Direniş: İsrail'in Demir Kubbe'sini Deleriz

cahid

Kıdemli Üye
Katılım
18 Ağu 2009
Mesajlar
6,032
Tepkime puanı
1,413
Puanları
113
Konum
Muamma...!
resim.php

İslami Cihad Hareketi'nin askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri, İsrail'in demir kubbesini delecek füze ve güce sahip olduğunu açıkladı.

İslami Cihad Hareketi’nin askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri’nin resmi sözcüsü Ebu Ahmed, İsrailli liderlerin geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklamalarda “demir kubbe”de başarılı sonuçların elde edildiğinin ilan edilmesinin, direnişin füzelerine karşı İsrailli yerleşimcilerin kendilerini güvende hissetmelerini hedeflediğiini söyledi.

Ebu Ahmed, “İsrailli yetkililer, her zaman kendilerinde korku ve endişe yaratan füzelere karşı vatandaşlarının kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak için demir kubbede başarılı neticelerin alındığını söylediler. Demir kubbe, aynı anda bütün füzeleri etkisizleştirecek yapıya sahip değilBunun yanı sıra direniş, demir kubbelerini delecek yeni taktik ve füzelere sahiptir. Demir kubbeleri, direniş karşısında başarsız olacaktır. Demir Kubbe’nin reelde bir karşılığı yok. Psikolojik savaşın bir parçası ve vatandaşlarını sakinleştirmeyi hedefliyorlar” dedi.

İsrail'in kısa ve orta menzilli füze saldırılarına karşı geliştirdiği "Demir Kubbe" füze savunma sisteminin, nihai testleri başarıyla tamamladığı ve sistemin önümüzdeki Kasım ayında sınır bölgelerine yerleştirilmesinin planlandığı açıklamıştı.

Savunma Bakanlığı'nın verdiği bilgiye göre, Kasım ayında faaliyete geçirilecek iki batarya, taşınabilir çekicilerle, İsrail sınırlarında herhangi bir bölgeye kolayca yerleştirilebilecek.

Sistemin, Filistinliler'in roket saldırılarına karşı Gazze ile İsrail arasındaki sınıra konuşlandırılması öngörülüyor.

İsrail devlet kuruluşu Rafael'in ürettiği "Demir Kubbe" füze savunma sistemi, 5 ile 70 kilometre menzilli roketlere ve aynı zamanda havanlara karşı da etkili.

Füze sisteminin maliyeti de ülkede tartışma konusu oldu. Demir Kubbe sisteminin güvenlik açısından kendisini ispatladığı söylense de her bir atışın 50 bin dolara malolması eleştirilere yol açtı.

Filistin'den atılan basit roketlerin 100 dolara, Grad füzelerinin ise 8 bin dolara malolduğunu belirten analistler, İsrail'in daha az maliyetli bir savunma sistemi üretebileceğini savunuyor.

Rafael yetkilileri, bu eleştirilere karşılık, sistemin sadece meskun mahaller üzerine düşmesi muhtemel roketleri imha etmek üzere programlandığını belirtti. Sistem, "tanımlama" ve "atış" olmak üzere iki aşamada işleyecek.

İlk aşamada, radarların roket veya füze atıldığını tespit edecek. İkinci aşamada da füzeyi durdurup durdurmama kararı verilecek.

Sistemin hafızası, roketin hedefine göre meskun bir bölgeye düşeceğini belirlerse , Demir Kubbe sistemi, füzeyi imha için gereken atışı yapacak.

isra haber
 
Üst