Demirel'den Türban Çıkışı

KAVİ

Paylaşımcı

TÜRBAN ŞERİAT DEVLETİ ARAYANIN SİMGESİDİR

Demirel, türban konusunun Türkiye’ye has ve yeni bir konu olmadığını belirterek, “Türban şeriat devleti arayan İslami cereyanların kullandığı araçlardan biridir. Aslında göründüğü kadar masum göründüğü kadar ‘Ne var bunda canım, işte özgürlüktür’ denecek cinsten bir şey değildir. Bizim ülkemizde de başka ülkelerde de tartışılmıştır. Bu zamanda böyle bir meselenin yeniden Türkiye gündemine gelmesi ve alevlenmesi Türkiye için talihsizliktir” dedi.

TARTIŞMALARIN ODAĞINDA KADININ TOPLUM İÇİNDE OLUP OLMAMASI VAR

Anayasa değişikliğinin türban konusundaki tartışmaları bitirmeyeceğini ve tartışmaların devam edeceğine dikkat çeken Demirel şöyle konuştu:

“Türban denilen hadise aslında tesettürün örtünmenin başlangıcıdır. Örtünme dediğimiz hadise ise, bir takım İslami cereyanların amacına göre kadının dört duvar arasında muhafazasının şartlarındandır. Bu tartışma aslında, kadın toplum içinde olmalı mı, olmamalı mı noktasına kadar gidebilecek bir tartışmadır. Başka ülkelerde böyle olmuştur. Hadisenin bundan sonraki kademeleri herhalde şöyle olacak, üniversitelerde 17. madde meselesi gelecek. 17. madde meselesi Meclis’te yine konuşulacak çalkalanacak.

Anayasa Mahkemesi’nin, Anayasa değişikliği konusunda alacağı kararın da tartışmalara yol açacağını kaydeden Demirel, “Alacağı karar şöyle olursa da tartışılacak, böyle olursa da tartışılacak. Anayasa Mahkemesi gibi bir kurumun ki, Türkiye’nin hukuk düzeninde çok önemli bir kurumdur, böyle bir hakem kurumunun kararına şimdiden birtakım kesimlerin razı olmayacağı, bir takım kesimlerin bunu alkışlayacağı görülüyor. Şunu ifade ediyorum: Ben Türkiye’de okulların okunamadığı günleri gördüm. Ülkemin şu ya da bu biçimde sağ-sol diye bölündüğü günleri gördüm. Öyle günlerin tekrar gelmesini istemiyorum. Vatandaşlarımın durup dururken birbirlerine karşı, ne ona ne de öbürüne faydası olmayan tavırlar takınmasını istemiyorum” dedi.

TOPLUM İKİYE BÖLÜNMÜŞTÜR

Toplumun türbanı destekleyenler ve karşı olanlar şeklinde ikiye bölündüğünü belirten Demirel, “Velhasıl durup durduğumuz yerde, ben buna karşıydım şeklinde bölünmüştür. Toplumun her kesimi bölünmüştür. Hatta aileler bölünmüştür, evler bölünmüştür. Buna gerek yoktu. Bölünmüşlükten şikayetim var. Bölünmüşlükten şikayet türban meselesinden daha önemlidir” diye konuştu.

TÜRBAN İSLAMIN ŞARTI DEĞİLDİR

Demirel, türbanın İslamın şartı olmadığını ancak bazı Müslümanların uyduğu hususlardan biri olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
“Türbanı İslamın şartı haline getirirseniz bugün uyulmayan o kadar çok husus var ki, onları da teker teker istemek durumunda kalacaksınız. Uyulmayan hususlardan bir tanesi din ile devletin ayrılmış olmasıdır. Yine bu şeriat arayan İslami cereyanlara göre, din ile devlet ayrılamaz. Dinin kuralları aynen uygulanmak durumundadır.

interhaber

fakiri

Kıdemli Üye
Mason olduğu da ayyuka çıkmış olan bu adamın Türkiyede vermiş oldukları oylarla 6 kez gidip-7 kez iktidara gelmesine vesile olan müslümanlardanız diyenlere bu vebâl yeterde artar bile diye diye düşünüyorum.

