Din dersi müfredatında Alevi değişikliği

TakVa

Ordinaryus
Sivas İdare Mahkemesi, “İslam dinine mensup değiliz. Bu ders İslam’ı öğretiyor” gerekçesiyle çocuklarının din dersinden muaf tutulmasını isteyen aileyi haklı buldu.

Mahkeme, öncelikle dersin anayasal bir hüküm gereğince zorunlu bir ders olduğu, bu nedenle iki çocuğun din dersinden muaf tutulmasının mümkün olmadığını belirtti.

Ancak mahkeme, Pakkan ailesinin başvurusunda şikâyetçi oldukları asıl konunun çocukların İslam dinine mensup olmadığı, bu yönüyle dersin çocukları için zorunlu tutulması yönünden olduğunu hatırlatarak, “Uyuşmazlık Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin müfredatında ve bu müfredat çerçevesinde davacının talebinde haklılık bulunup bulunmadığına yönelik olarak değerlendirilmiştir” dedi.

Mahkeme 22 Temmuz 2010’da verdiği kararda içeriği nedeniyle iki çocuğun Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’nden muaf tutulmasına hükmetti. Kararın gerekçesi eylül başında tebliğ edildi. Okutulan ders kitaplarını da inceleyen mahkeme, gerekçeli kararında “İslam dini, Kuran-ı Kerim ve Hz. Muhamed’in hadisleri üzerinde anlatım yoluna gidildiği, İslam dışında diğer dinlere yer verilmediği görülmüştür” dedi.

sütun haber

K

Kaçak

Guest
İslam ; Din ,akıl, nesil mal ve can emniyetini guvence altına almıştır ...
Bir din kendini nasıl güvence altına alabilir ki ?
Hasılı kimseye din konusunda dayatma hakkımız yoktur ...
Eğer çocugun kişilik çatışması yaşamayacagı bir ortam oluşursa bende okulda din eğitimi almasını istemiyorum ...

K

Kaçak

Guest
Şaşırmamanıza sevindim ...
Demekki soru şaşırtıcı degilmiş , ki cevap olağan geldi ...

K

Kaçak

Guest
Da atladıgınız bir şey daha var ;
Bir din kendini nasıl güvence altına alır ?
İslam nasıl olurda din emniyeti sağlar ?
Veya din emniyetini neden kuffarın dini olarak alırız ?
İslam din degilmi ?
Buyrun şaşıramayacagınız bir şey daha , kinayesiz sade ...

K

Kaçak

Guest
Sanki yakinen bir ilişkimiz var gibime geldi ...
Ne oynuyoruz bu sıra ?

serkan..

Profesör
Da atladıgınız bir şey daha var ;
Bir din kendini nasıl güvence altına alır ?
İslam nasıl olurda din emniyeti sağlar ?
Veya din emniyetini neden kuffarın dini olarak alırız ?
İslam din degilmi ?
Buyrun şaşıramayacagınız bir şey daha , kinayesiz sade ...

din bireylerin" gerekli" "zorunlu"" hayati" öneme sahip eğitimini özellikle çocuklar söz konusu ise güvence altına alır..almalıdırda

çağdaş hezeyanlar sınıfından yaygın söylem sana epey tesir etmiş..bırakalımda çocuk büyüsün aklı başına gelsin seçimini özgür iradesi ile isteyerek yapsın masalı

fare nefesindeki uyuşturucu etki gibi tıpkı..hastalıklı bünyelerde tesiri hemencecik görülüyor..

efendimizin çocuklarda namaza başlama yaşı ve takip edilmesi gereken metod üzerine nasihatlerini içeren hadisini ve şerhini tekrar tekra oku..ihtimalya ufkunu açar

ne demek istediğimi küçük yaşta dini eğitimin önemini kavrayabilirsin..

ne oynuyorum..çok mu merak ettin :Cool:

S.T.A.L.K.E.R

K

Kaçak

Guest
Oyunu degiştirmişsin sanırım...
Fekat niyet okuyuculugundan vazgecmemişsin ...
Şöyle okumanı tercih ederdim ...
Din egitimini devletin şefkatli kollarına bırakmayacak kadar önemser bir müslüman ...
Hayırlısı bakalım ...
Selamlar ...

serkan..

