Dinler birleşebilir mi?

furk

Üye
Bazı kesimler, “İnsanların hangi dinden, hangi inançtan olurlarsa olsunlar, “Diyalog”suz yaşamaları mümkün değildir. Bu insanın tabiatına aykırıdır. Neden “Diyalog”un üzerine bu kadar gidiyorsun?” diyorlar.

Bu sorunun cevabına geçmeden önce “Diyalog” nedir? Bunun üzerinde durmamız lazımdır. Diyalog, insanların hangi görüşten, hangi dinden, hangi milletten olursa olsun hoşgörü içinde kavgasız yaşayabilmeleridir.

Böyle bir diyaloğa karşı çıkmak mümkün mü? Buna karşı çıkmak, sosyal hayata, sosyal barışa karşı çıkmak olur. Burada önemli olan, nerede nasıl diyalog yapılacağının iyi bilinmesidir. Benim karşı olduğum “Dinlerarası diyalog’tur. Şunu da söyleyeyim, eğer diyalogtan maksat, her din mensubunun dinini yaşamasına hoşgörü göstermek, dini hürriyet sağlamak ise buna kimsenin itirazı olmaz.

Fakat, diyalog dinleri bir ortak noktada birleştirmek, din hakkında şüpheye düşürmek şeklinde algılanırsa bu diyalog olmaz, dine, inanca müdahale olur. Çünkü, kişiler hangi dinden olurlarsa olsunlar siyasette, ticarette, bilimde... ortak nokta bulmak mümkündür. Dinde, inançta ise ortak nokta olmaz.

İşte benim diyaloğa itirazım, endişem bu noktada. İşin bilerek veya bilmeyerek bu noktaya çekilmiş olmasında. Mesela, dinlerarası diyaloğun mimarlarından, öncülerinden olan bir dergide bakınız diyalog nasıl algılanıyor: “Diyalog, ‘ben doğruyum sen yanlışsın’ anlayışından, ‘ben de, sen de doğru olabiliriz, ikimizin de farkında olmadığı bir noktada ortak doğrulara ve işbirliğine sahip olabiliriz’ anlayışına geçiş yapmaktır. “

Dinde, “ben de, sen de doğru olabiliriz” bu mümkün mü? Bu kişinin dininden şüphe etmesi manasına gelir. Çünkü iman, benim dinim doğru, diğer dinler yanlış demektir. Dinimize göre, bir Müslüman, benim dinim doğru, senin dinin de doğru olabilir, derse o kimsenin dinle ilgisi kalmaz, dinden çıkmış olur. Çünkü, inancımıza göre bugünkü Hıristiyanlık ve Yahudilik hak din değildir. İslamiyetin gelmesiyle, nesh edilmiş, yürürlükten kaldırılmış dinlerdir.

Hak din sadece son peygamber Muhammed aleyhisselama gönderilmiş İslamiyettir. İslamiyete göre, sadece Peygamberimize inanan, islamiyetin emir ve yasaklarına uyan ancak Cennete gidecektir.

Diyalogcu dönüp dolaşıp hep, “ortak bir noktada buluşmayı” öngörüyor. Diyor ki, “Diyalogda fikir müzakereleri; birbirini çürütme ve kendini ispat etme maksatlı değil, birbirinin farklılıklarını anlama ve varolanın ötesine gidip oralarda keşfedilen ortak bir noktada buluşmayı öngörür.”

İslamiyet, kendisinin doğru diğerlerinin yanlış olduğu esasına dayanır. Kendisinin doğru inançta olduğunu, diğerlerinin yanlış olduğunu ispat etmeyi kendisine gaye edinmeyen bir Müslüman, inancını inkar etmiş olur.

Yine “dinlerarası diyaloğun” hızlı savunucularından olan bu dergi yazısında, “Diyalog, statü ve güç farklılıklarını askıya alan ve herkesi eşit seviyeye çeken, peşin hükümsüz, duymaya, dinlemeye, anlamaya ve varolanın ötesindeki mânâ boyutlarında mutabakat üretmeye dayalı özel bir iletişim biçimidir. “

Din zaten peşin hüküm demektir, bunu nasıl askıya alacaksın, nasıl mutabakat sağlayacaksın? Mesela, Hıristiyanlar, teslise, üç ilaha inanıyor; biz Müslümanlar ise, tek Allah’a inanıyoruz, bunun ortak noktası nasıl bulunacak, nasıl mutabakat sağlanacak? Üçle bir toplanıp ikiye bölünerek elde edilen iki sayısında mı mutabakat sağlanacak?

Böyle bir yaklaşımı aklı başında hiçbir Müslümanın kabul etmeyeceği gibi, bir Hıristiyanın da kabul etmesi mümkün değlidir. Zaten Hıristiyanlar da bunu kabul etmiyorlar, kabul etti görünüyorlar.

