Devlet 4 evliliğe izin vermeli mi?

Devlet 4 evliliğe izin vermelimi?

• Kullanılan toplam oy
    26

SaddbinMuaz

Profesör
Meseleyi daha fazla ileriye götürmeye gerek yoktur acizane... 4 Evlilik helaldir... Ama zamanımızda sakındırılması gerekir... Aslı olan bir tane Avama denmesi daha faydalıdır...

Aslında psikolojik ve sosyolojik olarak iki önemli meseleyi gündeme almak icab eder... Birincisi Kadınların mağduriyeti... İkinciside hür erkeğin kalmamasıdır...

Muminaga

Yeni
Devlet (bahçeli) 4 evliliğe izin veriyor. :p

GENCAKINCI

Profesör
yasalarla kadınları korumalıyız özellikle çok eşlilikten
bir şekilde mağdur olan bir kadın varsa hakkını devlet söke söke alabilmelidir..
bu nedenle her kadına asgari ücret tutarı kadar bir ücret ödenmelidir...

129. âyette şöyle buyurulmaktadır: "Ne kadar üzerine düşseniz de kadınlar arasında âdil davranmaya güç yetiremezsiniz; bari birine tamamen kapılıp da diğerini askıda imiş gibi bırakmayın. Eğer arayı düzeltir ve Allah'a itâatsizlikten sakınırsanız bilin ki Allah çok bağışlayıcıdır, engin rahmet sahibidir." Burada ne kadar istense, üzerine düşülse, gayret edilse de birden fazla eş arasında âdil davranmanın mümkün olmadığı açık ve kesin bir ifade ile dile getirilmiştir. Bu gerçeklik karşısında beklenirdi ki Allah Teâlâ birden fazla kadınla evlenmeyi yasaklasın; ancak O, zarûretleri, mübrem ihtiyaçları, fevkalâde halleri bildiği için bunu yasaklamadı, kulların uygulamada zorlanacakları bir yasak hükmü yerine ikili bir tavsiye ile yetindi: a) Tek hanımla evli olanlar -aksine bir zarûret bulunmadıkça bununla yetinmelidirler; çünkü birden fazla kadınla evlenmeleri halinde haksızlıklar olacak ve bundan dolayı günaha girebileceklerdir. b) Fiilen birden fazla kadınla evli bulunan erkekler ise gönül ilişkisi, sevgi ve bağlılık gibi insanın elinde olmayan durumlar ve farklılıklar dışında, objektif, ölçülebilir, maddî konularda kadınlarına eşit davranacak, biri ile evlilik hayatını fiilen yaşarken diğerini askıda (yalnız, ilgi ve ilişkiden dışlanmış, ihtiyaç içinde veya maddî bakımdan diğerlerinden aşağı durumda) bırakmayacaklardır.

Diyorsunki madur kadınlara devlet maaş bağlasın.Nasıl bağlayacak? İmam nikahı yasal değilki?

Yasal olarak evlenip boşananlar nafakalarını alabiliyorlar.Eşleri öldüğü zaman dul ve çocuk maaşları ayrıca eşinin maaşını alabiliyor.

Ama İmam nikahı kanunen geçersiz olduğu için mağdur kadınlar bu haklardan faydalanamıyor.Laik devletin bakış açısı evlenmeseydin diyor.

Günümüzde genellikle Doğuda bu tür evlilikler çoğunlukta. Mecliste bile hem iktidarda hemde muhalefette milletvekillerinin bazıları bu tür evlilikler yapıyor.

Bu nedenle bu duruma bir çözüm gerekiyor? Uzman bayanın söylediği gibi zengin ve cinsel açıdan güçlü olan erkekler ikinci eş alabilmeli.

Geçenlerde Samanyolu TV'de AYNA programında bir Hristiyan Afrika ülkesi şuanda ismini unuttum,yasal olarak ikinci evliliğe izin veriyormuş.

Yukardaki yorumu nerden aldınız?

Yorumda diyorki:"Ne kadar üzerine düşseniz de kadınlar arasında âdil davranmaya güç yetiremezsiniz"
Burada ne kadar istense, üzerine düşülse, gayret edilse de birden fazla eş arasında âdil davranmanın mümkün olmadığı açık ve kesin bir ifade ile dile getirilmiştir.

Bu yorumlar yanlış.Kesin ve kati yorumlar.

Ayet ne diyor?

