Davutoğlu'ndan Ev Almak isteyenlere Müjde

Dua Nur

Kıdemli Üye
Başbakan Davutoğlu inşaat sektörü zirvesinde sektör temsilcileriyle biraraya geldi. Davutoğlu konuşmasında ev satın alacak vatandaşlara büyük bir müjde verdi. Davutoğlu: "Konut kredilerinde yüzde 25 yatırılan paraya devlet de yüzde 15 destek verecek" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Konut kredilerinde mecburi olarak yatırılan yüzde 25 peşinatı biriktirmek için açılan her hesaba, devlet yüzde 15-20 nispetinde katkıda bulunacak. 'Ben konut almak için para biriktiriyorum' diyen bir vatandaş, bankada bir hesapta para biriktirmeye başlarsa, konut aldığı anda hesapta ne kadar biriktirmişse, devlet ona yüzde 15 katkıda bulunacak" dedi.
İşte Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları:

"YURTDIŞINDAKİ ŞANTİYELER BÜYÜKELÇİLİĞİMİZDİR"

İnşaat sektörü insanlığın ilk zamanlarından beri var. Bu sektör hep olacak. Bugün yaptığınız projelerle gurur duyuyoruz. Doğrudan meselelerinizle ilgileneceğiz. Yurtdışındaki sorunlarınızı aşaxağız. Ekvator Gine'sindeki proje model bir proje. Afrika'ya ne zaman gitsek hep bu projeden bahsedilir. Yurtdışındaki projelerin önündeki bayrak dalgalandığı zaman orası bir nevi bizim büyükelçiliğimizdir.

Dünyadaki en büyük inşaat şirketlerinin içinde bizim şirketlerimiz var.
2002'den 2014'e kadar yurtdışında 265 milyar dolar ihale alındı.

"KÖRFEZ'İN TÜM PETROLLERİ BİR İSTANBUL ETMEZ"

Türkiye en değerli mekanıdır. Bu aziz vatan her köşesiyle bir hazinedir. Körfezin tüm petrolleri bize verilse bir tek İstanbul'un değerini karşılamaz. İstanbul bir hazinedir. Bu ham maddeyi en iyi şekilde planlamamız lazım.
Şirketlerimiz çok uzun vadeli işlere giriyorlarsa bu hükümetimize duyfukları güveni gösterir.
Mevzuat konusunda herhangi bir aksama varsa düzeltmek için elimizden geleni yaparız. Önemli olan saydamlıktır.

"MÜŞAVİRLİK KONUSUNDA EKSİKLİĞİMİZ VAR"

Kararlar, kurallar açık ve netse en doğru işler yapılır. Bürokrasinin basitleştirilmesi için elimizden geleni yapacağız.
Kamu size hak edişlerinizi vereceğiz. Karayollarının şu an hiçbir müteahhite borcu yok. Hep beraber işimizin en iyisini yapacağız.
Müşavirlik konusunda eksikliğimiz var. Müşavirlik konusunda şirketlerimiz gelişmezse bu iş olmaz.
Yurtdışındaki bir iş için biz de o şirketimize yardım ediyoruz. Ama oradaki müşavirlik şirketi bu işi istediği şekilde yapabiliyor.

İŞ KAZALARI KONUSUNDAN UYARDI

Alt sektörlerin desteklenmesi gerekli. İş sağlığı ve güvenliği meselesi önemli. Bu asansör kazalarında birebir ilgilendiğim için söylüyorum: en çok iş kazaları inşaat sektöründe. İş kazalarına karşı eğitim ve yasaların tam olarak uygulanması konusunda sizden destek bekliyoruz.

"DİKEY GECEKONDULAŞMAYI ÖNLEMELİYİZ"

İstanbul: fizikle metafiziğin estetikle şehrin buluştuğu başka bir yer bulamazsınız. 12 yılda gecekondu kültürünü yok ettik. Evet bunu yok ederken kontrolsüz 'dikey gecekondulaşmay'a karşı da gerekli önlemleri almalıyız.
Sizin taleplerinizi yerine getireceğiz. Sizden de istediğimiz çalışanlarınızı bilinçlendirmeliyiz.

"KONUT ALIMLARINDA YÜZDE 15 DE DEVLETTEN DESTEK"

Hep beraber Mimar Sinan'ın bize bıraktığı mirasa sahip çıkacağız. Görkem ancak estetikle bezendiği zaman insan ruhunu okşar.
Kimsenin hak ettiğinden fazla bir şey almaması ama hak ettiğinden az almaması gerekir.
Konut kredilerinde yüzde 25 yatırılan paraya devlet de yüzde 15 destek verecek. Hesap açtı 50 bin lira biriktirdi. Yüzde 15 nispetinde katkı sağlayacak. Peşinatlarda teşvik mahiyeti sağlayacak.

http://www.haber10.com/haber/582811/#.VMiOnbccRPM

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Ev almak istiyorum, yeterince param yok

Devlet bana ne yapabilir ?

