Dev Organizasyon:Filistin'e Yolaçık

Ahver

Âsî İşgâl Kuvvetleri

Filistin'e Yolaçık

İsrail'in Gazze saldırısının yıl dönümü olan 27 Aralık'ta Gazze halkına destek vermek için uluslararası yardım konvoyu oluşturuluyor. 6 Aralık tarihinde Londra’dan yola çıkacak olan 250 araçlık konvoy Fransa, İtalya, Yunanistan, Türkiye, Suriye, Ürdün ve Mısır üzerinden geçerek Gazze’ye ulaştıktan sonra burada dev bir yürüyüş düzenlenecek. Yürüyüşün ardından konvoy ile getirilen bütün araçlar Filistin halkına bağışlanacak. Araç konvoyunun Türkiye ayağını İHH organize ediyor.

İsrail’in Gazze Şeridine yönelik saldırılarının üzerinden 1 yıl geçti. Saldırılarda bin 500 kişi hayatını kaybederken binlerce insan da yaralandı. Gazze'yi harabe haline getiren saldırılar son bulsa da ambargo halen devam ediyor. Sınırları dünyaya kapalı tutulan Gazze’de tam bir insanlık dramı yaşanıyor.
Farklı ülkelerden sivil toplum kuruluşları, insan hakları kuruluşları ve aktivistler, Filistin halkına destek olmak ve burada yaşanan insani duruma dikkat çekmek için saldırıların yıldönümü olan 27 Aralık’ta Gazze’de buluşacaklar.

Gazze için bir uluslar arası yardım konvoyu yola çıkıyor.

6 Aralık günü İngiltere’den yola çıkacak olan 250 araçlık konvoy, 16 Aralık günü Türkiye’ye giriş yapacak. Araç konvoyu Suriye, Ürdün ve Mısır üzerinden Gazze’ye giriş yapacak. Gazze şehrinde gerçekleştirilecek protesto yürüyüşünün ardından konvoy ile getirilen bütün araçlar Filistin halkına bağışlanacak.

Yardım götürülecek

Gazze halkına yardım ulaştırmayı da amaçlayan organizasyona dünyanın pek çok ülkesinden kuruluş ve Filistin dostları destek verecek. Konvoy ile Gazze’ye çok sayıda ilaç ve tıbbı malzeme yardımı götürülecek.

Türkiye ayağını İHH organize ediyor

Araç konvoyunun Türkiye ayağını ise İHH İnsani Yardım Vakfı organize ediyor. Konvoyun Türkiye’deki katılımlar ile daha da büyümesi bekleniyor. Ambulans, minibüs, kamyon, otobüs ve binek araçlardan oluşacak yardım konvoyu İstanbul, Ankara, Adana ve Gaziantep üzerinden Suriye’ye geçiş yapacak. Uğradığı her bölgede yeni araçların katılacağı konvoy Suriye, Ürdün, Mısır üzerinden geçerek Gazze saldırılarının yıldönümü olan 27 Aralık’ta Gazze’ye ulaşacak.

Bağışlanacak araçlarda aranan nitelikler

Organizasyon ile konvoya katılacak araçların Gazze’ye bağışlanması hedeflendiğinden bağışlanabilecek ve Gazze’de kullanılabilecek araçların öncelikle konvoya katılması talep ediliyor.
Ayrıca isteyen hayırseverler ilaç ve tıbbi malzeme yardımında da bulunabilirler.
Araçları ile konvoya katılıp daha sonrada Filistin'de bırakmak isteyen hayırseverler araçlarının uygun olup olmadığını İHH Araç Kontrol ekibi ile irtibata geçerek öğrenebilirler.

İHH Araç Bilgi ve Bağış Ekibi irtibat numaraları şöyle:
Cüneyt Kılıç : 212 631 21 21 (Dahili: 174) Mobil/Cep Telefon: 533 328 81 26

Necmettin Ulusoy : 212 631 21 21 (Dahili :173) Mobil/Cep Telefon: 535 576 83 28

Hüzün Seli

. . .
Web sitesi
huzundusumu.blogcu.com
Telefonuma gelen bir mesaj ile haberdar edilmiştik konvoydan..O konvoyda olmayı ve Filistin topraklarına ayak basmayı çok isterdim...

