Dinler birleşebilir mi?

Enes

İhvan Forum Üye
humeyra....

dün seni uyarmıştım ama görüyorum ki sen hala fikir tartışmak yerine gürültü çıkarıyorsun...

ihvan forum da senin gibi üyelere yer yoktur...

banlandın...

ve furk...

bozuk plak gib aynı şeyleri tekrar edip duruyorsun...

uslubuna dikkat et seni ikinci kez uyarıyorum...

fikir tartışalım gürültü yapmayalım...

Enes

İhvan Forum Üye
Moderator ayip ettin ama! Biz birsey desek siliyorsun ama buradakiler Yahudi sifati bilmem ne derseler onlari birakiyorsun??

Anlamadim gitti bu siteyi:( Bende bu sitenin 'ihvanlarin' oldugunu zannediyordum.

ve ek olarak ihvan forum salt anlamda hiçbir oluşuma ya da cemaate ya da tarikate bağlı değildir...

biz sadece her tür insana açık bir oluşumuz...

agbi

Yasaklı
Moderator ayip ettin ama! Biz birsey desek siliyorsun ama buradakiler Yahudi sifati bilmem ne derseler onlari birakiyorsun??

Anlamadim gitti bu siteyi:( Bende bu sitenin 'ihvanlarin' oldugunu zannediyordum.

Siz hala okuduğunuzu anlamayan veya işinize geldiği gibi anlıyanlardansınız.

Allah a sığınırım ben size yahudisiniz demedim deme yetkimide Allah cc bana ve hiç kimseye vermemiştir.

Enpati yaptım Yahudi gibi düşündüm ve sizin yaptıklarınız benim çıkarlarıma geldi dedim.Bu kadar.

Lütfen iyi okuyun okuduğunuzu anlayın anlayıpta anlamamakta ısrar edeyorsanız siz bir Pravaktörsünüz.

agbi

Yasaklı
fetullah a camur fln atan yok gerceklerı konusuyor ınsanlar sıkısınca camur atmayın saldırmayın ıyı herseyı yapsın kımse bısı demesın haksızlık karsısında susan dılsız seytandır bız susmadık dedık dıyecegımızı ısteyen alır ısteyen almaz bırde neden kımse mahmut efendı hz retlerıne seyda hazretlerıne ve dıgerlerıne laf demıyoda yasar nuriye,zekerıya beyaza fetullah a karsı aytle hadısle karsı cıkıyor dusunmek lazım ama haklısınız bu konu uzadı yeterıce bencede kılıtlensın kılıtlensınkı kımse dokunmasın hokkabazlara !

Bugün Cuma ve bugün bilhassa kimseyi kırmak istemiyorum zaten görüş yapım kırmamak üzerinedir.

Bir başka başlıkta Haydar BAŞ a bağlımısın demiştim halen cevap vermedin.

Eğer tutumun böyle devam ederse İslami ahlakıma biraz ters gelen tutumla cevabını vericem.

Size il cevabım şu.

Bugüne kadar Birtek F.GÜLEN i üzerine yoğun tenkitleriniz burada iki sorum olacak içiçe

Acaba daha önce çıkar için bu cemeate giripte çıkarlarınıza ulaşamadınızmı ?

Doğu Perinçek e bağlı Vural SAVAŞ ın da içinde bulunduğu Ulusalcı düşünceyemi sahipsiniz ?

Sofuoglu

Ordinaryus
humeyra....

dün seni uyarmıştım ama görüyorum ki sen hala fikir tartışmak yerine gürültü çıkarıyorsun...

ihvan forum da senin gibi üyelere yer yoktur...

banlandın...

ve furk...

bozuk plak gib aynı şeyleri tekrar edip duruyorsun...

uslubuna dikkat et seni ikinci kez uyarıyorum...

fikir tartışalım gürültü yapmayalım...

