Din ve bilim çelişir mi?

Din ve bilim çelişir mi?

• Kullanılan toplam oy
    10

Meryem

Komplike
Fizikçi Stephen Hawking, benim fizik konusunda çok güvendiğim bir insan. Bir zamanlar bilimin, inancı yendiğini savunuyordu. O zamanlar bile kendisinin çok yararlı bulduğum fikirleri vardı. Tanrı parçacığının bulunması olaylarından sonra o da artık bir yaratıcının varlığına inandığını ifade etti.

Soruya gelirsek, bence bilimle din hiçbir şekilde karşı karşıya gelmediler, gelmeyecekler. Zamanın hiçbir döneminde, hiçbir anında hem de. Bilimi yaratan Allah çünkü, başka türlüsünü düşünmek saçma olurdu. Tamam, bilim tehlikeli sularda yüzüyor çoğu zaman ama bence eğlenceli tarafı da bu. Çünkü tehlikeli sularda ne kadar açılırsa açılsın insan, gördüğü, görebileceği her şeyde bir yaratıcıya kanıt buluyor. Aklı bile bir süre sonra kendisine yetmiyor. Birçok bilim adamının sonunda aynı noktaya geldiğini görmek ilginç aslında. Bir oyun oynuyorlar ve kaybediyorlar.

Sizin de görüşlerinizi bilmek isterim. Sizce din ve bilim çelişir mi?

Yahayy

Kıdemli Üye
Günümüz genele yaygın islam algısı ile bilimin barışık olduğunu düşünüyor musunuz?

Hakperest

Kıdemli Üye
çelişmez olarak oy kullandım ama
pratikte çelişmektedir ki
zaten çoğu yerde bilimin kendisi yine bilimle çelişmektedir

Allahın evrene koyduğu yasalar (sünnetullah) ile
topluma ve insana emrettiği kurallar (din) orjinalinde
yüzde yüz uyumludur; çünkü din fıtrat dinidir.
(çelişme konusunda bunu kasdediyor olmalısınız)

pratiğe, realiteye gelince;
şimdiki bilim dedikleri tamamen küresel sömürü ve sermaye elinde en büyük ve tehlikeli silahtır
böyle bir silah insanın ve dünyanın sonunu hazırlamaktadır
kimyasal kirlilik yerküreyi tehdit eder durumdadır
atmosfer delinmekte ve küresel ısınma kapıdadır
dolayısıyla böyle bir bilimin canı cehenneme

sonuca gelince;
hikmet mümin yitik malıdır nerde bulursa alır ile
Allahım faydasız ilimden sana sığınırım arasında
itidalli, sınırlarını bilen
okyanustan abdest bile alsa israf etmeyen bir anlayışta olmalıyız

işin şakasına gelince de;
bilim bilim dedikleri
radyo TV internetmiş
isteyene ver onları
bana seni gerek seni

elhasılı;
bilime tapmamak gerek, bilim sadece bir araçtır
onu yaratana kulluk etmek gerekir

Yahayy

Kıdemli Üye
Ayrıca Hawking ne zaman yaratıcının varlığını kabul etmiş Hawking hala buz gibi bir ateist, hadi ateist değil diyelim bildiğimiz bir Agnostik bakış açısıyla konuşuyor.
Fiili olarak ispatlanmamış, gözleme ve teste tabi tutulamayan, yanlışlanamayan, doğrulanamayan hiç bir şeye inanmadığını her defasında dile getiriyor...
Yok eğer Haber 7 nin Hawking hakkındaki içler acısı, aşağılık kompleksi ile yazılmış çarpıtma haberini referans alıyorsanız şu paragraf bile adamların zihniyetini anlamaya yeter :)
Hawking bunu görse eminim dava açar bu siteye

"Hawking'in bu sözlerinin son yıllarda ortaya çıkan Evrim Teorisi'nin yanlış olduğunun kanıtlanması ve Kuran'da 1400 yıl önce bildirilen bilimsel konuların aynen bulunması ile doğrudan ilgisi olduğu değerlendirmesi yapılıyor."

Bu kadar da alçalınmaz ki ya

Hakperest

Kıdemli Üye
bilim dini açıklamada yetersizdir
çünkü gözler Onu kapsamaz
ama din bilimi açıklar
zira bilimin sahibi Allah cc tır

geçenlerde diş ile ilgili bir yazı okudum
dünya hala iki sinir bir kemikten oluşan canlı bir dişi bile vucuda ekleyemiyorlar
metal yada seramik vs yapıyorlar

hawkin miş
yahu o kadar mahir ve yaratıcı hakkında destursuz konuşuyorsan
yüzündeki vucundundaki çarpıklığı gideriverseydin ya

hawking-inline.jpg
hawking evrene bakacağına insan vucuduna baksın
Yaratıcının benzersiz yaratmasını görür zaten

ŞAKİROĞLU

Asistan
Web sitesi
www.hikayeler.net
Soruldu: Din ile bilim çelişir mi?