Konu için teşekkürler Ahver...

Ahver

Âsî İşgâl Kuvvetleri
O konvoyda olmayı ve Filistin topraklarına ayak basmayı çok isterdim...

Ben de gerçekten...

Birkaç sene önce bir sempozyumda Abdurrahman Dilipak şöyle söylemişti;

" 'Yeryüzünü (gezip) dolaşın' emrinin muhattabı bizleriz,insanoğlu.Kalkın gidin,hiçbirşey yapamazsanız gidip gözlerinizle şahit olun.Bu emir başkasına değil,bize.Gidip göreceğiz.Kalkıp Filistin'e gidemez miyiz?"

İçimde bir yaradır. "Yeryüzünü gezip dolaşın..."

Katılım sağlayan/katılacak olan,niyet eden,niyet edip gidemeyecek olan,gönlünden geçiren,ruhen çoktan konvoya eklenip yola düşen herkesten Allah razı olsun.

telefonuma mesaj geldi ama önümdeki şimdilik en büyük engel ama oraya gitmem içinde sebep olan okulum var.Ama dualarım ve kalbim kardeşlerimle inş.Allah yol selameti versin inş.

hazan yeli

Üye
kursum olmasaydı bende gitmeyi çok isterdim,hemde çok isterdim:(,gidenlere ne mutlu,Allah yollarını açık etsin,kolaylıklar versin.

Mektûm

Doçent
Sevgili Ahver ve hüzün seli yüreklilliğiniz ve cesaretiniz çok güzel. İçten tebrik ederim. Fakat bayanlar için her açıdan sorun olurdu gitmek. Oraya gitmemiz mümkün ve mübah olsa idi sizin gibi yürekli arkadaşlarımın peşine zorla takılır bende gelirdim Allah-u e'lem.: ) Baylar ise bu konuda daha nasipliler. Gitme konusunda isterler ve biraz da uğraşırlarsa pekâlâ gidebilirler.

Bizler de kendi en fazla adıma bu mühim konuyu aramızda yayarak birşeyler yapabiliriz. Birinden duymuştum. Evde çocuğunun sadece filistinli çocuklar için kapatılmış bir kumbarası varmış. Ve çocuk abur cubur için para harcamak nedir bilmezken heyecanla kumbarasını filistinli çocuklara göndereceğim düşüncesiyle defalarca doldurup göndermiş maşâallah. Ve yine birkaç genç kız ellerinden başka birşey gelmeyince elleriyle yaptıkları çeyizlerini kapı kapı satıp parasını filistine göndermişler. Darısı benim gibi gafletle ve günahlarla hassasiyetini yitirmiş kalplere.

_sercan_

Doçent
çocuklar bilirim büyüklerinin verdiği harçlıkları Filistin için ihh veya cansuyunun verdiği kumbaraya yetim kızın kumbarasına atıyorum diye atan..

çocuklar bilirim yanlışlıkla aldığı bir çikolatanın boykot edilecek markalardan birisi olduğunu görünce buna verdiğimiz para ile yetim kızı vuracaklar deyip çikolatayı geri götüren...

başta bu organizyasyonu düzenleyenlere ve burada paylaşanlara içten teşekkürler,Allah bu konulara duyarlı insanların sayılarını arttırsın inşaAllah

Hüzün Seli

. . .
Web sitesi
huzundusumu.blogcu.com
Sevgili Ahver ve hüzün seli yüreklilliğiniz ve cesaretiniz çok güzel. İçten tebrik ederim. Fakat bayanlar için her açıdan sorun olurdu gitmek. Oraya gitmemiz mümkün ve mübah olsa idi sizin gibi yürekli arkadaşlarımın peşine zorla takılır bende gelirdim Allah-u e'lem.: ) Baylar ise bu konuda daha nasipliler. Gitme konusunda isterler ve biraz da uğraşırlarsa pekâlâ gidebilirler.

