Diyanet'i Arayarak Fetva Almak

agbi

Yasaklı
Ben çok yazdım ama etkili olmadı bu durumda ALLAH katında sorumluluğum kalktı PEKİ TEMELİ OLMAYAN BİR insan a MÜNAFIK DEMEK İSLAM DA YERİ NEDİR ?
Nefsiyle hareket etmeyip, âkil olan sizsiniz.

Biz nefsimizle hareket ettiğimiz için, FETVA niteliğindeki sorulara cevap vermiyoruz.

Dilerseniz Alo 190 hattını arayarak, diyanet işlerini arayabilirsiniz.

Tabii, diyaneti'de hükümet tarafından görmüyorsanız !
1- İhvan Forum'da hiç bir akıma, hiç bir mezhebe; bunların değerlerine, hiç bir âlim ve fâzıl bilinen kişiye, hiç bir tarîkâte, cemaate veya mensublarına aşağılayıcı, hakâret edici, alaya alıcı, tekfir edici, müşrik ve sapık ilân edici üslûb ve ithâm kullanılamaz.
2-İhvan Forum'da Müslüman olduğunu söyleyen hiç bir üyeye kâfir, müşrik sıfâtı ya da Müslüman'a yakışmayacak başka bir sıfât, îmâ dahi edilemez.

Bu konum ŞAHSA açılmış konu değildir TOPLUMU BİLGİLENDİRMEK amacı ile açılmıştır.ALLAH razı olsun @Dut_agaci ÖNERİ getirdi ÖNERİSİNİ dikkate aldım DİYANET i aradım.Tekrar teşekkürler ÖNERİNİZLE Bir çok kişi GÜNAH a girmiyecek HUCURAT AYETİ bize rehber oldu.

diyanet-hizmet-erlerine-yonelik-hashasi-hakareti-icin-fetva-verdi.jpg

Başbakan Tayyip Erdoğan,son 7 aydır Hizmet ve Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi’ye yönelik linç kampanyası çerçevesinde her türlü hakareti,iftirayı,çarpıtmayı dillendirmekten içtinab etmedi.

Üstüne şeytanların dahi bağlandığının müjdelendiği Ramazan atmosferinde inananlar sadece midelerine değil gözlerine,dillerine,zihinlerine de oruç tutturmaya niyetlenmişken,yemeğe ağzı kapalı Erdoğan tahkire teşne üslubundan milim geri adım atmadı!

Yine “paralel” dedi;yine “haşhaşî” dedi,yine türlü hakaretleri sıraladı!

Aşağılayıcı,karalayıcı,ötekileştirici söylem yalnız AKP lideri ile de sınırlı kalmadı. Başta Havuz Medyası,Yandaş gazeteler,televizyonlar,internet siteleri “kraldan çok kralcı” mantığıyla,“göze girme” heyecanı ile yalan,iftira,gıybet,çarpıtma temelli haber kılıflı kurgu metinlere,köşe yazılarına sayfalarında,ekranlarında yer verdi!

Biz de bu topyekûn hücumun İslamî hükümler açısından durumunu Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) İstanbul Müftülüğü Alo Fetva hattına sorduk!

Bugün (10.07.14) müftülüğün Alo Fetva hattı numaralarından 0212 526 16 79’u arayarak ulaştığımız görevliye şu soruları yönelttik:

SORU:

“Ramazan’ın şu mübarek atmosferinde bazıları “haşhaşî” gibi kelimeler üzerinden başkalarına laf atıyor. Çevremizde de bu üsluba şahit oluyoruz. Söyleyenleri elimizden geldiği kadar uyarıyoruz.

Zira biliyoruz ki Haşhaşîler İslam tarihinde pek de dinle,diyanetle ilgili olmayan bir grup olarak yer alıyor.

Hâl böyle iken insanlar birbirini kırma noktasına varan bu cümleleri dillendirebiliyor. Bu noktada söyleyenleri uyarma sadedinde neler denilmesi gerekir?