Cevap: Şu din denen şey ortaya konsun, bakalım, cevap verelim.

Bilimadamı Hawking'in Yaratıcının varlığına inanması din ile bilimin çelişmemesine örnek gösterilmiş.

Yaratıcı'nın varlığına inanmak ya da inanmamak din değildir.

Yaratıcının varlığına inananların ortaya koyduğu ve uyguladığı sistem dindir.

Yaratıcının varlığına inandım diyenler dinlerini ortaya koyduklarında, bilimle çelişip çelişmediğine karar verilir. .

kilicarslan

Kıdemli Üye
Allah´in kavli ayetleri oldugu gibi doga/tabiat ayetleride mevcut.
Rabbimiz evreni basi bos degil belli bir nizamla yaratmis ve düzene koymustur.

Bilim´in amacai deneysel yollarla ve gözlemleme ile bu kurallari,nizamlari kesfetmektir.
Bilim öncelikle tezler üretir sonra bunlarin dogrulugunu tesbite calisir. Bu asama da yanilma elbette olabilir.
Ancak , Allah´in koydugu ve bilim tarafindan kesfedilen tabiat kanunlari din ile celiski icinde degildir.
Bir nevi tabiat olaylarinin aciklamasi konumundadir.

Eski dönemlerde yasamis bilim adamlari bunu bu sekilde görmüsler, evrenin isleyisini kesfetmek icin calismalar ortaya koymuslar ve bunu bir yaraticinin oldugunu onun sanaatini kesfetmek niyetiyle yola cikmislardir. Bilimin dinle catistigi görüsü daha cok 20. yüz yilda ortaya cikmis olup daha cok ateist kesim tarafindan ortaya atilir.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Neden çelişsin ki, Din'in Sahibi Allah ise, "bilim"in sahibi de Köylü Mehmet Efendi değildir. Onun da sahibi Allah'tır...

Meryem

Komplike
Valla Haber7'yi yıllardır takip etmiyorum, yani referans almam mümkün değil. Aslında hiçbir şeyi referans almadım. Gerek yok çünkü. Sadece bir soru sordum ve kendi düşüncemi paylaştım, sonra da sizden görüşlerinizi paylaşmanızı istedim. Çok komplike değil yani, epey anlaşılır.

Stephen Hawking konusuna gelirsek, tanrıya inanması konusu, sadece bir yaratıcının varlığını kabul etmesiyle sınırlı. Bundan daha fazlası yok. Ama evet, bunu kabul ettiğini söyledi. İsterseniz, ingilizce kaynaklar bulabilirsiniz konuyla alakalı. Ben bu şekilde bilgi edinmiştim.

Din ve bilim kıyası yapmıyorum bu arada, bence çelişemezler. Bilim, yeni şeyler öğrenmeye meraklı şımarık bir genç, din de o genci korumaya çalışan bir aile büyüğü bence. Eğer bir tasvir yapmam istenseydi benden, tam olarak böyle anlatırdım, evet. Din bir çember, bilim de o çemberin sınırları. Çember kapasitesi dahilinde genişleyebilir bazen, evren gibi. Çembere bir çentik atılmadıkça, genişlemesinde ne gibi bir sakınca var?

Bilemiyorum, saçma sapan düşünüyor da olabilirim. Sadece kendi penceremden bakıyorum.

ŞAKİROĞLU

Asistan
Web sitesi
www.hikayeler.net
Fikretmek, düşünebilmek güzel şeydir. Düşünebilme safasına girmek isteyen kişi, mutlaka bir şeyleri sormak isteyecektir. Meyem Hanım da öyle yapmış, sormuş.

Soruya muhatap olan kişiler bildikleri kadar cevap verebilirler; veya cevap veremezler.

Cevap vermeye çalışan bir kaç arkadaş da zaten neyi nekadar bildiğini belli ediyor.

Meryem Hanım'ın din - bilim hakkındaki tasviri çok güzel: DİN BİR ÇEMBER, BİLİM DE ONUN SINIRLARI. Yorumlama da aynen onun dediği gibi.

Bu demektir ki, çember yani bir din, bilimin izin verdiği oranda kapasitesini genişletir, toplumlara daha geniş hareket alanı verir.

