Dergilerde bu ay

Dergaz

Profesör
Kültür sanat ağırlıklı dergiler özel dosya hattında ilerlerken, siyasi içerikli dergiler de bu ay gündemdeki Fener Rum Patriği Bartholomeos’u konu edinmiş.

Yeni yılın ilk günlerinde Aralık ve Ocak dergilerini birlikte gördük. Dergiler Aralık ayında sene sonu olması hasebiyle çok yoğun ve ağdalı konuları işlememişler. Daha çok Ocak ayına bırakmışlar önemli meseleleri. Bazı dergiler de Aralık ve Ocak sayısını birleştirerek iki aylık tek sayı olarak çıkmış. Neticede bu defa Aralık ve Ocak dergilerini birlikte tanıtacağız.

MOSTAR

Aylık kültür ve aktivite dergisi Mostar (0216 564 25 00), salgın konusunu işliyor. Dergide; Osmanlı’da koleranın tarihçesi, Osmanlı Devleti’nde kolera aşısı yazılarının yanında Erol Göka’nın "İnsan insanın kurdudur" yazısı dikkat çekiyor. Hüsrev Hatemi "salgınlar ve hayatımıza akisleri"ni konu ediyor yazısında.

AY VAKTİ

Düşünce, kültür ve edebiyat dergisi Ay Vakti (0216 341 11 66), Şeref Akbaba’nın ‘Dar kapıdan geçerken’ başlıklı denemesiyle açılırken, Naz Ferniba’nın ‘Ceza’ isimli öyküsüyle devam ediyor. Dergide Bahaeddin Karakoç’un ‘Sevgilim kıskansa da’ başlıklı şiiri, ‘Sevgilimi öper gibi öptüm İstanbul’u’ şeklinde noktalanıyor.

BİR NOKTA

Aylık edebiyat dergisi Bir Nokta’da (0216 324 36 05) Süleyman Unutmaz; Ziya Osman Saba’yı tanıtıyor. Arif Dülger ‘Şiirle esen rüzgâr’ diyor Azerbaycan için. Mustafa Özçelik, ‘Bakü günlüğü’nü kaleme almış. Bedran Yoldaş "Kendini Arayan Adam"ı yazmış.

TASFİYE

Edebiyat ve düşünce dergisi Tasfiye, Kemalizm ve edebiyat konusunu kapağına taşımış. Bünyamin Doğru Er ‘Yeter’ şiiriyle katılmış kervana. Kemalizmin edebiyata girişini Ahmet Örs kaleme almış. "Bir Kemalist Ütopya olarak Ankara romanı" Çetin Yıldırım’ın kaleminden. Sinemanın Kemalist propaganda olarak kullanılmasını Mustafa Kıyak yazmış.

İNZAR

Aylık ilim ve kültür dergisi İnzar (0212 610 25 80), 64. sayısında takvanın ve doğruluğun cemaat üzerindeki etkisi, Müslümanın milliyeti ve inanç, toplumsal yozlaşma, aile kurumunu koruma, kabristan levhaları, Hamas savaştı ve düşmana acı verdi konularını içeriyor. Dergiyle birlikte İnzar Çocuk hediye ediliyor.

İLKADIM

‘Bir mekteptir’ sloganıyla 256. sayısına ulaşan İlkadım (0352 221 38 35), Nurettin Soyak’ın ‘Allah’a Davet’ başlıklı yazısıyla açılıyor. Kapak dosyası olarak sahabenin örnekliği, dindeki yeri ve önemini işleyen İlkadım’da tebliğ ve tebliğde vasıtaları gaye edinmek, tebliğde hitab şekli diğer konulardan.

BERCESTE

Aylık kültür, sanat, edebiyat dergisi Berceste (0352 332 27 28), 89. sayısında kültürümüz ve televizyon, kültür tahribatı konularına yer vermiş. Hacı Bayram Veli’nin ‘Sen seni bil sen seni’ adlı şiirine dini-tasavvufi bir yaklaşım yapıyor Rıfat Araz...

ĞURABA

İki ayda bir çıkan Ğuraba dergisi (0232 489 30 36) ‘Hatm-i Hacegân Bid’at mıdır?’ sorusuna alimlerden görüşlerle cevap veriyor. Dergide "sakalları bırakmak ve bıyıkları kısaltmak konusunun yanında zalim ve fasık devlet reisine isyan etmek caiz midir?" sorusu da cevap buluyor.

MİSAK

"Ahidlerin en güzeli" sloganıyla yayın hayatına devam eden Misak (0312 230 65 27), demokratik açılım süreci, terör piyasası ve gizli örgütler ile Fener Rum Patriği Bartholomeos’un "Türkiye’de kendimi çarmıha gerilmiş gibi hissediyorum" sözü ekseninde farklı birçok konuyu işliyor 230. sayısında.