Dandik Tesettür!

korakademik

Ordinaryus
Kadının kıyafeti erkeğin çenesini yorar!

Gündemde “Dandik tesettür meselesi” var!

Açıkçası bu kılık kıyafet mevzuunda fena halde bıkmış durumdayım. Bu ülkede kadın olmak öyle zor, öyle çetrefilli, öyle enteresan ki kelimelerle anlatılmaz, ancak biz kadınlar tarafından böyle acı acı yaşanır.

Genç kız başını kapatır, modernite doğal olarak damgasını vurmuştur kıyafete, dandik damgasını yer. Hatta adını başı kapalı çıplaklar koyanlar bile çıkar! Genç kızın iyi niyetleri göz ardı edilir, zamana diretmesi bile boşa çıkarılır.
Kadın geniş pardösü giyinir, efendim bu türban mı, sıkma baş mı, böyle tesettür mü olur denir! Bu kadar abartmak da olmaz ki canım denir! Adı yobaz olur.

Kadın kara çarşafa girerek kendinden, nefsinden geçer ve gerçekten de büyük bir imtihanı geçer adını “kara Fatma! Koyarlar!

Kadın başını örtmez, bu zaten yoldan çıkmış yaftası yapıştırılır! Yani ben yoldan çıkmış, dini diyaneti olmayan bir yoldan çıkmışım bu kafaya göre!

Örtersin suç, örtmezsin daha beter suç!

Bu kılık kıyafet meselesinde özne kadın olduğu halde sebebini bilmediğim halde sürekli erkek konuşur, hiç durmadan fikir beyan eder, kadının kılık kıyafetinin şekli şemali için durmadan yorumlar yapar. Kadın öylece dinler.
Beyler, lütfen elinizi de, gözünüzü de, sözünüzü de kadının kılık kıyafetinin üzerinden çekiniz. Bırakınız kendilerini nasıl, ne şekilde, daha iyi nasıl hissediyorlarsa öyle giyinsinler, kendi tarzlarını bulsunlar, mutlu olsunlar.

Sizleri sadece bir anlığına kadının yerine kendinizi koymanızı istesem bakalım ne yaparsınız.

- Mesela siz neden kısa kollu gömlekler giyiyorsunuz? Bence görüntü olarak hiç iyi gözükmüyor, giyinmeyiniz!

- Mesela, neden şalvar tipi pantolon giymiyorsunuz? Rahmetli Prof.Dr. Mahmut Esat Coşan Hocanın bir sohbetine denk gelmiştim, müslüman erkek şalvar tipi pantolon giymeli, sakal bırakmalı, vs demişti. Bu sözleri söyleyen önemli bir din âlimi. Toplumda bu tip pantolon giyen kaç müslüman erkek var soruyorum size?

Yani her biriniz Cüppeli Ahmet Hoca gibi giyinmelisiniz öncelikle ben anlamam!

-Mesela, sokaklarda şortlarla, askılı atletlerle gezinen müslüman erkeklere hiç yakışıyor mu böyle gezmek? Hele saç uzatıp küpe takmak?

Bu tip soruları çoğaltabiliriz.

Gördünüz mü ne kadar itici ve incitici oldu bu sorularım, ne kadar tuhaf geldi sizlere… Hiç kimse hiç kimsenin dinini, giyim kuşamını ve imanını sorgulama hakkına sahip değildir, olmamalıdır!

Yani sizin artık bu işten vazgeçip kendi asli işlerinize dönmenin zamanı gelmedi mi? Bırakınız bu işi kadınlar çözsünler. Siz farkında değilsiniz ama biz açıklar ve kapalılar gayet iyi anlaşıyor, kılık kıyafeti hiç dert etmiyoruz. Siz şu üniversite kapılarını başı kapalı arkadaşlarımıza açınız, işi olmayanlara işyerlerinizi açınız ve sonra bu konuda bir daha konuşmayınız bence.

Çünkü kadın gerçekten de kendisine yakışanı bilir.
İnancına ve şartlarına göre giyinmesini de bilir.
Hem de sizden daha iyi bilir!