Çemberi aşıp hareket alanını genişleten toplumlar dinsizdir.

Yahayy

Kıdemli Üye
Valla Haber7'yi yıllardır takip etmiyorum, yani referans almam mümkün değil. Aslında hiçbir şeyi referans almadım. Gerek yok çünkü. Sadece bir soru sordum ve kendi düşüncemi paylaştım, sonra da sizden görüşlerinizi paylaşmanızı istedim. Çok komplike değil yani, epey anlaşılır.

Stephen Hawking konusuna gelirsek, tanrıya inanması konusu, sadece bir yaratıcının varlığını kabul etmesiyle sınırlı. Bundan daha fazlası yok. Ama evet, bunu kabul ettiğini söyledi. İsterseniz, ingilizce kaynaklar bulabilirsiniz konuyla alakalı. Ben bu şekilde bilgi edinmiştim.

Din ve bilim kıyası yapmıyorum bu arada, bence çelişemezler. Bilim, yeni şeyler öğrenmeye meraklı şımarık bir genç, din de o genci korumaya çalışan bir aile büyüğü bence. Eğer bir tasvir yapmam istenseydi benden, tam olarak böyle anlatırdım, evet. Din bir çember, bilim de o çemberin sınırları. Çember kapasitesi dahilinde genişleyebilir bazen, evren gibi. Çembere bir çentik atılmadıkça, genişlemesinde ne gibi bir sakınca var?

Bilemiyorum, saçma sapan düşünüyor da olabilirim. Sadece kendi penceremden bakıyorum.
Şunu demek istiyorum ben de Hawking tanrı inancını kabul ediyor şeklinde bir yorum çok zorlayıcı, Hawking sadece bilmediğimiz için bir yaratıcı yaratmış diyenlere yalan söylüyor diyemeyiz çünkü daha bilmiyoruz diyor özetle, bu ikisi arasında çok fark var, ikinci bakış Agnostisizmdir zaten. Haber 7 yi utanmazlığından dolayı dile getirdim, Hawking'in yanlışlanan evrim teorisine karşı olarak bunları söylediği yorumu yapıldı diyor, güler misin ağlar mısın :)
Kim dedi be adam, Hawking'e sordun mu sen bunu, dışarıda tıp, biyoloji vs alanlarda otorite olan üniversitelerde evrimsel biyoloji okutulmayan, evrim çöktü diyen bir üniversite var mı yahu, bu adanan Oktar gibi bir kaç meczubun göz göre göre okumayan araştırmayan bir topluluğa söylediği ucuz yalanlar.

Bu minvalde temel çelişkilerden birini ben söyliyelim.

Şuan bilim tüm dünyada Evrim Teorisi'nin gelişmesi üzerinde çalışıyor,
Geleneksel din algısı Evrimi kökünden reddediyor alın size en yaman çelişki...

Şahsi fikrim ise nasıl yüzyıllar önce dünya güneşin etrafında dönüyor, dünya yuvarlak falan diyenler dini argümanlarla asılıp kesildiyse, bugün ise bunların aslında kutsal kitaplarda daha önce söylendiğinin mucize olduğu ispatlamaya çalışıyorsa, yaşarsak görürürüz görmeyiz, evrim teorisinin de kutsal kitaplarla çelişmediği bilakis canlılığın sudan ve balçıktan ürediği bize mucize olarak bildirildiğinin kavgası yapılacak. Nitekim Hristiyan dünyası başa çıkamayınca Evrim incille çelişmiyor falan demeye başladı, tevil yoluna gidiyorlar.

Ama şuan neredeyse iman belirleyici bir unsur gibi pazarlanıyor, tıpkı geçmişte yapıldığı gibi. Yarın da herkesten önce sahip çıkılacak.

Hakperest

Kıdemli Üye
Konuyu evrime, ispatlanmamış bir teoriye getirmek doğru değildir. Evrim bir kaç maymun yarı maymun çiziminden başka bir şey değildir. Bu sahte teoriye karşı durmak ne dine zarar verir ne de bilime. Materyalist düşünce evrimden başka bir çıkış bulamaz zaten. İyi madem melekler ve cinler neyden evrildi, yoksa onlarda metaforik anlatımlar mı? Gelecekte kabul görecek miş :) yahu bilim ne zamandır müneccimlik yapar oldu.