NİSA S. 3.AYET: “Eğer yetim kızlar hakkında adaleti yerine getiremiyeceğinizden korkarsanız sizin için helal olan(başka) kadınlardan ikişer,üçer,dörder olmak üzere nikahlayın. Şayet(yine de) adalet yapamıyacağınızdan korkarsanız o zaman bir(eş)ya da sağ ellerinizin malik olduğu (cariye)ile (yetinin).Bu sapmamanıza daha yakındır”

Hani burda kesin kati sözler.Allah diyorki: Şayet(yine de) adalet yapamıyacağınızdan korkarsanız o zaman bir(eş)ya da sağ ellerinizin malik olduğu (cariye)ile (yetinin)

Hadisde ne diyor?

Peygamber efendimiz zevceleri arasında adaleti tatbik eder ve şöyle derdi:

“Allah’ım,bu benim elimden gelen adalettir. Senin sahip olduğun,fakat benim malik olmadığım adaletten beni mes’ul tutma”

(HADİS-İ ŞERİF- Mişkâtü’l-mesabih, c.2 s/196)

Siz adaletli davranmaya çalışın.Sonrada şu şekilde dua edin diyor."Senin sahip olduğun,fakat benim malik olmadığım adaletten beni mes’ul tutma”

serkan..

Profesör
selmanı farisi r.a evlenince sahabe

her ikinizde yaşlısınız size yardımcı olması için bir hizmetçi cariye verelim ..işlerinizi görsün demiş

hazret ..reddetmiş

demiş ki ..iki kadın bir araya gelince kaçınılmaz 2 şeyden biri gerçekleşir

ya kıskançlık neticesi birbirleri ile kavga eder veyahut dedikodu ile günaha girerler:glm:glm:glm:thinking::swoon::laugh::Cool::glm

işin latifesi bir yana

erkeği yaratan onun fıtratını dikkate alarak çok eşliliğe ruhsat vermiş..:)

birilerini kabul etsede etmesede beğense de beğenmesede erkeğin kendi iradesi dışında "hamuruna"(biyolojik pisikolocik yapı:glm) çok eşliliğe meyl katılmıştırrr

etraflıca değerlendirilmesi gereken bu konuda uzun uzun kelam etmek bile manasız (benim açımdan)

dileyen şartlarına uymak kaydı ile alır eşlerini işine bakar

diğerlerine susmak düşer...

ulvi

Doçent
Bence vermeli ama suistimale dikkat etmeli

era

Asistan
Bence vermeli ama suistimale dikkat etmeli

Verirse suistimalin önüne geçer. Çok eşli olanlar resmi yasalarla kayıtlı olmayacaklarını bildiklerinden birden fazla evlilik yapabiliyorlar. Henüz bir kadının ve ondan olan alesinin nafakasını ödeyemeyenler birden fazla kadının mali sorumluluğunu mu yüklenecekler? Daha önce dediğim gibi çok eşlilik yasallaşırsa bu mali sorumluluktan kaçanlar bu sefer hazlarını metres hayatıyla giderirler. İşte işin riyakarlığı yani çok eşlilik tavsiyesini nefslerine uyduranların işgüzarlığı o zaman ortaya çıkar.

Muminaga

Yeni
4 eşli evlilik peşinde olanların hadım edilmeleri en uygun çözüm yolu olur.

serkan..

Profesör
4 eşli evlilik peşinde olanların hadım edilmeleri en uygun çözüm yolu olur.

alıntılayalım :glm silersin milersin editlersin neme lazım :O

desene hz hasan senin eline düşse ..tövbe ya :Cool: 50 den fazla evlilik yapmıştı da malum :Cool:

Allah akıl fikir ve teslimiyet nasip etsin

Muminaga

Yeni
alıntılayalım :glm silersin milersin editlersin neme lazım :O

desene hz hasan senin eline düşse ..tövbe ya :Cool: 50 den fazla evlilik yapmıştı da malum :Cool:

Allah akıl fikir ve teslimiyet nasip etsin
ben bu zamanın insanları için söylüyorum
yazıp gönderdikten sonra fark ettim.
ya dedim bu açığımı dile getiren olur mu?
ilk sen oldun.
sıradaki heveslenmesin çünküü
ben bu zamanın insanları için söyledimmmmm

hadım etme görüşünü söylememin tabi biraz espiriyel yaklaşımı da vardır

GENCAKINCI

Profesör
Verirse suistimalin önüne geçer. Çok eşli olanlar resmi yasalarla kayıtlı olmayacaklarını bildiklerinden birden fazla evlilik yapabiliyorlar. Henüz bir kadının ve ondan olan alesinin nafakasını ödeyemeyenler birden fazla kadının mali sorumluluğunu mu yüklenecekler? Daha önce dediğim gibi çok eşlilik yasallaşırsa bu mali sorumluluktan kaçanlar bu sefer hazlarını metres hayatıyla giderirler. İşte işin riyakarlığı yani çok eşlilik tavsiyesini nefslerine uyduranların işgüzarlığı o zaman ortaya çıkar.

