Dergah ve Eşek :) (Gizliden gitmek)

talib

Kıdemli Üye
Mürid şeyh efendinin huzuruna varmış. Efendim demiş, bana yol verirseniz ayrılmak isterim. Zira buraya gelen tüm kardeşlerim adam oldu ama bizde bir şey yok, aynı tas aynı hamam devam ediyoruz demiş. Peki evladım, demiş şeyh efendi. Ama son bir ricam olsa yapar mısınız? Emir telakki ederim efendim demiş mürid. Kapıda bağlı duran eşek, bir iş için almıştık. Şimdi sahibine geri vermemiz lazım. Filanca köyde kendisi oraya götürür teslim edersin evladım demiş. Hay hay demiş ve eşekle beraber yola çıkmış mürid.

Giderlerken bakmış ki yol ikiye ayrılıyor. Acaba nereden gideceğiz? Eşek dile gelmiş ve sağdan gidelim demiş. Mürid şaşkınlıkla sözü dinlemiş ve köyü bulup, sahibine teslim etmiş eşeği.

Mürid artık kesin karar vermiş. Mutlaka ayrılmam lazım. Bunu şeyh efendiye gelip söylemiş. Efendim, artık kesin kanaat getirdim ayrılmam lazım. Zira baksanıza eşek bile dergahınızın kapısında bir hafta bağlı kaldı, o bile adam oldu, dile geldi demiş.

Şeyh Efendi tebessüm etmişler. Evladım demiş, eşek her zaman konuşurdu, konuşur da, ama her kulak bunu işitmez, buna kulak lazım demiş :)

Mürid işin hakikatini anlamış ve dergahta kalmaya devam etmiş.

türkü

Kıdemli Üye
ulen alacagını almış manevi gözü açılmış da daha ne diye kalmayı istemektedir, minnet duygusundan dolayı mı? :)
şimdi mürid gitmeyi isterse olanlara ragmen, bir dahaki sefere duyamayacaktır eşegin sözünü demek midir, bu yüzden mi baglı kalınıyor :p

talib

Kıdemli Üye
Yolun sonu yoktur deyu kalıyor :p

Amaç keramet de değildir. Bir şeyler aldığınız görüyor, yola devam diyor :)

Mürid bir şey almadığını hissederde iyiden iyiye, başka bir yere gidebilir. Zira maksat şeyh efendi değildir. Onlar araçtır.

-Muhammed-

Profesör
Hep böyle oluyo zaten,

Bi kere de ayrılsalardı :D

türkü

Kıdemli Üye
bak bense en iyi hislerimlen şöyle anlamakta ve yorumlamaktayım: şeyh efendi öyle deniz-deryadır ki daha henüz ve ilk başında bu kadarcıgından nasiplendi ise mürid, kalırsa, belki kimbilir daha nelere tanık olacaktır ve ne türlü sırlara ulaşacaktır..bunun merakına ve bilme arzusana tabi olur, kalır.. nasıl? :p

talib

Kıdemli Üye
Niyet hayır, akibet hayır Muhammed kardeş :) Fimler mutlu sonla biter genelde :)

cıks öyle değil türkü :)

Şeyh, müridi kerametlerden uzak tutarak götürüyordu ki, kendinde bir varlık görmesin. Zira pek çokları keramet engeline takılabilir. Hele bu zamanın insanı. Mühim olan istikamet. Ama ne zaman ki mürid dergahtan ayrılmak noktasına gelir, böyle bir hadiseyle aslında zannettiği gibi kötü durumda olmadığını göstermiş oldu.

Çiçekçi İbrahim Efendi tayyi mekan kerameti verilmiş. Göklerde uçmuş ve bu hal hoşuna gitmiş. Telefon gelmiş, Sami Efendi yarın sabah seni bekler. Hemen ertesi sabah gider. Sami Efendi, evladım başına gelen durumdan haberdarız, bunlara takılma, mühim olan istikamet, bu kerameti senden aldık buyurmuşlar.

Bu zamanın insanı kerameti, hali pek taşıyamaz. Ondan gizli götürürler çoğunlukla.

Siz bakmayın Nakşi dervişlerinin günaha düştüklerine. Onlar evvela ruhu hapisten kurtarmaya gayret ederler. Ruh serbest kalınca, bir bakmışsınız artık günahtan tamamen nefret eder hale gelmiş.

türkü

Kıdemli Üye
o zaman ne diye kerameti öner sürer durursunuz parlatınca albenisi daha çok oluyor diye mi:) direkt istikamet vurgusu yapmak, yok aslında mana şudur demekten ne diye daha kötü?
ama izahın da güzeldi Allah için teşekkürler :)

Hikem

Kıdemli Üye
ulen alacagını almış manevi gözü açılmış da daha ne diye kalmayı istemektedir, minnet duygusundan dolayı mı? :)
şimdi mürid gitmeyi isterse olanlara ragmen, bir dahaki sefere duyamayacaktır eşegin sözünü demek midir, bu yüzden mi baglı kalınıyor :p

Türkünün espri kabiliyet katsayısı çok yüksek, galiba,:)

türkü

Kıdemli Üye
yok ben kızdırmadan ve dahi kızılmadan soru sormayı ve düşündügümü söyleyebilmeyi becerebiliyorum :p

talib

Kıdemli Üye
o zaman ne diye kerameti öner sürer durursunuz parlatınca albenisi daha çok oluyor diye mi:) direkt istikamet vurgusu yapmak, yok aslında mana şudur demekten ne diye daha kötü?
ama izahın da güzeldi Allah için teşekkürler :)

sizce albenisi yok mu ;)

tayyi mekan etmek, hayal gibi ama bir hakikat. kuşu uçuran Allah neden kulunu uçuramasın? keramet kuşta olmasa gerek.

bu gibi hallere mağlup olarak gelsin gelen, sonra zaman içinde niyeti de düzelir..

serkan..