bu uslubda 1000 mesaja kadar ulasmis birileri hala sitede yer almaktadir,en ufak bir hakaret veya kufre karsi ayni sekilde edepsizlik ve kufur ile karsilik verenlerde var iken,birkez dahi onlari uyardiginiza sahit olmadim,

humeyra ve furk'un uslublari hos degil,F.G hocanin tasvip etmedigim bircok fikri var,ama inanin bu tur elestirilerden sonra nerdeyse ben bile savunacak duruma geliyorum:)

yerine gore sizde bazen kendinize hakim olamiyorsunuz bizde,yapmasak daha iyi olacak ama olmuyor,seytan ve nefs rahat birakmiyor,

bu tur banlamalara hos bakmiyorum,acizane benim fikrimdir,elbetdeki karar mercisi sizlersiniz ,ya esitlik ilkesi ile gerekiyorsa tanidik ,arkadas demeden hakaret ve edepsizlik eden herkese uygulayin
yada sizi uyarmisdim diyerek birilerini siteden uzaklastirmayin vesselam

selametle

johncoffey07

Asistan
DİNLER NASIL VE NEDEN BİRLEŞEBİLİR Kİ?TEK DOĞRU BİR DİN VARKEN ÇOK SAÇMA..DİNLER ARASI DİYALOG DA SAÇMA BENCE..SADECE GÖZ BOYAMA...

agbi

Yasaklı
DİNLER NASIL VE NEDEN BİRLEŞEBİLİR Kİ?TEK DOĞRU BİR DİN VARKEN ÇOK SAÇMA..DİNLER ARASI DİYALOG DA SAÇMA BENCE..SADECE GÖZ BOYAMA...

Anlıyamadım evet dinler birleşti her sonra gelen din bir öncekini içine alır toparlar İslamiyettte kandisinden gelen dinleri Kuran da toparlamış tek ve son din olmuştur.

İslamiyet düşmanlarının bu gibi fikirlerine akıllarımızı kaptırmayalım.

Diyaloglar neticesi tüm Dünya İslamiyeti kabul edecektir Kıyametten önce asrı saadet yaşanmıyacakmı herkes İslamiyeti kabul etmeyecekmi.

Yukarıdaki kardeşime katılıyorum Diyalog iyi bir başlangıçtır.

johncoffey07

Asistan
Anlıyamadım evet dinler birleşti her sonra gelen din bir öncekini içine alır toparlar İslamiyettte kandisinden gelen dinleri Kuran da toparlamış tek ve son din olmuştur.

İslamiyet düşmanlarının bu gibi fikirlerine akıllarımızı kaptırmayalım.

Diyaloglar neticesi tüm Dünya İslamiyeti kabul edecektir Kıyametten önce asrı saadet yaşanmıyacakmı herkes İslamiyeti kabul etmeyecekmi.

Yukarıdaki kardeşime katılıyorum Diyalog iyi bir başlangıçtır.

Tamam sanırım ben yanlış anladım..Şöyle açıklayayım ben dinler arasında diyaloğa karşıyım derken zaten tek bir din var ve onlar bizimle diyalog yapmalılar tamam ama bizim onlarla yapmamız çok saçma..Çünkü tek doğru biziz..İnşallah dediğiniz gibi olur herkes islamiyeti kabul eder ancak bir de şu boyutu var ne kadar doğrudur bilemem ama bu diyalog çalışmalarında hristiyanlar ve yahudilerin dinlerini anlattıklarını, sıra bize geldiğinde toplantılara katılmadıklarını duymuştum..Yine de inşallah sizin dediğiniz gibi olur..

johncoffey07

Asistan
yahudilik hak dindi bozuldu yerine hristiyanlık geldi.hristiyanlık bozuldu yerine islamiyet geldi..Kabul ediyoruz ama sadece biz kabul ediyoruz bunu..Onlara göre de bizim dinimiz gerçek değil!!!!Ayrıca bu diyalog çalışmalarında neler yer alıyor çok merak ediyorum bilen varsa lütfen arkadaşlar cevaplarınızı bekliyorum..

agbi

Yasaklı
Tamam sanırım ben yanlış anladım..Şöyle açıklayayım ben dinler arasında diyaloğa karşıyım derken zaten tek bir din var ve onlar bizimle diyalog yapmalılar tamam ama bizim onlarla yapmamız çok saçma..Çünkü tek doğru biziz..İnşallah dediğiniz gibi olur herkes islamiyeti kabul eder ancak bir de şu boyutu var ne kadar doğrudur bilemem ama bu diyalog çalışmalarında hristiyanlar ve yahudilerin dinlerini anlattıklarını, sıra bize geldiğinde toplantılara katılmadıklarını duymuştum..Yine de inşallah sizin dediğiniz gibi olur..