Bayan sizinki varsayım.

Dört eşliliğe izin verildikten sonra Zina yasasını çıkarmaları ardından eğer metres tutup zina yapanlar olursa ağır bir şekilde cezalandırılması uygun olur.

serkan..

Profesör
ilk sen oldun.

hadım etme görüşünü söylememin tabi biraz espiriyel yaklaşımı da vardır

espiritüel çocuk seni :) ne o zamanın kadınları günümüz kadınları nede erkekleri..

ama olumsuz örnekler üzerinden savunma geliştirirken dikkat edin fikirleriniz sınırları geçmesin

neyse hoşca bak zatına

GENCAKINCI

Profesör
-

ilk sen oldun.

Niye o zamanın insanın canı canda bu zamanın insanın canı patlıcanmı? Bir kümeste kaçtane horoz olur?

Yukardaki sözlerim latife. Eğer dinimiz buna ruhsat vermişse buna gücü yeten evlensin.
Uzman bayanın söylediği gibi zengin cinsel gücü fazla olan erkek evlenebilmeli.

Zaten biz istesekte istemesekte bu şahıslar cahil de olsa okumuş milletvekilide olsa evleniyorlar.Bunuda zorla yapmıyorlar.Gönül rızasıyla.Yani bunu kabul eden bayanlar var.

era

Asistan
Bayan sizinki varsayım.

Dört eşliliğe izin verildikten sonra Zina yasasını çıkarmaları ardından eğer metres tutup zina yapanlar olursa ağır bir şekilde cezalandırılması uygun olur.

Bir iki uyarım olacak genele. . Benim mesajlarımı okurken içinde kesinlikle dini hükümleri eleştiren bir taraf ve siyaset aranmasın. İkisinden de uzağım. Ben olayı sosyal açıdan değerlendirirm ve en başından beri de yaptığım budur.

Bir diğeri, bir daha "bayan" diye hitap ederseniz hakikaten bayarım. Siz fikire bakın, cinsiyete değil.

Ve konu...varsayımdan hareket etmiyorum. Dini nikah kıyıp bunu nefsine uyduranların bedbahtlığının vardığı yerleri görüyorum ve yasallaşması halinde olabileckler için de görnen köy kılavuz istemez diyorum.

Muminaga

Yeni
espiritüel çocuk seni :) ne o zamanın kadınları günümüz kadınları nede erkekleri..
ama olumsuz örnekler üzerinden savunma geliştirirken dikkat edin fikirleriniz sınırları geçmesin
neyse hoşca bak zatına
bu konunun kendisi olumsuz zaten.
bak çoğu üye herşeyimiz tamam bir eksiğimiz buydu demek şeklinde serzenişlerini dile getirdiler.

bu tartışmayı gündeme getiren kim?
sibel üresin diye biri

medyada başka birileri de çıkıp başka şeyler söylemiş
Üresin misin nesin, ilmin yok, bilgin sağduyun hassasiyetin eksik nelere yol açtın haberin var mı diye sormak lazım.
basında tv'lerde bunun tartışması yapılıyor öyle laflar ediliyor ki
sonuç olarak : lafı böyle ortaya salarsan ite ipsize zemin hazırlarsın.
kimsenin ağzını açtırmayacaksın
hele böyle nazik konuları aslaa

GENCAKINCI

Profesör
Bir iki uyarım olacak genele. . Benim mesajlarımı okurken içinde kesinlikle dini hükümleri eleştiren bir taraf ve siyaset aranmasın. İkisinden de uzağım. Ben olayı sosyal açıdan değerlendirirm ve en başından beri de yaptığım budur.

Bir diğeri, bir daha "bayan" diye hitap ederseniz hakikaten bayarım. Siz fikire bakın, cinsiyete değil.

Ve konu...varsayımdan hareket etmiyorum. Dini nikah kıyıp bunu nefsine uyduranların bedbahtlığının vardığı yerleri görüyorum ve yasallaşması halinde olabileckler için de görnen köy kılavuz istemez diyorum.

Sizinki varsayım dedim. Ya dediğiniz olmazsa. Sizinki ancak istisnai bir durum olur. Eğer olursa zina cezasından ağır bir şekilde cezalandırılmalı.

