Dinden Gittikçe Uzaklaşıyorum.Acil önerilerinize ihtiyacım var?

rey_joven

Üye
bu konunun yeri burası bilemiyorum. Küçükken çok inançlı biriydim.camiiye gitmeyi,namaz kılmaya çok hevesliydim.namaz kılmaya bir başlar geri bırakırdım.sonra başka bir şehire taşındık.yaşadığım ortam değişti.oruç tutmayan,namaz kılmayan çok olduğu bir okula gittim.yani örnek vermek gerekirse eski yaşadığım şehirde oruç tutmayan birisini görünce insanlar şaşırırdı.şimdi yaşadığım şehirde ise tam tersi diyebilirim.namaz kılmak istemiyorum,oruç zorla tutuyorum.bunlar bir yana paraya aşırı derecede bir düşkünlüğüm var.yani Allah'a çok şükür maddi durumumuz öyle kötü değil ama zenginde değiliz.neden insanların geçim sıkıntısı var?bu canı bize Allah verdi neden geleceğe dair garanti vermedi?dışarıda soğuktan üşüyen,açlıktan ölen insanlar neden bizden daha şanssız diye soruyorum.1 hafta önce kötü bir haber aldım.çok şükür ölüm felan değildi ama beni çok üzen bir durumdu.annemin her işte bir hayır ver sözüne hışımla" bu işte yok!" dedim ve daha sonra pişman oldu.Şimdide neden hayatta istediklerim olmuyor neden mutsuzum diye dinden soğumaya başladım.çok şükür müslümanım Allah'a inanıyorum ama bir eksiklik var.bazen Allah'a isyan ettiğimi düşünüp pişmanlık duyuyorum ama beynimi kemiriyor sürekli şeytan.hiç içki içmeme rağmen kokusundan midem bulanmasına rağmen içmek istiyormuşum gibi hissediyorum kendimi.ne yapmalıyım yardım edin zor durumdayım :(

TakVa

Ordinaryus
kaç yaşındasınız.

Okyanus

Profesör
Rabbim kalbini dini üzere sabit kılsın kardeşim.

talib

Kıdemli Üye
Bir sohbet grubuna dahil olun ve namaz ehli ile yoldaş olun inşaallah..

Dinden uzaklaşmanın vermiş olduğu bir soğukluk olabilir, ama içinizdeki sızı, imanın sancısıdır, salih insanları arayıp, bulun, onlara yakın olun inşaallah..

Allah Teala'nın emri budur:

Ey iman edenler Allah'tan korkun ve sâdıklarla beraber olun.” (Tevbe Suresi 119)

İnsan tesire en açık varlıkdır. İsin yanına varan is, misin yanına varan mis kokar. Tasavvuf/tarikat çevresinden uzak kalmayın diye tavsiyemiz olabilir acizane..

ummuhan

Kıdemli Üye
Allah yardımcınız olsun....

canfezam

Üye
kardeş arkadaşların dedigi gibi iyi bir camiaya cemaate girin imanınızı kuvvetlendirin sanırım şeytan ve nefsiniz çok vesvese veriyor allah iyi kullarınıda çeşitli müsibetlerle imtihan eder senin gördügün insanlarda belki fakirlikle imtihan ediliyor çok dua edin bence s.a

korakademik

Ordinaryus
bana pek gerçekçi gelmedi bu mesaj

yine de reklam yapayım
en yakın ZAMAN gazetesi bürosuna gidin ve derdinizi anlatın:D

bazı arkadaşlar çatlasa da REKLAMLAR

türkü

Kıdemli Üye
"abone" olmak imanı sorunlarınıza birebir çözüm getiriyor ha :D "sızıntı"yı da unutmasın de mi :p

korakademik

Ordinaryus
abone kelimesini sen söyledin

abene sayısınca başına taş yağsın:D

rey_joven

Üye
yardımlarınız önerileriniz için teşekkürler.bu arada birisi yaşımı sormuş yaşım 19. @korakademik neden inandırıcı gelmedi sana bu mesajlarım?birde reklam yapıyorsun ...