Profesör
kalp gözü açılsa nolur

ayak kaydırır çoğunlukla

bi halt zannetmeye başlar insan kendini..

vaktiyle benim açılmıştı..

çok zor katlanmak ..dost zannettiklerinin neler düşündüğünü duymak

asıl suretlerini görmek (köpek domuz eşşek koyun)..hele o koku dayanılmaz..

günahlardan sebeb öyle iğrenç bir koku sadır oluyorki..

kabir ziyareti yapabilene aşk olsun ..tırım tırım tırsıyordum ..

zaten istikameti bozunca zulmet perdeleri birer birer iniyor ve kapanıyor

neyse yav

-Muhammed-

Profesör
kalp gözü açılsa nolur

ayak kaydırır çoğunlukla

bi halt zannetmeye başlar insan kendini..

vaktiyle benim açılmıştı..

çok zor katlanmak ..dost zannettiklerinin neler düşündüğünü duymak

asıl suretlerini görmek (köpek domuz eşşek koyun)..hele o koku dayanılmaz..

günahlardan sebeb öyle iğrenç bir koku sadır oluyorki..

kabir ziyareti yapabilene aşk olsun ..tırım tırım tırsıyordum ..

zaten istikameti bozunca zulmet perdeleri birer birer iniyor ve kapanıyor

neyse yav

sakin ol reis

Aman boşver..

Sıkma canını at öküz eşk düşünmenin sırası mı:)

serkan..

Profesör
düşünmeden edemiyorum rüyalarıma giriyor bazen:laugh::sweatingbul::swoon::ph34r:

korkuyorum doktor :swoon:

-Muhammed-

Profesör
iyileşeceksiiin..

şimdi geçmişine inelim bakalım..

çocukken başından geçen önemli bir olay oldu mu seni çok etkileyen?

:O:O aman neyse :O:O

serkan..

Profesör
konuyu sulandırmayalım..ciddiyet :evil:

latife bir yana kalb gözü cidden açılabiliyor..

bu çağda bile ..konuya yabancı olan yada şüphe ile yaklaşan arkadaşların idraklerine sığdıramadığı bir takım neticeleri üstü kapatılarak yada bahsini açmamak yolu ile görmezden gelmeyi tercih etmelerinin altında yatan neden nedir acaba

utanılacak yada garipsenecek bir durum yok ortada..

gerçi hak vermiyorda değilim ilk kez karşılaşıp şahit olduğumda bende garipsemiştim..ama deve kuşu modelini benimsemedim :))

helal yemeyi farzların ve sünnetlerin ifasını ayrıca tarikin esaslarını hakkını vererek yerine getirdiğinizde zaten sonuç ele geçiyor..(mürşidin tasarrufunda )

özenilesi bir durum değil imtihan genellikle..

era

Asistan
ne diye kerameti öner sürer durursunuz parlatınca albenisi daha çok oluyor diye mi:)

Ağaçların secdesine şahit olursunuz, eşyanın zikrini, suyun zikrini duyarsınız da "kulum" demeye utanırsınız. Öyle bir gayret gelir ki mecbur kalırsınız "adam gibi adam" olmaya...

Hakikate şehadet için bu işin başı...

Zayıf olanı böyle çekerler..Yani mıknatıs görevi gören bir ayna gibidir kalp gözünün açıklığı.

Kimine gerçekten istikamet kazandırır, kimine kaybettiğinde tekrar bulması için o istikrarın tadını bırakır..

İstisnalar dışında imtihandır hem de en büyüğünden..zira kimi enaniyetten bu usulle tedavi olur kimi enaniyetini kuvvetlendirir de arzı ve arşı hâşâ kendi yarattı sanır.

Hasılı..İlmi, imanı, ihlası, samimiyeti vs.sindirmiş olana takılınmayacak meşktir.

ummuhan

Kıdemli Üye
Derviş yolun başına henüz erişmiş, zira o yol sabır isteyen uzun bir yoldur kimine kimi de hazır gelir biraz eğitimden sonra irşad ile vazifelendirilip başka diyarlara yolanır...kiminin sabrı çok sınanır, bu zat da henüz eşekleri anlayabilme durumundasın hele az daha bekle mesajını almış eğitimine devamı seçmiştir....

"Allah bütün mü'min kullarına ilmini ve ilmi ile amil olmayı nasib ede" amin deyin bakalım :)

cicek demeti

Sükut
benim acizane fikrim gercekten bir ibadete hakkiyla devam edildimi kalp gozu yavastan acilabiliyor..ama bazen bu kalp gozu acikligi o insan gucluyse her yonden kaldirabiliyor ,ama gucsuz ve asiri duygusal ise kaldiramiyor kalp gozunun acikligini...guzel konuydu tesekkur ederim...