit huzurunda(!) evlendirdiğinde, cezası ailesine mi kesilecek yoksa cezai ehliyetli kabul edilen 15 yaşındaki çocuğa mı?


Mesela, 15 yaşındaki çocuk, bankada hesap açıp, -öğrencilik bursu için hariç- para yatırma ve çekme işlemi yapmak isterse, mali yükümlülüğü nasıl üstlenecek?


Kaldı ki, devlet, cezai, mali ve hukuki ehliyet kazanma yaşını 18 olarak kanunlaştırmış.


Diyanet kurumu yayınlarını adam gibi hazırlasın, çarpıtılacak duruma getirmesin.


İbrahim Faik Bayav / ŞAKİROĞLU
(03.01.2018)
 

Dua Nur

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
29 Nis 2007
Mesajlar
37,438
Beğeniler
244
Puanları
0
#2
Avenida Brasil isimli bir dizi seyrediyorum bu aralar. Çok tutulan ve Sony Channel de tekrarı yapılan bu dizide 12 yaşında kız ve erkek çocukları evlendiriliyor .

Bu diziyi tüm dünya seyrediyor ve kimsede çıt yok. Türk dizisi olsaydı bu eğer tüm dünya ayağa kalkar, bizim laikçiler her gün gösteri yapardı yayından kaldırtana kadar.

Diyanet laikçilerin eline koz vermez. Seçime yakın höyküreceklerine ABD deki PİZACILARA iki kelam etsinler. ABD Üst yönetiminden bazı kişilerin 8-9 yaşındaki makyaj yapılmış küçük kızlara neler yaptıklarının fotoğrafları çıktı. Ama suratları kösele, para güçleri var herkes susuyor.

Dünyada her yıl 8oo bin çocuk kayboluyor. Bunun PİZZACILAR ile ilişkisini araştırın ve görün. Bir çok ülkenin tepe yönetimine PEDOFİLİ ŞANTAJI yapılarak istediklerini elde eden küresel çete ve içerdeki uzantıları , diyanetimizle neden uğraşır?

CHP bu PİZZAGATE olayını bir araştırsın, samimiyetine inanalım.
 

nefahtü

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
21 Haz 2013
Mesajlar
5,117
Beğeniler
333
Puanları
0
#3
Binlerce insan ölüyor yanı başımızda biz hala 9 yaş mı zina mı kadın mı?????
Yapana yaptırana uzatana yazıklar olsun.
 

ihvanistanbul

En Süper Moderatör
Yönetici
Süper Moderatör
Katılım
4 Eki 2009
Mesajlar
4,508
Beğeniler
199
Puanları
63
#4
Binlerce insan ölüyor yanı başımızda biz hala 9 yaş mı zina mı kadın mı?????
Yapana yaptırana uzatana yazıklar olsun.

Yanıbaşımızda binlerce insan ölürken asgari ücret gündem olabilir ama çocuk yaşta evlilikler olamaz mı? Herkesin gündemi kendine göre abla.

Beğenmediğiniz bir konuyu önemsizleştirmek yahut konu sahibinin şahsına saldırarak konuyu gündemden düşürmek ( sizin için söylemiyorum ) ülkenin yeni modası sanırım.
 

nefahtü

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
21 Haz 2013
Mesajlar
5,117
Beğeniler
333
Puanları
0
#5
Yanıbaşımızda binlerce insan ölürken asgari ücret gündem olabilir ama çocuk yaşta evlilikler olamaz mı? Herkesin gündemi kendine göre abla.

Beğenmediğiniz bir konuyu önemsizleştirmek yahut konu sahibinin şahsına saldırarak konuyu gündemden düşürmek ( sizin için söylemiyorum ) ülkenin yeni modası sanırım.
Siz hala asgari ücrette mi kaldınız.

Yanıbaşımızda ölümler olurken önemli olan herşey konuşulur ancak takılıp kalmamalıyız.

Neyse sabah sabah uzatmayalım

Hayırlı cumalar
 
Son düzenleme:
Üst