derinlik

Arifane

Profesör
sevgili melami dostları bu gün bir sohpette hz adem hz allah ve hz peygamber hakkında konular işleniyordu. bu üç isim gibi görünen varlıklar tasavvuf anlayışında böyle sıralanmakta. peki bu varlıklar tekten mi zuhur etmekte yoksa burda farklı bir şey mi var. biraz bu konuyu işleyelim mürşide gitmeden önce ariflerinden biri bu şahsa şahıs diyorum çünkü daha isim verilmedi.teemüm abdesti aldırır. arif bu mayayı taşıyabilecek duruma getirir. kişiyi üzerinde bulunan kırık ve çıkıkları temizleme kapasitesi var arifte istek başlarsa temmüm hükmü biter gerçek suya yani mürşidi kamile götürülür. mürşit onun kulaına öyle bir üfler ki aynı allahın ademe üflediği gibi ve burda şahıs salik ismini alır. ademin imalatı başlar mürşit burada yaratıcı sıfatını kullanır. ademin imalatı üç fenafillah meratibi hakka nispet edildikten sonra başlar biz bu bölgelere yokluk deriz.hattı zatında bize göre yokluk hakka göre varlıktır.bu üç meratipten sonra vahdeti vucüd zuhur eder. hz adem ve hz allah böylece bir nebze olsun anlaşılmıştır umarım. bu bölgeye biz şarhoşluk deriz gölgesiz yer deriz saliki bu makamda fazla tutmazlar çünkü mansur gibi enel hak akibeti zuhur eder. ve ardından nevafil makamı yani hz muhammet sıfatına nail olur.ve bu yere allahın zatınının gizlendiği muhammet sıfatını giydiği yerdir. sevgili dostlar bu konuyla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

delilsiz giden kişi beyhude işler işi
yoldan sarpar ol kişi meluna uğrar işi

ebumusab

Üye
selamun aleyküm
buzatlar kimlerdir alemetleri nelerdir bunların rahmani veye şeytani oldukları nasıl anlaşılacak ne referans alınacak islamın konu etmediği şeyler hususunda bir şeyin müsbetmi menfimi olduğu nasıl anlaşılacak islam neyin üzerine bina edilmiştir ALLAH azze ve celle bildirmedikleri hususunda kullarını sorgularmı bazı kullarına bildirmiştir denilirse cennet -i alada insanlar adil olarak nasıl ağırlanacak ve son olarak eğer bu vahdeti vucud denilen şey gerçektende bazılarının dediği gibi şirk ise kul bunun hesabını nasıl verecek yada böyle bir ihtimal barındırıyorsa böyle bir riske kim kalkışabilir son dedim ya bir şey daha var bu zatlar kimlerdir dedimde belam bim baura sizlere neyi ifade ediyor
gerçekten bunlara cevab arıyorum yanlış anlaşılmama dileyiyle
selamun aleyküm

dayi

Profesör
Vahdedi Vücud Allahı anlatmaz..İNSANI anlatır..olaya bide bu yönüyle bakın..belki farklı bi görüş açısı olabilir..

