Cübbeli ve Edison

alitufan2003

Profesör
Şimdilik yorum yapmayacağım...

Lakin şu kısa bilgiyi verelim...
Edison 1850 -1930'lı yıllarda yaşamış bir mucit!!!

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Edison'un imajı çakmadır. Tesla'nın patentlerini yürüttüğü artık biliniyor. Edison son derece tüccar kafalı birisiydi. Başarılı bir isim yapmak için her şeyi mübah gören birisi. Nev York meydanlarında canlı canlı kocaman bir fili elektriğe verip yakarak öldürtmüştür. Filme bile çektirmiştir. Siyah beyaz görüntü olarak Youtube da izlenebilir. Bunu yapmasının sebebi şu: Elektrik terimlerini pek bilmediğim için bildiğim kadarını yazacağım siz anlayın inşallah. Şimdi iki çeşit akım var elektrikte. Bu iki çeşit elektirk akımlarından birisinin patenti Edison'a ait. O dönem Amerika'da yeni yeni elektrik hatları döşeniyor. Lakin hangi patenti kullanacaklarına tam karar veremiyorlar. Edison'un akımı tehlikesiz lakin uzun mesafelere gönderilemiyor, güç azalması oluyor. Tesla'nın patenti ise güç azalması olmadan binlerce km'ye döşenebiliyor lakin onun akımı tehlikeli. Ellediğiniz zaman çarpıyor. Edison, Tesla'nın patentini kötülemek için sokakta gösteriler düzenliyor. Filleri elektrik akımıyla falan yaktırıyor. Kitle desteği toplamak için. Hatta Elektrikli Sandalye denilen öldürme metodunu senatodan geçirten odur. Bunu sırf Tesla'nın akımını kötü göstermek için yapıyor.

Şu an evlerde kullandığımız akım Tesla'nın patentidir. Edison'un akımını bugün şovlarda eliyle lamba yakan sihirbazlar kullanıyor.

Velhasılı Edison öyle sanıldığı kadar iyi birisi değildir. Para odaklı düşünen bir tip. Öyle sanıldığı gibi insanlığa faydalı bir iş yapayımda herkesi evi nurlansın düşüncesinde biri değil..

ihvanistanbul

AkhenAton
Tesla son zamanların en büyük dahisidir. O ayrı da Cübbeli ve Edison başlığı biraz garip olmuş.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
O değil, Amerika benim neneme kadar nasıl ulaştırdı propagandasını ben ona hayret ediyorum. Haytatımda çözemediğim 3-5 meseleden birisidir bu. Niye diyeceksniz? Ortamı anlatmam lazım ki problemin düğümlendiği kısım anlaşılsın.

Nenem okuma yazma bilmezdi. Gazete, dergi, Tv falan yok yani. Köy ortamını düşünün. Kadınlar ihtiyarı genci yaşmaklı çintili falan dolaşıyor. Evlerde su bile yok, köy çeşmesinden helkelerle günlük su taşınıyor. Nenemin ağzında diş kalmamış, yaşlı evde oturuyor. Ben küçük çocuğum. Masal anlatmak için bizi başına toplardı. Anlattığı masalların arasında bu Edison denen herifde vardı. Nasıl girmiş oraya ben hala çözemiyorum.

Hikayede Edison müslümandır. Genç bir bilim adamıdır. Bir odası vardır. O odadan dışarı çıkmazmış. İlla lambayı bulacak ya! Bu Edison'un genç bir karısı vardır. Yeni evlenmişler, lakin Edison karısını hep ihmal ediyor. Lambayı bulacak ya! Hergün eşi Edison'a kızarmış. Çık artık odandan diye falan. Günler böyle geçer. Edison baktı gördü olmuyor karısını üzmemek için gizli saklı lambayı icad etmeye çalışır. Gene böyle gizli saklı uğraşırken karısı Edison acıkmıştır diye yemek götürür. O esnada kapıyı tıkırdatmadan içeri girer. Edison karısını görür görmez boşta duran su bardağını buluşu saklamak için üstüne örter. Bardağın camıyla buluşan tel, otomatikmen parıldayıverir. İşte lamba böyle bulunmuştur. :)))

Ya işte biz bu hikayelerle büyüdük büyümesine de nenem bunu kimden duydu? Ta o dönemin Türk köylerine bu hikayeler nasıl girdi yahu? Bu herifler ne ara ortanize oldu, ne ara bizi etüt etti ve ne ara mizacımıza uygun masalları tasarladılar?

Belki de ben abartıyorum. Köylü mizacının hayal gücüde olabilir. Ama ne güzel bir hikayedir değil mi? Hemen çözmüşüz işi. Hikayede eşini ihmal etmenin doğru olmadığı, eşin kocasına yemek götürmesi vardır. Karısını kırmak istemeyen, bu yüzden korkarak projesini saklamaya çalışan adam ne kadar romantiktir. Bayılıyorum Anadolu'nun anasütü gibi temiz hayal gücüne.. Hele son perde çok önemli: Bir tesadüfle lamba yanar, problem çözülür ve herkes o ışıltı içinde ''aa yandı'' naifliği ve mutlu son.

Mugalata

Kıdemli Üye

Ya işte biz bu hikayelerle büyüdük büyümesine de nenem bunu kimden duydu? Ta o dönemin Türk köylerine bu hikayeler nasıl girdi yahu? Bu herifler ne ara ortanize oldu, ne ara bizi etüt etti ve ne ara mizacımıza uygun masalları tasarladılar?

amerikan propagandası kısmı doğru, ama bu masalları tasarlayan bizim halkımız. kendi mizacına uygun masalları uzun karanlık akşamlarda üretip geliştirmişler.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
ilk defa duyduğum bir hikaye... konunun başlığı, Cübbeli Hoca ve Tesla olarak değiştirelim...:)...

Kaçak

Yeni
Yurduma has , benim babam senin babanı döver muhabbetleri ...
İkisininde icadı olan doğru ve alternatif akım yeter miktar kullanılmaktadır ...
Pek severiz aslında esasoğlan budur muhabbetlerini ...
Bu çatışmanın ve rekabetin bilime katkısı kanıksanamaz ( bu kanıksanamaz ne demek sahi ? , doğru kullandığıma emin değilim )

Hakperest

Kıdemli Üye
Yurduma has , benim babam senin babanı döver muhabbetleri ...
İkisininde icadı olan doğru ve alternatif akım yeter miktar kullanılmaktadır ...
Pek severiz aslında esasoğlan budur muhabbetlerini ...
Bu çatışmanın ve rekabetin bilime katkısı kanıksanamaz ( bu kanıksanamaz ne demek sahi ? , doğru kullandığıma emin değilim )

yadsınamaz gibi bir şey herhalde :p

kanı = zan= şüphe dersek
kanıksanamaz şüphe götürmez anlamında bence :D