Deneme sınavları nasıl okunmalı | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Deneme sınavları nasıl okunmalı

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
42

Deneme sınavına girmek bazen öğrenciler için gereksiz görülebilir. Ama bu sınavlar eksiklerin bilinmesi adına önemlidir. Sadece sınava girip sınav sonucunu iyi okuyamamak sınavı anlamsızlaştırır. Bunun için yapılan hatalar ve yanlışlar belirlenmeli ve onların telafisi için çaba gösterilmeli.


''YGS ve LYS'de hangi tür sorular gelecek? Çok çalışıyorum ama netlerim artmıyor? Konu eksikliklerimi bilmiyorum? Soruların zorluk derecesi nasıl olacak? Sınavlarda çok heyecanlanıyorum? Sınavlarda çoğu kez zaman yetiremiyorum.'' türü iç konuşmalar üniversiteye hazırlanan tüm öğrencilerin zihnini meşgul eder. Bu soruların etkisiyle sınava gerektiği gibi hazırlanamayan birçok öğrenciye rastlamak mümkündür.
Sürekli çalışıyor olabilirsiniz ama bu çalışmalarla edindiğiniz bilgiyi, donanımı ve becerileri eğer sınamazsanız neyi, ne kadar öğrendiğinizi anlamanız pek de mümkün olmayacaktır. Ayrıca asıl sorun neyi bildiğinizden daha çok neyi bilmediğinizdir. Öncelikle eksikliklerin bilinmesi, daha sonra bunların giderilmesi deneme sınavlarıyla kazanılacak bir durumdur.
Sınavlara hazırlık sürecinde çeşitli dönemlerde farklı çalışma tarzları öne çıkacaktır. Kimi zaman konu öğrenimi, kimi zaman genel tekrar ve özet çalışmalar, kimi zaman da test çözümü öne çıkacaktır. Sınavlara belli bir süre kaldığında ise öne çıkan çalışma türü deneme sınavlarıdır. Deneme sınavlarının öğrencilere kazandırdıkları şunlardır:
Öncelikle öğrenciler deneme sınavları ile bilgi ve kavramaya yönelik eksikliklerini belirleyecek, gerçek sınavda çıkması muhtemel soru tiplerini kavrayacaklardır.
Deneme sınavları ile bir taraftan zamanı uygun kullanma becerisi kazanırken diğer taraftan öğrenmeyi etkileyen kaygıyı kontrol altına almayı öğreneceklerdir.
Deneme sınavlarının öğrencilere diğer kazanımı bilişsel gelişimlerine yönelik geri bildirimleri sunmasıdır. Belirli aralıklarla olunan sınavlarla öğrenciler kendi gelişimini değer olarak görme imkânına sahip olacaktır.
Deneme sınavları boy aynasıdır
Deneme sınavları kişinin bir tür boy aynasıdır. Boy aynası kişinin bütün bedenini göstererek bireyin kendine çeki-düzen vermesini sağlar. Deneme sınavları da öğrencinin sınava hazırlık düzeyini ölçer. Alınan puanların hedefe ulaşıp ulaşamayacağını görür. Yapacağı çalışmalarını bu sonuçlara göre düzenler.
gerçek sınavın provasıdır
Bir sporcu, bir sanatçı sahneye veya sahaya çıkmadan önce sergileyecekleri oyunu defalarca prova eder ve hata yapma ihtimallerini en aza indirirler. Öğrencilerin hayatının yönünü belirleyen sınavların da provası da deneme sınavlarıdır. Deneme sınavlarına giren aday, gerçek sınavda ne yapacağını bilir, gerçek sınavda karşılaşacağı durumlarla daha önceden yaşayacağından dolayı gerçek sınav tecrübesi edinecektir. Bu nedenle tüm deneme sınavlarının dikkatle uygulanması gerekir.
Öğrenmenin bir yolu da deneme sınavlarıdır
Öğrenmenin gerçekleşmesinde birçok süreçler vardır. Bunlardan biri de deneme-yanılma yoluyla öğrenmedir. Deneme-yanılma yoluyla öğrenme uygulamaya dayalı olduğu için diğer öğrenme yöntemlerine göre daha kalıcıdır. Yapılan tekrarlarla öğrenme arasında bir noktaya kadar doğru orantı vardır. Birçok öğrenci öğrenmeyi, bilgiyi hafızaya alma olarak algılar. Oysa önemli olan bilgilerin depolanması değil, kavranması ve uygulanabilir olmasıdır.
Deneme sınavlarıyla strateji belirlenir
Öğrenciler sınav öncesi deneme sınavları sayesinde gerçek sınavda nasıl bir strateji uygulayacaklarını öğrenir. Örneğin, önce sayısal bölümden mi, sözel bölümden mi başlamalıyım? Her bölüme ne kadar zaman ayırmalıyım, kodlamayı nasıl yapmalıyım, sınav kaygısına karşı en etkin yol nasıl olmalıdır? türü stratejiler deneme sınavlarında kazanılabilir.
Öğrencinin motivasyon düzeyini yüksek tutar
Motivasyon bir tür isteklendirmedir. Deneme sınavlarıyla öğrencilerin diğer bir kazanımı da yüksek motivasyona sahip olmalarıdır. Öğrenciler, aldığı puanlarla tercih etmeyi düşündüğü bölümün puanını karşılaştırarak ne kadar daha çalışması gerektiğini, kaç puana ihtiyacının olduğunu denemelerle öğrenebileceklerdir.
Değerlendirilme yapılmalı
Yanlızca deneme sınavlarına girerek öğrenme tam anlamıyla gerçekleşmez. Öğrenmenin doğru olup olmadığı geri dönüşlerle olur. Üniversite adayı her deneme sınavından sonra sınavda yaptığı yanlışları, yapamadığı sorulara bakarak genel bir değerlendirme yapmalıdır. Değerlendirmede ise yanlış yapılan soruların nedeni araştırılmalı, hata ve eksiklerini giderme yoluna girmelidir. Konuya yönelik bilgi eksikliği veya yanlış öğrenmeler varsa kaynaklar tekrar gözden geçirilmelidir.
Deneme sınavlarının seçiminde özen gösterilmeli
Uygulanan deneme sınav sorularının gerçek sınavı yansıtacak düzeyde olmasına dikkat edilmelidir. Bunun için de kaynak seçimine özen gösterilmelidir. Yoksa sınav sonrasında alınan puanlar yanıltıcı olacağı gibi, öğrenciler için de zaman kaybına sebep olacaktır. Deneme sınavlarından verimi alabilmek için mutlaka yönergelere uyulması gerekir.
 