Nitekim, Vatikan’ın 1999 yılında yayınladığı; "Towards a pastoral approach to culture" adlı bir kitapta esas maksatlarını açıkca şöyle ifade etmekteler. "Bütün insanlar Hz. İsaya döndürülmeli, bütün insanlar vaftiz olarak Kilisede birleşmeli ve onun vücudu olan Kiliseye girmelidir. Yollar, usuller, metotlar değişir; ama hedef hiç değişmez: Nihai maksadımız, bütün insanları Hıristiyanlık dinine sokmaktır ".

agbi

Yasaklı
Bazı kesimler, “İnsanların hangi dinden, hangi inançtan olurlarsa olsunlar, “Diyalog”suz yaşamaları mümkün değildir. Bu insanın tabiatına aykırıdır. Neden “Diyalog”un üzerine bu kadar gidiyorsun?” diyorlar.

Bu sorunun cevabına geçmeden önce “Diyalog” nedir? Bunun üzerinde durmamız lazımdır. Diyalog, insanların hangi görüşten, hangi dinden, hangi milletten olursa olsun hoşgörü içinde kavgasız yaşayabilmeleridir.

Böyle bir diyaloğa karşı çıkmak mümkün mü? Buna karşı çıkmak, sosyal hayata, sosyal barışa karşı çıkmak olur. Burada önemli olan, nerede nasıl diyalog yapılacağının iyi bilinmesidir. Benim karşı olduğum “Dinlerarası diyalog’tur. Şunu da söyleyeyim, eğer diyalogtan maksat, her din mensubunun dinini yaşamasına hoşgörü göstermek, dini hürriyet sağlamak ise buna kimsenin itirazı olmaz.

Fakat, diyalog dinleri bir ortak noktada birleştirmek, din hakkında şüpheye düşürmek şeklinde algılanırsa bu diyalog olmaz, dine, inanca müdahale olur. Çünkü, kişiler hangi dinden olurlarsa olsunlar siyasette, ticarette, bilimde... ortak nokta bulmak mümkündür. Dinde, inançta ise ortak nokta olmaz.

İşte benim diyaloğa itirazım, endişem bu noktada. İşin bilerek veya bilmeyerek bu noktaya çekilmiş olmasında. Mesela, dinlerarası diyaloğun mimarlarından, öncülerinden olan bir dergide bakınız diyalog nasıl algılanıyor: “Diyalog, ‘ben doğruyum sen yanlışsın’ anlayışından, ‘ben de, sen de doğru olabiliriz, ikimizin de farkında olmadığı bir noktada ortak doğrulara ve işbirliğine sahip olabiliriz’ anlayışına geçiş yapmaktır. “

Dinde, “ben de, sen de doğru olabiliriz” bu mümkün mü? Bu kişinin dininden şüphe etmesi manasına gelir. Çünkü iman, benim dinim doğru, diğer dinler yanlış demektir. Dinimize göre, bir Müslüman, benim dinim doğru, senin dinin de doğru olabilir, derse o kimsenin dinle ilgisi kalmaz, dinden çıkmış olur. Çünkü, inancımıza göre bugünkü Hıristiyanlık ve Yahudilik hak din değildir. İslamiyetin gelmesiyle, nesh edilmiş, yürürlükten kaldırılmış dinlerdir.

Hak din sadece son peygamber Muhammed aleyhisselama gönderilmiş İslamiyettir. İslamiyete göre, sadece Peygamberimize inanan, islamiyetin emir ve yasaklarına uyan ancak Cennete gidecektir.

Diyalogcu dönüp dolaşıp hep, “ortak bir noktada buluşmayı” öngörüyor. Diyor ki, “Diyalogda fikir müzakereleri; birbirini çürütme ve kendini ispat etme maksatlı değil, birbirinin farklılıklarını anlama ve varolanın ötesine gidip oralarda keşfedilen ortak bir noktada buluşmayı öngörür.”

İslamiyet, kendisinin doğru diğerlerinin yanlış olduğu esasına dayanır. Kendisinin doğru inançta olduğunu, diğerlerinin yanlış olduğunu ispat etmeyi kendisine gaye edinmeyen bir Müslüman, inancını inkar etmiş olur.

Yine “dinlerarası diyaloğun” hızlı savunucularından olan bu dergi yazısında, “Diyalog, statü ve güç farklılıklarını askıya alan ve herkesi eşit seviyeye çeken, peşin hükümsüz, duymaya, dinlemeye, anlamaya ve varolanın ötesindeki mânâ boyutlarında mutabakat üretmeye dayalı özel bir iletişim biçimidir. “

Din zaten peşin hüküm demektir, bunu nasıl askıya alacaksın, nasıl mutabakat sağlayacaksın? Mesela, Hıristiyanlar, teslise, üç ilaha inanıyor; biz Müslümanlar ise, tek Allah’a inanıyoruz, bunun ortak noktası nasıl bulunacak, nasıl mutabakat sağlanacak? Üçle bir toplanıp ikiye bölünerek elde edilen iki sayısında mı mutabakat sağlanacak?