Profesör
Oyunu degiştirmişsin sanırım...
Fekat niyet okuyuculugundan vazgecmemişsin ...
Şöyle okumanı tercih ederdim ...
Din egitimini devletin şefkatli kollarına bırakmayacak kadar önemser bir müslüman ...
Hayırlısı bakalım ...
Selamlar ...

niyet sayfalara dökülen kelimelerdende rahatlıkla anlaşılır..velevki ..ilmi siyaset yüklü olsada..

eğitimin ehil ellerde olmasını bende arzu ederim lakin içinde bulunduğumuz durum yaşadığımız ülke son 200 yıl her alanda dejenere olmuş ahlaki kültürel yapı cehalet gibi etkenler dikkate alındığında ehveni şer kabilinden kabul edeceğimiz devlet eliyle din eğitimi

hiç yoktan iyidir..hiç eğitim almamasına kıyasla ..

ilk cevabımda ikinci alıntıda sana eğitimi nerede vereceksin demiştim hatırla ..

alınganlık yerine düşüncelerini dile getirseydin ..belki ortak noktamız olurdu

şaka şaka asla ortak noktamız olamaz...asla

K

Kaçak

Guest
Ehveni şer olarak , haftada iki saatlik bir mufredat seçmek ne derece akıllı bir davranış ?
Ehveni şer olarak bilmem ne cemaatinin bilmem ne kampı desen anlayacagım ama ...
Tam tasvip etmiyorum onları ama piyasadaki yürürlüktekiler içinde en iyisi filan desen eyvallah ama ...
Haftada 45 dk dan 2 dersi ve içerigini hepimizin bildigi tuhaf şeyleri burada din egitmi olarak savunmak pek akıllıca degil kanımca ...
Hal böyle olunca kinaye kaçınılmaz oluyor ...

Evet ortak noktalardan bahsetmemek adetini bilirim , toplumun genel egilimi ...
Bak ben "ötekiler" gibi degilim , onlar bir avuc zındıklar beyanatları pek yaygındır toplumumda ...
Sağ baştan say desem 40 tane ortak noktamızı sayarsın ama acı verebilir ...
Hayırlısı ...
Oyundan sıkıldın sanırım bu ara ...

serkan..

Profesör
ehveni şer olarak nitelediğim halde ..neden ilk sorunu müstahsen kalıbına sokarak değerlendirdin..iyi düşün ..

Ehveni şer olarak bilmem ne cemaatinin bilmem ne kampı desen anlayacagım ama ...

daha büyük bir varta ..asıl derdini ortaya koyması açısından da manidar..eleştiriye tabi tuttuğun devlet elini bile 2. plana attın..daha tehlikeli yani..cemaatler

ne demiştim niyet kelimelerde kendisini gösterir..

dinsizliğin alıp yürüdüğü her alanda kendisini gösterdiği bir çağda ..zatınıza neyi nasıl beğendirsek acebaa :)

Oyundan sıkıldın sanırım bu ara ...

ilişme bana oyuna dön diyorsun

haklısın sıkıldım oyun daha keyifli..zaten maksad hasıl oldu bu kadarı kafii

K

Kaçak

Guest
Anlamdan anlam çıkartma hemi...
Okuldaki din dersini , din egitiminden saymıyorum bile ...
Bu birincisi ...
Budan mahrum kalan dinsiz buyumez bu ikincisi ...
Cemaat profiline oturan herkesler piri pak degildir , zararlı gördüklerimde vardır , faydalı gördüklerimde , olsada olur olmasada olur dediklerimde ...
Her sakallı dedem olmadıgı gibi , her cemaatte cemaatim degildir ...
Bunu söylemekte bana zor gelmez ...
Söyleyemeyip , söyleyeni tu kaka ilan edip , aksi gibi cemaat deşifreciligine soyunanlar gibi riyakar degilimdir ...
Oyundan sıkılınca , kendine başka oyunlar arıyorsunda ondan demiştim ...
Bir şeyler üretsen , ortaya koysan anlarımda ...
Sataşmayı marifet edinmişsin ondan dedim , oyun daha az zararlı sana ...
Ama itiraf edeyim , ya sürümün degişmiş , ya yaşlanmışsın ...
Eski performansından eser yok ...

serkan..

Profesör
Anlamdan anlam çıkartma hemi.

:p ortada olanı göstermek kabahat mi

Okuldaki din dersini , din egitiminden saymıyorum bile ...
Bu birincisi ...
Budan mahrum kalan dinsiz buyumez bu ikincisi ..

bende saymıyorum ehveni şer dedim zati..:O ama sen onu bile beğenmedin..

boy abdestinden habersiz gençlerin cirit attığı okullarda..ki cenabet havayı kaldırıyorya ..hiç yoktan eyüdür

Cemaat profiline oturan herkesler piri pak degildir , zararlı gördüklerimde vardır , faydalı gördüklerimde , olsada olur olmasada olur dediklerimde ...

bende aksini iddaa etmedim üstelik cemaat nereden çıktı bilmiyorum..konu ile direkt alakası olmadığı halde neden iliştirdin konuya (garezinden sanırım )