Nedense herkes Allahı anlatma sevdasında..yok öyle birşey..Allahı ancak en iyi ALLAH anlatır ve anlayabilir..bize anlatılan Kendi Hakikatimiz dir..''O''nu kavrayabilecek kendisinden başkası değildir..nasılki bizi bizden başkası tam olarak anlayamassa..her gün birlikte de olsak..40 yıllık eşimizde olsa tam anlamıyla bizi bilemez..gaybımız her zaman vardır..kendimize özel..tümüyle kendimizi ifade etmeyyiz..edemeyyiz..yada etmekten imtina ederiz..karşımızdakiler bizi ne kadar tanırsa tanısın İÇ alemimize giremezler..
Evet..şu yukarıdaki durumda Allah ZAHİRDE gözlenecek..araştırılacak ve bulunacak..bulunup görülen ve İdrak edilenin bütün olmadığı..bütünün..yani VAHİD olanın çoooook minik..mini minnacık bir noktası olduğu unutulmayacak..yani Allahı tümüyle kavramanın ne olduğunu bir anlayalım kardeşler...
Aslında korktuğumuz kendi hakikatimiz..göreceğiniz ,bulacağınız KENDİ HAKİKATİNİZ olan ALLAH..yani GAYB,ta bir Allah değil..
Bulanlar..anlatanlar..Yunuslar..Niyazi Mısri,ler..Hallaclar..Hacı Bayram,lar..Muhyiddin Arabiler..hepsi KENDİ HAKİKATİ OLAN ALLAHI söylemiş ve anlatmışlar..
Arifane kardeşim..Meratipler Elifin yedi noktasıdır..Elif tamam oldumu orasıda İNSAN noktasıdır..
HU..

melami

Paylaşımcı
Arifane abi dayı teşekkürler.. Bir kamil abinin yazdıklarını eklemek isterim. altın pazarda satılmaz derlerdi de neyse..

Bir nişanla arayacak olursak onlarda nişan belirmez.bu hususda Mısri Efendi Hazretleri şöyle yazıyor.

Belirmez arifin namı nişanı
Değil arif filan İbni filanı

Bu ne demektir? Sen bir arifle karşılaştığın zaman nişanıyla onu bilemezsin.Bir bakarsın hangi sülaleden gelmedir,bunun babası ne idi?Arif miydi?Yok diyor bu ariflik babadan oğula intikal etmez.Belki babası cahilin biriydi.Onun için:

Değil arif filan ibni filanı
Yerini terk edenin olmaz mekanı
Hakikat ehlinin olmaz nişanı

Bir kudsi hadisinde Cenabı Allah buyuruyor(Evliyai tahte kubabi la yarifühüm ğayri)”Benim gök kubbemin altında öyle dostlarım vardır ki onları benden başka kimseler bilmez.”Niyazi Efend,i Hazretleri de bunu açıklıyor.

Kubabi Hakk’ta mestur olan,gizli olan,örtünmüş olan erler kendilerini acaba neyle örttüler? Onlar kendilerini halkın sıfatıyla örttüler. onlar sıfatı halk içre görünürler.Onlar ne doğar ne dolanır,hakikat ehlinin olmaz nişanı
yani onlar(Lemyelid velem yüled)sırrına mazhar olmuşlardır..

dayi

Profesör
CAN ellerinden gelmiştir onlar..makama mülke meyli savmıştır onlar..
Namıazdır onların..tümüyle hayatı kıldığı NAMZIDIR,rükusunu secdesini her göz göremez onların..HU..:)

Arifane abi..yukarıdaki yazının son satırı size hitaben yazılmıştır..diğer kısımları ebumusab kardeşimizi biraz olsun aydınlatabilirmiyiz diye yazmıştık..yanlış anlaşılmayalım:shake2[1]:

dayi

Profesör
Vahdedi Vücud Allahı anlatmaz..İNSANI anlatır..olaya bide bu yönüyle bakın..belki farklı bi görüş açısı olabilir..