Böyle bir yaklaşımı aklı başında hiçbir Müslümanın kabul etmeyeceği gibi, bir Hıristiyanın da kabul etmesi mümkün değlidir. Zaten Hıristiyanlar da bunu kabul etmiyorlar, kabul etti görünüyorlar.

Nitekim, Vatikan’ın 1999 yılında yayınladığı; "Towards a pastoral approach to culture" adlı bir kitapta esas maksatlarını açıkca şöyle ifade etmekteler. "Bütün insanlar Hz. İsaya döndürülmeli, bütün insanlar vaftiz olarak Kilisede birleşmeli ve onun vücudu olan Kiliseye girmelidir. Yollar, usuller, metotlar değişir; ama hedef hiç değişmez: Nihai maksadımız, bütün insanları Hıristiyanlık dinine sokmaktır ".

Yazında bile çelişkiler var.

Ben Allahın izniyle diyalogtan kormuyorum ve Çevremdeki Üç Daireden Dönme Kliselere giden gençlerin arkalarından gidip İslamiyetin güzelliklerini anlatmaya çalışıyorum.

KISACASI BEN SENİN GİBİ KLAVYE FEDAİSİ DEĞİLİM ALLAL CC NÜN İSLAMİYETİN FEDAİSİYİM.İSLAMİYETİ ANLATMAK İÇİN YASAL OLAN HER AKIL YOLUNU DENERİM VE DENEYECEĞİMDE USLÜBUMDA PEYGAMBER SAV USLUBUDUR.

Humeyra

Üye
Ama da kiskaniyorsunuz Tosunpasa'nin yazdiklarii:) Ne güzel yazmiş maasallah. Allah cc ondan razi olsun.

agbi

Yasaklı
Ama da kiskaniyorsunuz Tosunpasa'nin yazdiklarii:) Ne güzel yazmiş maasallah. Allah cc ondan razi olsun.

Şakşakçılığından dolayı kendi fikrin olmadığından dolayı enpati yapıp bir yahudi olarak size teşekkür ettim çümkü tavırlarınız bir yahudinin bir müşlümandan istediğidir.

Humeyra

Üye
Ehli Irfan mecliside
aradim buldum talep
ilim en geride kaldi
illa edeb illa edeb

agbi

Yasaklı
Ehli Irfan mecliside
aradim buldum talep
ilim en geride kaldi
illa edeb illa edeb

Edepten sizmi bahsediyorsunuz artık size cevap vermemeye karar verdim çünkü fikri olmayan kişileri kaale almam.

Varsa fikriniz buyrun yokas asusun.

Diğer başlıktaki tenkitlerinizdeki ana fikri fikirlerinizle açıklayın.

Humeyra

Üye
Vah vah cok üzüldüm simdi:D

Tosunpasa'ya katiliyorum demekle yetiniyorum. Illa onun yazdiklarii mi tekrarlicam. O maasallah zaten söylemek istediklerimi yaziyor. Allah cc ondan razi olsun!

Tosunpasa sen cok yaşa:)

Humeyra

Üye
Bu arada bana Yahudi demekle kendiniz kafir oldunuz. Umarim Azrail as sizi o vaziyette almaz.
Hayatin boyunca kendini Hak davada oldugunu düsünürken ansizin imanizi kaybedebilirsiniz.

Allah cc Sirat-i müstakim den ayirmasin!

ufuklar27

Paylaşımcı
Web sitesi
www.lotuskitap.com
Bu arada bana Yahudi demekle kendiniz kafir oldunuz. Umarim Azrail as sizi o vaziyette almaz.
Hayatin boyunca kendini Hak davada oldugunu düsünürken ansizin imanizi kaybedebilirsiniz.

Agbi size "yahudi" demedi, "yahudi tavırları sergiliyorsunuz" dedi. Kısmen de haklı yani... Bir islam alimini ismini yanlış söyleyerek alaya almak yahudi sıfatıdır.

Bir müslüman kardeşinizim. Siz de nakşi bir müslümansınız. Bu açıdan kendinizi bir muhasebeye çekmenizi rica ediyorum.

agbi

Yasaklı

Yazılarımı anlayarak oku ki anlayasın.

Enpati nedir bilirmisin karşı tarafın düşündüklerini düşünmek yani size anlatmak için bir yahudi gibi düşündüm demektir.

Burada size yahudi demediğime göre siz beni kafir sıfatını nasıl yaptınız ama ben müslümanım elhamdülülllah sizden şikayetçi değilim eğer şikayetçi olsaydım yanmıştınız.