:::mobil ileti:::

Yahayy

Kıdemli Üye
Konuyu evrime, ispatlanmamış bir teoriye getirmek doğru değildir. Evrim bir kaç maymun yarı maymun çiziminden başka bir şey değildir. Bu sahte teoriye karşı durmak ne dine zarar verir ne de bilime. Materyalist düşünce evrimden başka bir çıkış bulamaz zaten. İyi madem melekler ve cinler neyden evrildi, yoksa onlarda metaforik anlatımlar mı? Gelecekte kabul görecek miş :) yahu bilim ne zamandır müneccimlik yapar oldu.

Hakperest, söylediğin kadar basit değil malesef.
Dünyada tüm üniversiteler bir kaç maymun resmi üzerinde mi çalışıyor 100 yıldır diyorsun :)

Bu konuyla ilgili evrim biyologlarını ya da gerçekten bilimsel makaleleri okumayı denedin mi hiç?

Türk biyologlar Sinan Canan ve Ergi deniz özsoyu yazıları, tartışmaları vs bir takip et bakalım dediğin gibi sadece maymun resimlerinden mi ibaret.
Ki Sinan Canan çok net olarak inançlı birisi ayrıca, bunlar bir dini yıkmak için falan yapılmıyor, amaç doğru ne ise onu konuşabilmek, bulabilmek.
Tüm bunları dinleri yıkmak için yapıyorlar dersek bu bizim kuruntumuz sadece, ilgilenmiyorlar bile sadece gözlem ve bulguya dayalı bilim yapılıyor, bilim de bu demek zaten.

Konu din ile bilim çelişir mi?
Evet bu konuda ben de günümüz geleneksel din algısı ile bilimin açıkca çeliştiğini söylüyorum, gerçek bu.
Evrim bir teori, siz sanırım hipotezle falan karıştırıyorsunuz, tıpkı kütle çekim, yer çekim teorisi gibi bir teori evrim teorisi. İspatlanmış, ispatlanmamış diye bir ayrım yok, zaten yeteri kadar bulgu ve ispat olmadan bir hipotez, varsayım teoriye dönmez, teori artık üzerinde bilim yapılacak kadar olgunlaşmış ve bulgulanmış hipotezlere denir, evrim bir teoridir, ispatlanmamış olması falan tamamen sizin çıkarımınız, bunu genel olarak bilim dünyasına sorarsak anlamlı olur, isterseniz bir araştırın, konuşalım.

Evrim teorisi bugün dünyada tüm üniversitelerde okunan bir biyoloji konusudur, binlerce Profesör, üniversite üzerinde aralıksız çalışarak her gün üstüne koyarak gidiyor, kimse darwinin söylediği hali ile birşeyleri ispat etmeye çalışmıyor, üstünde çalışıyor.

Ayrıca bu Kur'anın emri yeryüzünde dolaşırsın, araştırırsın, aklını kullanırsın, gözlemler yaparsın, Allah'ın yaratması nasılmış araştırırsın, bu Allah'ın emri, ne yani Allah çamurdan bir insan yaptı ona üfledi canlandı, hapşırdı diyince iş hallolmuş mu oluyor? Anlatılan hikayede bile onlarca metafor var, üflemek ne demek mesela, Allah nasıl üflüyor?

Tüm canlılar da, tek tek tüm türler de çamurdan yaratıldı onlara da mı üfledi.
Çünkü bir mmlik meyve sineği ile organizmamız yüzde 70 aynı yahu.

Hergün binlerce bebek doğuyor, bunlar yediğimiz içtiğimiz maddelerle, annesinin karnında gün be gün gelişerek büyüyor ve doğuyor, bu yaratma değil mi?
Bu bebeği yaratan kim deyince Allah demiyor muyuz?
Bu yaratış tedrici olunca Allah yaratmamış mı oluyor yani?

Bu kadar basit gördüğümüz için araştırmaya da gerek görmüyoruz herhalde, ne yapsın insanlar araştırmayı bıraksın mı?
Bu bi kere Allahın yarattığı fıtrata, sünnetullaha ters.
Araştırınca çıkan sonuçlar burada ne yapsın insanlar münafıklık mı yapsın,bulduklarını gizlesin mi?