Nedense herkes Allahı anlatma sevdasında..yok öyle birşey..Allahı ancak en iyi ALLAH anlatır ve anlayabilir..bize anlatılan Kendi Hakikatimiz dir..''O''nu kavrayabilecek kendisinden başkası değildir..nasılki bizi bizden başkası tam olarak anlayamassa..her gün birlikte de olsak..40 yıllık eşimizde olsa tam anlamıyla bizi bilemez..gaybımız her zaman vardır..kendimize özel..tümüyle kendimizi ifade etmeyyiz..edemeyyiz..yada etmekten imtina ederiz..karşımızdakiler bizi ne kadar tanırsa tanısın İÇ alemimize giremezler..
Evet..şu yukarıdaki durumda Allah ZAHİRDE gözlenecek..araştırılacak ve bulunacak..bulunup görülen ve İdrak edilenin bütün olmadığı..bütünün..yani VAHİD olanın çoooook minik..mini minnacık bir noktası olduğu unutulmayacak..yani Allahı tümüyle kavramanın ne olduğunu bir anlayalım kardeşler...
Aslında korktuğumuz kendi hakikatimiz..göreceğiniz ,bulacağınız KENDİ HAKİKATİNİZ olan ALLAH..yani GAYB,ta bir Allah değil..
Bulanlar..anlatanlar..Yunuslar..Niyazi Mısri,ler..Hallaclar..Hacı Bayram,lar..Muhyiddin Arabiler..hepsi KENDİ HAKİKATİ OLAN ALLAHI söylemiş ve anlatmışlar..
Arifane kardeşim..Meratipler Elifin yedi noktasıdır..Elif tamam oldumu orasıda İNSAN noktasıdır..
HU..

Şu yazının :)

melami

Paylaşımcı
Peygamber Efendimiz hadisi şeriflerinde buyuruyorlar: "Hesap günü gelmezden önce hesabınızı verin." Hesap günü gelmeden önce hesap nasıl verilir? Hakiki bir mürşidi kamili bulmak ve onun huzurunda tüm bildiklerimizi unutmakla ve ondan öğreneceği ilimle mümkün olacaktır. Çünkü, soru kimlere sorulacak? Bilenlere sorulacak. Bize ilim Hakk'ın olduğu bildirildiğinde, biz bilimsiz kalırız. İşte onun için bu sorulara cevap, "bilmem" olacaktır.
Mürşidi kamile varıp kul olan
Kendi kendisini arayıp bulan
Aşkın ateşine yanıp kül olan
Cehennem narına yanmamak için
Bu beyitlerde söylendiği üzere hakiki bir mürşide kul olan, kendisini arayıp bulacaktır ve o mürşidi kamilden aldığı aşk ile, kendi benliklerini yakacaktır. Varlığından bir eser kalmayınca, cehennem o kimsenin yakacak bir şeyini bulamayacaktır. Bu gibi kişileri Hak Teala Hazretleri Kur'anı Kerim'inde müjdeliyor: Estaizübillah: (Ela inne evliya Allahi la havfun aleyhim velahüm yahzenun) İşte bu sırra mazhar olmuş insanlara,Allah, "dostlarım" diyor.

ebumusab

Üye
altın pazarda satılmaz ya
bu söz sanki muharref kitap incildeki güya isa aleyhisselamın sözüne ne kadar benziyor( ekmeklerinize köpeklere yedirmeyiniz yani burada duyduklarınızı sizden olmayanlara anlatmayınız) tebrik ederim bir takım sorular sordum ceveb yerine bunu aldık eyvallah
bir soru daha sorayım bunu sen anladıysan başkası neden anlıyamıyor ilahi bir kayırmamı var
selamun aleyküm

dayi

Profesör
İlahi bir kayırma yok..canım kardeşim ebumusab..kesretteki bu çok renklilik o muhteşem VAHDETi güzelleştiren unsurlardır..her kap kendi hacmi kadar alacaktır..ilk ve orta öğretim herkesedir...lise büyük bir çoğunluğa..ünverste ise pek fazla sayıda olmayan insanlara..ünüverste bitirip ünüversitede kalıp ders verenler ise çooook az insana..bu seyir bu hareketlilik enfusta yani dış alemde olduğu gibi mana alemindede aynı sıralamayı takip eder..yani herkes aynı olamaz..liseden sonra okumayanda bi şekilde hayatını idame ettirir..ünüversite bitirmiş olanda..tabikii hayatı yaşama biçimleri ve algılamalarında farklılıklar olarak..Mana alemindede bu böyledir..herkes kapasitesi kadar..kabul kapılarının açık olduğu kadar alacaktır..