Bizler de kendi en fazla adıma bu mühim konuyu aramızda yayarak birşeyler yapabiliriz. Birinden duymuştum. Evde çocuğunun sadece filistinli çocuklar için kapatılmış bir kumbarası varmış. Ve çocuk abur cubur için para harcamak nedir bilmezken heyecanla kumbarasını filistinli çocuklara göndereceğim düşüncesiyle defalarca doldurup göndermiş maşâallah. Ve yine birkaç genç kız ellerinden başka birşey gelmeyince elleriyle yaptıkları çeyizlerini kapı kapı satıp parasını filistine göndermişler. Darısı benim gibi gafletle ve günahlarla hassasiyetini yitirmiş kalplere.

Teşekkürler sevgili Mektûm..Evet orada olabilmemiz için uzun yolculuklara çıkıldığında bayanların yerine getirmesi gereken yükümlülükler yerine getirilmeli, ki yarar sağlayayım derken yanlış yapılmış olmasın..Kendi adıma iç çekişimin en büyük sebebi de bu zaten..Erkekler bu konuda dediğiniz gibi daha nasipliler...

Ama tabi oraya gidemiyor olmakta bütün kapıları kapamıyor, ya da herşey oraya gitmekle hallolmuyor..Burada da yapılabilecek çok şey var sizinde değindiğiniz üzere...

Örneğin ayda 70 Lira'ya bir yetim edinilebilir.Bir kişi için bu mebla çok gelirse birkaç kişi bunu pay edebilir ve bir yetimin her ihtiyacı bu bağışla ortadan kalkabilir..Ve yine bu şekilde örnekler çoğaltılabilir..Yeter ki bişeyler yapmayı arzu edelim...

Rabbim bu konuda duyarlı olanlardan kılsın bizleri...

Ahver

Âsî İşgâl Kuvvetleri
Gazze konvoyu İstanbul’da

Londra’dan gelen 80 araçlık konvoy İpsala sınırından Türkiye’ye giriş yaptı. Filistin’e gönül verenler, konvoyu karşılamak için sınır kapısına akın etti. Konvoy 16 Aralık Çarşamba saat 19:00’da Taksim meydanında olacak. Bütün Filistin dostları Taksim’e bekleniyor.

Gazze’ye gitmek üzere Londra’dan gelen 80 araçlık konvoy İpsala sınırından Türkiye’ye giriş yaptı. İstanbul ve çevre illerindeki vatandaşlar, ellerinde Filistin bayraklarıyla konvoyu karşılamak için sınır kapısına akın etti. Yağmur ve soğuğa rağmen vatandaşların konvoya ilgisi büyüktü. Konvoy Türkiye tarafından geçerken Filistin’e özgürlük sloganları atıldı. İsrail’e tepki gösterildi.

İşlemlerin ardından konvoy araçları alkışlar altında sınır kapısından geçti. Daha sonra konvoy önünde yapılan basın toplantısında konuşan İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, Gazze’de yaşanan insani duruma dikkat çekerek, “Buradaki drama seyirci kalamayız. Bu bizim insanlığımıza da Müslümanlığımıza da yakışmaz” dedi.

İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinden gelen katılımcılar da karşılama töreninden etkilendiklerini, hiçbir ülkede bu kadar sıcak karşılanmadıklarını belirttiler. Bazı katılımcıların göz yaşlarını tutamaması dikkat çekti.
Gazze halkını yaralarını sarmaya gidiyoruz diyen Yıldırım, “Aylardır ambargo altında tutulan, savaştan sonra yaralarını sarmaya fırsat verilmeyen Gazze halkının acılarını paylaşmaya gidiyoruz. Onlara dünyanın dört bir yanındaki kardeşlerinin selamlarını götüreceğiz” diye konuştu.

