Cümlemin En Güzel Öğesidir Elvedam

Sessiz Vaveyla

EL Kârda Gönül Yârda

elveda.jpg

Ben sana kurduğum yüklemi seviyorum olan bir cümlenin öznesi olmak isterdim.
Kulağıma bir fısıltıyla seni seviyorum derken seviyorum yüklem kim? ben kimi ? seni diyebileceğin bir belirtili nesne olmak isterdim.

Aslında ben bunları olmak isterken farketmeden gizli özne oldum, ama sen bunu bilmiyordun? Türkçe dersin zayıf mıydı yoksa dil bilgisinden kalmış mıydın?
Hayır! Ben söyliyim sen aşkı başka cümlelerde ,başka yüreklerde arıyordun.

Ancak bir iki soru ile öznesi ben olan bir aşkı çıkarabilirdin ama bu aşk sana yaramazdı ki!

Dolaylıydı çünkü bu aşk, ben seni seviyordum, sen onu seviyordun peki ya o Kimi seviyordu?

Soruyorum sana kaç öğe var bu cümlede? Kaç aşk var öznesini arayan ? Hangimiz daha çok seviyoruz?
Bu cümlenin öznesini kayıp madem
Peki dolaylı tümlecini söyler misin bana?

Sesin çıkmıyor..
Yardım etmemi ister misin?

Kime sorusunu sorsana yükleme, Yükleme sormak kolay yüreğine sorsana , topla cesaretini!

Aşığım yüklemine bir dolaylı tümleç yüklesene ?

kime / Aşığım
dur ben söyliyim
" Ona aşığım "diyeceksin.

Gel gör ki ben dolaylı tümleçte olamazsken son kez bir satır karalıyorum sana ve bir öğede ben oluyorum bugün! Ne özne ne de bir yüklemim kendi kendime bir aşk yüklüyorum cümleme ve kendimce karalıyorum işte...

Bu sefer ben zarf tümleciyim...

Cümlemimi soruyorsun ?

İşte cevabım

Bugün aşka ilk kez elveda diyorum ve işte son sözüm ve işte en vefalı sorum ve işte en acımasız cevabım;

Elveda Aşk, usulca ve zamansız elveda....

Nasıl elveda ?

Usulca ve zamansız....

.....

15 Temmuz 2010
21.59

yazan: Sessiz Vaveyla

Not: Şiirde geçen 3 kahramanın 3 de cümleye öğe olamamıştır.3 üde kendi başına bir öğe olsada bir cümlede toparlanamamıştır.

eylül

Veled-i kalbî
Bana karşı cinse dair yazılan yazıların çoğu itici gelmiştir.
Yusuflar, Züleyhalar, zindanlar, kuyular şu an aklıma gelmeyen imgeler, aşka biçilen ucuz yollu kıyafetler gibi gelmiştir.
Aslında Yusuf güzel bir örnektir, hakikatine ulaşılamamış güzel bir örnektir.
Ama beni rahatsız ediyor işte. Yusuf, Yusufluktan çıkarılıyor gibi hissederim bazen. Dillendikçe görülmediğini, bilinmediğini düşünürüm.

Sanki hisler, yaşanılan duygular anlatılan cümlelerle silikleşiyormuş ya da boğuluyormuş gibi geliyor bazen.

Belki de bunu en çok ben yapıyorum:) O yüzden belki de beni rahatsız ediyor, bazı imgeler...

Sizin denemeniz de ise yer yer farklı tatlar aldım. Bazı cümleler belki çıkarılsa, anlatılmak istenen bir çırpıda bir cümlede verilmese daha bir güzel olurdu sanki.

Farklılık güzel, kaleminiz güzel. Gerçi benim gibi birinin yorumu kısır kalır, ama okur olduğuma göre beğenimi söylememde sakınca yok sanırım.

Teşekkürler.

Sessiz Vaveyla

EL Kârda Gönül Yârda
Kesinlikle katılıyorum eylül size o yüzden bahsettiğiniz Yusuf ile Züleyha aşkına dair yazılmıuşlıklara bende bi önyargı ile bakarım bunun için bir çok yazar arkadaşım ile de tartısdım kelimeler o kadar basıt savrulmamalı ve bunun için derin bir araştırmaya başladım öncelikle bir yazı yazmak istiyorum onu belirteyım başlığını "Züleyhayı anlamak " koyacağım biz yazı bu bunun içinde araştırmalqr yapıyorum Yusuf ile Züleyha aşkına dair Yusuf süresi tefsiri, Yusuf peygamberin hayatı ve Nazan Bekiroğlu Yusuf ile züleyha adlı kitabı okuyuyorum ki sonuçta güzel bir yazı çıkarayım ve ana fikrinde de
Ama beni rahatsız ediyor işte. Yusuf, Yusufluktan çıkarılıyor gibi hissederim bazen. Dillendikçe görülmediğini, bilinmediğini düşünürüm.
sizin bu yazdığınızı dile getirmek için ...

(Bu anlamda Yusuf ile Züleyna aşkına ait bana tavsıyede bulunacağınız kitaplar ya da sağlam kaynaklı yazılar var ise tavsıyenızı beklerım )

Öte yandan kelimeleri yormadan içsel bir dönemimi yansıtmışım bu yazı da kısırlık varsa bir anlatımda bendendir... Sizlerin yorumuna her zaman saygı duyar ve can kulağıyla dinlerim... Okuduğun için ayrıca teşekkür ederim dünyevi bi mesele ile vaktinizi aldıysam hakkınızı helal edin...