korakademik

Ordinaryus
reklam kısmı espiri bazı forum üyelerine dokundurma veya ima da diyebilirsin
inandırıcı derken ilk mesaj hoşbulduk mesajın bile yok garip kaçtı ...

oturduğun yeri bilmediğim için gazetenin irtibat yerine uğra dedim
bazı üyelerin dediği gibi
eksikliğin iyi insanlarla aynı ortamda bulunmamak
bunu tamamlamak için basit bir irtibat adresidir.
başka gruplarda bulabilirsin.
ama bazıları cihad yapıyoruz deyip yasa dışı işlere bulaşıyorlar
kararın hayırlara vesile olsun

-Muhammed-

Profesör
Al eline bi Sızıntı okumaya başla sonra Kur'an meali oku bak bakalım hayatında görüp görebileceğin en mükemmel kitap nasılmış. Sonra inşallah Rabbim hidayete erdirir :)

rey_joven

Üye
aslında bir arkadaşım vardı dini bütün bir insan kendisi. abilere gidiyorum diyordu sürekli.en iyisi onunla konuşmak bu meseleyi.

reis

Kıdemli Üye
Şahsen bizde de büyük bir gerileme var gibi...
Eskiden arkadaş grubumuzla bir arada takıldığımız için daha sağlam duruyorduk.. RP, Milli Gençlik Vakfı ve Öğretmenler Vakfı vardı.
Şimdi arkadaş grubumuz dağılmış vaziyette... Bir çoğu kahvede oyun oynamaya başladı... Tek kaldık yani...

Yine Allah selametlerini versin İshak Hoca ve Ahmet Yaşar Hocaların Cuma vaazlarını kaçırmazdık.
O vaazlar bizi bir dahaki Cumaya kadar atardı hani... Çok senelerdir onlarında sesini duyamaz olduk...

Sonra kilo ve sol diz ön çapraz bağ yırtığı ile belde üç disk kaymasının verdiği rahatsızlıkda bizi biraz geriletiyor hani...

Allah'a hamdolsun şuurumuz yerinde, zarurati diniyyeden olan ibadetlerimizi mümkün olduğunca atlatmıyoruz ama artık eski tadlar yok..
Düştük dünya telaşesine...

Ez cümle...

Sağlam bir arkadaş grubu, sağlam önderler ve sağlam bir sağlık lazım...

Allah ayağımızı kaydırmasın...

idrak

Yeni
sorularınızın cevapları sizde.....nefis ALLAH IN Düşmanıdır......o yüzden Allah a daim muhalefet eder bazen numaradan.....teslim olur.....bak kardeşim şunu bilmenizi isterim sizde olan nefis bütün insanlarda var.....sizde olan vesveseler bütün insanlarda var....İNSAN nefsini bildiği kadar insandır öyle bir zamandayızki .......herşey nefse hitap ediyor nefis taminiyle uğraşılıyor ruh bu durumdan çok şikayetçi ve çok sıkılıyor...kendinize bir hedef seçin mesela ŞU ZAMAN İNŞAALLAH SEVGİLİ PEYGAMBERİMİZİ ZİYARETE GDECEĞİM .... selavat getirin CAHİL İNSANLARLA KONUŞMAYIN arkadaşlarınızı iyi seçin daha çok gençsiniz....Allah nefsin şerrinden korusun herşey sende sorularında sende cevaplarında mutluluk sen de vicdanınla ol daim kardeşim .........

UBEYDUN

Ordinaryus
bence o semti arkadaşları terk edin
alimlerden kimileri
sabah namazını bir kaç kere kalkamadınmı evi bile değiştir diyorlar hocamdan işitmiştim

yalnız kalmak şeytanın oyuncağı olmak anlamı taşır
yalnız kalmamaya dikat ederseniz
bir kendisini gördüğünüzde allahı hatırlayacağınız birilerini bulursanız
bu şeytanın tasallutundan kurtulabiirsiniz
Allah yardımcınız olsun

