Dânâ isminin anlamı nedir?

HaZiRuN

Revizyonda
Erkek/Farsça

1. Bilen, bilici, bilgin

_Berceste_

bir tutam delilik...
adi üstünde Dana iste :p

talib

Kıdemli Üye
Sahibül Vefa Hâce Musa Topbaş hz.leri müstear isim olaran Sâdık Dânâ ismini kullanırdı. O, Sami Efendi hz.lerinin sâdık bir takipçisiydi, alim ve arif olarak.

Meryem

Komplike
Behlül Dânâ hazretleri de var, bir hak aşığı olarak... :)

talib

Kıdemli Üye
Hazreti anmış iken kıymetli sözlerinden bir nebze de olsa nasiplenelim:

"Az yapılan zikir, kalbin yumuşamasına kâfi gelmez. Kalp çok zikirle yumuşar. İnsanın mükerrem oluşu, zikr-i daimî ile tecelli eder. Beden bununla nurlanır, temizlenir. Her uzvun kendi zikri vardır. Bunların hepsi, bedenin zikrini ve devamlı huzuru kazandığı zaman, insan vücudu artık toprağın içinde çürümekten kurtulur."

İnsan, cesedi ile diğer hayvalardan farklı değil. Ver yiyeyim, ört uyuyayım, çal oynayayım. Böyle birinin hayvandan farkı kalmaz. İnsanın mükerrem oluşu ancak zikri daimi ile olur. Bu da nasıl olacak? İnsan bedeninde latifeler vardır. Nakşibendi derslerinde salik buralara yoğunlaşarak Allah'ı çokca zikrederse, letaiflerde zikrin tesiri görünmeye başlar ve artık o hale gelir ki tüm cesed zikretmeye başlar. İşte bu zamanda insan vücudu toprağa yem olmaktan kurtulur. Her uzvun kendine has bir zikri vardır. Zikrin esası Allah'ı hiç bir an unutmamaktır. Yoksa sadece dilin kıpırdaması değil.

talib

Kıdemli Üye
İkinci olarak Behlül Dana hz.lerinden güzel sözler getirelim diyecektik, Allah razı olsun hazine ihvanım daha evvel zikretmişler.

Behlül Dânâ hz.leri:

<Meczûb. Hak âşığı. Çok tanınmış evliyâdan biri. Asıl ismi Vüheyb bin Ömer Sayrâfî'dir. Behlûl-i Dânâ adıyla şöhret buldu. Doğum târihi kesin olarak bilinmemektedir. Kûfeli olduğu hâlde ömrünün çoğunu Bağdât'ta geçirdi. Hârûn Reşîd'in kardeşi olduğuna dâir rivâyetler varsa da aslı yoktur. Hârûn Reşîd'e nasîhat verirdi. Herkese ders olacak hikmetli sözleri çok meşhûrdur. 805 (H.190) senesi Bağdât'ta vefât etti. Dicle kenarında Şunûziyye kabristanlığına defnedildi.

Behlül-i Dânâ, zamânın büyüklerinin sohbetlerinde bulundu. Eymen bin Nâbil, Amr bin Dînâr ve Âsım bin Ebi'n-Necîd'den hadîs-i şerîf öğrendi. İbretli mânâlı sözler söyledi. Menkıbeleri dilden dile aktarıldı.

Bir menkıbesi:

Bir gün halka doğru yolu göstermek için söylediği sözlerden rahatsız olanlar, Hârûn Reşîd'e gidip;

"Sultanım, bizim yaptıklarımızın ona ne zararı var? Bizi kendi hâlimize bıraksın. Sonra her koyun kendi bacağından asılır." gibi sözlerle şikâyet ettiler. Bunun üzerine Hârûn Reşîd, Behlül Dânâ'yı çağırtıp, halkın isteğini bildirdi.

Behlül Dânâ hiç sesini çıkarmadan sarayı terk etti. Birkaç koyun alıp kesti, bacaklarından mahallenin köşe başlarına astı. Bunu gören halk gülerek; "Deliden başka ne beklenir, yaptığı işler hep böyle zâten." diyorlardı. Aradan günler geçtikçe, asılan hayvanlar kokuyor, bundan da bütün mahalle zarar görüyordu. Kokudan durulmaz hâle gelince, aynı kişiler Hârûn Reşîd'e gidip, durumu anlattılar. Behlül Dânâ'yı çağırtıp, sorduğunda:

"Bir kötünün herkese zararı olduğunu herhalde anladılar. Ben bir şey yapmadım, her koyunun kendi bacağından asıldığını onlara gösterdim." diye cevap verdi.>

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Dana değil Dânâ

gif-4.gif

Hakperest

Kıdemli Üye
Bilen bilici bilgin farsçada ZANA olarak biliyorum. İddia etmiyorum, sadece öyle biliyordum (dedim)

"dânâ" (bilen, bilgin) dar zabne farsi az vajaye "danistand" mi ayed va manaşu "bilmek" ast
"mi dunam" dar zabane torki "biliyorum" ast

şayed, "zanâ" vajeye zabane kurdi mi başed

(farsça konuşmaya çalıştım çat pat, kürtçe sanıp kafa karışmasın)

Mugalata

Kıdemli Üye
evet, dana "bilen" demek. zana da onun d-z dönüşümüne uğramış hâli.

mesela leyla zana ile ismail bilen, aynı anlamda soyadına sahipler.

kürdçe "dı zani kirmanci? (kürdçe biliyor musun?)" sorusu ve "na, ez nı zani kırmanci (hayır, kürdçe bilmiyorum)" cevabındaki "zani", "zana"nın fiil hâli. (yanlış yazmış olabilirim kelimeleri.)

hirahos

Kıdemli Üye
Bir anlamı da "akıllı" demek. Divane'nin zıddı.