Yine onları uyarabilecek ayet ve hadisler var mıdır?

Bir de bu sözlerin muhatapları ne yapmalı?”

Gelelim aldığımız cevaplara:

Vazifeli memur önce insanların birbirini “kötü” lakaplarla anmaması gerektiğini söyledi!

Ardından “ayet hadis var mı?” sorumuz üzerine Hucurât Sûresi 11. ayeti hatırlattı:

Ey iman edenler! Sizden hiçbir topluluk bir başka toplulukla alay etmesin.

Ne mâlum? Belki alay edilenler edenlerden daha hayırlıdır.

Birbirinizi,(daha doğrusu kendilerinizi) karalamayın. Birbirinize kötü lakaplar takmayın.

İman ettikten sonra insanın adının kötüye çıkması,fâsık damgası yemesi ne fena bir şeydir!

Kim tövbe etmezse işte onlar tam zalim kimselerdir.”

Ya bütün bu ikazlara rağmen saldırılar devam ederse?

O zaman mağdurun önünde iki seçenek belirdiğini söylüyor,görevli memur.

Birincisi hukuk yoluyla hakkını aramak! Kısacası adaletin kapısını çalmak!

İkincisi ise hâlini “Allah’a (c.c.) havale etme!”

Evet,Diyanet diyor ki,çaresiz kaldığınız noktada Çaresizler Çaresi’ne (c.c.) başvur!

Görüldüğü üzere ortada açık ve net hükmü haiz ayet var iken hâlâ hiçbir hukukî gerekçe göster(e)meden milyonlarca insana “haşhaşî” deniliyor,haklarında “cadı avı” başlatılıyor,ötekileştirilmeye çalışılıyor!

İşte bu tablo karşısında Diyanet’in belirttiği üzere Adanmışlar’a düşen,ya Hucurât Sûresi 11. ayetteki “Birbirinizi,(daha doğrusu kendilerinizi) karalamayın. Birbirinize kötü lakaplar takmayın.” hükmü hatırlatıp akıbetleri adına uyarmak;

ya hukukî zeminde hakkını aramak;

ya da sebeplerin sükut ettiği noktada saldırganları Allah’a (c.c.) havale etmek!

--

Hizmet Hareketi ve Fethullah Gülen hakkında dile getirilen 'Haşhaşi,hain,örgüt,virüs,âlim müsveddesi,süte karışmış pis su' gibi ifadeler,Diyanet'e soruldu.

Vatandaşın sorusuna cevap verdi:İslam'da bir kimseyi aşağılamak,kendisinde bulunmayan sıfatlarla nitelemek caiz değil.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu,nefret söylemi ile ilgili bir soruya "İslam'da bir kimseyi aşağılamak,onu kendisinde bulunmayan sıfatlarla nitelemek caiz değildir." diye cevap verdi.

Ankara'da ikamet eden Mustafa Petek,Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı'na 26 Mart 2014'te dilekçe ile bir soru yöneltti. Dilekçede "Son günlerde artarak sürdürülen Fethullah Gülen Hocaefendi ile alakalı hakaret ve iftiralar Müslüman bir din âlimine reva mıdır? Bu konuda Başkanlığınızın görüşünün 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu yarınca tarafıma bildirilmesini arz ederim." ifadesi yer aldı.

Haftalık haber dergisi Aksiyon'un son sayısında İdris Gürsoy imzasıyla yayınlanan habere göre kurul,bu soruya tek cümle ile cevap verdi:"İslam'da bir kimseyi aşağılamak,onu kendisinde bulunmayan sıfatlarla nitelemek caiz değildir." Cevapta,başkan adına Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Zeki Sayar'ın imzası yer aldı.

17 Aralık yolsuzluk operasyonlarından sonra Hizmet Hareketi ve Fethullah Gülen hakkında 'Haşhaşi,hain,örgüt,virüs,yalancı peygamber,sahte veli,âlim müsveddesi,süte karışmış pis su' gibi yakıştırmalar yapılmıştı.