Meryem

Komplike
Evrime getirmeniz de iyi oldu aslında konuyu. İnsan yüzyıllardır evriliyor ama bu maymunken insan olmak manasında bir evrilme değil. Daha duygusal, daha soyut bir evrilme. Daha çok fikirlerimiz, tepkilerimiz, kabullerimiz, doğrularımız ve yanlışlarımız evriliyor. İnsanın zihni evriliyor yani. Darwin'in bunu anlamasına imkan yok. Onun savunduğu, sırf kafatası benziyor diye maymunu bir ata olarak sahiplenmek. Oysa somut delillerden daha büyük bir durum söz konusu, elle tutamadığımız bir şeyler evriliyor on binlerce yıldır. Bunda da teknoloji ve bilimin etkisi var. Bilimin esprisi de bu zaten. Bilim; teze, hipoteze ve bunların sonucunda kanıta dayanır. Ama somut delillerden çok, soyut olanların ispatı söz konusu. Bilim dünyası şuan maymun-insan bağlantısıyla evrimleşmeye inanmanın ötesinde. En azından ötesine geçmeye başlıyor. Bence en fazla bir 50-100 içinde evrimin aslında insanın beyninin içinde, düşüncelerinde gerçekleştiğine inanmaya başlayacak herkes. Çünkü dünya, zamanın her döneminde bizi buna hazirlamak için vardı. Toplumsal yaşamın rastgele oluştuğuna inanmak zor, dünya insana ilk hizmet etmeye başladığından beri toplum bilinci oluşmaya başladı. Zaman geçtikçe toplumsal normlar değişmeye başladı. Evlilikler, gelenekler, komşuluk her şey değişti. Çünkü aslında değişen insanın düşünceleriydi. Dünya da buna ayak uydurdu.

Kafamdakileri epey karışık anlattığımın farkındayım. Ama başka nasıl anlatsam bilemiyorum.

Hakperest

Kıdemli Üye
Hakperest, söylediğin kadar basit değil malesef.
Dünyada tüm üniversiteler bir kaç maymun resmi üzerinde mi çalışıyor 100 yıldır diyorsun :)

Bu konuyla ilgili evrim biyologlarını ya da gerçekten bilimsel makaleleri okumayı denedin mi hiç?

Türk biyologlar Sinan Canan ve Ergi deniz özsoyu yazıları, tartışmaları vs bir takip et bakalım dediğin gibi sadece maymun resimlerinden mi ibaret.
Ki Sinan Canan çok net olarak inançlı birisi ayrıca, bunlar bir dini yıkmak için falan yapılmıyor, amaç doğru ne ise onu konuşabilmek, bulabilmek.
Tüm bunları dinleri yıkmak için yapıyorlar dersek bu bizim kuruntumuz sadece, ilgilenmiyorlar bile sadece gözlem ve bulguya dayalı bilim yapılıyor, bilim de bu demek zaten.

Konu din ile bilim çelişir mi?
Evet bu konuda ben de günümüz geleneksel din algısı ile bilimin açıkca çeliştiğini söylüyorum, gerçek bu.
Evrim bir teori, siz sanırım hipotezle falan karıştırıyorsunuz, tıpkı kütle çekim, yer çekim teorisi gibi bir teori evrim teorisi. İspatlanmış, ispatlanmamış diye bir ayrım yok, zaten yeteri kadar bulgu ve ispat olmadan bir hipotez, varsayım teoriye dönmez, teori artık üzerinde bilim yapılacak kadar olgunlaşmış ve bulgulanmış hipotezlere denir, evrim bir teoridir, ispatlanmamış olması falan tamamen sizin çıkarımınız, bunu genel olarak bilim dünyasına sorarsak anlamlı olur, isterseniz bir araştırın, konuşalım.

Evrim teorisi bugün dünyada tüm üniversitelerde okunan bir biyoloji konusudur, binlerce Profesör, üniversite üzerinde aralıksız çalışarak her gün üstüne koyarak gidiyor, kimse darwinin söylediği hali ile birşeyleri ispat etmeye çalışmıyor, üstünde çalışıyor.

Ayrıca bu Kur'anın emri yeryüzünde dolaşırsın, araştırırsın, aklını kullanırsın, gözlemler yaparsın, Allah'ın yaratması nasılmış araştırırsın, bu Allah'ın emri, ne yani Allah çamurdan bir insan yaptı ona üfledi canlandı, hapşırdı diyince iş hallolmuş mu oluyor? Anlatılan hikayede bile onlarca metafor var, üflemek ne demek mesela, Allah nasıl üflüyor?

Tüm canlılar da, tek tek tüm türler de çamurdan yaratıldı onlara da mı üfledi.
Çünkü bir mmlik meyve sineği ile organizmamız yüzde 70 aynı yahu.

Hergün binlerce bebek doğuyor, bunlar yediğimiz içtiğimiz maddelerle, annesinin karnında gün be gün gelişerek büyüyor ve doğuyor, bu yaratma değil mi?
Bu bebeği yaratan kim deyince Allah demiyor muyuz?
Bu yaratış tedrici olunca Allah yaratmamış mı oluyor yani?