ÂmâK-ı HâYâL

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
29 Ara 2010
Mesajlar
51
Puanları
0
Oysa önemli olan bilgilerin depolanması değil, kavranması ve uygulanabilir olmasıdır.

önce sayısal bölümden mi, sözel bölümden mi başlamalıyım? Her bölüme ne kadar zaman ayırmalıyım, kodlamayı nasıl yapmalıyım, sınav kaygısına karşı en etkin yol nasıl olmalıdır? türü stratejiler deneme sınavlarında kazanılabilir.
.


ben mf bölümü ögrencisiyimve şu düşüncedeyim; sayısal bölümünde ki öğrenciler bence mat'den başlamalıdır ya da fen bölümünden çünkü önce türkçe'den başlayınca kafa dağınıklığı oluyor ve mat bölümüne geçince bir an insan duraksıyor beyni sulanıyor..diğer arkadaşlarıma da sordum mesela sizde böyle oluyor mu diye evet gerçekten de onlar da benimle hemfikir oldular..istisnalar olabilir tabiki de ..ama mf bölümünde olan bir öğrenci kendi bölümünden başlamalı diye düşünüyorum..ben en son deneme de şahsen öyle yaptım şu ana kadar girdiğim tüm denemelerden daha yüksek net çıkardım..

+sınav heyecanıyla ilk 15 d.k insan heyecanlı oluyor ve yalnış çıkma ihtimali belki fazla oluyordur..eğer gerçekten böyle bir probleminiz varsa , ilk 15 d.k soruları ağırdan giderek okuyun.. (tabi süre problemi yaşamayan biriyseniz)

paylaşım için tşk.ler
 

Kırmızı_zambaK

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
17 May 2010
Mesajlar
1,434
Puanları
83
Bir çok okula yapıyoruz ve gayet başarılıyız.. eksikleri ise karne sistemi ile bildirmekteyiz..hangi konuda açıkları olduğunu tespit ediyoruz.. ona göre bir daha ki denemede aynı hatayı yapmamasını engelliyoruz..
 
Üst