Bendeniz kadın olmanın dayanılmaz zorluğunu ilk kez dokuz yaşında fark edip öğrendim. Kendi isteğimle gittiğim Kur’an Kursunda başımı örttüğüm halde, kurs dışında başımı açma gafletinde bulunduğum için Diyanet görevlisi Hocanın sert tepkisiyle karşılaşmış, küçücük kalbim bin bir yerinden darmadağın olmuştu. Çok istediğim halde bir daha kursa gitmemiş ve başımı kapatma eğilimine girememiştim.

Uzun yıllar bu sert tepkinin anlamını çözmeye çalıştım.
Hala da bu tepkiyi çözdüğüm söylenemez!

Şimdi geriye dönüp baktığımda hala aynı noktada olduğumuzu görüyorum. Kadının kıyafeti hep gündemde ve bir takım insanlar adeta bu durumdan vazife çıkarıyorlar.

Başın niye açık diye öyle çok eleştiri mektubu aldım ki sayısını ben de bilmiyorum artık. Başını örtmeyenin dini olmaz mı demeye getiriyorsunuz acaba anlamadım gitti!

Ne zaman Allah desem, başımı gösterir oldunuz!

Başımızın kâhyası mısınız nesiniz anlamıyoruz.

Bir ilham gelse kim bilir sevgili arkadaşım, İkbal Gürpınar gibi başımı kapatsam, beni ne ile suçlayacağınızı da peşinen biliyorum. İki yüzlülükten tutunuz da vay reklam yapıyor, şöhret olmaya çalışıyor kabilinden bin türlü yürek incitici sözler söylersiniz siz, haydi kabul edin!

Yani Sevgili Beyefendiler, siz gelin bundan böyle bizim kılık kıyafetimizle, saçımızla, örtümüzle, pantolonumuzla, mantolonumuzla, eteğimizle, ceketimizle uğraşmayınız!
Sizin daha önemli işleriniz yok mu?
Mesela siz;

Silvan’da evine ekmek götüremeyip intihar eden o adamcağız gibi binlerce mağdur vatandaşa nasıl yardım ederiz diye düşünüp, çareler arayınız. Kur’an-ı Kerim öncelikle insan olmayı emrediyor zira.

Siz gidiniz evinde unutulmuş seksenlik neneye el uzatıp, sıcak bir pide götürüp önüne koyunuz…

Siz gidiniz, yaptığınız onca düzenbaz ve hileli işi düzeltiniz, terazinin kantarını temize çekiniz önce.

Siz gidiniz, kalbini kırdığınız, yüreğini tarumar ettiğiniz dostunuzu görüp sırtını sıvazlayıp gönül alınız.

Siz gidiniz, eşinize, kız kardeşinize, annenize, kızınıza bir gül alıp hediye ediniz. Onları sevdiğinizi söyleyiniz mesela!

Yani bizim coğrafyamızın ve medeniyetimizin karakteristik erkeği olan o mert ve delikanlı erkekleri bulup huzur medeniyetini yeni baştan inşa etmenin yollarını arayınız.

Sevgiyle, şefkatle, merhametle, hikmetle, hakikatle Anadoluyu yeni baştan fethediniz. Siz görevlerinizin başına dönünüz.

Merak etmeyiniz biz başımızın çaresine bakarız!
Yeter ki siz;

Başımızdan ve yakamızdan düşünüz!

Muhabbetle Efendim!
Meryem Aybike Sinan - Haber 7

ummuhan

Kıdemli Üye
Aynen ben de bu forumda diyorum kaç yıldır benzer konularda aynı şeyleri yazıyorum... Ne ekildi ki ne bitmesi bekleniyor?

İstihya

Doçent
Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. YUNUS VEHBİ YAVUZ:

“Allah’ın emri, azaların örtülmesidir. Giysiler uzuvları belli edecek şekilde dar olursa bu dinimiz açısından mekruh kabul edilir. Erkekler için de bu durum aynıdır. ‘İslami tesettür diye bir şey kalmadı’ görüşüne katılmam mümkün değil. Her şey örtüyle de halledilmiyor. Dindarlık iç yapı ve davranışla alakalıdır. Ben dindarlığı görünüş veya namazla ölçmüyorum.”

arifan yolcusu

Profesör
Kadının kıyafeti erkeğin çenesini yorar!
absürt bir ifade...
açılan kadın ama günaha erkek de ortak olmakta

İstihya

Doçent
Tesettür emri kadında ağırlık kazanmışken; erkeklerin boynunda kravatan tutta ayaklarında çorabı bile var...
Bayanlar..!

