cuppeli said nursi ne alımdır ne evliyadır

alanyali07

Kıdemli Üye
Ayrıca şunu da ilave edelim Cübbeli Hoca Bediüzzaman ve Risale-i Nurlar hakkında pek bir malumata sahip değildi,bunu kendisi de itiraf etmiştir geçen sene ki "özür" bahsinde :

"Netice olarak şunları söylemek istiyorum: Beni bilen, tanıyan, sohbetlerimi dinleyen, bunları kayda geçiren ve söylediklerime itibar edenlerden istirham ediyorum ki, Bediüzzaman Hazretleri hakkında şimdiye kadar aktardıklarımı nazar–ı itibara almasınlar. İstifhamların oluşmaması için, silsinler, bugüne kadar olanları yok saysınlar. Zira onlar, bana ait şeyler değil; başkasının nakil sözleriydi. Kendi görüşümü ve hükmümü bugün açıklıyorum: Üstad Hazretlerinin söz ve izahları arasında dinin esasına ve Ehl–i Sünnet itikadına ters düşen herhangi bir noktaya rastlamadım. Kendine has yorum farkıyla, söyledikleri hak ve hakikat şeylerdir."

Cübbeli Hocanın bu yanlış malumatlarından birisi de anlaşılıyor ki Ali Haydar efendi ile olan mevzu hakkında..Yukarda aktardığım gibi Emin Saraç Hocaefendi bizzat birinci ağızdan naklediyor :"Ali Haydar Efendi demişti ki; "Bediüzzaman İstanbul'a ilk geldiğinde(1907) birçok ulema gibi ben de gittim. Kapısında "Burada her soruya cevap verilir, kimseye soru sorulmaz" yazılıydı. Mutavvel'den(Dersiamlık imtihanı bu kitaptan yapılırdı) çok zor bir sual hazırladım. Tereddütsüz ve çok isabetli, en doğru cevabı verdi. Gördüğüm en zeki insanlardandır."

cahid

Kıdemli Üye
Videonun içeriği konu başlığı arasında çelişki var. Çarpıtılmış.. Büyük bir alim diyor..

Ama "Burada her soruya cevap verilir, kimseye soru sorulmaz" ifadesini Bediüzzaman (r.h.) değil kim kullanırsa kullansın hatadır. Herşeyi biliyorum gibi bir manaya çıkar. Üstad muhtemelen bu sözü nedeniyle tevbe etmiştir.

manifesto

Yasaklı
Ayrıca şunu da ilave edelim Cübbeli Hoca Bediüzzaman ve Risale-i Nurlar hakkında pek bir malumata sahip değildi,bunu kendisi de itiraf etmiştir geçen sene ki "özür" bahsinde :

"Netice olarak şunları söylemek istiyorum: Beni bilen, tanıyan, sohbetlerimi dinleyen, bunları kayda geçiren ve söylediklerime itibar edenlerden istirham ediyorum ki, Bediüzzaman Hazretleri hakkında şimdiye kadar aktardıklarımı nazar–ı itibara almasınlar. İstifhamların oluşmaması için, silsinler, bugüne kadar olanları yok saysınlar. Zira onlar, bana ait şeyler değil; başkasının nakil sözleriydi. Kendi görüşümü ve hükmümü bugün açıklıyorum: Üstad Hazretlerinin söz ve izahları arasında dinin esasına ve Ehl–i Sünnet itikadına ters düşen herhangi bir noktaya rastlamadım. Kendine has yorum farkıyla, söyledikleri hak ve hakikat şeylerdir."

Cübbeli Hocanın bu yanlış malumatlarından birisi de anlaşılıyor ki Ali Haydar efendi ile olan mevzu hakkında..Yukarda aktardığım gibi Emin Saraç Hocaefendi bizzat birinci ağızdan naklediyor :"Ali Haydar Efendi demişti ki; "Bediüzzaman İstanbul'a ilk geldiğinde(1907) birçok ulema gibi ben de gittim. Kapısında "Burada her soruya cevap verilir, kimseye soru sorulmaz" yazılıydı. Mutavvel'den(Dersiamlık imtihanı bu kitaptan yapılırdı) çok zor bir sual hazırladım. Tereddütsüz ve çok isabetli, en doğru cevabı verdi. Gördüğüm en zeki insanlardandır."

Hakkında bilgisi olmadığı şeylerde bilgisi varmış gibi rahatlıkla konuşabiliyor yani :)
Peki o sohbetleri dinleyen insanlar ne olacak
Hepsini tek tek arayıp ya kardeş ben yanlış vaaz ettim kusura bakma mı denilecek?