Bu kadar basit gördüğümüz için araştırmaya da gerek görmüyoruz herhalde, ne yapsın insanlar araştırmayı bıraksın mı?
Bu bi kere Allahın yarattığı fıtrata, sünnetullaha ters.
Araştırınca çıkan sonuçlar burada ne yapsın insanlar münafıklık mı yapsın,bulduklarını gizlesin mi?
Sen hiç konuşan maymun gordun mü
Yada konuşamayip kültür medeniyet kuran maymun gordun mü
Yada kanatlı insan
Yada balık insan
Yada kürklü insan

İnsan tastamam kendine özgüdür tüm canlilar da oyle
Benzerlikler aynı evren sistemini paylaşıyor olmamizdan kaynaklıdır, beslenme tipi vs den kaynaklıdır.

Materyalist felsefe müstakil mekansal bir evren üzerine kurguludur ki bu Allahı uzak tanrıya dönüştürür; Halbuki Allah bize şah damarimizdan yakındır. Senin düşüncene Gore Tanri mikro dalga falan olmalı haşa ve biz Allahtan daha gerçek olmalıyız haşa. Duvarın ardından seyreden tanrı anlayışından kurtul; emin ol ki senin araya insandan aracı koyandan farkın yok. Ha maddeyi araci yaptınız ha insanı ne fark var.

Yahayy

Kıdemli Üye
Evrime getirmeniz de iyi oldu aslında konuyu. İnsan yüzyıllardır evriliyor ama bu maymunken insan olmak manasında bir evrilme değil. Daha duygusal, daha soyut bir evrilme. Daha çok fikirlerimiz, tepkilerimiz, kabullerimiz, doğrularımız ve yanlışlarımız evriliyor. İnsanın zihni evriliyor yani. Darwin'in bunu anlamasına imkan yok. Onun savunduğu, sırf kafatası benziyor diye maymunu bir ata olarak sahiplenmek. Oysa somut delillerden daha büyük bir durum söz konusu, elle tutamadığımız bir şeyler evriliyor on binlerce yıldır. Bunda da teknoloji ve bilimin etkisi var. Bilimin esprisi de bu zaten. Bilim; teze, hipoteze ve bunların sonucunda kanıta dayanır. Ama somut delillerden çok, soyut olanların ispatı söz konusu. Bilim dünyası şuan maymun-insan bağlantısıyla evrimleşmeye inanmanın ötesinde. En azından ötesine geçmeye başlıyor. Bence en fazla bir 50-100 içinde evrimin aslında insanın beyninin içinde, düşüncelerinde gerçekleştiğine inanmaya başlayacak herkes. Çünkü dünya, zamanın her döneminde bizi buna hazirlamak için vardı. Toplumsal yaşamın rastgele oluştuğuna inanmak zor, dünya insana ilk hizmet etmeye başladığından beri toplum bilinci oluşmaya başladı. Zaman geçtikçe toplumsal normlar değişmeye başladı. Evlilikler, gelenekler, komşuluk her şey değişti. Çünkü aslında değişen insanın düşünceleriydi. Dünya da buna ayak uydurdu.

Kafamdakileri epey karışık anlattığımın farkındayım. Ama başka nasıl anlatsam bilemiyorum.
Anlıyorum sizi ama öncelikle Evrim maymunla insanın benzerliğini anlatmaya adanmış bir bilim değil.
Bizim maymundan geldiğimizi de anlatmıyor.
Canlıların bizim kısacık ömrümüz ile idrak edemeyeceğimiz yavaşlıkta yaşadığı çevreden, beslenme alışkanlıklarından vs dolayı fizyolojik olarak da adapte olduğunu, bu adaptasyonun fiziken de o canlıyı daha kendinden daha önce yaşamış olandan daha komplike hale getirdiğini söylüyor.
Yani sadece zihinsel bir şey değil,fiziksel adaptasyon da söz konusudur.

Bunun en basit örneğini kendi vucudunuzda taşıyorsunuz, artık daha az çiğnediğimiz ve daha rafine ürünler tükettiğimiz için küçülen çenemize sığmayan 20lik dişleriniz bunun en bariz örneği. 20lik dişin ne olduğunu kem küm etmekten başka açıklayan yok, bellki ki bu diş bu çeneye sığmıyor sağdan soldan patlayıp efeksiyona neden oluyor, insanların yüzde 90'ı aldırıyor bu dişlerini, bazı ırklarda ise artık hiç çıkmadığı görülüyor.

