Çorak Yer

Sayha

Asistan
Gülümseten Hazır Cevaplar

ÇORAK YER

Rivayet ederler ki, krallardan birisi Namık Kemal’e Kur’an-ı Kerim’le alay eder vaziyette:
-Kur’an’da her şey var diyorsunuz. Benim başımda saç olmaması da var mı? Sorusunu sorar.
Namık Kemal’de, A’raf Suresinin 58. Ayetinin mealini okur;
-‘Toprağı verimli olan yerden Rabbi’nin emriyle güzel güzel bitkiler çıkar ve yetişir; fena ve verimsiz olan bir yerin bitkisi ise çıkmaz ve çıkan da bir şeye yaramaz. İşte ayetleri, şükredecek bir kavim için böyle açıklarız.’

DJ MESNEVI

Doçent
offff tam oturmus kralada .. gercekten saka bi yanada bi kere daha anlamıs olduk hak dinde oldugumuzu..

Sayha

Asistan
ŞİMDİ CANIMI AL
Hz. İbrahim (a.s.) ruhunu almaya gelen ölüm meleğine:"Hiç dostun dostunu öldürdüğünü gördün mü?" diye sorması üzerine Allah'ü Teala da İbrahim (a.s.)!a: "Hiç dostun dostuna kavuşmayı kötü gördüğünü mü duydun mu?" diye vahyetti.
Bunun üzerine Hz. İbrahim (a.s.) ölüm meleğine şöyle dedi: "Şimdi canımı al."

TUTUN, İŞTE HIRSIZ BUDUR
Adamın biri Hz. Süleyman'a (a.s.) gelerek, kazlarının çalındığını ve bunu komşularının yaptığını iddia etmiş. Hz. Süleyman (a.s.) hemen halkı mescide toplamış ve:"İçinizde biri hem komşusunun kazlarını çalıyor, hem de çaldığı kazların tüyleri kafasında olduğu halde utanmadan mescide geliyor," demiş. Hırsız bu sözleri duyar duymaz eliyle başını sıvazlamaya başlamış. Onun bu halini gören Hz. Süleyman (a.s.) şöyle buyurmuş: "Tutun, işte hırsız budur."

NE PARLAK DİŞLERİ VAR
Malik bin Dinar anlatıyor: İsa (a.s.) havarileri ile birlikte bir köpek leşinin yanından geçerken havarilerin: "Bu ne pis kokuyor," demesi üzerine İsa(a.s.) ise şöyle buyururlar:
“Ne parlak dişleri var."

PAŞANIN ATLARI
Cimriliği ile meşhur paşa ; atlara arpa verilmesi gerektiği yolunda kendisini her seferde uyaran seyislerine kızar , “Lâ havle!...” çekermiş. Bir gün atları dermansızlıktan yığılıp kalınca gürler :
-Atlarıma neler oluyor ?...
Seyis cevap verir :
-Ne olacak efendim ... “Lâ havle...” yiye yiye , “ve lâ kuvvete!...” oldular.

ADAMA GÖRE
İncili Çavuş Osmanlı elçisi olarak Fransa Kralına gönderildiğinde elbiselerinin bazı yerlerinde yama varmış. Kral bunu fark edince sormuş :
-Bana senden başka gönderecek adam bulamadılar mı?...
-Osmanlılar adama göre adam gönderirler. Beni de sana göndermelerinin hikmeti bu olsa gerek, der İncili Çavuş.