Derdiniz Olduğunda Ne Yaparsınız?

lafons7275

Kıdemli Üye
Biri, "Ey Allah’ın Resulü, malım gitti, param gitti, vücudum hasta oldu" dedi. Ona buyurdu ki:
(Malı gitmeyen, parası bitmeyen ve hasta olmayanda hayır yoktur. Çünkü Allahü teâlânın sevdiği kul, belaya maruz kalır.) [Ebu Davud]

Cübbelinin dediği gibi eşek 9 türlü yüzme bilir denize düşünce boğulurmuş.

spesifik

آزادی قید و بند
Nedamet dünyevi ise beynime hükmetmeye gayret ederim ne kadar başarılı olduğumu amellerim belli eder belki.. Dip bucak temizliğe girişirim yazar ve ya konuşurum.Konuştuğum an beynimde yeri kalmaz artık..Yani hakimi olabilirim o an...

yok eğer bilmeden yahut bilerek manen bir hatam olduysa beynimde depremler olur. Oruç - nafile namaz- Kuran zikir .. hiç biri fayda vermez ..Üç gün sürer en az .. Kaptan gibi kendimle kavga ederim ... Elbette ki herşeyin Ondan olduğuna inanıyoruz..

Öfkenin en dibinde olduğu demlerde bir şeyleri kırmak istiyor insan ,yere düşen bardaklar çatlayınca ve ya tabaklar atmayın bir köşeye kaldırın..Öfke anında uygun bir yere fırlatın anında sakinleşirsiniz :)

ihvanistanbul

AkhenAton
Derdimin boyutuna göre değilir ama genelde tenha bi yere gider, türbeleri gezer uzun uzun dua ederim. Ben anlatırım Rabbim dinler, anlattıkça anlatırım. Aciziyetimi itiraf eder uzun uzun yakarırım ne zaman ki kalbim teskin olur kalkar işime dönerim. Bazende mahzun kalkar sitem ederim, Mevla acziyetime verir de bi teselli gönderir.
SübhanAllah öyle oluyor ki o zamanlarda ettiğim dualarda söylediğim sözlere ben bile şaşıyorum.

Takiyüddin

Yasaklı
Eskiden erken gençliğimde pek önemsiz eşyaları fırlatıp kırdığım olmuştu. üstünde kavga edilen bir eşya gibi.

Öfke anında eşyaya saldırmak çok "doğal, doğadan" bir tavırdır, çok öfkenin eşya obje insan ve luzumsuz düşünce, luzumsuz duygu bolluğundan ileri geldiğine inanıyorum. İnsanın özünde ve geçmişinde bunların bolluğu yok, Varolmuş fıtratına da aykırı.

-Bunlardan rasyonel olarak somut olarak kırabileceğiniz, imha edebileceğiniz eşyalar, objelerdir. (insana yönelmekten iyidir belki de).

-Duygu ve düşüncelerin bolluğuyla uğraşmak, bunu insan ister istemez yapar ama neyi kırdığını bazen farketmez. yine en somutu eşyalara sataşmak. Bir yerden başlamak isteyenler, objelere, metalara sataşsınlar, ama öfke değil akıl öncü olmalı (diğerleri için bu daha da geçerli).

fakiri

Kıdemli Üye
Biz Türk Milleti millet olarak lafla her şeyi en güzel şekliyle yaparız ! İş başa gelince ya da yumurta kapıya dayanınca, acı gerçekle karşılaşır ve bir başka-bambaşka insan oluverir-çıkarız !
Bu yüzden büyükler "Gerçek sabır; belâ, musibet veya herhangi bir derde karşılık Allahımıza ilk andaki iltica ve O'na teslimiyet hâlidir."
Yapabilenlere - becerebilenlere ne mutlu !

deren

semure
Ağlama gözlerim mevlam kerimdir.derim

türkü

Kıdemli Üye
bir cevap ararım..makul ve beni teskin edecek bişey de bulurum..bazen biraz zaman alır.

ibrahimi

Has Uşak
Eskiden birileriyle paylaşmak isterdim ama aynı tepkiyi onlarda görmeyince vazgeçtim :)

Şimdi kendi kendime yaşıyorum, yalnızlığa alışmaya çalışıyorum.

alı

Yeni
Dertle büyür dert ile olgunlaşır insan...
bahçede yetişen ağaç, çölde yetişen ağaç gibi olurmu?

Bazen çölde gezinmek gerek...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Derman arardım derdime derdim bana derman imiş
Burhan sorardım aslıma aslım bana burhan imiş

Hakperest

Kıdemli Üye
ypEZzN2x.gif
xpdZzN2x.gif
EIoZzN2x.gif
PD7ZzN2x.gif
PfWZzN2x.gif