Konvoy yarın akşam Taksim meydanında

Londra’dan gelen 80 araca Türkiye’den 70 araç, Amerika’dan deniz yoluyla gelen 47 araç katılacak. Konvoy araçları İstanbul’un çeşitli noktalarına şehir turu yapıldıktan sonra 16 Aralık Çarşamba akşam saat 19:00’da Taksim meydanında buluşacak. Taksim meydanındaki buluşmaya çok sayıda duyarlı vatandaşın katılımı bekleniyor.

Ayrıntılı Bilgi için:

Anasayfa: IHH Insani Yardim Vakfi

Filistin Konvoyu – Özgürlük Aşkına|

Ahver

Âsî İşgâl Kuvvetleri
Allah hepsinden razı olsun.Kalbimiz ve dualarımız onlarla birlikte yolda olacak inşaallah.

Nihle

Profesör
Rabbim yollarını açık eylesin ..
Gidemesek de niyetlerimizin bizi oraya götürmüş olması temennisi ile ..

Yarın konvoy İstanbuldan geçicek galiba ..

ismail

Yeni

GAZZELİ KARDEŞLERİMİZE ÇORUM’DAN DESTEK

FİLİSTİN’E YOL AÇIK YARDIM KONVOYUNA DESTEK VEREN STK’LAR
1 ADANA FİLİSTİN DAYANIŞMA PLATFORMU
2 ADANA İNSANI YARDIM DERNEĞİ
3 ADIYAMAN İMAM HATİPLİLER MEZUNLARI VE MENSUPLARI DERNEĞİ (AİMDER)
4 ADIYAMAN İNSANI YARDIM DERNEĞİ
5 ADIYAMAN MEMUR-SEN
6 AĞRI İNSANI YARDIM DERNEĞİ
7 AKABE VAKFI
8 AKDER – AYRIMCILIĞA KARŞI KADIN HAKLARI DERNEĞİ
9 AKODER
10 AKSA EĞİTİM VE DAYANIŞMA VAKFI
11 ALDER (ALADAĞLILAR DERNEĞİ) ADANA
12 ALFABE KİTABEVİ-ADANA
13 ANADOLU ÇINARI DERNEĞİ-ADANA
14 ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ ADANA
15 ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ ADIYAMAN ŞUBESİ
16 ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİ
17 ANADOLU KÜLTÜR VE İLİM VAKFI
18 ANÇED DERNEĞİ-ANTALYA
19 ANKARA İNSAN HAKLARI VE HİZMET DERNEĞİ
20 ANSED DERNEĞİ-ANTALYA
21 ARAŞTIRMA KÜLTÜR VAKFI
22 ASDER- ADALETİ SAVUNANLAR DERNEĞİ
23 ASIR DERNEĞİ
24 ASKON ANADOLU ASLANLARI İŞADAMLARI DERNEĞİ
25 AVCILAR VAKFI
26 AYIŞIĞI DERNEĞİ
27 BAĞ-DER
28 BATMAN BEYDER
29 BEYAZGÜL DERNEĞİ
30 BİRLİK-DER
31 BURSA İNSAN HAK VE HÜRRİYETLERİ VE İNSANI YARDIM DERNEĞİ
32 BÜLBÜLZADE VAKFI
33 ÇAĞRI-DER
34 ÇINAR ÇEVRE KÜLTÜR VE SAĞLIK DERNEĞİ
35 ÇINAR-DER
36 ÇORUM İLKE – DER
37 ÇUKUROVA ERDEM DERNEĞİ-ADANA
38 DİYANET-SEN-ANTALYA
39 DİYARBAKIR İNSANI YARDIM DERNEĞİ
40 DOSTELLER YARD.DAY.DERNEĞİ-ADANA
41 EĞİTİM-SEN TOKAT
42 ELAZIĞ İNSANI YARDIM DERNEĞİ
43 ENDER EĞİTİMVE YAR. DERNEĞİ