Tesettür erkeğin gözünü örter; kadının gözünü değil, sözüde manidar gelir..

ıtri

Üye
Sevgili Korakedemik.Yazıyı okudum. Konu başlığı ile yazının bir alakası yok. Ama yazının başlığıyla var.

Konuya gelince; Gerçekten nedir bu kadınların erkeklerden çektiği.
Neden bu kadar uğraşıyorlar kadının örtüsüyle anlamıyorum.
Biri kapatacağım der dğeri açacağım.
Bırakın isteyen istediği gibi giyinsin.
Tabi tam serbestiyetlik demiyorum.

idrak

Yeni
hu

(Kur'anı Kerim'e Göre)
Kadın güzel endam üzere yaratılmıştır.
Kadın, Allah'a yanaşmak için erkeğin en büyük ibadet niğmetidir, vasıtasıdır.
öpme : Ruhidir ibadettir.
Öpüşmek : iki taraflı ibadetdir.
Birleşmek : ibadettir, iki tarafın arzusu ile...
Öpme, dudakla temas etme. Arzu...
Öpmek, dudakla temas etmek. Nefsin arzusu, bunda Hırs. Tecavüz. Zorlama, Duygu ve hareketleri vardır.
Ayet: Kadınlar sizin ziynetlerinizdir. Onları hoş tutunuz. Eziyet etmeyiniz...
Kur'anı Kerimde kadınlara hitap yoktur.- Hitap erkekleredir. Çok mühimdir. En büyük ibadet niğmeti olduğundandır. Kadınlara doğrudan doğruya hitap olmaması...
Hadis : Kadını sevmek büyük bir ibadettir. Kadını seven muhakkak beni sevmiştir. Kadını öperken gözlerinizi yumun Kadına zorla tecavüz en büyük günahtır.
Onları severken Allah'ı sevmiş olduğunuzu bilemezsiniz. Kadını memnun etmeyen beni memnun etmiş olmaz.
Kadın sizin hareketlerinizden memnun olursa Allah da sîzden memnun olur.
Kendi arzunuzla kadınla yatmayınız. O isterse evet.

