Cola

ofli_hakan

Üye
el ezher üniversitesinden yapilan aciklamaya göre coca cola ve pepsi haram olarak kabul edilmis vede yasaklanmistir.

tuğba

Üye
bende coco colayı haram diye biliyorum ama kola içimek haram değil

Bedrin_Aslanı

Profesör
ofli_hakan' Alıntı:
el ezher üniversitesinden yapilan aciklamaya göre coca cola ve pepsi haram olarak kabul edilmis vede yasaklanmistir.

O açıklmayı üniversitede değil, bir kaç kişi vermiş. Bir şeye haram diye hüküm vermek büyük cesaret ki sakıncalı olduğunu belirmişler ve müslümanlarında şüpheli şeylerden kaçınması gerektiğini söylemişler.

berraksu

Aşafatlı
Bir ayet veya hadis-i serifte gecmedigi sürece, birseye haram veya helal diye hüküm vermek Limriemvrm'in yazdigi gibi sakincalidir.

Coca cola gibi ürünlerin günümüzde müslümanlara karsi birer silah haline geldigi icin, bunlari tüketmedigimiz vakit cihad yapmis oluyoruz.

Bildiginiz üzere bu ürünlerin gelirlerinin bir kismi israil gibi düsman ülkelere gönderiliyor.

AdımcA

Akşam ... Yine Akşam ...
hasretimsin' Alıntı:
Bir ayet veya hadis-i serifte gecmedigi sürece, birseye haram veya helal diye hüküm vermek Limriemvrm'in yazdigi gibi sakincalidir.

Coca cola gibi ürünlerin günümüzde müslümanlara karsi birer silah haline geldigi icin, bunlari tüketmedigimiz vakit cihad yapmis oluyoruz.

Bildiginiz üzere bu ürünlerin gelirlerinin bir kismi israil gibi düsman ülkelere gönderiliyor.
...

Kur'an'da veya hadislerde tabi ki cola haramdır diye bir ifade geçmiyor.
Ama dediğiniz gibi colanın vücuda bir faydası yok (zararı olduğu söyleniyor) ve özellikle c. cola yahudi sermayesi olduğu için içilmemesi daha uygundur.
...

inteus

Üye
harama helal demek,helal a haram demek haramların en büyüğü dür.cola haramsa neye göre niçin veriyolar benimde bilmem lazım.hem kola içerim arkadaş hele ülker se colasına b.. kosa gene içerim

Enes

İhvan Forum Üye
arkadaşlar cambaza derken kendimizden geçiyoruz

ya COLA TURCA neden dorgulanmıyor... ? bunun içine ayranmı katıyolar

not : bende cola turca içiyorum ama neden sorgulamıyoruz?

inteus

Üye
neyini sorgulayalım anlamadım.ülker bünyesine ait yüzlerce fabrikayı,onlarca şirketi binlerce ürününü sorgulamış olacagızki hiç bir ürününü kullanmamamız gerekecek..

Erhan

Profesör
Web sitesi
www.softajans.com
arkdaşlar mısırda büyük bir İslam aliminin fetvasıda coca colaya haram vetfası verilmiş tabi ne kadar doğru sorgulanması lazım...

ve ayrı bir penceren şöylede bakabiliriz ...

takvaya göre coca cocalanın haramlığı değişir mesela bir insan vardır Allah a öyle bir yakındır ki coca cola deyil her türlü cola bir içmez yani anlayacagımız
takvamız içmeye müsade ediyorsa tabi insanın kendisine kalmış...

bu örneği sigarayada benimseybiliriz bazı insanlara göre sigara haramdır ama avam insanlara görede mekruhtur.......

kıyas sizindir ve nefsinize kalmıştır...

Erhan

Profesör
Web sitesi
www.softajans.com
ve bir hadis i şerih geldi aklıma İnsanın Vucuduna zarar veren her şey haramdır.......

selam ve dua ile...