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Şunları da sor.

1-Hocanın birisine "uzun" diyerek hitab etmesini, bunun lakab olmasına rağmen ve gıybet olmasına rağmen, hocanın yaptığını görmeyip, başkasının yaptığını görmeni

2-Televizyonlarda saçı açık dizi ve reklam oynadan HİZMET kanallarını

3-Reklamlarda dönen faiz reklemi, duş jeli reklamı ve kadın pedi reklamlarını

4-Oynama şıgıdım şıgıdım şarkısıyla, Hazreti Rasurullah'ın (sav) davet edilip edilemeyeceğini bu şekilde savalat olup olmadığını

5-Bulüğ çağını aşmış kızların, 50.000 kişilik stadyumlarda hoplayıp zıplayarak şarkı söylemesinin dinimizdeki hükmünü

6-Belli bir gurubun, kendilerinden olmayanları ötekileştirmek ve pasifize etmek için terör örgütü adı altında usulsüzce dinlemelerini

7-Polis sınav soruları - Hakim - Savcılık sınav sorularının çalınmasını

8-Milletten zekat, fitre, sadaka, himmet adı altında toplanan paraların ortak havuzda toplandığı, bu havuzda ilgili referanslarca faizsiz kredi alınabildiğini, SADECE FAKİR VE ÖĞRENCİLERİN hakkı olan ZEKAT VE FİTRE'nin, kredi olarak dağıtılmasınının ne derece doğru olduğunu

9-Gözümüzle görmememize rağmen devlet büyükleri hakkında HIRSIZ, BAŞÇALAN, HARAMZADE GİBİ lakap ve deyimlerin kullanımının doğru olup olmadığını

10 - ve Diyalog saçmalığının İslamiyetteki yerini

Soruver bakam ağabey

dostluk

Kıdemli Üye
başbakanımıza rezil,yezid,firavun,satılmış,hırsız,beddua okumalar..geber inşallah demeler..Kızıl Abdülhamid’in torunu”, Boş Beyinli ve faşist, diktatör RecePUT , TayyiPUT ha bunlarıda bir diyanete soralım..ve bu hakaretler daha devede kulak..

görende edepli ,hakaret etmeyen ,terbiyeli bir camia sanacak..gazeteleri yazarları kin hakaret kusuyor..

agbi

Yasaklı
başbakanımıza rezil,yezid,firavun,satılmış,hırsız,beddua okumalar..geber inşallah demeler..kızıl abdülhamid’in torunu”, boş beyinli ve faşist, diktatör receput , tayyiput ha bunlarıda bir diyanete soralım..ve bu hakaretler daha devede kulak..

Görende edepli ,hakaret etmeyen ,terbiyeli bir camia sanacak..gazeteleri yazarları kin hakaret kusuyor..

iddialarin söylentimi belge mi ?

önce getir belgeni sonra al cevabini.

agbi

Yasaklı
Şunları da sor.

1-Hocanın birisine "uzun" diyerek hitab etmesini, bunun lakab olmasına rağmen ve gıybet olmasına rağmen, hocanın yaptığını görmeyip, başkasının yaptığını görmeni

4-Oynama şıgıdım şıgıdım şarkısıyla, Hazreti Rasurullah'ın (sav) davet edilip edilemeyeceğini bu şekilde savalat olup olmadığını

5-Bulüğ çağını aşmış kızların, 50.000 kişilik stadyumlarda hoplayıp zıplayarak şarkı söylemesinin dinimizdeki hükmünü

6-Belli bir gurubun, kendilerinden olmayanları ötekileştirmek ve pasifize etmek için terör örgütü adı altında usulsüzce dinlemelerini

8-Milletten zekat, fitre, sadaka, himmet adı altında toplanan paraların ortak havuzda toplandığı, bu havuzda ilgili referanslarca faizsiz kredi alınabildiğini, SADECE FAKİR VE ÖĞRENCİLERİN hakkı olan ZEKAT VE FİTRE'nin, kredi olarak dağıtılmasınının ne derece doğru olduğunu

9-Gözümüzle görmememize rağmen devlet büyükleri hakkında HIRSIZ, BAŞÇALAN, HARAMZADE GİBİ lakap ve deyimlerin kullanımının doğru olup olmadığını

Soruver bakam ağabey

Siz niye sormuyorsunuz AÇIN DİYANETE TELEFON BELGENİZİ GÖSTERİN ALIN CEVABIMIZI SİZİ TUTAN mı var ?