GENCAKINCI

Profesör
bu konunun kendisi olumsuz zaten.
bak çoğu üye herşeyimiz tamam bir eksiğimiz buydu demek şeklinde serzenişlerini dile getirdiler.

bu tartışmayı gündeme getiren kim?
sibel üresin diye biri

medyada başka birileri de çıkıp başka şeyler söylemiş
Üresin misin nesin, ilmin yok, bilgin sağduyun hassasiyetin eksik nelere yol açtın haberin var mı diye sormak lazım.
basında tv'lerde bunun tartışması yapılıyor öyle laflar ediliyor ki
sonuç olarak : lafı böyle ortaya salarsan ite ipsize zemin hazırlarsın.
kimsenin ağzını açtırmayacaksın
hele böyle nazik konuları aslaa

Bayana diyorsunki ilmi yok.

Hanımefendi,Fatih, Ümraniye, Bahçelievler, Eyüp gibi birçok belediye ve kurumlar için aile içi iletişim seminerleri veren Sibel Üresin, hem yaşam koçluğu, hem de aile ve evlilik danışmanlığı yapıyor. Özellikle muhafazakâr kesim tarafından iyi tanınıyor.

agbi

Yasaklı
EŞ ZENGİNİN HAKKI DEĞİL

MADDE İLE OLMUYOR

sAYGI sEVGİ EŞİT OLMALI

Önce bizler eşlerimiz değerini bilelim DE

PEYGAMBERİMİZ SAV İN HAYATINDA eŞ E DEĞER VERMEYİ RUHUMUZA İŞLEYELİMDE.

era

Asistan
Sizinki varsayım dedim. Ya dediğiniz olmazsa. Sizinki ancak istisnai bir durum olur. Eğer olursa zina cezasından ağır bir şekilde cezalandırılmalı.

Pekala, farklı bir noktadan yaklaşalım. Bugün dini nikah kıyanların hepsi değil elbette ama çoğunun yolu zaten zinadan geçip dini nikaha varmıyor mu?

Annesini yahut ilk eşini bana başka eş bak diye ona buna mı gönderiyor? Hayır. Önce gözüne kestiriyor, sonra diyalog kuruyor. O diyaloğun dini ölçülerde masum olabildiğine inanmak istiyorsanız inanın ama ben inanmıyorum. Üniversite kapılarına gidip ikinci, üçüncü eş adayı arayan o kadar zavallı var ki bırakın erkekliği insanlıktan utanırsınız. Ve işin daha da vahim boyutu dini nikah tam anlamıyla ilişki yaşandıktan sonra vicdani ve psikolojik bir dürtüyle kıyılıyor. Buraya dikkat edin, oldukça önemli...

Daha fazla açıklama yapmak istemiyorum. Ciddi manada yozlaştırılmış bir hal aldı bu dini nikah konusu.

agbi

Yasaklı
pekala, farklı bir noktadan yaklaşalım. Bugün dini nikah kıyanların hepsi değil elbette ama çoğunun yolu zaten zinadan geçip dini nikaha varmıyor mu?

Annesini yahut ilk eşini bana başka eş bak diye ona buna mı gönderiyor? Hayır. önce gözüne kestiriyor, sonra diyalog kuruyor. O diyaloğun dini ölçülerde masum olabildiğine inanmak istiyorsanız inanın ama ben inanmıyorum. üniversite kapılarına gidip ikinci, üçüncü eş adayı arayan o kadar zavallı var ki bırakın erkekliği insanlıktan utanırsınız. Ve işin daha da vahim boyutu dini nikah tam anlamıyla ilişki yaşandıktan sonra vicdani ve psikolojik bir dürtüyle kıyılıyor. Buraya dikkat edin, oldukça önemli...

Daha fazla açıklama yapmak istemiyorum. Ciddi manada yozlaştırılmış bir hal aldı bu dini nikah konusu.

katılıyorum

Turkbeyi

Ordinaryus
sonuc da AKPli bir danısmanın dusuncesi normaldır yakında koca sayısınıda cıkarırlar olur biter yasal olarak ne bu türkiyede bosanma sayısı arttıkca cok eslılık vs gibi dengesiz gündemler meydana getirilip. önemli mevzuların gündemden kaydırılması.... ve toplum piskolojisinin artık suc işlemeye musait duruma geldiği mınnacık kızların bile rujlar surunup sokaklarda acık sacık gezerken türbanlı çıplakların meydanları dolrur olmus siz bunların uzerine birseyler yapmayın.... seksüalitenin artık her alanda yer aldıgını gormemezlıkden gelin. sonra cıkın bu toplumda ıkı eslılık yasalasmalı diye biri cıkıp cıgırtkanlık yapıyor mılletin cebınde parası yok..... hangi kadın kuma ıster kendıne acaba... hangi erkek dırıdırın sayısını 2 katlamak ıster acaba :p.... neyse akpnin bir slagonu vardı HAYALDİ GERCEK OLDU AKP ti :)))