Humeyra

Üye
"Yahudi tavirlari sergilemek" nedir bilirmisiniz? Kötü söz sahibinin diyorum ve Fethullah Gülen diyen sapitmiş olan kişiyi herzaman kınacagim! Onun peşinden gidenlere de Allah cc hidayet versin diyorum!

Burada aptal aptal tehditleri birakin...yok efendim şikayetci olmus olsaydim yanmistin. Breh breh. Cok korktum yani.

Elhamdulillah müslümanim ve en güzel islami yasayan, sünnet-i seviyyeyi yasayan Ehli sünnet ve'l cemaat mezhebleri ve tarikatlaridir. Sizin gibi kafir yalakasi degiliz!
Hristiyanlarin arasinda ben büyüdüm, ben yetiştim! Onlar Islama her firsatta saldirirlar. Kiliselerde sohbetler 'Müslümanlar böyle kötüdür' diye konusurlar, insanlari kiskirtiyorlar. Amaa yok siz Fethocular Papa'ya yalakalik yaparsiniz, Ecevit isimli okul acarsiniz, Sir kapisi gibi salak programlarda bütün herkesi Cennete gönderirsiniz.

Gec bunlari kardeşim. Neyse ya Allah cc sizi hidayet üzere kilmadiysa ben ne yapabilirim:) Fethullah ismine bile layik degil. Gitsin Amerikada kalsin ve Cia ajanlardan görevler alsin. Sonra sizde burada ahmak gibi peşinden gidin.

furk

Üye
humeyra kardes artık yeter dıyorum bu tartısma uzarda uzar ne sen onlara bırsey anlatabılırsın ne onlar kabul ederler okadar yazdık cızdık ayet,hadis gosterdık artık ne desen bos bundan sonrası nasıb ısı nasıbı olan ehlisunnet vel cemaatten nasıbını alır bız su lıder bu lıder demıyoruz ehlı sunnet her lıder basımızın tacı dıyoruz ALLAH cc dusmalaraını sevmeyen onlarla bag kurmayan dostlarına dost olanlara can,canlar feda gel bu polemıgı bıtırelım...

selam ve dua ile !

furk

Üye
fetullah a camur fln atan yok gerceklerı konusuyor ınsanlar sıkısınca camur atmayın saldırmayın ıyı herseyı yapsın kımse bısı demesın haksızlık karsısında susan dılsız seytandır bız susmadık dedık dıyecegımızı ısteyen alır ısteyen almaz bırde neden kımse mahmut efendı hz retlerıne seyda hazretlerıne ve dıgerlerıne laf demıyoda yasar nuriye,zekerıya beyaza fetullah a karsı aytle hadısle karsı cıkıyor dusunmek lazım ama haklısınız bu konu uzadı yeterıce bencede kılıtlensın kılıtlensınkı kımse dokunmasın hokkabazlara !

Humeyra

Üye
Tosunpasa Allah cc razi olsun ve size katiliyorum. Polemik devam etmesin. Cok güzel sözler sarf ettiniz ve hepsine katiliyorum. Güzel insan herzaman kendini gösterir. Bana dua edin!

Humeyra

Üye
Benim icin dua edin:p Yanliş anlaşilma olmasin:)

nesil

Kedicik - Ummul Hureyre
Furk, ilk mesajında dinler arası diyaloğun yanlış olduğuna dair fikirlerini belirtmiş.

Onun gibi düşünenlerin de, düşünmeyenlerin de aynı üslupla düşüncelerini ifade etmelerini rica ederim.

Aksi takdirde durum sataşmalara, kişisel tartışmalara, hakaretlere kadar gidiyor. Ve örneklerini de gördüğümüz gibi hiç bir yarar sağlamadan konular kapatılıyor.

Humeyra

Üye
Moderator ayip ettin ama! Biz birsey desek siliyorsun ama buradakiler Yahudi sifati bilmem ne derseler onlari birakiyorsun??

Anlamadim gitti bu siteyi:( Bende bu sitenin 'ihvanlarin' oldugunu zannediyordum.

nesil

Kedicik - Ummul Hureyre
Humeyra, herhangi bir mesajını sildiğimi hatırlamıyorum. Yaptığım açıklama genel bir açıklamaydı ama senin de dikkat etmen gerekir. Zira, yanlış kelimeler kullanıyorsun.

Mesela yukarıdaki mesajında bir rahatsızlığını dile getiriyorsun. Ama bunu " Sen ne biçim modsun, adam kayırıyorsun vs." şeklinde dersen iş orda çığırından çıkar. Ben bunu demek istiyorum, inşaAllah anlatabilmişimdir.

Humeyra

Üye
Nesil hakkini helal. Yanlislikla 1. sayfaya gelmiştim ve onu son sayfa sanmiştim. Özür dilerim. Kahve ictikten sonra uyanabiliyorum:)