Borç mu verecek ?

Yoksa beni, ocağıma incir ağacı dikmek için dört gözle bekleyen bankalara mı sevk edecek ?

he ?
@duanur

Dua Nur

Kıdemli Üye
Ev almak istiyorum, yeterince param yok

Devlet bana ne yapabilir ?

Borç mu verecek ?

Yoksa beni, ocağıma incir ağacı dikmek için dört gözle bekleyen bankalara mı sevk edecek ?

he ?
@duanur
Yüzde 25 yatırılan parana devlet de yüzde 15 destek verecekmiş. Açılacak hesaba paralar yatırılıyor, devlet bu paranın yÜzde 25 ne yüzde 15 para ekliyor. Hibe.

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Yüzde 25 yatırılan parana devlet de yüzde 15 destek verecekmiş. Açılacak hesaba paralar yatırılıyor, devlet bu paranın yÜzde 25 ne yüzde 15 para ekliyor. Hibe.

Muhterem böyle bir sistem mi var ?

Yada bizim mi haberimiz yok ?

Nereye para yatırıyorsun ev almak için ?

Olay şu. 100 bin TL.lik ev alacaksın, bankaya faizli para çekmeye gidiyorsun. Banka sana diyor ki, kardeş sana 75 bin TL veririm, %25'ini vermem diyor.

Sanırım, yanlış anlamadıysam, bankanın sana vermediği %15'i devlet ödeyecek.

Yine bu işte kârım nerede, faize yine bulaştım ne olacak, oralar hep muamma.

Bayraktaki hilal İslamiyeti simgeler diyor Başbakan Davudoğlu, sonra faizi destekliyor !

İçler acısı vaziyetlerdeyiz vesselam

Dua Nur

Kıdemli Üye
Muhterem böyle bir sistem mi var ?

Yada bizim mi haberimiz yok ?

Nereye para yatırıyorsun ev almak için ?

Olay şu. 100 bin TL.lik ev alacaksın, bankaya faizli para çekmeye gidiyorsun. Banka sana diyor ki, kardeş sana 75 bin TL veririm, %25'ini vermem diyor.

Sanırım, yanlış anlamadıysam, bankanın sana vermediği %15'i devlet ödeyecek.

Yine bu işte kârım nerede, faize yine bulaştım ne olacak, oralar hep muamma.

Bayraktaki hilal İslamiyeti simgeler diyor Başbakan Davudoğlu, sonra faizi destekliyor !

Şöyle ; para biriktiriyorsun, ev için açılan hesaba yatırıyorsun, devlet o hesabın yüzde 25 ine yüzde 15 hibe ediyor. Bankadan ev için para çekme durumunda ne olur o konuda bilgim yok. Bildiğim birikmiş para üzerine.

lafons7275

Kıdemli Üye
Yine bu işte kârım nerede,

Doğru dedin kardeşim...

images

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Şöyle ; para biriktiriyorsun, ev için açılan hesaba yatırıyorsun, devlet o hesabın yüzde 25 ine yüzde 15 hibe ediyor. Bankadan ev için para çekme durumunda ne olur o konuda bilgim yok. Bildiğim birikmiş para üzerine.

Sizin bildiğiniz, ev almak için bankada para biriktiren bir yakınınız var mı ?

Yada duydunuz mu böyle bir uygulama ?

Dua Nur

Kıdemli Üye
Sizin bildiğiniz, ev almak için bankada para biriktiren bir yakınınız var mı ?

Yada duydunuz mu böyle bir uygulama ?

Haberi akşam aldım ve bu işi iyi bilen birine sordum. Yukarıdaki açıklamayı yaptı. Bankadan para çekilerek nasıl oluyor, o kişiden öğrenip foruma yazacağım.

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Haberi akşam aldım ve bu işi iyi bilen birine sordum. Yukarıdaki açıklamayı yaptı. Bankadan para çekilerek nasıl oluyor, o kişiden öğrenip foruma yazacağım.

Bir kişi ev almak için bankada para biriktirse, maliye hemen onun vergisine çöker, banka da parasını işletir, belki faizde kullanır :)

Vatandan niye dolara, marka, yüroya, altına hücüm ediyor ?

talib

Kıdemli Üye
100 bin liralık ev 300 bin olduktan sona yüzde 200 katkı sağlaması lazım devletin.

