Dikkat! ADSL aboneliği ruhsatlı silah gibi

ismail

Yeni
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Tepkime puanı
2,063
Puanları
0
Yaş
43
Milyonlarca internet abonesi, ADSL bağlantılarını şifresiz kullanırken, Kamuoyunda anti-hacker olarak bilinen Adli Bilişim Uzmanı İlbaş'tan vatandaşa ADSL uyarısı geldi: ADSL şifresinin paylaşımı başınızı yakabilir!'


Milyonlarca internet abonesi, ADSL bağlantılarını şifresiz kullanırken, Başkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Adli Bilişim Uzmanı Çığır İlbaş'tan uyarı geldi.
Kamuoyunda anti-hacker olarak bilinen Adli Bilişim Uzmanı İlbaş, vatandaşları şifresiz internet bağlantısı kullanmamaları konusunda uyararak, internet aboneliğinin ruhsatlı silah sahibi olmak gibi olduğunu söyledi. İlbaş, 'Bir silahla suç işlendiği zaman ilk olarak suçun işlendiği silahın kime ait olduğuna bakılıyor. Benzer süreç internet üzerinden işlenen suçlarda da geçerli. Özellikle ADSL şifrelerinin paylaşımı büyük bilişim suçlarına neden olabiliyor ve bu durumda ilk olarak suçun işlendiği IP adresinin kime ait olduğuna bakılıyor. İnternet aboneliği bu açıdan ruhsatı üzerimize kayıtlı olan bir silah gibidir. IP adresini bir silahın seri numarası olarak da düşünebiliriz' dedi.


YARDIMSEVERLİK DE BİR YERE KADAR
İLBAŞ, Türk insanının, yapısı gereği yardımlaşmayı ve paylaşmayı sevdiğini, ancak bu özelliğinin teknoloji dünyasında büyük sıkıntılar yaratabileceğine dikkat çekerek, vatandaşların modemlerini mutlaka şifrelemeleri, şifre paylaşımında bulunmamaları veya kablolu paylaşıma müsaade etmemeleri konusunda uyardı. Bir banka müdürünün ADSL şifresi kırılarak, bu internet bağlantısı üzerinden bir firmaya tehdit mailleri gönderildiğini anlatan İlbaş, bu olayın mahkemelik olduğunu söyledi.


112 kişi gözaltına alınmıştı
İLBAŞ, ADSL şifresinin paylaşılmaması yanında, bu şifrelerin kolay kırılabilir olmamasına da dikkat edilmesini istedi. İnternetten indirilen müzik ve filmlerin de 'paylaşıma açma' suçu oluşturabildiğini belirten İlbaş, 112 kişinin bu yüzden gözaltına alındığını anımsattı. İlbaş, şifre paylaşılmaması, bilinmeyen içeriklerin kullanılmaması, korsan yazılımdan kaçınılması ve antivirüs kullanımının güncellenmesi gibi önlemlerle, internette yüzde 99 güvenilirlik sağlanabileceğini aktardı.
AKŞAM
 
Üst