Devlet Öcalan'la Görüşmeye Devam Ediyor | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Devlet Öcalan'la Görüşmeye Devam Ediyor

redyellow

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
20 Nis 2010
Mesajlar
2,168
Puanları
0
Web sitesi
redyellow.besaba.com
AKP'li Ensarioğlu: Devlet Öcalan'la Görüşmeye Devam Ediyor
BBC'ye konuşan AKP Diyarbakır milletvekili Galip Ensarioğlu Öcalan'la devlet arasındaki görüşmelerin sürdüğünü, bu görüşmelerin, "faydalı olacağına kanaat getirildiği zaman, farklı kesimlerle de devam edebileceğini" söyledi.

AKP Diyarbakır milletvekili Galip Ensarioğlu'yla "devlet ile Abdullah Öcalan arasındaki görüşmelerin sürdüğünü" iddia ederek, çözüm süreci’nin yeniden başlaması için hükümetin şartının ise "PKK'nın Türkiye'deki silahlı varlığına son vermesi" olduğunu söyledi.

BBC Türkçe servisinden Mahmut Hamsici’ye konuşan Galip Ensarioğlu,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oldukça sert sözlerle eleştirdiği Dolmabahçe mutabakatının da hükümet tarafından sürdürüldüğünü, ateşkesi ise PKK'nın sona erdirdiğini söylüyor. Ensarioğlu aynı röportajda, "Biz Öcalan'ın etkin pozisyonunu korumaya çalışıyoruz" diyor.

Ensarioğlu’nun BBC’nin sorularına verdiği yanıtlardan öne çıkan noktalar şöyle:

‘DOLMABAHÇE MUTABAKATI’NIN SONA ERMESİ

“Geri adım atılması söz konusu değil aslında. Süreci bozmak için bir takım bahaneler ileri sürüldü.”

“Bunu, Dolmabahçe mutabakatından sonra, Cumhurbaşkanı'nın sözlerine dayandırıyorlar. Cumhurbaşkanı'nın sözlerinden sonra süreci hükümetin yürüttüğü, süreçte bir sıkıntı olmadığı iki defa, üç defa ifade edildi. Cumhurbaşkanı kendi fikirlerini, düşüncelerini, rahat bir şekilde, düşündüğü bir şekilde söyleyen biridir, basın önünde tartışan biridir. Kendisi farklı söyleyebilir, farklı düşünebilir ama bu süreci başlatan irade de kendisidir.”

["Cumhurbaşkanı’nın Dolmabahçe ile ilgili ifadelerine rağmen hükümette Dolmabahçe mutabakatından vazgeçme söz konusu olmadı mı diyorsunuz" sorusu üzerine] “Asla olmadı. Cumhurbaşkanı'nın beyanından sonra hükümet yetkililerinin süreci hükümetin yürüttüğü ve bu sürecin devam ettiğine yönelik beyanları basında paylaşıldı.”

SÜREÇ NASIL YENİDEN BAŞLAR?

“PKK'nin bu örgütlü yapısı, silahlı yapısı ve öz yönetim ilanı ve şehirlerdeki hendek kazma hadiseleri bu şekliyle devam ederse süreci ortaya koymak çok zorlaşacak. Süreçten hiçbir zaman hükümet vazgeçmiş değil, bunu cumhuriyetin en büyük projesi olarak görüyor. PKK'nin kesinlikle, Türkiye'deki silahlı varlığına son verdiğini güçlü bir şekilde ifade etmesi lazım. Silah bırakmak veyahut da kendini lağvetmekten bahsetmiyor kimse... Türkiye'deki silahlı varlığına son verme iradesini göstermesi lazım. Ve bu tür örgütlenmeler, hendek kazmalar, öz yönetimler… Siz öz yönetim ilan edeceksiniz, demokratik özerklik ilan edeceksiniz… Bunlar ilanla olmuyor. Bunun usulü, siyaseten bir proje olarak ortaya koyarsınız, karşılık bulursa, hayat da bulur.”

'BİZ ÖCALAN'IN POZİSYONUNU KORUMAYA ÇALIŞIYORUZ'
“Öcalan'ı sürekli basın karşısında tutarak anlamsızlaştırırsınız, etkisizleştirirsiniz, itibarsızlaştırırsınız. Bunu biraz şunun için de soruyorum… Süreç boyunca birçok kez gerilimler yaşandı. Ama o dönemde görüşmeler vardı ve o görüşmeler üzerinden Öcalan açıkça görüşlerini bildiriyordu… Biz Öcalan'ın pozisyonunu korumaya çalışıyoruz, etkin pozisyonunu korumaya çalışıyoruz.”

'DEVLET VE ÖCALAN ARASINDA GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR'
[Şu anda devletle Öcalan arasında görüşmeler yapılıyor mu” sorusu üzerine] Mutlaka… Ama bu görüşmeler sadece devletin bilgisi dahilinde… Faydalı olacağına kanaat getirildiği zaman bu, farklı kesimlerle de devam eder.

Radikal


 

redyellow

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
20 Nis 2010
Mesajlar
2,168
Puanları
0
Web sitesi
redyellow.besaba.comBİZ öcalanın pozisyonunu korumaya ÇALIŞIYORUZ!!!!

Akp milletvekili!!!
 

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
7 Şub 2012
Mesajlar
11,751
Puanları
83
Görüşsün... Haberi geçenin bir yerleri incindi sanırım... Genel Cerrah'a müracaat ederse bir şeyi kalmaz inşallah...

Türkiye'de öyle ahlaksız ve terbiyesiz insanlar var ki,

ÖCALAN'la görüşürsen, küfrü basarlar...

Baktı işler yürümedi ÖCALAN dinlenmez mücadeleye devam edersin, bu ahlaksız ve terbiyesiz herifler, ÖCALAN'ın safına geçip görüşmeyi bıraktı diye bırakana küfrederler...

İnsanoğlu melek olabilir mecazen ondan da üstün olabilir ama,

İnsanoğlu aynı zamanda 4 ayaklı hayvandan da daha aşağı olur...

İşte birileri aynen ikinci kısma giriyor...

Terörislerle beraber oluyor diye AK Parti'ye küfredenler, Ak Parti onlara savaç açınca bu sefer onlar teristlerin yanında yer alıp onlara destek verdiler...

Kat-i Vacibiyet aslında güzel bir hükümdür...

Bunu tavizsiz uygularsan sahada döneklik asla olmaz...
 
Üst