Artık ev almak, memur için, normal bir işçi için hayal. Evler 300-350 binden başlıyor.

Dua Nur

Kıdemli Üye
100 bin liralık ev 300 bin olduktan sona yüzde 200 katkı sağlaması lazım devletin.

Artık ev almak, memur için, normal bir işçi için hayal. Evler 300-350 binden başlıyor.

Ankara'da 150 ye bile var. İstanbul pahalı.

Dua Nur

Kıdemli Üye
Ayrıntılı Bilgi

Kanun yürürlüğe girdikten sonra bir bankada, bankayla anlaşarak 'ben konut edinmek üzere bir hesap açmak istiyorum' deyip o hesaba para yatırmaya başladığında, bu hesaba yatırılan para 5 yıl tutulup daha sonra kullanıldığında yüzde 15 devlet verecek.

Yani 100 bin lira biriktirilmişse 15 bin lira da devlet verecek.

Böylece peşinatı temin etmek kolaylaşmış olacak.

Ama birisi derse ki ben 5 yıl için yatırdım ama 4. yılda, 3. yılda evi almak istiyorum.

4 ve 3. yıllar için de kademelendirilmiş bir teşvik uygulaması olacak.

5 yıl için yüzde 15 ise 4 yıl için yüzde 12, diyelim 3 yıl için yüzde 10 gibi kademelendirilmiş bir şekilde, erken çekmek istediğinde 3 yıl için yüzde 10, 4 yıl için yüzde 12 gibi.Böyle bir düzenleme getireceğiz.

Böylece en az 3 yıl o tasarruf teşvik edilmiş olacak ama erken çekimlerde de yüzde 15'ten daha aşağı inen bir kademelendirme uygulanacak.

Bu, devletin konut talebini artırmak için inşaat sektörünü, konut alımlarında peşinat yükümlülüğünü hafifletmek suretiyle de yeni evlilere ve daha düşük gelirli kesime yaptığı bir destek olacak."

http://emlak.haber7.com/emlak-gundemi/haber/1283527-iste-konutta-devlet-desteginin-ayrintilari

Dua Nur

Kıdemli Üye
5 soru 5 cevap!

Daha önce ev alanlar bu destekten faydalanabilecek mi?

Devlet yardımı nasıl olacaktı? Yüzde 15'lik yardım neye göre belirlenecekti?
Bütün bu sorular kafalarda belirirken, dün bir açıklama daha geldi ve destek paketiyle ilgili detaylar açıklandı.

Yüzde 15'lik konut yardımını kimler alabilecek?

Bu yüzde 15'lik konut desteğini ilk kez konut sahibi olacak kişiler alabilecek.

--- Destekten faydalanmak isteyenlerin bankada bir hesap açarak burada en az 3 yıl tasarruf yapmaları gerekiyor.

Konut yardımından hemen yararlanabiliyor muyum?

---- Hayır konut yardımından hemen yararlanamıyorsunuz. Açıklandığı üzere kanun yürürlüğü girdikten sonra en az 3 yıl boyunca ev almak için açtırdığınız banka hesabında para biriktirmelisiniz.

Devlet teşviğine hak kazanmak için mutlaka 5 yıl beklemeli miyim?

Hesaba yatırılan para 5 yıl tutulup daha sonra kullanıldığında devlet yüzde 15'ini verecek. Ancak siz hesabı açıp birikim yapmaya başladıktan 3 yıl sonra para yardımı almak isterseniz devlet yüzde 10, 4 yıl sonra almak isterseniz yüzde 12'lik bir destek verecek.

En fazla ne kadar devlet yardımı alınabilecek?

Kanun yürürlüğe girmeden tam olarak en fazla ne kadar devlet yardımı alınacak, hangi tip konutlar için veya pahalı konutlar için de teşvik olacak mı bilinmiyor. Ancak inşaat patronlarının ortak görüşü amacın tasarruf olduğu ve dar gelirlinin daha kolay ev sahibi olacağı yönünde.

İkinci ve üçüncü evini almak isteyenlere destek yok mu?

Yok. Daha önce ev almış kişiler bu destekten yararlanamayacak. İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım bu konuyla ilgili şunları söylüyor; "Bu teşvikle birlikte ilk kez ev sahibi olacak vatandaşların önü açılmış olacak. Vatandaşlara göre bu oran az gelebilir ancak biz, bu desteğin ilk adım olduğunu düşünüyoruz. İlk kez konut alacaklara damga vergisi, harç, KDV gibi konularda da destek sağlanacağını düşünüyoruz. Bu kararla birlikte devletin, inşaat sektörünün arkasında olduğu gözler önüne serildi.

http://www.emlaktasondakika.com/Sektorden-Haberler/Konut-alirken-devlet-yardimi-hakkinda-5-soru-5-cevap/haber-99573.aspx

Dua Nur

Kıdemli Üye
Yüzde 15 devlet desteğini nasıl alacaksınız?