BAK BEN DEDİĞİNİZ YAPTIM DİYANETE SORDUM

agbi

Yasaklı
Şunları da sor.

Soruver bakam ağabey

Siz niye sormuyorsunuz AÇIN DİYANETE TELEFON BELGENİZİ GÖSTERİN ALIN CEVABIMIZI SİZİ TUTAN mı var ?

Bakın mesajınızı beğeni notu nı koyanlardan biri @rabbinsadikkulu YANLIŞ HATIRLAMIYORSAM BU ÜYE F.GÜKEN PAPA nın elini öptü iddiasını burya taşımışta ama F.GÜLEN in cemealini bilmiyor öpen F.Gülen mi ?

dostluk

Kıdemli Üye
: )) belge sundukmuda bir özür bile dilemez aksine başka şeylere sararsınız..tecrübeyle sabittir..hem be başbakana demenin hükmü sordum dediler kodularda demedim.. ba l gibi biliyorsunuz sayın başbakanımıza ne çirkef hakaretler edildiğinl

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net

Hocan TEKNİK NAKAVT fetvâsı vermişti, bu sözünle yeniden hatırladım :)

Boşver diyaneti. Hoca bize yeter

dostluk

Kıdemli Üye
isme konu açılmaz biliyorum ben..yanlışmıyım sayın dutağacı ??

agbi

Yasaklı
isme konu açılmaz biliyorum ben..yanlışmıyım sayın dutağacı ??

Bak okurken okumak için okuma bak ne yazmışım.

Bu konum ŞAHSA açılmış konu değildir TOPLUMU BİLGİLENDİRMEK amacı ile açılmıştır.ALLAH razı olsun @Dut_agaci ÖNERİ getirdi ÖNERİSİNİ dikkate aldım DİYANET i aradım.Tekrar teşekkürler ÖNERİNİZLE Bir çok kişi GÜNAH a girmiyecek HUCURAT AYETİ bize rehber oldu.

Belki görmezsiniz diye büyütyyüm.AYRICA BU TEŞEKKÜR KONUSU ANA FİKRİ BU

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Bak okurken okumak için okuma bak ne yazmışım.

Belki görmezsiniz diye büyütyyüm.AYRICA BU TEŞEKKÜR KONUSU ANA FİKRİ BU

Şahsıma teşekkür edeceksen özel mesajdan yazabilirsin, toplum önünde yüceltmene gerek yok muhterem, ağbileriniz öğretmedi mi ?

kilicarslan

Kıdemli Üye
bunlarla ugrasacak vakti nerden buluyorsunuz anlamiyorum.
Üsenmemis gücenmemis kendine dert yapmis, baska seyleri de bu kadar dert edinse neler olurdu kim bilir.

agbi

Yasaklı
Şahsıma teşekkür edeceksen özel mesajdan yazabilirsin, toplum önünde yüceltmene gerek yok muhterem, ağbileriniz öğretmedi mi ?

BENİM EDEBİM VE AHLAKIM derki TENKİDİ de TEŞEKKÜR etmeyide TOPLUM ÖNÜNDE YAP ki DİYANET e danış teklifini TOPLUM ÖNÜNDE siz öneri olarak getirdiniz banada TOPLUM ÖNÜNDE TEŞEKKÜR ETMEK kalır.OLDUM OLASI KAPALI KAPIlAR ARKASINDA TOPLUM ÖNÜNDE YAPTIĞIM İSTİŞARELERİ KİMSE İLE DEĞERLENDİRMEM.Size BÜYÜKLERİNİZ BÖYLE ÖĞRETMEDİLERMİ ?