itaatkar

Üye
bende bu adam ne zaman cikacak diye düsünüyordum ya
ama cikti cok sükür
olaya birde iyi tarafindan bakmak gerek
sayin demirel "islamin sartlarini cok iyi biliyor "
neden mi "türban islamin sarti degildir" dedi ya
sadece nasil baglanmasi gerektigini bizzat gösterseydi
benden tam not alacakti..
diger yaklasimlari tam demirelce olmus

ikiye bölünmüs diyor sanki
1´dik
kendisi paramparca etti haberi yok

SULTAN

Paylaşımcı
Bu adamın ölümünü ve ahirini gözlemek için sabırsızlanıyorum.

sağanak

Paylaşımcı
Bir Ayaği çukurda, Daha Olgun Ve Anlayişli Olmasi Gerekirken Ortalik Bulandirmakla Meşgul.

Okyanus

Profesör
Bu adam önceden hep yuvarlak konuşarak kendini kurtarırdı.Yaptığı kirli işleri ve ayıpları gizlerdi.İslama saldırıken tavrının net olaması düşündürücü,önecden islamı savunur gibi yaparak oy topluyordu.Demekki oy kaygısı kalmayınca,daha rahat konuşuluyormuş.Kervan yürüyor,havlama sesi geliyor mu?

KAVİ

Paylaşımcı
Demirel, irtica ve laiklik

Demirel'in meşhur 'Dün dündür, bugün bugündür' sözüne ne kadar uygun değil mi?... Dün, laikliğin din düşmanlığı şeklinde anlaşıldığını söyleyen, irtica ithamlarına karşı çıkan, başörtüsünü savunan Demirel, bugün, başörtülü kız öğrencilerin Suudi Arabistan'a gitmesini istiyor ve 'Türban, şeriat devleti arayan İslâmî cereyanların kullandığı araçlardan biri' diyebiliyor.

Demirel, 67 yaşındayken yayınlanan bir kitabının tam 7 yerinde, "Türkiye'de herkes göğsünü gere gere 'Ben Müslümanım' diyebilmelidir" ifadesini kullanıyor.
Sorarım size, Demirel'in bu dediklerinin birini Başbakan Erdoğan söylemiş olsaydı, nasıl tepki alırdı?..

Demirel'in son söyledikleri konusunda en iyi yorumu, gene kendi sözlerinden iktibas ederek yapalım: "Bakara Sûresi'nin 8, 9, 10, 11. âyetlerinde 'Münafıklara dikkat edin' dediği hadise odur. Aman tereddüde düşmeyin. Münafıklara dikkat edin. Çünkü münafıkların görevi tereddüt meydana getirmektir. VE HAKTA SEBAT ÇİLELİ BİR İŞTİR" (a.g.e., s. 110).

hasan celal güzel

reis

Kıdemli Üye
Süleymanname

Sen gül diyarının yapma gülüsün!
Aynı yapmacıkla Çoban Sülü’sün!
Yoktur izlediğin bir dava yolu;
Bir bu yan, bir şu yan, büküntülüsün!

Türk’e zıt sermaye merkezlerinden,
Bir zikzaklı yolda hep, güdülüsün!
Milli yekparelik gelmez işine;
Bu yüzden parçalı, bölüntülüsün

Ve devlete mason biraderlerin
Tam da maslahata denk ödülüsün!
Ne sır sendeki bedava oluş!
Problemler içinde en müşkülüsün!

Fikir dağlar boyu kocaman kitap;
Sen de o kocaman kitabın bir virgülüsün!
Böyleyken ustasın gözbağcılıkta;
Cüceler sirkinin baş Herkülüsün!

Gözyaşı ve çığlık vatanında sen,
Hüzün bahçesinin şen bülbülüsün!
Büzülmüş susarken mahzun hakikat,
Davuldan ziyade gümbürtülüsün!

Teokratik rejim olmaz deyip de,
Peşinden müslüman görüntülüsün!
Kolera, vergiler, zamlar, enflasyon;
Bir felaketsin ki, binbir türlüsün!