Ben demiyorum bunu kardeşim kıyametten önce asrı saadet yaşanacak bunu Allah cc diyor

johncoffey07

Asistan
Ben demiyorum bunu kardeşim kıyametten önce asrı saadet yaşanacak bunu Allah cc diyor

Ben sen diyosun yalan diye bişi söylemedim ki neden karşı savunmaya geçiyorsunn!!Sadece inandırıcı gelmiyor bana dinler arası diyalog ki kıyametten önce islamlaşma "dinler arası diyalogla sağlanacak"diye mi geçiyor Kur'an-ı Kerim'de??Açıklarsan sevinirim

ufuklar27

Paylaşımcı
Web sitesi
www.lotuskitap.com
yahudilik hak dindi bozuldu yerine hristiyanlık geldi.hristiyanlık bozuldu yerine islamiyet geldi..Kabul ediyoruz ama sadece biz kabul ediyoruz bunu..Onlara göre de bizim dinimiz gerçek değil!!!!Ayrıca bu diyalog çalışmalarında neler yer alıyor çok merak ediyorum bilen varsa lütfen arkadaşlar cevaplarınızı bekliyorum..

Bir başka konudan aşağıya kopyalıyorum. Bu toplantılarda neler konuşulduğu ile ilgili...

2. Diyalog buluşmasından konuşma ve bildiri özetleri aşağıda:

--------------------------

Papa'yı temsilen gelen Kardinal Musa Davut (Vatikan Doğu Kiliseleri Bakanı):

"Üç din mensuplarını bir araya toplayan böyle bir sempozyum, bence BM kararlarından daha önemlidir. Hepimizin inançta babası Hz. İbrahim'in başta gelen vasfı, Allah'a itaat eden bir kul olmasıdır. Biz de Allah'ın iradesine itaat etmekte onu örnek almalı, Allah'ı (dini) kendimize itaat ettirme küstahlığına girmemeliyiz."

Hahambaşı İshak Haleva:

"Hz. İbrahim, bir sembol olmanın ötesinde bir role sahiptir. Maalesef onun evlâtları, ona lâyık bir şekilde yaşamıyorlar. Onların birbirleriyle savaşmalarını önlememiz gerekir. Mazinin hatalarını günümüze taşımamız doğru değildir."

Ömer Faruk Harman (Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi):

"Hz. İbrahim (a.s.) Yahudilik ve Hıristiyanlık'ta imanın ve fedakârlığın, İslâm'da ise teslimiyetin sembolüdür. Putları kırdığını kabul ettiğimiz Hz. İbrahim'i, birbirimizi anlamaya mâni olan putları kırmak hususunda da örnek almalıyız. Umarım ki konuştuklarımız sözde kalmaz, dünyanın çeşitli yerlerinde akan kan ve göz yaşlarını dindirmeye de katkıda bulunur."

Sahaq Maşalyan (Ermeni Kilisesi, İstanbul):

"Çağdaş dönemde etkin işler yapamama sebebiyle dindarlarda bir aşağılık kompleksi yerleşmişti. İşte bu dönemde iftihar edeceğimiz işler gerçekleştirdik: Uluslararası Harran 1998 ve bu yılki Mardin buluşmaları ve şimdiki bilimsel toplantılar gibi. Medeniyetler arası çatışma belki dinler sebebiyle çıkmayacak. Fakat bir defa çıkarsa dinlere de kolayca kayma ihtimali vardır. Bundan kaçınmak için karşılıklı anlayış gerekir. Bu da böylesi görüşmelerle olur."