Toplulukla yaşama hukuku geliştirmiş tek yaratık insan değil ki, fillerden maymunlara, karıncalardan arıya bir çok hayvan sürü ya da koloni olarak yaşıyor, bir sürü kuralları var kendilerine göre.
Bizim bahsettiğimiz fiziki adaptasyon, fiziki evrim. Beynin büyümesi ile tabiki düşünsel tekamül de söz konusu oluyor ama olayın özü fizyolojik değişim.
Bilimin üzerinde çalıştığı da fizyolojik, biyolojik evrimleşmedir.

Tüm canlılık püff diye bir üfleme ile şuanki halini aldı diyorsak bilimle çelişiyoruz işte. Bunun nasıl çelişkili bir ifade olduğunu anlamak için, şuan varlığını sürdüremeyen dinozorların dünyayı kullanma süreleri ile insan nesli olarak bizim kullanma süremiz arasında o kadar fark var ki, onlar bir ömür yaşadılarsa biz bir göz kırpma süresi kadar dünyadayı henüz, o kadar fark var.
Bu bile birşey anlatıyor olmalı.

alanyali07

Kıdemli Üye
Dinle bilim çelişmez..ama hangi bilim?..
Kesin ispatlanmış olanlar..

Dün bilim adına söylenen ve savunulanlar bugün yanlışlanabiliyor..
Dün yumurta tereyağı zararlı denilirken, bugünki araştırmalar faydalı diyor..Demekki değişiyor..

Ama dünyanın geoid şeklinde olduğu da kesinleşmiş bir bilgidir..

Yani tahmine dayalı bilimsel araştırmalar zamanla değişkendir..ama tahmin olmayıp heran kontrollü şekilde gözlemlenebilen doğrulanabilen ya da fiziki,kimyasal formüllerle ifade edilebilen kanunlar kesindir.

Evrim konusu zaten varsayımlara dayalı bir teoridir.

Önce ispatlanmalıki dinle çelişip çelişmediği konuşulsun..
Ama zaten ispatlanmaktan çok uzak..
sadece olabiliritesi üzerinden konuşuluyor,böyle olabilir,şöyle olabilir..hayalde olabilir'lerin sınırı yok zaten..

Bugünkü bilimdünyasındaki evrim,zaten yaratıcıyı kabul etmeyen ve ihtiyaç duymayan bir anlayış üzerine kuruludur.O sebepten çok fanteziler kurgular içeren hayal ürünü bir teoridir..

Bazı "dindar"ların, evrimi kabul edip çelişmediğini göstermek istemeleri, kendi bilimsel yetersizliklerini evrimi kabul ederek kapatmak istemelerinden kaynaklanmaktadır..
Bu aslında eziklik psikolojisinden geldiğini düşünüyorum..
Çünkü zaten onun kabul ettiği türden "yaratıcı modelli bir evrim", bilimdünyasında mevcut değil ki ..boşa yaranma çabası sadece..

Yahayy

Kıdemli Üye
Sen hiç konuşan maymun gordun mü
Yada konuşamayip kültür medeniyet kuran maymun gordun mü
Yada kanatlı insan
Yada balık insan
Yada kürklü insan

İnsan tastamam kendine özgüdür tüm canlilar da oyle
Benzerlikler aynı evren sistemini paylaşıyor olmamizdan kaynaklıdır, beslenme tipi vs den kaynaklıdır.

Materyalist felsefe müstakil mekansal bir evren üzerine kurguludur ki bu Allahı uzak tanrıya dönüştürür; Halbuki Allah bize şah damarimizdan yakındır. Senin düşüncene Gore Tanri mikro dalga falan olmalı haşa ve biz Allahtan daha gerçek olmalıyız haşa. Duvarın ardından seyreden tanrı anlayışından kurtul; emin ol ki senin araya insandan aracı koyandan farkın yok. Ha maddeyi araci yaptınız ha insanı ne fark var.

Konuşan hayvan depil, iletişim kuran hayvan vardır, hatta hayvanların büyük çoğunluğu birbirleri ile iletişim kurarlar, balinalardan fillere kadar, hatta maymunlardan bazı türlerin ortak iletişim sesleri vardır.
Zaten seni insan yapan gelişiminin konuşacak dil üretecek kadar ileri gitmesi, en ileri seviyede tekamül etmiş canlı olman, onun için adın insan.

