Cuma Namazı ve Zuhr-i Âhir

ihvanistanbul

AkhenAton
Neden zuhr-i âhir namazı ile uğraşıyoruz?
‘Köylünün sürüsünün tamamı telef oldu, gitti; Bir kişi de kendine ait olan alaca danayı arıyor!’ Bizim yaptığımız da öyle mi, O kadar mı basit? Asla hayır!
Dini tamir davasındaki din tahripçileri işe, dini meseleleri ve onların gerçekte yetkili olan sahiplerini yani müctehid imamlarımızı, fakıhlerimizi, müfessirlerimizi, akaid âlimlerimizi, muhaddislerimizi ve Şeriat dairesindeki tasavvuf ve tarikat büyüklerini sırasıyla ve belli bir tertiple tartışma mevzuu yaparak başladılar.
Böylece önce edepler, sonra sünnetler, sonra vacipler, daha sonra da farzlar ve nihayet iman dövülmeye ve dinamitlenmeye başlandı. Hatta daha da önce evvela, müctehidler ve her sahadaki din âlimleri, sonra Sahabe radıyallahu anhum, sonra Efendimiz sallâllâhü aleyhi ve sellem ve nihâyet Allah Teâlâ hedef tahtası yapıldı. Bir mevzi düşünce sıra sonrakine geldi.
İşte birileri de buna benzer bir şekilde tâlî gibi görünen böylesi meseleler üzerinden merkeze ulaşmanın, işi imana getirmenin yollarını arama, Müslümanlarda uyandırdıkları vesveselerle eskiye itimadı yok ederek küllî bir şekkin ve sarsılmanın önünü açma çabasındadır.
İmana nispetle tâlî olan meseleler, Resmi İslam anlayışını aslında Müslüman olan memleketin vatandaşlarına inandırma vazifesiyle muvazzaf kılınan birilerince temel mesele olan imanın çökertilmesine birer sıçrama taşı yapılıyorsa, onların ıslahı, tamiri ve tahkimi de çok büyük bir ehemmiyet arz eder. Aslî meselenin tahribine yol ve menfez yapılan tâlî mesele, sanki onun vazgeçilmez bir parçası halini alır; onu deşifre etmek, imanı muhafaza etmenin vesilesi haline gelir http://arifankitapevi.com/Cuma-Namazi-ve-Zuhr-i-Ahir.xhtml

cmnamazzhrahrdsd.jpg

Kaptan

Mecra Yazarı
Tabi canim cok hayati bir mesele. Zinhar ihmale gelmez, din tahrifcileri bos durmuyor tabi.

Zuhr'i Ahir o kadar hayati ki varligina dair tek bir tane sahih hadis yok. Birakin sahihi bir tane merdud (reddedilen) rivayet dahi yok. La uydurmasi bile yok :)

Boyle kiyida kosede kalmis hurafeleri ihya etmeye devam edin siz.

adams77

Kanalizasyoncu
Dini tamir davasındaki din tahripçileri işe, dini meseleleri ve onların gerçekte yetkili olan sahiplerini yani müctehid imamlarımızı, fakıhlerimizi, müfessirlerimizi, akaid âlimlerimizi, muhaddislerimizi ve Şeriat dairesindeki tasavvuf ve tarikat büyüklerini sırasıyla ve belli bir tertiple tartışma mevzuu yaparak başladılar.a-Namazi-ve-Zuhr-i-Ahir.xhtml

Ben burayı anlayamadım :agla:

ihvanistanbul

AkhenAton
Ben burayı anlayamadım :agla:
Sair burda diyor ki:
adams77 celebiler kaptan omerusta vs sahislar dini duzeltiyoruz siz sirk uzeresiniz falan filan demek icin oncelikle buyuk din alimlerini, dini meseleleri tartismali hale getirmeye calisirlar. Sonrada kendi fikriyatlarini din diye dayatirlar

adams77

Kanalizasyoncu
Sair burda diyor ki:
adams77 celebiler kaptan omerusta vs sahislar dini duzeltiyoruz siz sirk uzeresiniz falan filan demek icin oncelikle buyuk din alimlerini, dini meseleleri tartismali hale getirmeye calisirlar. Sonrada kendi fikriyatlarini din diye dayatirlar

Ben dinin bozulduğunu görmedim ki!! düzeltme işine girişeyim :D Resül kavramını anlatmaya çalışmıştım sanırım, bu yüzden benim dışımda kalanları düzeltmek ve yanlış olduğunu belirtmek gibi bir görevim olmadığınıda hatırlatmıştım.

Şimdi nicklerin yerine başka nicklerde yazılabilir ve senin baktığın yerin tam tersi istikamette bakılabilir.

Kaptan

Mecra Yazarı
Sair burda diyor ki:

:D
Zühr'i Ahir'le ilgili tek bi tane sahih hadis var mi sen onu soyle.

ihvanistanbul

AkhenAton
Adamlar kitap yazmis kaptan. Gondereyim oku insaAllah. Ne var ne yok bizimle paylasirsin?