Gelirsiz giderli bütçelerinle,
Her yıl, milyar milyar köpürtülüsün!
Okka okka vicdan satıl alırsın;
Topuzu altından oy baskülüsün!

Bir gökdelen sanır seni gören göz;
Bilmez ki, temelden çöküntülüsün!
Büyük Kongre, dikiş tutturduğun yer;
Meclise gelince söküntülüsün!

Bağlısın hak bilmez yeminlilere;
Hakkı bilenlerden çözüntülüsün!

Üçbuçuk mebusa kaldı diye fark,
Kimbilir, ne kadar üzüntülüsün!

Millet gökten adam dilensin, dursun!
Ümit fakirinin keşkülüsün!
Kuzum, senin neren Anadolludur?
Türk’ e Amerikan püskürtülüsün!

Farkın şu ki, eski Başbakanlardan,
Sen o belaların son püskülüsün!

Necip Fazıl Kısakürek (1971)

PortakaL

๑ஐ๑нαticє кüвяα๑ஐ๑
Baslicam Demirel'e de topuna da biktim yaa...

Anca zir zir konusmayi biliyolar cuval agizli insanlar..

KAVİ

Paylaşımcı
Mehmet altanın çok meşhur bir lafı vardır. demirel ortalarda dönmeye başladımı askeriyede muhtıra veya darbeyle ilgili gelişmeler olur.

Allah amaçlarına ulaştırmasın.

oguz

Yeni
TÜRBAN ŞERİAT DEVLETİ ARAYANIN SİMGESİDİR

Bir insan hem müslüman olacak , hemde (şeriati ) onun emir ve yasaklarına karşı olacak böyle bir şey olabilirmi
Türkiyede olur
yıllarca insanlarımızı sağcı solcu diye ayıracak din üzerinden siyaset yapacak 30 yıl iktidarda kalacak
Akrabaları, vurgun, soygun, hortumla köşe olacak milletin hakkını gasp edenlere verdiysem ben verdim diyeceksin
Bakalım tarih bunları ne diye yazacak ...

Masmavi_

Paylaşımcı
Güniz Sokak Kadısı

Bir kadımız var, Güniz Sokak Kadısı, Demirel. Erdoğan'ın üç çocuk önerisinden üniversiteli kızların başörtüsüne kadar hemen her konuda fikir beyan ediyor.

Gündemden düşmeyeyim diye yoğun bir çaba harcıyor. Her konuda konuşuyor ama sosyal güvenlik reformu konusunda ağzını açmıyor mesela. Kendi indirdiği emeklilik yaşının yükseltilmesine ses çıkarmıyor.

Oysa zamanında kendisini popülistlikle suçlayanları dinlememiş ve emeklilik yaşını dramatik bir şekilde düşürmüştü. Bunun sonucunda 7 çalışan bir emekliye bakarken günümüzde 2 çalışan bir emekliye bakar hale geldi.

Sosyal güvenlik reformu adı altında sunulan ve çalışanların hakkını ciddi biçimde tırpanlayan paket bu kadar ağırsa Süleyman Demirel'in bunda ciddi payı vardır. Zamanında oy uğruna devlet kaynaklarını çarçur ettiği için bizim çocuklarımız ağır bir bedel ödemek durumunda kalmıştır.

Ama Süleyman Bey için bu bir dert değildir. Tıpkı tütüne 5 lira fazla daha vereceğini ilan etmesi gibi. Önemli olan oyu almak, iktidara oturmaktır.
Gelecek kuşakların ödeyeceği bedelin önemi yoktur.

3 çocuk önerisi konusunda konuşur, başörtüsü konusunda konuşur ama sosyal güvenlik reformunda susar.

Oysa en çok onun bağırması gerekir, onun verdiği haklar tırpanlanıyor.
Ama susar. Çünkü bu konunun dönüp dolaşıp onu vuracağını bilir.
O ateşten bir toptur ve Süleyman Bey ateşten topları tutmaz.
O nerede kadılık yapacağını, nerede susacağını iyi bilir.

ERGUN BABAHAN