Devlet liselerine kayit yapmak için imtihana girmeye gerek yok -Malezyada Egitim

forover

Üye
Devlet liselerine kayit yapmak için imtihana girmeye gerek yok -Malezyada Egitim

Malezyada Egitim
Malezyada Egitim

Ilkokul:

Ilkokul 6 senedir Egitim dili okullara göre degismektedir Malayca
virgul1.gif
Çince
virgul1.gif
Tamilce ve Ingilizce egitim veren kurumlar bulunmaktadir

Orta Okul ve Liseler:

Toplam 5 sene olup
virgul1.gif
özel okulda okumak isteyen ögrenciler ilkokul sonrasi yapilan (UPSR) imtihani sonuçlarina göre çesitli özel liselere kayit yapabilmektedirler Devlet liselerine kayit yapmak için imtihana girmeye gerek yok Bu okullardaki baslica diller Malayca
virgul1.gif
Çince
virgul1.gif
Tamilce ve Ingilizce'dir Lise 4'den Lise 5'e geçmek için PMR imtihani var

Kolejler:

Türkiye'deki özel üniversiteler statüsünde olup; meslek yuksek okulu ve lisans egitimi vermektedirler Egitim dili Ingilizce-Malayca ve Ingilizce'dir

Üniveristeler:

Egitim dili Mühendsliklerde %80 Ingilizce
virgul1.gif
%20 Malayca
virgul1.gif
Sosyal Bilimlerde %50 Ingilizce
virgul1.gif
%50 Malayca Mastir ve Doktora egitiminin tamami IngilizcedirEgitim süresi: lisans için 3-8 sene
virgul1.gif
Mastira için 2-3 sene ve Doktora için 3++ senedir
(Bu projelerin %90'i sayisal bölümler içindir)Üniversitenin direk verdigi burs ( YABANCILAR IÇIN ) yok
virgul1.gif
ama devletin üniversitelere verdigi projelerde çalisip burs alinabilir ( üniversiteye devlet tarafindan verilen bir hayli proje var ama projelerde çalisacak ögrenci sayisi çok azdir) Bunun içinde öncelikle projeden sorumlu olan hocalarla basvuru yapacak ögrencinin direk baglantiya girmesi lazimdir

Bu para karsiliginda ögrencinin üniversite için haftada 6 saat çalismasi gerekiyor Genelde bir dersin asistani olarak problem saatleri veriliyorVerilen burs miktarlari 200
virgul1.gif
300 ve 400 Amerikan Dolari olup
virgul1.gif
hocayla yapilan anlasmaya baglidir

Yurt imkanlari var ve rahatÜniversite harç parasi ve üniversitedeki bütün masraflar ( dosyadan kaleme kadar ) projeden sorumlu hoca tarafindan karsiliyor

Bunun içinde basvuruyu yapacak ögrencinin kesinlikle önceden hocanin Internet adresine girip onunla yazismasi lazimKabulun ve bursun alinabilmesi için sadece supervisor'in ikna edilmesi yeterli

Arab ögrencilerin çogunlugunu ise Sudan ve Libyalilar olusturuyorMalezya'daki yabanci ögrencilerin çogunlugunu Arab ülkelerinden gelenler olusturuyorlar
virgul1.gif
bunlarin çogu yasli ve Türkiye'deki ögrencilere göre egitim seviyeleri düsük Sudanlilarin buyuk bir kismi Malezya'dan burslu
virgul1.gif
yani üniversitedeki projelerde çalisiyorlar

ummuhan

Kıdemli Üye
Çoluk çocuk toplanıp malezyaya mı gidelim....?