James G. White (Amerika Wisconsin Üniversitesi):

"Dinler birbirleriyle ahenk içinde yaşayabilirler. Politik yapıların bizi ayırmasına aldanmayalım. Biz insan kardeşliğine davet ediyoruz. Dil, ırk, din, servet, deri rengi, güzellik gibi şeyler geçerli olamaz. Hz. İbrahim'in kardeşlik çağrısına cevap vermeliyiz."

Fred Dallmayer (Amerika, Notre Dame Üniv.):

"Benzerlikler kadar farklılıklarımıza da değer vermeliyiz. Öteki dediğimiz insan, belki de hâlâ Hacer gibi hedefe varmak için yoldadır. Mücerret şeylerle uğraşmakla kalmayıp, müşahhas olmaya çalışmalı ve her tarafı memnun edecek çözümler sunmak gereklidir."

Hartmut Dreier (Almanya):

'Avrupa'nın Oluşumu ve Hz. İbrahim' başlıklı tebliğinde özetle şöyle dedi: "Avrupa diyalogsuzluktan çok çekti. Yahudiler, Naziler, komünistler vb. öldürüldü. Hıristiyanlar arasında diyalog başladı.

Şimdi Almanya'da İslâm ikinci din. Ben eşimle beraber 20 yıldan beri Müslümanlarla diyaloga girdik. Beyza Düşüngen Hanım bu işe vesile oldu. Fakat çok sorun var. Batı Avrupalı insanlarda Müslümanlara güvensizlik duymanın çeşitli sebepleri vardı. Zira halk, öteden beri din olarak sadece kendi dinlerini biliyordu. Ancak birbirini bilgilendirmek, karşılıklı bayram kutlamaları, ibadetlere hürmet, Cuma namazı saatlerine mesai koymamak, yeni gelen Müslümanların mescit ve diğer ihtiyaçlarına destek vermek gibi çalışmalar yapıldı.

Bizim semtimizde şimdi Müslümanların Cuma günü minareden ezan okudukları camileri var. Buna Yahudi ve Hıristiyanlar destek verdiler, fakat politikacılar istememişlerdi. Aynı şekilde sinagog da istemediler. Fakat müşterek gayret edebiliriz. 2-3 yıldan beri Hz. İbrahim festivalleri yapıyoruz. Sadece dini alanda değil, medyada, okullarda da etkinlikler yapıyoruz. Bu 11 Eylül'den sonra daha da âciliyet kazandı. 2002 festivali, savaş ve işgali protestoya tahsis edildi.

İslâm'ın terörü beslediği iddia ediliyordu. Fakat biz üç din mensupları bir araya geldik, aksini gösterdik.

Saf değil, bilinçli olmalıyız. Medeniyetlerin çatışacağı iddiası saçmadır. Bu, komünizmin çöküşünden sonra (düşman arama arzusu sonucunda) ortaya atılmıştır. Bu slogan maalesef biraz daha devam edecek görünüyor. Bu, ırk ayrımıdır. Batı medyası da maalesef buna destek veriyor."

Mahmut Erol Kılıç (Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi):

"Dinlerin özü birdir, görünüşleri farklıdır. Hz. İbrahim (a.s.) üç dinde olduğu gibi, başka dinlerde de vardır. Biz, birliği onun mesajında arıyoruz. Sufîler ise esas birliği, Hz. İbrahim'in deruni mesajında (el-hakîkatu'l-İbrahimiyye'de) ararlar.

Muhyiddin İbn Arabî de Fusus'ta her peygamberi bir sıfatın kaynağı gösterir. Hz. İbrahim'i de aşk kaynağı gösterir. "Her âşıkta İbrahimîlik vardır." der. Sufîlik, diyalog için en geniş kapıdır."

Hayrettin Yücesoy (Amerika):

"İki temel görüş arz etmek istiyorum: 1- Mehdiyet inancı ve Hz. İsa'nın nüzûlüne dair hadis-i şerifler müşterek bir tutuma vesile olabilir. 2- Dinleri birleştirme mânâsız. Fakat elimizde bizi müşterek çalışmalar yapmaya sevk edecek veriler bulunmaktadır."