tebeyyün

Doçent
"bu konunun yeri burası bilemiyorum. Küçükken çok inançlı biriydim.camiiye gitmeyi,namaz kılmaya çok hevesliydim.namaz kılmaya bir başlar geri bırakırdım.sonra başka bir şehire taşındık.yaşadığım ortam değişti.oruç tutmayan,namaz kılmayan çok olduğu bir okula gittim.yani örnek vermek gerekirse eski yaşadığım şehirde oruç tutmayan birisini görünce insanlar şaşırırdı.şimdi yaşadığım şehirde ise tam tersi diyebilirim.namaz kılmak istemiyorum,oruç zorla tutuyorum.bunlar bir yana paraya aşırı derecede bir düşkünlüğüm var.yani Allah'a çok şükür maddi durumumuz öyle kötü değil ama zenginde değiliz.neden insanların geçim sıkıntısı var?bu canı bize Allah verdi neden geleceğe dair garanti vermedi?dışarıda soğuktan üşüyen,açlıktan ölen insanlar neden bizden daha şanssız diye soruyorum.1 hafta önce kötü bir haber aldım.çok şükür ölüm felan değildi ama beni çok üzen bir durumdu.annemin her işte bir hayır ver sözüne hışımla" bu işte yok!" dedim ve daha sonra pişman oldu.Şimdide neden hayatta istediklerim olmuyor neden mutsuzum diye dinden soğumaya başladım.çok şükür müslümanım Allah'a inanıyorum ama bir eksiklik var.bazen Allah'a isyan ettiğimi düşünüp pişmanlık duyuyorum ama beynimi kemiriyor sürekli şeytan.hiç içki içmeme rağmen kokusundan midem bulanmasına rağmen içmek istiyormuşum gibi hissediyorum kendimi.ne yapmalıyım yardım edin zor durumdayım :( "

Rabb'im yar ve yardımcın olsun.Fethullah Gülen hocaefendinin "asrın getirdiği tereddütler" adlı 4 kitabı var okumanı tavsiye ederim kardeşim.Sonra sana maddi manevi zararı olan bütün arkadaşları terket.Evinde odanda film cd'si yahut ilgini dağıtacak dergi ne varsa çöpe at.İnternette girdiğin sitelerin sayısını azalt azalt öyleki sonunda interneti beğenmeyeceksindir Allah'ın izniyle.KENDİNLE SIKSIK konuş bir şeyi yap dediğinde içindeki şey,zararlıysa hayır yapmayacaksın de.Heralde buna otokontrol diyorlar işte böyle diyorlarsa işte bunu yapmalıyız Yalnız kalmaktanda hiç bir zaman korkma.Fethullah Gülen hocaefendinin diğer kitaplarınıda tavsiye ederim.Ancak hocaefendi sahabe efendilerimizin yaşa tılarını sürekli nazara verdiğinden bu içten içe çok hayali bir yaşantı gibi gelebilir eee bir te kafanı kurcalayan şeyler varsa!!! o yüzden hocaefendin yanında Sezai Karakoç'un da kitaplarını okumanı tavsiye ederim .Ve şunuda hiç bir zaman unutmamalı"inanıyorsak üstünüz"..Kafandakilerden kurtulurken ve kurtulur/uzken üstün olduğun düşüncesinide beynine ve gönlümüze kazımak gerek...Bir sohbet gurubuna katılmakta çok önemli.kafandakileri tartışabileceğin bir ortamda çok harika bunu sohbet ortamlarında bulabilirsin.Son-kez yalnız kalmaktan da hiç korkma-inanıyorsak yalnız değiliz.-
yerde yemek beni bekliyor bu kadar benden :) gerisi Allah'ın izniyle sana kalmış.
Allah yardımcın olsun kardeşim...

mdumlupınar

Profesör
Rabbim yar ve yardımcın olsun kardeşim benim.ahir zamandayız bilmeni isterim ölümün olduğunu aklına getir her daim.ve unutmaki hiçbir çoban yemeğini almadan dağa çıkmaz.sende azıklarını dünyada topla ki ahirette aç kalmıyasın.teşbihte hata olmaz.gerçekten samimi isen ve aklında bu tür soruları sıkıntı ediyorsan özelden yaz bana dilimn döndüğünce yardım edeyim insaAllah sizlere.

rey_joven

Üye
yardım eden herkese teşekkür ederim Allah razı olsun.
@mdumlupınar sağol abi şuan sorun yok zaten kafamı kurcalayan meseleleri konuya yazdım.