Çözüm Süreci Yaylaya Huzur Getirdi

Dua Nur

Kıdemli Üye
Katılım
29 Nis 2007
Mesajlar
37,459
Tepkime puanı
247
Puanları
0
Geçimlerini hayvancılıkla sağlayan göçerlerin, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde havaların ısınmaya başlamasıyla serin yaylalara yolculuğu devam ediyor.

Kış mevsiminde iklimi ılık geçen bölgelere yerleşen göçerler, havaların ısınmasıyla kışlaklardan çıkardığı sürülerle serin yaylalara doğru yola koyuldu. Yaklaşık 45 gün süren zorlu yolculuğun ardından belirledikleri bölgelere yerleşen göçerler, yaz mevsimini burada geçiriyorlar.

YAYLALARA ARTIK HUZUR GELDİ

Bölgede yıllarca yaşanan terör olayları nedeniyle bulundukları yaylalarda zor günler geçiren göçerler,
çözüm süreci sayesinde huzura kavuştu. Artık hayvanlarını rahatlıkla yaylalarda otlatan göçerler, sürecin devam etmesini istiyor.

Mardin'den Siirt'teki yaylalara gitmek için yola çıkan göçer Halit Kesici, AA muhabirine, yaklaşık 10 gündür yolda olduklarını anlattı.
Kış mevsimini iklimi ılık olduğu için Nusaybin ilçesinde geçirdiklerini kaydeden Kesici, "Çözüm Süreci sayesinde artık çok rahat gidip geliyoruz. Bundan sonra bu şekilde devam etmesini temenni ediyoruz" dedi.

Geçmiş yıllarda bu yolculuğun zor geçtiğini ifade eden Kesici, "Bazen çatışmaların ortasında kalıyorduk, hayvanlarımız telef oluyordu. Bazen 'operasyon var' diye günlerce yollarda mahsur kalıyorduk. Ama bugün çok şükür bir sıkıntı yok bunun böyle devam etmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

"KUZULAR, DAĞLAR VE YAYLALAR HAYATIMIZ"

Fatih Aslan da hayvancılıkla uğraşarak göçerlik geleneğini yaşatmaya çalıştıklarını dile getirdi.
Zahmetli bir yolculuğun ardından kiraladıkları yaylalara ulaşacaklarını belirten Aslan, "Asırlardır dedelerimizden bize ve bizden de çocuklarımıza geçecek bir kültürü devam ettiriyoruz. Bu kültürü yaşatmak için mücadele ediyoruz. Bizde hayvanlarımızı satıp bir apartman dairesinde yaşayabilirdik ama biz olmazsak Türkiye'de hayvancılık ölür. Biz bu zorlu görevi zorlu mücadeleyle yürütüyoruz. Kuzular, dağlar ve yaylalar hayatımız" diye konuştu.

"GECELERİ ATEŞ BİLE YAKAMAZDIK"

Nusaybin'den Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki yaylalara gitmek üzere yola çıkan göçerlerden Raşit Sürer de önceleri yayla yolculuğunun sıkıntılı geçtiğini anımsattı.
Şu anda huzurlu bir ortamın bölgede hakim olduğunu anlatan Sürer, "Eskiden geceleri zorluk çekiyorduk. Bir ateş bile yakamıyorduk. El fenerini bile açamıyorduk. Şimdi çok rahatız" şeklinde konuştu.
Siirt Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı Mehmet Ali Şengöz de göçerlerin artık rahatlıkla yaylalara gidip geldiğini söyledi.

"Hayvancılıkla uğraşan en az 3 bin kişi, 350 bine yakın küçükbaş hayvanla yayla yoluna çıktı" diyen Şengöz, "Göçer vatandaşlarımız için şu an dikkat edilecek çok fazla bir tehlike görünmüyor. Göçerlerimiz rahatlıkla yaylaya gidip geliyorlar. Önemsediğimiz bir konu sürücülerimizin göç mevsiminde, güzergahlarında özellikle gece dikkatli olmalarıdır. Sürüleri fark etmeyen sürücüler kazalara sebep olabiliyorlar" dedi.

http://www.haber7.com/guncel/haber/1359730-cozum-sureci-yaylaya-huzur-getirdi
 
Üst