J. Laenemann (Almanya, Nürnberg Üniv.):

"Erlangen Üniversitesinde uzun çalışmalardan sonra 'Okullarda İslâm Dersi' adlı bir makale yazdı. Şimdi İslâm dini ders olarak okutulacak."

Papaz Herriche Rote, Hz. Muhammed'in dürüst olduğunu ve kendisinin de Müslümanlarla beraber çalışacağını söylemiştir.
Launingen Belediye Başkanı Barfuss, -seçmenlerinin çoğuna rağmen kubbeli ve minareli cami yaptırdı-:

"Avrupalılarda Müslümanlara karşı bir güvensizlik var. Fakat sebep Müslümanların dinleri değil, ekonomiktir. Avrupalılar önceki işlerini kaybediyorlar. İstikrarlı hayatı özlüyorlar. Küreselleşme seli onları korkutuyor. Medya da bunu manipüle ediyor. Diyalog şart, ama kolay değil. Direnmemiz lâzım."

A. Erkan Kavaklı (Eğitimci yazar):

"Dünya barışı için diyalog şart. Bizi birlikte hareket etmeye sevk eden sebepler daha fazla. Allah'a, âhirete, meleklere, kitaplara, peygamberlere imanda müşterekiz. Kur'ân, Müslümanlara Ehl-i Kitab'ı birliğe davet etmelerini emrediyor. Âhir zamanda Hz. İsa'nın şahsiyet-i mâneviyesi nüzûl edecek, Hıristiyanlık tasaffi ederek tâbi, İslâm metbu olacak, Hz. İsa din-i hak cereyanının başına geçecek. Dinler arası barış olmadan dünya barışı olamaz (Hans Küng). Biz de diyoruz ki, diyalog olmadan, dinler arası barış olamaz."

Rahip Jilmann Steinert:

Türkçe konuşma yapan bu Alman rahip: "25 yıldan beri Türkiye'ye geliyorum. Başlangıçta ihtilâflı konuları tartışırdık: Hz. Davud peygamber mi kral mı idi? Hz. İsa çarmıha gerildi mi gerilmedi mi? gibi. Ama şimdi bunları tartışmıyoruz. Dinî inançları tartışmayalım. Barış ve insan hakları için çalışalım. Şimdi Türkiye'de insanlarla birbirimizden ayrılırken karşılıklı dua ediyoruz.

Kerim Balcı (Zaman Gazetesi İngiltere temsilcisi):

"Âhir zaman konusunda İslâm geleneğini seçici bir şekilde yeniden okumak lâzım
Ben gelenekte temizlik yapalım demiyorum. Fakat seçici olalım diyorum, dinî metinlerimizi barış lehinde yorumlayacak tarzda okuyalım arzu ediyorum. Biz şimdi birlikte yaşama sürecindeyiz. Metinleri değiştiremeyiz, onlardan bazı kısımları çıkaramayız. Ama öteki ile konuşurken o sertlikleri medar-ı bahs etmeyebiliriz."

Donald Reeves (İngiltere, Anglikan Rahibi):

Anglikan Kilisesi temsilcisi, Londra'nın merkezinde St. James Kilisesinde 30 yıl din adamı olarak çalışıp 2000'de emekli oldu. Sırpların 1993'te başlattıkları Bosna soykırımında çok sayıda cami yıktıklarını esefle dile getiren bu zât, mayınlarla yerle bir edilen ve Mimar Sinan'ın bir öğrencisinin eseri olan Ferhat Paşa Camii'ni orijinal mimarî tarzına aynen uygun olarak yeniden inşa için üç yıldan beri çalışıyor. Bu amaçla kurduğu 'Soul of Europe (Avrupa Ruhu)" adlı kuruluş bu iş için çalışıyor.

"Sırp fanatizmi İslâm'ı Avrupa'dan kaldırmayı amaçladı. Oysa Müslümanlar 500 yıldan beri Balkanlarda bulunmuş, buraya refah ve medeniyet getirmişlerdir." diyen bu rahip, toplantı arasında çeşitli Avrupa ülkelerinden gelen on iki kadar katılımcı ile buluşup onların da bu hizmete katılmalarını sağladı.