Bakın NEFSİMİ YENMİŞİM ŞUAN EN TERS OLDUĞUM YÖNETİCİYE TOPLUM ÖNÜNDE TEŞEKKÜR ETMİŞİM GURUR MESELESİ YAPMAMIŞIM.

agbi

Yasaklı
bunlarla ugrasacak vakti nerden buluyorsunuz anlamiyorum.
Üsenmemis gücenmemis kendine dert yapmis, baska seyleri de bu kadar dert edinse neler olurdu kim bilir.

gALİBA BENİM NEYE DERTLENİP DETLENMEYECEĞİM SİZE dert OLMUŞ AHH ŞU NEFSİNİZ YOKMU AKLINIZI ÖN PLANA ALINDA BELGELERİME CEVAP VERİNİZ LÜTFEN.

kilicarslan

Kıdemli Üye
gALİBA BENİM NEYE DERTLENİP DETLENMEYECEĞİM SİZE dert OLMUŞ AHH ŞU NEFSİNİZ YOKMU AKLINIZI ÖN PLANA ALINDA BELGELERİME CEVAP VERİNİZ LÜTFEN.
Ne belgesi yA.. Bizim derdimiz ne senin derdin ne. Isim gücüm yokta birde bunlarla ugrasacagim.

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
BENİM EDEBİM VE AHLAKIM derki TENKİDİ de TEŞEKKÜR etmeyide TOPLUM ÖNÜNDE YAP ki DİYANET e danış teklifini TOPLUM ÖNÜNDE siz öneri olarak getirdiniz banada TOPLUM ÖNÜNDE TEŞEKKÜR ETMEK kalır.OLDUM OLASI KAPALI KAPIlAR ARKASINDA TOPLUM ÖNÜNDE YAPTIĞIM İSTİŞARELERİ KİMSE İLE DEĞERLENDİRMEM.Size BÜYÜKLERİNİZ BÖYLE ÖĞRETMEDİLERMİ ?

Bakın NEFSİMİ YENMİŞİM ŞUAN EN TERS OLDUĞUM YÖNETİCİYE TOPLUM ÖNÜNDE TEŞEKKÜR ETMİŞİM GURUR MESELESİ YAPMAMIŞIM.

Kişinin kişiyi toplum önünde methetmesi, dinimizce uygun değildir.

Konuyla ilgili Rasulullah Efendimizin (sav) hadisi de mevcuttur.

Yoksa okumadın mı ağabey ?

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Başımıza zat-ı muhterem kesilip ''Haşhaşi demek caiz değil'' diyenlerin, geçmişte Erdoğan'a ana avrat küfreden köşe yazarlarını hatırladım birden bire. Bunu yaparken kimden fetva aldılar acaba?

Bence münafıklığın tarifini genişletmek lazım..

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Başımıza zat-ı muhterem kesilip ''Haşhaşi demek caiz değil'' diyenlerin, geçmişte Erdoğan'a ana avrat küfreden köşe yazarlarını hatırladım birden bire. Bunu yaparken kimden fetva aldılar acaba?

Bence münafıklığın tarifini genişletmek lazım..

Belgen var mı belgen ? ağabey belge sever.

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net

O belge sandıktan çıkacak inşallah. Ellerine verir göndeririz. Hem o laflar sahiplerine iade edilmiş olur. :D

Ne yaani, koskoca CÂMİÂ'yı oy ile mi tehdit ediyorsun ?

Halbu ki AKP'yi iktidara taşıyan onlar, referandumları veren onlar, kapı kapı dolaşıp oy toplayan onlar.

Bugün kabine var ise CÂMİÂ SAYESİNDE var. Ne demek istiyorsun yani ?

%10 - 15 gibi oy potansiyeli olan bir CÂMİÂ'dan bahsediyoruz kardeşim ! Farkında mısın sen ?