Her sakallı dedem olmadıgı gibi , her cemaatte cemaatim degildir ...
Bunu söylemekte bana zor gelmez..

banada gelmez bir farkla tabi.. ben cemaat içindeyim..sense ..:glm

Söyleyemeyip , söyleyeni tu kaka ilan edip , aksi gibi cemaat deşifreciligine soyunanlar gibi riyakar degilimdir ...

ne söylediğin ortada iken ..merhamet edip sadece işaret yollu belirtmişken ..mürai oldum ya ..pess doğrusu

Oyundan sıkılınca , kendine başka oyunlar arıyorsunda ondan demiştim ...
Bir şeyler üretsen , ortaya koysan anlarımda ...
Sataşmayı marifet edinmişsin ondan dedim ,

:p abuk saçma üstelik korunması gereken ölçüden uzaksa ortaya konan şeyler..kalsın..ben halimden memnunum

yazdıklarına bakılırsa sanırım daha iyi anlaşılır durum

dişlerimi göstermedim yani..tebessüm ediyorum sadece
smile%5B2%5D.gif

Ama itiraf edeyim , ya sürümün degişmiş , ya yaşlanmışsın ...
Eski performansından eser yok ...

:p
biggrin%5B3%5D.gif

çıta yükseltilirde gerekde yok ..yetiyorken üstelik..(pek tembelimdirde)

ah siz ..

..neyse (üstüme çullanır hakim kalabalık)

güce karşı inanılmaz bir meyil var sizlerde..güç karşısında öylesine acizsinizki..

sözün gücü (malum forumda geçer akçe) eritip tüketiyor sizi..matah bişey sanıp abanıyor avunuyor görmek istiyor..

ya caka satıyor yada satanlara imreniyorsunuz..

çok uzun zaman önce vazgeçtim..bu sevdadan..sana da tavsiye ederim.. mühim olan sözün çıktığı yerdir ..öteside kıymetide yoktur..

tabi bence

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Yanlış bir karar.

Müfredata konulan bir derse herkes girmelidir. girer dersini yapar notunu alır, illaki ona müslüman olacaksın diye bir şart yok ki.

Eğer din dersi gören herkes müslüman olsaydı bu ülkede bugün bu kadar dinsiz, imansız, ateist olmazdı.

Mahkeme hukuku katletmiştir.

serkan..

Profesör
şöyle desek nasıl olur kardeş..

insanların inançsızlığı seçmesinde dinleri hakkında yeterli gerekli bilgiye ulaşamamaları ..aynı zamanda aileden başlayarak bu gerekli bilgiden mahrum kalmaları ve malum çevrelerin kasıtlı saptırmaları etkili oluyor..

ufkumuzu genişleteceğiz diye dine dair temel bilgiden mahrum önüne gelen her kitabı yazıyı makaleyi araştırmayı hasılı türlü bataklığı iç alemine akıtırsa..

netice ne olur..

haline bakmadan hasan dağına oduna gidenlerin ayılarca parçalanması kaçınılmazdır..

-Muhammed-

Profesör
Milli Eğitim Müfredatında din diye bir ders yoktur. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi vardır. Bu derste dinler hakkında bilgi ve ahlak bilgileri öğretilir. Türkiye Müslüman bir ülke olduğundan da derste kalkıp Hristiyanlık, Yahudilik vs. geniş çaplı öğretilmez hiçbir çocuğa. Çünkü bizler Müslümanız. Hamdolsun. Bunu idrak etmek mühimdir..

Ayrıca ona bakılırsa diyelim ki ben Felsefe dersine katılmak istemiyorum. Bana o derste Tanrı var mı? gibi sorular soruluyor. Ben bu görüşlere mensup değilim. Şimdi Mahkemeye gidip de dersten muaf tutulmayı isteme gibi bir hakkım olabilir mi?????

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com

Ayrıca ona bakılırsa diyelim ki ben Felsefe dersine katılmak istemiyorum. Bana o derste Tanrı var mı? gibi sorular soruluyor. Ben bu görüşlere mensup değilim. Şimdi Mahkemeye gidip de dersten muaf tutulmayı isteme gibi bir hakkım olabilir mi?????

Çok doğru bir tespit, bu din kültürü ve ahlak dersini istemeyenlerin, başka bir sebebi var. Ne demek, ben islam dinine mensup değilim, aleviyim demek. Alevilik ne zaman din oldu ki? Hazreti Ali bu söylenenleri duysa ne kadar üzülürdü... Hem Hazreti Aliyi Severim diyeceksin Hem de İslama Tabi değilim diyeceksin. ne perhiz ne lahana turşusu... mantıklı bir açıklama değil.