Bence bu camiyi yeniden inşa etmesinden daha önemli olan husus, öğle arasında cami konusunu görüşmek için yaptığı özel toplantıda söylediği şu söz olmuştur: "Bosnalılar kendi imkânlarıyla bu camii yeniden inşa edebilirler. Fakat asıl matlup olan, bütün Avrupa ülkelerinden katılım sağlanmasıyla, İslâm'ın Avrupa'dan sökülüp atılamayacağını sembolize eden toplu ve güçlü bir cevap vermektir." (Donald Reeves'in bu projesi hakkında geniş bilgi için bkz. Zaman Gazetesi, 19 Mayıs 2004)

Scott Alexander (ABD):

"Hacer, ismine uygun olarak hicret etti. O, zorbalıktan kaçan hicretin sembolü oldu. Torunu Hz. Muhammed de hicrete mecbur kaldı. Fakat o, kendisini çıkaran şehri hürriyete kavuşturdu. Dolayısıyla Hacer, bütün muhacirlerin annesi ve sembolüdür. Biz de onunki gibi değerlere sahip muhacirler olmalıyız. F. Gülen de bu hicreti ve gurbeti temsil ediyor."

Emily D. Soloff (ABD):

"Anketler, toplumun dinî gerçeğe politik alandan daha fazla önem verdiğini göstermektedir.

Dünyada başka dinlerin de bulunduğunu insanlara öğretmek için bir eğitim tecrübesi gerçekleştirdik. Bir Yahudi için Hz. İsa ne mânâ ifade ediyor? Hıristiyan okulunda bir yıllık misafir öğretmenlik yapan Yahudi öğretmenler getirdik. Bu çalışma Yahudilerle Hıristiyanların bir arada çalışmalarıyla, daha önce hiç olmamış ve bazılarınca inanılmaz sayılan bir tecrübe olarak nitelendirildi.

Biz eğitimci olarak Hz. İbrahim'in izinden gitmeliyiz."

Thomas Michel (Vatikan):

"Kur'ân gibi Hz. İsa ve Yahudi peygamberleri de zayıf, garip, fakir, yetim ve dullara ihtimamı öğütler.

Müslümanların Hacer'i tebcil etmeleri beni pek etkilemiştir. Oysa Yahudilik ve Hıristiyanlıkta o, Sare'nin gölgesinde kalmıştır. Hacer Tevrat'ta iki yerde geçer. Orada anlatılan şekliyle çöle kaçan Hacer'i Tanrı teselli eder ve ona evine dönmesini emreder. Fakat o yalnız Arapların değil, Hıristiyan ve Yahudilerin de annesi olacaktı. Tanrı ona salim bir şekilde çocuğunu doğuracağını bildirir. Hacer O'na hitap etme cesaretini gösterir: 'Sen, beni gören Tanrı'sın.' Tanrı onu teselli eder. İslâmî rivâyetle benzerlikler var. (Kitab-ı Mukaddes geleneğinde) Hacer çöle atılıyor. Tanrı, onun oğlu İsmail'i de işitiyor, ihtiyacını gideriyor. Hz. İbrahim yıllar sonra onları bulup Kâbe'yi inşa ediyor. Hacer: 'Eğer bunu Tanrı istiyorsa, O bana yeter.' diyor. Bu ne büyük bir teslimiyet örneğidir!

İki hafta önce Bangkong'ta idim. Orada 600.000 kadar yoksul kadın var. Onların sahibi Allah! Hacer onlarla, onların arasında yaşıyor. Mabede gidenler en çok o işçiler arasından çıkıyor. Aralarında pek güzel dayanışma örnekleri gördüm. Aynı şeyi Endonezyalı Müslümanlarda da görürsünüz. Fark sadece Ramazan'da onların öğle yemeği yememesidir. Hacer sadece oralarda değil, Avrupa'da meselâ Roma'da da var. İsmail, 'Tanrı'yı gören ve işiten, O'nun emrini dinleyen' demektir. İşte biz de böylesi yoksullara yardımcı olmalıyız."