Eskiden hocanın söylediğini yap yaptığını yapma derlerdi
Şimdi söylediğini de yaptığını da yapma mı diyecek :)
Neresinden ele alsak elimizde kalıyor bu mesele
Parça parça oldu
Yazık

Ayrıca cahid, zorlama teviller yapıyorsun
Düpedüz herkes onu evliya sanıyor diyor
Bir de KÜSTAH KAPISINA TABELA ASMIŞ BAYTAR GİBİ benzetmesi var

alanyali07

Kıdemli Üye
Hakkında bilgisi olmadığı şeylerde bilgisi varmış gibi rahatlıkla konuşabiliyor yani :)

Evet Cübbeli Hoca malesef öyle durumlara girebiliyor,"çok konuşan çok yanılır", bende çok tenkit etmişimdir geçtiğimiz zamanlarda bu halini..Zaten kendisi de tenkit ediyor bu halini zaman zaman ,şu dilimi bi tutamıyorum diyor :)
Ama yine de severim kendisini,ilmine,ihlasına sevgim saygım vardır..

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
Arkadaşlar, hatasıyla kusuruyla alimlerimiiz tenkit ve eleştiri etmeyelim.Onlarda hata yapabilir ama fitneci düşüncelerden de sakınalım diyorum...

agbi

Yasaklı
SİZLER NASIL DÜŞÜNCE OLARAK kendinizi görüyorsunuz *

Konuyu açan KİM ?

Hangi mezhep ten ?

O mezhep ile Cübbeli arasında ne gibi ŞİDDETLİ ÇATIŞMA VAR.

YAA GÜNDEMİ BİLİN BARİ.

agbi

Yasaklı
forum alimlerle evliyalarla dolmuş maşaAllah, tırnağı bile olamayacağımız insanların alimliği evliyalığı hakkında konuşuyoruz, pes doğrusu :mad:

ALLAH razı olsun

Bu konuyu acan kardese sesleniyorum AMACIN NEDiR? Cübbeli konusunu firsat bilip bundan cemaatler arasi fitne cikartmaya ugrasmak Müslüman isimidir? Bazilari böyle konularla müslümanlari kasten birbirlerine düsürmeye calisiyorlar. Allah c.c. böylelerine firsat vermesin.
Bi hüsmen actigin bu konu malesef kötü niyetlidir.
Sunu bilki yaptigin yanlis is!

Kim olduğunu bilmiyormusun sizin gibi fikir mücadele adamı bu mesajınıza inanamadım.

Arkadaşlar, hatasıyla kusuruyla alimlerimiiz tenkit ve eleştiri etmeyelim.Onlarda hata yapabilir ama fitneci düşüncelerden de sakınalım diyorum...

ALLAH RAZI OLSUN

veri

Yasaklı
konuyu açan da cübbeliyi savunan da batmış
özür dilediği mevzudur umarım özür göründüğü gibi fitne konularında kullanılmaya engel olmuyor.

en baştaki cümlemi tekrarlıyorum
alimse cübbeliye ne oluyor
alim değilse cübbeliyi ne ırgalar
evliya değilse cübbeliye ne bağlar Rabbi bilir
gerisi teferruat.

agbi

Yasaklı
cuppeli diyorki
Diyor ki; Said Nursi ne Alim'dir ne Evliya'dır, çık çık in aşağı : )))

Bu konuyu çan arkadaş Cübbeli Tutuklanması ile birlikte Cübbeli taraftarları ile F.Gülen Cemeatine TENKİTLER GÖNDERDİ ve Cübbeliye gönül vermişlerde destekledi.

İşte Konuyu açan üyenin DÜŞÜNCE YAPISI DESTEKLEYENLER ARTIK DÜŞÜNSÜN BU ÜYEYİ.

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
Arkadaşlar, bu konu hakkında mesaj yazmakla iyice gınaya geldim."Benim hocam iyi senin ki kötüdür" anlayışı safdiriliktir.Yahu bu alimler İslam'a hizmet etmilşerdir.Bunlar hiçbir kimsenin sapık yollara ve inançlara sebebiyet vermediklerine göre, kim ne derse desin onları ben seviyorum.Cübbeliyi de Said Nursi'yi de ...

Allah rızası için bu güzide alimlerimizin aleyhine konuşmayalım.Kusurlarını hatalarını Allah af etsin diye dua etsek neyimiz eksilir yahu?

veri

Yasaklı
nursi alim olabilir
lakin cübbeliyi de aynı kefeye koyma terbisizliğine kim katlanabilir:)
yahu cübbeliye alim demek için hangi gerekçeniz var ne yapmış ona buna saldırmaktan başka
siyasetçi deyin
vaiz deyin
zina edenleri destekliyor deyin
müslümanlar arasında fitnecilik yapıyor deyin
kafirleri destekliyor deyin

bu iddialarımı ispatladım ve tekrar ispatlamaya hazırım.
mahşerde iki elim yakasında olucak