Danıştay SBS itirazını kabul etti (Bu sene 7. Sınıflara SBS var)

ismail

Yeni
223233.jpg
7. sınıf SBS bilmecesine nokta!
24 Kasım 2010

"Danıştay'ın gerekçeli kararı bekleniyor ama bu yıl 7. sınıflara SBS olmayacak...”

7. sınıf SBS bilmecesine nokta!"SBS" kısa adıyla bilinen ve ilköğretimin 7. sınıfındaki uygulaması Danıştay tarafından iptal edilen Seviye Belirleme Sınavı konusundaki belirsizlik sürüyor. Çünkü Danıştay iptal etse de, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu sene 7. Sınıflara SBS imtihanı yapmayacağını resmen açıklaması gerekli. Bu açıklama ise henüz yapılmadı.

VELİLER NE YAPACAKLARINI BİLMİYOR
Bu nedenle de veliler ne yapacağını bilmez durumda. 12 Haziran'da SBS olacak mı, olmayacak mı? Bu sorunun cevabını bilmemek velileri huzursuz kılıyor.
Süren belirsizlik ve endişe nedeniyle Gazeteport, bu soruyu Milli Eğitim Bakanlığı’na sordu. MEB’den adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili 7. Sınıflara SBS olup, olmayacağı sorumuzu şu şekilde cevapladı:

"BU SENE 7. SINIFLARA SBS YOK"
“Biz mahkemeden üstün değiliz. Danıştay bir karar verince buna uymak durumundayız. Danıştay’ın gerekçeli kararı MEB’in Talim ve Terbiye Kurulu'na ulaştıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı resmen açıklama yapacak. Ama size şimdiden söyleyebilirim ki, 7. Sınıflara bu sene SBS sınavı yapılmayacak.

ismail

Yeni
Danıştay SBS itirazını kabul etti

Danıştay'dan SBS sınavı 7. Sınıflar da durdurulan sınav hakkında 2010-2011 için açıklamalar geldi.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 2010-2011 öğretim yılında yapılacak 7. sınıf Seviye Belirleme Sınavının (SBS) yürütmesinin durdurulmasına yapılan itirazı kabul etti. Buna göre, 2010-2011 öğretim yılında 7. sınıflar için SBS yapılacak.

Bir öğrenci velisi, 10 Temmuz 2010 tarihinde, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in, Seviye Belirleme Sınavı'nın (SBS) kademeli olarak kaldırılmasını öngören bazı hükümlerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açmıştı.

Danıştay 8. Dairesi, 2010-2011 öğretim yılında yapılacak 7. sınıf SBS'nin yürütmesini durdurmuştu.

Davalı MEB, daire kararına itiraz ederek, kararın kaldırılmasını istedi. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, MEB'in itirazını oy çokluğuyla kabul etti.

Sınav, 5 Haziran'da

Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan sınav takviminde 7. sınıflara yönelik SBS'nin 5 Haziran 2011'de yapılması kararlaştırıldı. 8. sınıflar için SBS ise 4 Haziran 2011'de yapılacak.

SeTTaR

Profesör
Ne yazıkki bu karar bozuldu bu yıl yine yedinci sınıflara sbs sınavı yapılacak.Dershanelerimiz boş kalmasın ...