Derdiniz Olduğunda Ne Yaparsınız?

spesifik

آزادی قید و بند
“Derdiniz olduğunda, sizi üzen bir durumla karşılaştığınızda ne yapıyorsunuz? ” İçinize mi kapanırsınız? Biriyle mi paylaşırsınız? Sıkıntınızı dağıtmak için nasıl bir yol izlersiniz? Çözmek için uğraşır mısınız? Yoksa yokmuş gibi mi davranırsınız? Ne yaptığınızda kendinizi iyi hissedersiniz?…Yoksa acıyı severim deyip kendinizi acıya mı bırakırsınız? Çözmek yerine suçlayacak birilerini mi ararsınız? Dertten beslenir misiniz? Sıkıntılardan dersler çıkarıp yola devam mı edersiniz? Yoksa üzüntü ile kıvranıp kalır mısınız?Kısacası “Derdinizin ilacını nasıl bulursunuz? Ya da bulmak için çaba gösterir misiniz?”

alıntı...

Ahmet

Çöl Aslanı
'Bir derdim var bin dermana değişmem' der Şah Hatayi..
Derdine göre değişir.

spesifik

آزادی قید و بند
Kanımca mum gibi değil de tabakanız izmaritlerle dolar resmi var ..

abdullah birisi

Kıdemli Üye
dünyada rahat yoktur, rahatım diyeni adamdan saymayın der, büyükler..... derdimi, sırdaşımla paylaşırım,,,

Kaçak

Yeni
Ağa sırdaş kelimesi sırıttı da ...
ne o liseli pampi ler gibi ...
litaratürümüzde bunun daha oturaklı söylenişi vardı da unuttum gene...

Verda

Gales
Öğrenci evinde nurcu bi ardaş hepsi nurcuydu gerçi =) bana nasıl dua ettiğimi falan sorardı sanırım beni tanımak istiyodu =)

Takiyüddin

Yasaklı
Gerizekalı diyince tam oturacak bir hedef ararım(genelde dert konusunun dışında olabilir). Ama aynı zamanda azcık öfkeliysem tutmaz, ama bulurum, elimdekiyle yetinirim.

Kaptan

Mecra Yazarı
Derdim oldugunda, derdin buyuklugune gore o derdi icimde daha da buyutur ve kendime acinacak hale sokarim ve acirim, kuculurum. Yorucu ve orseleyici bir haldir ama bozuk gidisata bir otokontrol gorevi gorur ve ben bunu hep yaparim.

Sonra acizligimi kabul eder , uzuldugume uzulur ve yapmaktan keyif aldigim seye, Rabbime yonelirim. O da der ki; kum fe-enzir - kalk ve gorevini yap... Allah'u Ekber!

lafons7275

Kıdemli Üye
Derdi verenin de çözecek olanın da Rabbim olduğunu bilirim, bilirim bilmesine ama yine de teoriyle pratik aynı şey olmuyor. İster istemez içimde belki şeytandan belki nefsimden kaynaklı, Rabbimle kavgaya tutuşuyorum. Bu derdi bana neden verdin diyorum istemeden de olsa. Daha çok yazacağım var ama şimdilik bu.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Derdi verenin de çözecek olanın da Rabbim olduğunu bilirim, bilirim bilmesine ama yine de teoriyle pratik aynı şey olmuyor. İster istemez içimde belki şeytandan belki nefsimden kaynaklı, Rabbimle kavgaya tutuşuyorum. Bu derdi bana neden verdin diyorum istemeden de olsa. Daha çok yazacağım var ama şimdilik bu.
İlginç. İsyan ediyorsun yani!

abdullah birisi

Kıdemli Üye

Biri, "Ey Allah’ın Resulü, malım gitti, param gitti, vücudum hasta oldu" dedi. Ona buyurdu ki:
(Malı gitmeyen, parası bitmeyen ve hasta olmayanda hayır yoktur. Çünkü Allahü teâlânın sevdiği kul, belaya maruz kalır.) [Ebu Davud]

Kaptan

Mecra Yazarı
Red yok red yok. Adi cikacagina cani ciksin bosuna dememisler.

Kaptan

Mecra Yazarı
Hamdolsun lafons bir yaramazlik yok. Asil haber sende. Ara vermek iyi geliyor bazen degil mi. Eee var mi bir degisiklik yoksa eskiye devam mi?