Sofuoglu

Ordinaryus
Hadis var dendiğinde ''kuranda varmı onu söyle'' diye soranlar, bugün ''hadis varmı,rivayet varmı'' vs. gibi laf cambazlığına gidiyorlar...!!
Zuhr-i Âhir cuma namazının şartları ile ilgili bir hususdur!
Bu hususda bir çok islam aliminin görüşleride mevcuttur..!!
bu görüşlerde kuran ve sünnet ışığındadır!
tamamen yok hükmünde saymak abes-i iştikaldir...!
Vesselam...!!!

Kaptan

Mecra Yazarı
İbadetler vahyin konusudur, beseri degil tevkifidir. Rabbimiz emretmis ve peygamberimizin de fiili olarak uygulamis olmasi gerekir. Bunlar ibadetin kabul sartlaridir. Bunun disinda kimsenin ibadet sekilleri ihdas etmeye ne haklari ne de yetkileri vardir.

Sofuoglu

Ordinaryus
İbadetler vahyin konusudur, beseri degil tevkifidir. Rabbimiz emretmis ve peygamberimizin de fiili olarak uygulamis olmasi gerekir. Bunlar ibadetin kabul sartlaridir. Bunun disinda kimsenin ibadet sekilleri ihdas etmeye ne haklari ne de yetkileri vardir.

Tamam işte bizde aynı şeyi söylüyoruz!
Peygamberimiz (S.A.V.)'in fiili olarak uyguladığı cuma namazının şartları tam olarak bugün oluşuyormu ona bakmak lazım!
ama cuma namazı kesinlikle kılınmaz diyenlerede karşıyız!
uygulamada buna binayen içtihat farklılıkları olabilir diyoruz!
bunu yapmakla kimse ibadet şekli ihdas etmiş olmuyor!!
Vesselam...!!

Kaptan

Mecra Yazarı
Dini tamir davasındaki din tahripçileri işe, dini meseleleri ve onların gerçekte yetkili olan sahiplerini yani müctehid imamlarımızı, fakıhlerimizi, müfessirlerimizi, akaid âlimlerimizi, muhaddislerimizi ve Şeriat dairesindeki tasavvuf ve tarikat büyüklerini sırasıyla ve belli bir tertiple tartışma mevzuu yaparak başladılar.
Böylece önce edepler, sonra sünnetler, sonra vacipler, daha sonra da farzlar ve nihayet iman dövülmeye ve dinamitlenmeye başlandı.

ayni seyi söylemiyoruz

zuhr'i ahir namazi herkesin bildigi gibi, cuma namazinin gecerli olmamasi ihtimaline karsi ögle namazi niyetiyle kilinan namazdir. yani, "cuma namazi gecerli olmayabilir nolur nolmaz bari öglen'i kilayim" namazidir.

gecerli olmama sebepleri muhtelif; cuma namazi sadece bir camide kilinir (istanbul gibi metropolde bu hic mümkün müdür düsünün bakalim). mümkün degilse ilk cuma'ya baslayanlarin cuma namazi kabul olur sonra baslayanlarin kabul olmadigindan bunlar ögle namazi kilmalari gerekir. e bunun da tespiti mümkün olmadigindan o halde herkes öglen namazi yani zühr'i ahir kilmalidir. bu durumda ne sekilde olursa olsun cuma gidiyor güme, nasil ama :)

pekala bunun dayanagi nedir, herhangi bir ayet veya hadis var midir? yoktur, peygamberimzi zamaninda cuma namazi tek bir mescidde kilindigindan hareketle o günün sartlarini, nüfusunu dikkata almadan yapilan yanlis bir ictihattir. bu mudur? evet bu kadar basittir.

su karmasaya bakar misiniz. biz böyle söyleyince de ihvan'in biri cikiyor "efendim bu zindiklar bazi ibadetleri kücümseyerek bunun üzerinden alimlerimizi itibarsizlastirmaya calisiyorlar"

hay Allah'im ya

Sofuoglu

Ordinaryus
Mantığa bak!
zuhr-i Ahir namazı kılanın cuması güme gidermiş!
deminden beri delilde delil diye tutturan sen!, neye göre konuşuyorsun bunu?
-Adamın biri Allah'ı inkar ediyormuş!
hocanın biri ''gel bakalım buraya'' demiş!
-''tamam senin dediğin gibi olsun!''
Haşa ''Allah yoksa benim ne kaybım var!''
''peki ya varsa!'' ''vay senin haline o vakit'' demiş!
Teşbihte hata olmaz derler ama seninkide buna mukabil boş lakırtı işte...!!!

ummuhan

Kıdemli Üye
Forumda ne hocalar (!) var beaaa :)

İnsanı dinden soğuturlar maazallah