Bu hadisler doğrudun doğruya erkeklere hitaptır... Onlar olmayasdı biz yoktuk...
Cennet anaların ayağı altındadır. (Hangi ayak). Müfret tek olarak (ayak) kullanılmıştır.
Bu evlâda hitaptır.
Müfret olarak kullanılması erkek ve kız evlât dahil olduğu içindir.
Aynı zamanda kadınlara hitaptır. Kadının kıymetini
bildiriyor.
(Bana kadın sevdirildi)...
Erkeğin en büyük, Allah'a yanaşmak için ibadet niğmetidir.
Onu sever Çocuk yaptırır.
Rızkını helâl yoldan temin eder, bunlar bir nevi ibadettir.
Birleşmede boşalma dimağidir. Kendinden geçerler. Bu, mutluluğun son hudududur, Allah'a kavuşmak vardır. Her şey unutulur...
Kadın güzel endam üzere .yaratılmıştır. Çirkin kadın yoktur. Abdulkadiri Geylani'ye sormuşlar: Veli zina eder mi?
(Kaderinde varsa eder. Buradaki kader nedir?) Veli ahlâkı ile, imanı ile üstün insan demektir. Kendini masum bilen zaten veli olamaz. Masum (bilmek) de nefsi inkâr vardır.
Nefis, Allah'ın yarattığı bütün yaratıklara şâmil gizli bir kanun halinde câri, serbest arzular. Duygular. Hareketlerdir.
Velhasıl kadın Allah'ın yarattığı en güzel mahlûktur. Çirkin kadın yoktur. Erkeğin Allah'a yanaşmak için en büyük ibadet niğmetidir.
Kadınlar sizin ziynetlcîinizdir. Ayet.
Erkekler kendi nefislerinin esiridir. Bundan ötürü bu ayet nazil olmuştur. Ahlâksız kadın yoktur, olamaz. Erkek tarafından o hale getirilmiş ve isimlendirilmiştir.
(Genel ev) erkekler için kurulmuştur, erkekler tarafından. Kadınlar için değil... Dikkat lâfa...
(Kadın güzel endam üzere yaratılmıştır). Ayet.
ENDAM: Bu kelime yalnız kadın için söylenmiştir. Allah sözüdür.
Allah'ın yarattığı her şey güzeldir.
Bunu görebilmek hünerdir. Zira ahseni takvim yaratılmıştır. En güzel demektir. Bu diğerlerinin güzel olmadığı demek değildir.
(BEN) en son insanda tecelli ettim, diyor. Bütün esmalarım onda tecelli eni demektir. Bunların toplanması insan şeklini husule getirdi fakat hepsi hududludur.
Endam bu güzelliğin görünüşüdür. Kusursuzdur. Güzeldir. Bu, Allah'ın sözüdür. Kur'anda hitaplar erkekleredir. Kadınlara doğrudan doğruya hitap yoktur. Bu ne demektir. Bunu muhakkak öğren...
Ruhi endam güzelliği saçlarda tecelli eder. Saç kadının iç güzelliğinin dış görünüşüdür. Saçlarda kadının iç güzelliği görünür, adetâ konuşur.
Saçı kesme...
Boyama...
Ona dokunma...
Dış endam kalçalarda. Belde. Omuzlarda. Dirseklerde. Bacaklarda tecelli eder...
Kadınla birleşme iki tarafın sevgi ile dolu arzusu ile olursa ibadettir. Boşalma Allah'a kavuşmaktır...
Helâl olan, Allah'ın verdiği maddi ve manevi nimetlerini, güzelliklerini bozmak, onu harama çevirmek demektir. Aslında haram yoktur.
Saç kesmek. Boyamak. Peruka takmak endama bir nevi haram katmak onu beyenmemck olur ki bu bir tür isyandır.
Saçı okşanan kadın büyük bir zevk duyar niçin?...
Hintli ve ispanyol kadınları saçlarını kat'iyyen kesmezler. Niçin? Bu iki kadın çok onurludur ve tehlikelidirler...
Peygamber kanalı ile Allah, (onlara söyle) diyor.
Kadınlara doğrudan doğruya hitap yok. Niçin. Sebep. Sırdır. Söylenemez. Kadının kendisine ait bir meseledir dikkat. Burayı çok düşünmek gerek...
Setir. Tesettür. Setri avret. (SETTAR) dan gelir. Düşün ne demek istiyoruz.
Tenasül organları ve onu harekete getirecek yerlere dokunma. Bakma. Koklama. Öpme. Zevk yerlerini örtmek... Bunları Allah kendisi örtüyor. (Settar)ı tekrar düşün... Hemen anlayamazsın...
Zevk yerlerine bakmak,
Onları göstermek. Ayıp sayılıyor ve müstehcen sayılıyor. Kim hesabına. Sebep. Niçin?...

.

Tesettür ayetinde kadınlara örtünün demeden önce kadın ve erkeklere gözlerini korumaları emrediliyor.Kadınlar örtünsün evet ama birazda erkekler gözlerine hakim olsun.Kadınların bir çoğu başörtülerini erkeklerin savunmasını bile istemiyor.başörtüsünü herkes birşeylere malzeme yapıyor.Dindar erkekler nekadarda meraklıymış kadınları okutup kamuda çalıştırmaya.bütün meseleleri kadınların okuması kamuda rahat rahat çalışmasımı.Bu konuda nekadar samimiler acaba.başörtü surunu aslında erkeklerin sorunu gibi oldu.Kadınlar çok sorun etmiyor.isteyen başını açmayıp yasak olan yerlere gitmiyor,isteyen açıp gidiyor isteyen peruk takıyor.sorun etmeyin beyler.