Toplantıda imkân nispetinde katılımcı ve dinleyicilerden sorular da alınıp cevaplar alındı. Onlardan birkaç tanesine yer verelim:

Soru: Diyalog istemeyenler var. Sebep ne olabilir?
Cevap: Diyalog zordur ve risklidir. Onun için de istemeyenlerin bulunması normaldir.

Soru: Amerikan yetkililerinin Müslümanlara karşı tutumlarını nasıl görüyorsunuz?
Cevap (F. Dallmayer): "ABD'de Müslümanlara zaman zaman haksızlık yapıldığı doğrudur, fakat anlayış gittikçe daha da artıyor. Zamanla Müslümanlarla münasebetler, Hıristiyanlarla Yahudilerin münasebetlerinin normalleştiği gibi gittikçe daha da iyi olacaktır."

Emily D. Soloff: "Amerikalıların Müslümanlara karşı tutumları hep aynı değil, olumlu olanlar da vardır."

Scott Alexander: "Sorun her iki tarafta da mevcut. Her iki taraf da dini kullanmak hevesinde. İşe politik açıdan bakınca mesele karışıyor."

Soru: Irak'ın ABD tarafından işgali konusunda ne dersiniz?
Cevap (T. Michel): "ABD ilk fırsatta Irak'ı BM'e devretmeli. ABD oradan çıkması gerektiğini ispatladı. Maalesef çok zarar oldu. Kırk yıldan beri Amerikalı olarak daha çok ülkemin dışında yaşıyorum. Şimdiye kadar hiçbir zaman Amerikalı oluşumdan böylesine utanç duymadım. Keşke yapabileceğim başka bir seçeneğim olsaydı.

Biz ülkemizin yöneticilerini değil, ama hakikati takip etmeliyiz. Roma'da iki milyon kişi savaşa hayır dedi, ben de Müslümanlarla beraber katıldım. İkinci adım: acı çekenlerle beraber çalışmalıyız."

Christian Trol (Vatikan temsilcisi, Almanya):

"Müslümanlar, Batı'yı Hıristiyanlıkla aynılaştırma, Hıristiyanlar ise bazı mutaassıp Müslümanlarla İslâm'ı aynılaştırma hatası işliyorlar. Her iki tarafın da bundan kurtulmaları gerekir. Bir de kabul etmeliyiz ki, her yerde her türlü insan vardır."

Sadece bu iktibaslara bakan kimse bile, bu toplantıdan geriye kalan ne oldu? sorusuna çok müşahhas cevaplar bulabilir: Bir Anglikan papazı Sırpların yıktığı camiyi yeniden inşa etme yükünün altına girmiş. Bir Belediye Başkanı Almanya'da, aykırı görüşte olan Alman vatandaşlarına rağmen, kubbeli minareli cami yapılmasına imkân vermiş. Hahambaşı İ. Haleva -bu toplantıda değil de, birkaç ay önce- İstanbul'da Sinagog bombalanmasının ardından verdiği beyanatta, "Biz İslâm'ı ve gerçek Müslümanları biliyoruz. Dinini bilen Müslüman böylesi teröre girişmez." diyor. Bir profesör, J. Laenamenne bazı okullarda "İslâm dini"nin ders olarak konulması için çalışıp sonuca ulaşıyor. Bazı Almanlar bölgelerindeki Müslümanların mescit, Cuma namazı için çalışma saatlerini ayarlama, Müslümanların hakları için çalışma gibi işlerinde destek veriyorlar. Bu gibi tezahürlere bakan bazı Hıristiyanların "Biz Müslümanlara doğru çok adım atıyoruz, ama onlar bize pek yaklaşmıyorlar." demeleri normal karşılanabilir. Fakat rahatsızlık duyan Müslümanların bulunmasını anlamak zordur. Bunlar müşahhas kazanımlar değilse, daha ne olması beklenebilir ki? Sünnetullah dünyada tedricilik prensibini koymuştur. Her şey birden düzelmez. Hedefe doğru yavaş yavaş ilerleyen kimse epeyce yol alırken, bunu azımsayarak yerinde duran, ondan hep uzak kalmaya mahkûm olur. Bir ayak ilerlemeyi bile kâr saymalıdır.