Türkiye'de bir ev sahibi olmak istediğiniz zaman, bu evin bedelinin en az yüzde 25'ini peşinat olarak vermeniz gerekiyor. Eğer bir banka hesabı açıp, bu yüzde 25'lik dilimi biriktirmek için harekete geçerseniz, devlet de size destek vermek için düğmeye basıyor.

Nasıl mı?

3 veya 5 yıl sonra bankada konut almak için açtığınız hesaptaki para ile ev almaya karar verdiğiniz anda, devlet size biriktirdiğiniz miktarın yüzde 15'i kadar katkıda bulunuyor.

Diyelim ki; konut almak şartıyla açılan hesapta üç yıl içinde 50 bin lira biriktirdiniz.

Sizin yüzde 25 peşinatı yatırmak için biriktirdiğiniz o para, 50 bin liraysa yüzde 15'i nispetinde onun üstüne katkıda bulunulacak. Böylece biriktirdiğiniz para 57 bin 500 liraya yükselecek. 100 bin liraysa 15 bin lira.

http://www.emlaktasondakika.com/Sek...-destegini-nasil-alacaksiniz/haber-99547.aspx

Dua Nur

Kıdemli Üye
Kanun yürürlüğe girdikten sonra bir bankayla anlaşın

Davutoğlu, "Kanun yürürlüğe girdikten sonra bir bankayla anlaşarak 'Ben konut edinmek üzere bir hesap açmak istiyorum' deyip o hesaba para yatırmaya başlamasıyla desteğin sağlanacağını belirtti.

Örnek olarak 100 bin liralık bir birikim ile ev almak için 5 yıl sonunda bankaya giden kişiye 15 bin TL devlet yardımı yapılacak. Böylece peşinatı temin etmek kolaylaşmış olacak. Bu, devletin konut talebini artırmak için satın alımlarda peşinat yükümlülüğünü hafifletmesini ve düşük gelirli kesime yardımcı olmasını da sağlamış olacak.

http://www.emlaktasondakika.com/Sek...ar-destekten-yararlanacak-mi/haber-99560.aspx

spesifik

آزادی قید و بند
Peşinatı olan zaten kredi çekip alıyor..
Devlet çok uyanıkmış üç yıl paranı ben kullanayım diyor..Kenara para atabilen zaten zamanı gelince evini alır..

Çok vebali var devletin çoookkk... Asgari ücreti yoksulluk sınırının üstüne getirmediği sürece çok ah alır çok

Yahayy

Kıdemli Üye
Devlet kısa vadede elindeki toprak üzerinden gayrimenkul piyasası oluşturarak, ekonomik istikrarla faiz dengesinin oturmasını da aracı yapıp çok güzel sıcak para kazandı, müteahhitlerin gözleri faltaşı gibi açıldı inanılmaz paralar kazandılar.
Kazandıkları paralar ise işçi ve memurun şuan üzerinde 10-15 yıl vadelerle kredi borcu olarak duruyor, ödeniyor.

Devlet yönetiminin bu zihniyetini rezil buluyorum.
Bazı konular vardır seküler odaklar tarafından hassas alan ilan edildiğinden girmek kolay değildir, güçlendikçe zamanla girersin.
Ama bu tip devlet politikası alanlarında dar gelirlinin geleceğini ipotek ederek satın alan, oturacak bir ev için ömür boyu çalışmaya iten bir sistemi islami hassasiyeti olan kimse kabul etmez, etmemeli ama malesef vakıa ortada.

Ki bu gayrimenkul piyasası aracılığı ile ne devlet kurumları ve firmalar hükümetten nemalanan baronların ellerine geçiyor.

Hadi Sabah, Atv gazetesi medya gücü ele geçirilsin diye el altından bu yollarla alındı ama, nice devlet ihaleleri de gidiyor havalimanı, otoyollar, köprüler....
Neyse

spesifik

آزادی قید و بند
3-5 yılda para biriktirebilmek için en az aylık 300-500 kenara ayırmak gerekiyor
Hangi maaşla bu parayı atacağız ... Krediye bulaşmayalım diye tokiden ev aldık.. hala toparlanamadık...

Dua Nur

Kıdemli Üye
Fakir ev almıyor, bir evi olan ikinciyi alıyor. Millet ödeyemediği borca girmez. Toki şimdi fakirler için ev yapıyor, ödemesi kolay olacak.