Enes

İhvan Forum Üye
inteus' Alıntı:
neyini sorgulayalım anlamadım.ülker bünyesine ait yüzlerce fabrikayı,onlarca şirketi binlerce ürününü sorgulamış olacagızki hiç bir ürününü kullanmamamız gerekecek..

kardeş ülker grubuna çok güveniyorum ama herkes benim gibi değil kafalardaki soru işaretleri kalksın diye söylüyorum...

yoksa amaç ülkeri zedelemek değil... türkiyedeki en iyi şirketlerden biridir...

inteus

Üye
:O :D ehu hehe ben cola içerim arkadaş.aslında simyam gereği agır yiyecek ve içeçeckler kullanmıyorum.sırf tepki olsun.yavv bir boykot olayı çıktı her kes sapla samanı birbirine karıştırdı.bakın ortadoğuda en çok tüketilen içeçecek coca cola(sanırım firma yönetecileri bu satışlara çok gülüyolardır-boykot la birlikte hala değişen bir şey olmadı yine gülmeye devam ediyolardır.boykot baskınlığını kazansa yine güleceklerdir eminim:)

Enes

İhvan Forum Üye
inteus' Alıntı:
:O :D ehu hehe ben cola içerim arkadaş.aslında simyam gereği agır yiyecek ve içeçeckler kullanmıyorum.sırf tepki olsun.yavv bir boykot olayı çıktı her kes sapla samanı birbirine karıştırdı.bakın ortadoğuda en çok tüketilen içeçecek coca cola(sanırım firma yönetecileri bu satışlara çok gülüyolardır-boykot la birlikte hala değişen bir şey olmadı yine gülmeye devam ediyolardır.boykot baskınlığını kazansa yine güleceklerdir eminim:)

iç arkadaş banene :)

boykot konusunda çok yanlış yapıldı bildiğim onlarca yüzde yüz türk markası bile israil markası gibi gösterildi (örnek : vestel arçelik aygaz) işin içinde samimiyetsizlik girdimi biş işte başarı beklenemez...

inteus

Üye
maTRax' Alıntı:
kardeş ülker grubuna çok güveniyorum ama herkes benim gibi değil kafalardaki soru işaretleri kalksın diye söylüyorum...

yoksa amaç ülkeri zedelemek değil... türkiyedeki en iyi şirketlerden biridir...
malasef ülker e de mesnedsiz saldırılar oluyor.gercekte bu ülkede iyi işler yapan herkese subjektij bakış açıları kaçınılmaz .yahudilerle işbirliğine girdi denildi.dinlesenizde ben size sabri ülkeri ve şirketlerini anlatabilsem..bakın iddialardan biride şu normalde bütün cola lara meyan kökü suyu katılır.gurmelikten anlayan biri cola da meyan suyu olduğunu bilir.efendim neymişte fare meyan kökü tarlalarına cok daha doğal ulaşırmış o nedenlede cola turka da zararlıdır.halbuki meyan suyu cok lezzetli tadı ancak içtikten sonra anlaşılabilen kendi nevine munhasır bir içeçek..fabrikasyon üretimlerini bilirmisiniz bilmem;ama her imalathanenin ucu bir miktar temziliğe dayalı olmayan aşamalara dayanır. meyan kökü olabilir ancak hangi ürün tarlasında fare yokturki.örnegin bakkaldan aldığımız her meyve suyu nectarı meyvelerin küflenmişi yada ağaç altı olanlarından yapılır maliyeti düşürmek için bu şarttır.üretim aşamasında dezenfekte edilir v.s ancak doğal olmayan her üründe mutlaka suni şeylerde vardır.duyarlı bir tüketici olmak çok önemli ancak kötünün yanında iyi yi tercih etmek daha anlamlı bir davranıştır.yok efendim sabri ülker cami yaptırmıyor ben onun ürettiği ürünleri kullanmam.bir yandanda sabri ülker müslümanların sırtından bu seviyeye geldi..hayır efendim sabri ülker erdemli işadamı olmanın aynasıdır.keşke onun gibi başarılı olsak

Mndrs78

Asistan
Hala bunlari mi tarti$iyorsunuz ister için ister içmeyin ne o oyle olayi buyutuyorsunuz .

zeyd&zeyd

Asistan
benim bilgim coca cola terten yazıldıgında arapca kelimeler cıkıyor la muhammed la mekke.muhammed yoktur mekke yoktur diye.bu colaya verdiğimiz her kuruş israile para olarak ve filistinli kardeşlerimize kurşun olarak geri donuyor işte burda bize sorarlar neden içtin neden bedenimizdeki kurşunun parası senden cıktı diye sırarlarsa ozaman vercek cevabımız ve yüzümüz olamz.
ben o yüzden içmiyorum içenleride uyarıyorum.

arşivist

Profesör
Web sitesi
www.smf123.net
cole vb içeçekler zaten sağlığa zararlı hangi fabrikanın ürünü olursa olsun sağlığa zararları ve israf yüzünden haramdır.

Web sitesi
muhammedsas.forumlari.net
iişte coca cola...

adszzzz4bj.png