Kanatlı insan, kanatlı balık falan bunlar komik şeyler.
Bir düşünsen kendin de hak verceksin halbuki.
Bak solumak için yüzeye çıkmak zorunda olan balıklar var, olmayan balıklar var.
Yunuslar, balinalar solumak için yüzeye çıkarlar, neden?
Aa ne tesadüf ki, biz de nasıl düşen kuyruğumuzun sokumu varsa, (bak adı kuyruk sokumu, hala kuyruklu doğan genetik geriliği olan insanlar var )
Bu balıklarda da vücutlarına gömülü arka bacaklar ve kalça kemikleri, pelvisler var.
Vücutları karada yaşan bir memeli givi ama suda yaşıyorlar, vücutları hala adaptasyona devam ediyor, şuan ki gelişimleri kalça kemikleri vücutlarına gömülmüş vaziyette, belki onbinlerce yıl sonra o kemikler de uzayıp omurgaları ile bütünleşecek, yani her organizma bulunduğu ortama göre kendi tepkisini geliştiriyor.

Tıpkı siyahi insanlar, renkli gözlü insanlar, çeşit çeşit insanların bulundukları ortamdan kaynaklanması gibi.

20lik dişi okudun mu, cevabın nedir?
Kendi yaşadığımız bir örnek olduğu için üstünde duruyorum, neden biz böyle kusurlu bir dişle doğuyoruz?

Yahayy

Kıdemli Üye
Biz göremeyiz de, bi kaç nesil sonra yaşayanlar şimdi bu, ya bunlar hayal kuruyor, hayal pazarlıyor, atasının maymun olduğunu söylüyor geri zekalı diyenlerin nesilleri nasıl bunu yamamaya çalışacaklar.

Tekrar soruyorum, dünyanın en büyük Üniversiteleri bir kaç maymun resmi üzerinde mi çalışıyor onlarca yıldır, bunu mu söylüyor sunuz?

Bir teorinin doğrulanıp doğrulanmadığını, çöktüğünü kime sormamız gerekir, bunun merciii kimdir.

Herkes kendisine göre karar veriyorsa zaten konuşacak bir şey yok.

Hakperest

Kıdemli Üye
Konuşan hayvan depil, iletişim kuran hayvan vardır, hatta hayvanların büyük çoğunluğu birbirleri ile iletişim kurarlar, balinalardan fillere kadar, hatta maymunlardan bazı türlerin ortak iletişim sesleri vardır.
Zaten seni insan yapan gelişiminin konuşacak dil üretecek kadar ileri gitmesi, en ileri seviyede tekamül etmiş canlı olman, onun için adın insan.

Kanatlı insan, kanatlı balık falan bunlar komik şeyler.
Bir düşünsen kendin de hak verceksin halbuki.
Bak solumak için yüzeye çıkmak zorunda olan balıklar var, olmayan balıklar var.
Yunuslar, balinalar solumak için yüzeye çıkarlar, neden?
Aa ne tesadüf ki, biz de nasıl düşen kuyruğumuzun sokumu varsa, (bak adı kuyruk sokumu, hala kuyruklu doğan genetik geriliği olan insanlar var )
Bu balıklarda da vücutlarına gömülü arka bacaklar ve kalça kemikleri, pelvisler var.
Vücutları karada yaşan bir memeli givi ama suda yaşıyorlar, vücutları hala adaptasyona devam ediyor, şuan ki gelişimleri kalça kemikleri vücutlarına gömülmüş vaziyette, belki onbinlerce yıl sonra o kemikler de uzayıp omurgaları ile bütünleşecek, yani her organizma bulunduğu ortama göre kendi tepkisini geliştiriyor.

Tıpkı siyahi insanlar, renkli gözlü insanlar, çeşit çeşit insanların bulundukları ortamdan kaynaklanması gibi.

20lik dişi okudun mu, cevabın nedir?
Kendi yaşadığımız bir örnek olduğu için üstünde duruyorum, neden biz böyle kusurlu bir dişle doğuyoruz?
Sen bırak canlıları; materyalist, pozitivist bilim evrenin oluşumunu aciklasin. Bak kuran açıklıyor; tek cizgiyken açtığını, genişletmekte olduğunu sonra da herşeyi tekrar düreceğini açıklıyor. Hadi firavunun sihirbaz bilimadamlari evrenin oluşumunu aciklasin. Evrim daha basit ilk oluşuma göre. Hadi Hawking atomun neden durmadigini aciklasin. Bu kadar atomun nerden geldiğini de aciklasin. Atomdaki enerji sonsuz mu onu da aciklasin. Işık madde mi yoksa atomdan ayrilan bir enerji mi onu da aciklasin. Eğer bizi tanrıya götürecek se birak da vahiy yaratılışı aciklasin; yok eğer maddeyi ilah yapacaksa, böyle bilimi ancak lanetlerim.