Darfur.. Darfur...

girdap

Ordinaryus
Azrailin canının yandığı topraklar

Darfur.

Ölümlülerin ölümü günlük bir olay olarak bekledikleri yer.

Darfur.

Çin mermilerinin Arapların silahlarından zencilerin etine saplanırken "hiç mi Allah korkunuz yok!" diye ağladığı yer.

Darfur.

Mezhep kavgası değil dinler savaşı değil; petrol ve ırkçılık adına öldürmenin yasallaştığı yer.

Darfur.

Devlet başkanının askerleri yetmiyor diye sığır çobanlarına silah verip, karşı devrimcilerin üzerine saldığı dev kontrgerillanın yaşadığı çöl mağarası.

Darfur.

Evet, yabancılar karışmasın efendim, biz bizi kesiyoruz size ne canım.

Darfur.

2003 yılından bu yana 300.000 insanın katledildiği sahipsiz ülke.

Darfur.

Köyleri talan etmek serbest. Tecavüz etmek sevap kazandırıyormuş o medetsiz topraklarda.

Darfur.

Bağdat onun gördüğü zulmü görmedi. Belki Gazze ona benzer yerlerde sürüklenişine bakılırsa. Gazze’de Yahudiler, Darfur'da Müslümanlar öldürüyor Müslüman zencileri!

Darfur.

Amerikalıların çektiği belki de en namuslu filmlerden biri: ben elimi atmadan gidin Darfur’unuza sahip çıkın diyor belki de kalan son vicdanî sesiyle.

20723.jpg

İşkence, katliam, insan yakma, palalarla insan eti doğrama bir gün Ruanda’nın karşısından alınıp, Darfur'un karşısına konulacak sözlüklerde.

Bir filmi seyrettikten sonra "ölmek istiyorum Allahım!" der mi insan?! Film değildir ölmek isteğini doğuran; Müslümanın Müslümana, insanın insana, hem kör, hem sağır hem de izandan yoksun olanların masumlara yaptığıdır "keşke toprak olaydım" dedirten tam da o bebek yere çarpılırken.

Zeki Bulduk, filmin tamamını kahrından izleyemedi