HU..:shake2[1]:

Arifane

Profesör
selamun aleyküm
buzatlar kimlerdir alemetleri nelerdir bunların rahmani veye şeytani oldukları nasıl anlaşılacak ne referans alınacak islamın konu etmediği şeyler hususunda bir şeyin müsbetmi menfimi olduğu nasıl anlaşılacak islam neyin üzerine bina edilmiştir ALLAH azze ve celle bildirmedikleri hususunda kullarını sorgularmı bazı kullarına bildirmiştir denilirse cennet -i alada insanlar adil olarak nasıl ağırlanacak ve son olarak eğer bu vahdeti vucud denilen şey gerçektende bazılarının dediği gibi şirk ise kul bunun hesabını nasıl verecek yada böyle bir ihtimal barındırıyorsa böyle bir riske kim kalkışabilir son dedim ya bir şey daha var bu zatlar kimlerdir dedimde belam bim baura sizlere neyi ifade ediyor
gerçekten bunlara cevab arıyorum yanlış anlaşılmama dileyiyle
selamun aleyküm

sevgili ebumusab senin sorduklarını bende yıllar önce soruyordum.kafam bir türlü almıyordu neden biliyormusun kendi kafama göre anlamak ve yorum yapmak istiyordum ama öyle değilmiş bu iş şöyle bir beyit geldi aklıma bu akıl fikirle o yar bulunmaz canını vermeyince canan bulunmaz. der hz .çünkü hz allah şöyle der ayetinde bu aleme bir halife yaratıcam beni ispat etsin diye. ve bana ulaşmak isterseniz önce ademi bulun der .senin de böyle adem bulman gerekir ki allaha ulaşabilesin dostum belam bim baura sözlerini bilmiyorum niyazi mısri hz divanını alırsan kafanda sorular cevap bulmaya başlar.

noktacı

Üye
Mevlidde de okunduğu gibi :"
Mustafa nurunu alnında kodu
Bil habibim nurudur bu nur dedi
"
Allah önce Muhammed'i halk etti onun nurundan alemi halk etti.Ama mustafa nur'unu ademin alnına koyuyor Muhammed değil.Açarsak bunu biraz:
Muhammed alemdeki adı , Mustafa onun mürşidkenki nam'ı.Mustafa sırrını anlamak gerek burda.Bu nur sadece onu anlamış mürşidi-kamil olmuştan alınabilir."Her mürşide gönül verme yolunu sarpa uğratır,Mürşidi kamil olanın gayet yolu asan imiş."
Melami kardeşimizin de dediği gibi suretteki nişanlarla ariflik belli olmaz ,ama içindeki bu güzel nuru anlatman,anlataya lisanın yetmese bile onu taşıdığını belli etmen gerekir.Hz.Muhammed'in nurunu aldın sen artık onun "varis"i olmaya adaysın.
Şeytan'ı cennetten koyduran da bu Mustafa nurunu ademde görememesiydi.En bilgili melek iken cennetten kovuluyor.Mürşid'in onemi burda gözüküyor,onu tasdik etmeyince şeytan yerine düşülmüş olur.Sizden menfaat beklemeyen , her söylediği Kuran olan kamille karşılaşmayı gönülden istersek elbet bir gün onu buluruz."4 haneli bir köy yoktur ki orda beni anlatıcak bir kulum olmasın."Onu bulunca uyanık olmalıyız.
Bu nuru aldıktan sonra nasıl yaşıycağımız: nerde ne nasıl "bir".

dayi

Profesör
Mustafa..Istıfa edilmiş..İNSAN..ayıklanmış temizlenmiş her bir azası yerli yerine takılmış olan İNSAN..

Ahmed..Muhammed..Mustafa..Mahmud..diye sıralar Kamil Abiler..bi sormak lazım onlara:thinking::)

HU..