Diyanet üniversite kurdu

efruz

Kıdemli Üye
Katılım
14 Ağu 2009
Mesajlar
5,170
Tepkime puanı
735
Puanları
0
Konum
İstanbuL
Diyanet Vakfı, 29 Mayıs Üniversitesi’ni İstanbul’da kurdu.

Türki cumhuriyetleri ve Balkanları hedef alan, ilk öğrencilerini gelecek yıl kabul edecek olan üniversitenin, Uluslararası Din Bilimleri Fakültesi'ne dikkat çekildi.

Türkiye Diyanet Vakfı, 29 Mayıs Üniversitesi'ni İstanbul'da kuruldu. Türki Cumhuriyetler ile Balkan ülkelerindeki gençliğe hitap edecek olan üniversite, Türkiye'den de öğrenci alacak.

Üniversite'de 'Sağlık, Eğitim, İktisadi İdari Bilimler ile Edebiyat' olmak üzere 4 fakülte olacak. Üniversite ilk yılında Edebiyat Fakültesi’nin Felsefe, Tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerine 60’ı burslu olmak üzere 90 öğrenci alacak. Ders kitapları ve öğle yemeği ücretsiz olurken, öğrencilere aylık 250 TL harçlık verilecek.

Üniversitede, sosyal ve sağlık bilimlerinde iki enstitü, yabancı diller yüksekokulu ve çeşitli araştırma merkezleri olacak.
Ayrıntıları, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu NTV’den Hüseyin Yılmaz'a anlattı. Bardakoğlu özellikle Uluslararası Din Bilimleri bölümüne dikkat çekti:

"Din konusunda sağlıklı bilgi olmadan, hizmet üretemeyiz. Biz, din ve dindarlık deyince sadece Kur’an okumayı, ibadet etmeyi kastetmiyoruz. Huzur ve barış için atılan her adım ibadetin bir parçasıdır.

Türki cumhuriyetler ve Balkanlar’daki çocuklara eğitim vermek, Türkiye’de eğitim almak isteyen yavruları yarına hazırlamak istedik.
Ululslararası Din Bilimleri Bölümü düşünülüyor. İngilizce ve Arapça’ya dayalı, özellikle Avrasya, Kafkasya ve Balkanlar’ın ihtiyacı duyduğu; Türkiye kıvamında dini bilgi veren bir yükseköğretim kurumu olacak.
O coğrafyadaki insanlar, ‘Müslümanlığı ve dini demokrasiyle buluşturmayı bize siz öğrettiniz. Bizi başka ülkelere muhtaç etmeyin’ diyorlar. Bu açık bir feryattır.

Türkiye modern bir ülke. Laiklik ve demokrasiyi Müslümanlıkla kavga ettirmeyen, Müslümanlığı doğru kaynaklar üzerine oturtan ve doğru anlatan bir ülke. 21. yy’da yaşadığını fark eden bir ülke. Türkiye’deki Müslümanlığın kendi coğrafyası ve Batı için özel bir anlamı var.

Bu anlamda, Başkanlık ve vakıf olarak, Uluslararası Din Bilimleri Bölümü'nün olmasını özellikle önemli bir adım olarak görüyoruz."
 

ummuhan

Kıdemli Üye
Katılım
1 Eyl 2007
Mesajlar
12,943
Tepkime puanı
1,042
Puanları
0
Konum
Arz
Ayrıca Bilim Sanat Vakfı ndan Şehir üniversitesi ve Bezm-i Alem Vakıf Gurebadan Bezmi Alem üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Üniversiteleri de kuruldu..... tercihlerde yer alıyor.... Yenileri de geliyor biiznillah...
 
Üst