44 ENDERUN DERNEĞİ
45 ENSAR KÜLTÜR MERKEZİ
46 ERZİNCAN KEYDER
47 FATİH AKINCILARI DERNEĞİ
48 FERAH DER
49 FITRAT-DER
50 FİDDER – FİLİSTİN DAYANIŞMA DERNEĞİ
51 FİKİR-DER
52 FİLİSTİN DAYANIŞMA PLATFORMU
53 FİLİSTİN HALKIYLA DAYANIŞMA DERNEĞİ
54 GAP GÖRMEYENLER DERNEĞİ
55 GAZİANTEP İNSAN HAK VE HÜRRİYETLERİ VE İNSANI YARDIM DERNEĞİ
56 GENÇLİK KÜLTÜR MERKEZİ
57 GÖKKUŞAĞI DERNEĞİ
58 GÖKKUŞAĞI DERNEĞİ-ADANA
59 GÖNÜL KUŞAĞI YARD.VE DAY.DERNEĞİ
60 GÖNÜLDER GÖNÜLLÜ HANIMLAR DERNEĞİ
61 GÜLEN ÇOCOUK VE GENÇLİK DERNEĞİ
62 GÜNIŞIĞI DERNEĞİ
63 HAK-DER
64 HAY-DER
65 HİLALDER-ADANA
66 HÜRDER
67 İDSB-İSLAM DÜNYASI STKLAR BİRLİĞİ
68 İHYA-DER
69 İMAM ALİ EHLİ BEYT DERNEĞİ-ADANA
70 İMHAD İZMİR İMAM HATİPLİLER VE MEZUNLAR DERNEĞİ
71 İNEGÖL İNSANI YARDIM DERNEĞİ
72 İNSAN MEDENİYET HAREKETİ
73 İNSAN VAKFI
74 İSKENDERUN İNSANI YARDIM DERNEĞİ
75 İSLAMİ DAYANIŞMA VAKFI
76 KAHRAMANMARAŞ İNSANI YARDIM DERNEĞİ
77 KALEM-DER
78 KAYSERİ İNSAN HAK VE HÜRRİYETLERİ VE İNSANI YARDIM DERNEĞİ
79 KIRKLARELİ İNSANİ DEĞERLERİ YAŞATMA DERNEĞİ
80 KONYA ANADOLU İNSANI YARDIM DERNEĞİ
81 KONYA İNSAN HAK VE HÜRRİYETLERİ VE İNSANI YARDIM DERNEĞİ
82 KÜRESEL BARIŞ VE ADALET KOALİSYONU
83 LALE GÜL DERNEĞİ
84 MARDAV DERNEĞİ
85 MAVİ MARMARA GENÇLİK VE SPOR KLÜBÜ
86 MAZLUMDER – İNSAN HAKLARI VE MAZLUMLAR İÇİN DAYANIŞMA DERNEĞİ
87 MEDENİYET DERNEĞİ
88 MEHMET AKİF MEDENİYET DERNEĞİ
89 MEKDER Maltepe Eğitim Kültr ve dayanışma derneği
90 MEKTEP-DER
91 MEMUR-SEN -TOKAT
92 MEŞALE – DER
93 MEVLANA ÇELEBİ VAKFI
94 MUTLU AİLE MUTLU ÇOCUK DERNEĞİ
95 OKYANUSDER
96 OSMANİYE İLSAN DER
97 ÖZGÜRDER
98 SAFA VAKFI
99 SAKARYA ULUSLAR ARASI İNSANI YARDIM DERNEĞİ
100 SAMSUN DOST – DER
101 SEBİLAY DERNEĞİ-ANTALYA
102 SÜREYYADER
103 TGTV – TÜRKİYE GÖNÜLLÜ TEŞEKKÜLLER VAKFI
104 TOKAD – TOPLUMSAL DAYANIŞMA KÜLTÜR EĞİTİM DAY.DERNEĞİ
105 TOKAT BEM BİR SEN
106 TOKAT ÇEVRE VE KÜLTÜR DERNEĞİ
107 TOKAT DİYANET SEN
108 TOKAT EĞTİM BİR-SEN
109 TOKAT ELDEN ELE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ
110 TOKAT SAĞLIK SEN
111 TOKAT TOÇ BİR SEN
112 TÜKETİCİLER BİRLİĞİ ADANA TEMSİLCİLİĞİ
113 TYB ADANA TEMSİLCİLİĞİ
114 UMUT IŞIĞI DERNEĞİ
115 ÜLFET DERNEĞİ-ADANA
116 VAN ERDEMDER
117 VAN GÖKKUŞAĞI DERNEĞİ
118 VAN İNSANDER
119 YARDIMELİ DERNEĞİ

