Deizm bir modadır, zamanla geçer, gider!

Kaptan

Mecra Yazarı
dini kuşa çeviren kaptan gibiler yüzünden gençler artık dini değersiz görmeye başladı. Yoksa hiç bir tarikat ehli ne dinsiz olur, ne de deist olur. kaptan gibi tarikatsızların uğrayacağı yerler o kötü yerler.

Kaptan kadar taş düşsün kafana
Ayağına diken batsa benden bilecen :)

Ula, milleti hikayelerle uyuttunuz yıllarca birşey dedik mi.

talib

Kıdemli Üye
Kaptan kadar taş düşsün kafana
Ayağına diken batsa benden bilecen :)

Ula, milleti hikayelerle uyuttunuz yıllarca birşey dedik mi.

Şaka gibisin ya :)

Valla muhteşemsin.

Her konun tarikatlar üzerine, çıkmışsın her şeyi benden biliyorsun diyorsun. E sen tarikat demeden iki cümle kuramıyorsun, her şeyi onlardan biliyorsun, biz ona cevap veriyoruz. Bir de biz bir şey dedik mi diyorsunuz. İki lafından birisi tarikat, diğer lafında da zaten şeyh, tasavvuf kelimelerinden birisi geçiyordur.

adams77 sorun varsa buyur. Daha önce dikkate değer bir şey yazılmamış olabilir, şimdi soruna puan verecek değilim, buyur diyorum.

spesifik

آزادی قید و بند
Adamda ki egoya bak -)
Şimdiye kadar dikkate değer bir şey yazılmamış olabilir -)

talib

Kıdemli Üye
Adamda ki egoya bak -)
Şimdiye kadar dikkate değer bir şey yazılmamış olabilir -)

Büşrada ki anlayışa bak. adams77 özelinde bunu dedim. Daha önce bir konuda konuşmuş idik ve oradaki kısır döngüye giren tartışma özelinde bunu dedim. Şahsa özel hatta daha doğrusu o tartışmaya özel bir gönderme idi. Makul ve mantıklı olmayan hiçbir şeyi söyleyecek değiliz. Kim diyebilir daha önce hiç kimse dikkate değer bir şey yazmamıştır diye. Madem öyle niye bir çok yazıda teşekkür "beğen"e basmışız.

adams77

Kanalizasyoncu
Şaka gibisin ya :)

Valla muhteşemsin.

Her konun tarikatlar üzerine, çıkmışsın her şeyi benden biliyorsun diyorsun. E sen tarikat demeden iki cümle kuramıyorsun, her şeyi onlardan biliyorsun, biz ona cevap veriyoruz. Bir de biz bir şey dedik mi diyorsunuz. İki lafından birisi tarikat, diğer lafında da zaten şeyh, tasavvuf kelimelerinden birisi geçiyordur.

adams77 sorun varsa buyur. Daha önce dikkate değer bir şey yazılmamış olabilir, şimdi soruna puan verecek değilim, buyur diyorum.

Nurettin YILDIZ ' a sormuşlar

http://ihvanforum.org/167084-bir-soru-bir-cevap-nyildiz.html

spesifik

آزادی قید و بند
İyi de niye kızıyorsun ki -)
Buradan bakınca öyle görünüyor
Eywallah

talib

Kıdemli Üye

Bana soru ne anlamadım.

İyi de niye kızıyorsun ki -)
Buradan bakınca öyle görünüyor
Eywallah

Tabak sevdiği deriyi yerden yere vururmuş :)

Kızmadım, izah getirdim. Tabi ki sözlerim o şekilde anlaşılabilir (Bak ne kadar makul birisiyim :) ) Ama benim o şekilde bir şey söylemeyeceğimi düşünerek, öyle anlamamak icap ederdi. En azından hüsnü zan bunu gerektirirdi.

Hakperest

Kıdemli Üye
Ateizm mantıklı değil, Hristiyanlık açıkları çok, islam ise tek korkuları
Geriye islamla savaşmak için kalan inanç ise deizm
Gerçi deist birinin nasıl peygamber kabul etmeyeceği ise zor bir durum
Demek ki islamın önünü almak için tüm seçenekleri kullanıyorlar

Geçici bir durum ve moda falan değil, ardında bir üst akıl var tahminim

talib

Kıdemli Üye
? ne diyorsun Talip efendi

Nureddin Hoca cevap vermemiş görüldüğü üzere. Soru soranın kötü niyetine hamletmiş soruları.

Hadislerde zikredilen ve size farklı gibi görünen şeyler haddi zatında Kur'an'da da mevcuttur. Bu cevabın birinci maddesi ve aslının hulasası olarak burada dursun. Asıl soru şu, siz Kur'an üzerinden bu yalanlama işini neden yapmıyorsunuz? Evvela buna cevap alayım, sonra devam edelim. Fark ne size göre? Orada da ifade edilen Allah'ın haberi sıfatlarını nasıl anlıyorsunuz siz? Allah'ın eli, arşa istiva etmesi gibi şeylerle hadiste ifadesini bulan sözlerin farkı ne ki, siz hadis üzerinden bunu gündeme getiriyorsunuz? Cevabın özünü vermiş oldum ama sizi bilelim ki, ona göre daha anlayacağınız şekilde cevap verelim.

talib

Kıdemli Üye
Tilkiye tavuklara gece bekçi ol demişler, gülesimden konuşasım gelmedi demiş. E ne yapalım, siz de gülün :)