Diyalog arayışı içinde olanları ağır şekilde suçlayanlar var. Bunlar, fikirlerini makale ve kitaplarla açıklayıp ikna etme yerine ekseriya vur kaç usûlü birkaç cümle ile sataşıp ortadan kayboluyorlar. Fakat bunu bir gerginlik sebebi yapmayı doğru bulmuyorum. Din gayretiyle yapmışlarsa, şeytan ve ego karışmamışsa, yaptıkları hücum sebebiyle şahsen hakkımı helâl ediyorum. Hatasızlık iddiasında değilim. Allah'tan bizleri razı olduğu işlere muvaffak kılmasını diliyorum.

1)Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı çatısı altında faaliyet gösteren Kültürler Arası Diyalog Platformu tarafından düzenlenen "Hz. İbrahim'in Aydınlığında DİNLER ve BARIŞ" sempozyumu, Mardin-İstanbul, 13-16 Mayıs, 2004.

agbi

Yasaklı
Ben sen diyosun yalan diye bişi söylemedim ki neden karşı savunmaya geçiyorsunn!!Sadece inandırıcı gelmiyor bana dinler arası diyalog ki kıyametten önce islamlaşma "dinler arası diyalogla sağlanacak"diye mi geçiyor Kur'an-ı Kerim'de??Açıklarsan sevinirim

....dinler arası diyalogla sağlanacak"diye mi geçiyor Kur'an-ı Kerim'de??Açıklarsan sevinirim....Demişsin

Bak burada sana cevap veremem böyle birşey geçmiyor.

Ama okuduklarımdan anladıklarımdan ve F.Gülen i tanıdığımdan vesile olacağına inanıyorum.Bu benim düşüncem.

Ama herşeyi Allah cc bilir

johncoffey07

Asistan
Haklısın ama ben bu yazı ile tüm dünyanın islam olacağı hakkında bir bağlantı bulamadım..Sadece gözüme çarpan diğer dinlerdeki insanların bize "terorist"olarak bakmayıp herhangi bir dinin mensubu gibi davranmaları..Yoksa yine islamiyetin doğruluğunu kabul etmiş değiller ki!!

ufuklar27

Paylaşımcı
Web sitesi
www.lotuskitap.com
Haklısın ama ben bu yazı ile tüm dünyanın islam olacağı hakkında bir bağlantı bulamadım..Sadece gözüme çarpan diğer dinlerdeki insanların bize "terorist"olarak bakmayıp herhangi bir dinin mensubu gibi davranmaları..Yoksa yine islamiyetin doğruluğunu kabul etmiş değiller ki!!

İnşallah, aşama aşama o noktaya da gelinecek.

Eskiden peygamberimizi peygamber olarak görmezlerken şu anda bir çok hristiyan ve yahudi din adamı hz. Muhammed de bir peygamberdir diyorlar.

johncoffey07

Asistan
İnşallah, aşama aşama o noktaya da gelinecek.

Eskiden peygamberimizi peygamber olarak görmezlerken şu anda bir çok hristiyan ve yahudi din adamı hz. Muhammed de bir peygamberdir diyorlar.

Çok şükür ona hiç bir sözüm yok ama o zaman katedilecek o kadar çok yol var ki...Yani çok çalışmalıyız...Hatta bu diyalogdan öteye geçmeli..İnşallah dünyada Hz.Muhammede yönelik tüm saldırılar durur..Ve inşallah tüm dünya İslamla şereflenir..

(Bu arada ben çıkmak zorundayım uykum geldi de:)yarın konuşmaya devam ederiz inşallah AEOL)

agbi

Yasaklı

Zaten islamiyetin doğruluğunu kabul etmeleri demek bu tebliğ olayının Allah cc bizlere nasip ettiği zafer demektir.

Kardeşim demişki.....Eskiden peygamberimizi peygamber olarak görmezlerken şu anda bir çok hristiyan ve yahudi din adamı hz. Muhammed de bir peygamberdir diyorlar Bu büyük bir aşamadır.