ismail

Yeni
Al-i İmran/92
Sevdiğiniz şeylerden Allah yolunda harcamadıkça iyiliğe asla erişemezsiniz.
Her ne harcarsanız Allah onu bilir.

Nisa/133
Eğer dilerse, ey insanlar, sizi giderir (yok eder) ve başkalarını getirir.
Allah, buna güç yetirendir.
ALLAH(cc) her şeye güç yetirendir bizlere ihtiyacı yoktur bizler bu sınavı kaybedersek
telafisi olmayabilir.

Enbiyâ/35
Her nefis ölümü tadıcıdır.
Biz sizi, şerle de, hayırla da deneyerek imtihan ediyoruz ve siz bize döndürüleceksiniz.

Yunus /61
"Hangi işi yaparsan yap Kuran'dan ne okursan oku, ne işte çalışırsan çalış, unutmayın ki,
siz dalıp gitmişken, biz sizin üzerinizde şahîdiz.
Ne yerde, ne de gökte zerre kadar hiçbir şey Rabbinin gözünden kaçmaz.
Ne zerreden daha küçük, ne de ondan büyük!
Ancak bunların hepsi apaçık bir kitaptadır."

Bakara/254
Ey iman edenler!
Hiçbir alış verişin, hiçbir dostluğun ve hiçbir şefaatin olmadığı kıyamet günü gelmeden önce, size rızık olarak verdiklerimizden Allah yolunda harcayın.
İnkar edenler ise zalimlerin ta kendileridir.

Bakara/155-157
"Muhakkak ki sizi biraz korku, biraz açlık ve mallardan, nefislerden,
ürünlerden biraz eksiltmekle deneriz.
Sabredenleri müjdele!
Onlara, bir musibet geldiğinde: \"Biz Allah içiniz ve elbette O\'na döneceğiz\" derler.
Rablerinin mağfiret ve rahmeti onların üzerinedir.
Hidayete (doğru yola) erenler de onlardır.\"

Al-i İmran142
Yoksa siz, Allah, içinizden cihad edenleri belirtip-ayırt etmeden
ve sabredenleri de belirtip-ayırt etmeden
cennete gireceğinizi mi sandınız?

Bakara/218
Şüphesiz iman edenler, hicret edenler ve Allah yolunda cihad edenler; işte onlar, Allah'ın rahmetini umabilirler. Allah bağışlayandır, esirgeyendir.
İşte 'kurtuluşa ve mutluluğa' erenler bunlardır.

Bakara /214
Yoksa sizden önce gelip-geçenlerin hali başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız?
Onlara öyle bir yoksulluk, öyle dayanılmaz bir zorluk çattı ve öylesine sarsıldılar ki,
sonunda elçi, beraberindeki mü'minlerle; 'Allah'ın yardımı ne zaman?' diyordu.
Dikkat edin. Şüphesiz Allah'ın yardımı pek yakındır.

..................................

İnsan olma onurunun büsbütün yitmemesi
içimizdeki umudun tamamen sönmemesi için bir adım.
Yarın başımızı duvarlara vurmamak için.
Utançtan saklanacak kuytu köşeler aramamak için,
Çocuklarımız o gün siz ne yaptınız diye sorduğunda
dimdik başımızı eğmeden cevap verebilmek için.
Dilenenlerden değil direnenlerden olmak için.
Yaşadığımız bu hayatın ahiret’te suratımıza çarpılmaması için.
Hakkı ve adaleti bütün dünyada dalga dalga ayaklandırabilmek için.

Bakarak taşlaşan topraklara kuşanarak sevgiyi çiçek olamasak bile
yetişecek olan çiçeklere bir avuç saf toprak olma yemini edip
Güzelin yolunda,güzelce,güzel olmak ve güzele ulaşmak için
mücadele edenlerden olmanız dualarıyla.

Meydanlara kazınmış bir onurlu çığlık,anlamlı bir şahitlik.

İnandım, duydum ve şehrin bir ucundan koşup geldim !..

Mazlum ve dirençli Filistin halkının yanındayız.

Ahver

Âsî İşgâl Kuvvetleri

Konvoy Akabe Limanı'nda

Gazze'ye uygulanan haksız ambargoyu kırmak ve Filistin halkına destek olmak için yola çıkan "Viva Palistina" ("Yaşasın Filistin") konvoyu Ürdün'den Mırıs'a geçişin yapılacağı Akabe Limanı'na ulaştı. Konvoya katılan ekipler Başbakan Erdoğan'ın, Gazze'ye uygulanan ambargonun kaldırılması gerektiğine ilişkin konuşması ile büyük moral buldu.

Gazze'ye uygulanan haksız ambargoyu kırmak ve Filistin halkına destek olmak için yola çıkan "Viva Palistina" ("Yaşasın Filistin") konvoyu Ürdün'den Mırıs'a geçişin yapılacağı Akabe Limanı'na ulaştı. Yolculuğun Mısır'a kadar olan kısmını denizden sürdürecek olan konvoyun yaklaşık 10 saat içinde Mısır'da olması bekleniyor.

"Türkiye Başbakanı kendisine yakışanı yaptı"

İki gündür Ürdün'de bir çok toplantı ve programa katılan ekipler Başbakan Erdoğan'ın, Gazze'ye uygulanan ambargonun kaldırılması gerektiğine ilişkin konuşması ile büyük moral buldu. Konvoyda yer alan İngiliz parlamenter George Galloway "Türkiye başbakanı yine kendisine yakışanı yaptı. Umarım sayın Erdoğan'ın bu tavrı başta Mısır olmak üzere tüm İslam ülkelerine bir örnek olur" derken, İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım ise "Sayın Başbakana teşekkür ediyorum. Bu açıklama ile İslam dünyasının gönlü ferahlamıştır. Erdoğan'ın bu tavrı Gazze'deki ambargonun kırılmasında bir dönüm noktasıdır" dedi.

İkinci bir alternatif yok

Bazı basın yayın organlarında maksatlı olarak çıkartılan ve Konvoy'un Mısır'dan Gazze'ye geçisine izin verilmeyeceğine dair haberleri kesinlikle yalanlayan konvoy yetkilileri, buraya kadar kapıdan dönmek için gelmediklerini belirterek, Gazze'ye girip, getirdikleri emanetleri sahiplerine teslim etmeden asla dönmeyeceklerini söylediler.

Ürdün'de sevgi seli

Konvoy Ürdün'de kaldığı süre içinde büyük ilgi gördü. Hemen hergün bir programa katılan konvoya en büyük destek Ürdün'de yaşayan ve sayıları 1,5 milyona ulaşan Filistinlilerden geldi. Konvoy, şehirlerden geçtiği sırada yollara dökülen Ürdünlü ve Filistinliler yüzünden sık sık durmak zorunda kaldı. Kadınlar takılarını Filistin'deki kardeşlerine gönderilmek üzere konvoya bağışladı. Ayrıca konvoyun şehirlerinden geçeceğini öğrenen Ürdünlüler topladıkları paraları yine konvoyun geçişi sırasında ekiplerimize teslim ettiler.

İHH