Çok dertliyim umudumu herseyden kestim Rabbim bana yardim etmiyor

GENCAKINCI

Profesör
Çok dertliyim umudumu herseyden kestim Rabbim bana yardim etmiyor

Çok dertliyim umudumu herseyden kestim Rabbim bana yardim etmiyor cok dua ettigime ragmen falan filan faza fizo ne bilim ne....(bu kelimeleri bizler kullaniyoruz)

-Bak sana bir örnek, ALLAAH`in yardimi konusunda bir örnek vereyim Ey Müslüman. hani bellerine lastikten ip baglayip, yüksek yerlerden atlayanlar var. Bu spora joging mi deniliyordu? unuttum.

"Onlardan bana ne, ne bileyim! dedi Müslüman.

-Herneyse. Bu sporu yapanlarin bellerine bagladiklari lastik ipin uzunlugu, atladiklari yükseklikten biraz kisa oluyor. Yani atladiklari zaman hizla yere düserken, yere üc-bes metre kala bu lastik ip onlari tutuyor ve yukari kaldiriyor. Belki televizyonlarda görmüsündür!..Yüz metre kadar yükseklikten atlayabilen bu insanlar, kendilerini bosluga biraktiklari zaman büyük bir heycan duysalar da, bellerine bagli olan ipe güvenerek pek korkmuyorlar. Cünkü bu lastik ip onlari nasil olsa tutacak, yere yapismadan havaya kaldiracaktir.

-Müslümanlarin ise bellerine bagladiklari degil, ELLERIYLE ve GÖNÜLLERIYLE tuttuklari bir ip, ALLAAH`in ipi vardir Yigidim. Bazi musibetlerle karsilasip, büyük bir hirzla caresizlik bosluguna düserlerken bu ipi ve ipin Sahbini Düsünürler. Gözleriyle görmesler de gönülleriyle inandiklari bu ipe ve bu ipin Sahibine güvenirler. Büyük bir hizla caresizlik bosluguna düserlerken ve seytanin vesveselerine onlar yere cakilmadan önce ALLAAH`in yardiminin gelecegini umarak tevekküllerini bozmazlar. Cünkü ALLAAH`in ipini SIMSIKI tutmanin geregi, bu umudu yitirmemek, bu tevekkülü bozmamaktir.

-Ey canim Müslüman, hicbir kuskun olmasin ki, ALLAAH`in ipini birakmayan, umudu ve tevekkülünü yitirmeyen Mü`minlere bu Ilahi yardim mutlaka ve MUTLAKA geliyor. Bazilari yere Bes metre yaklasinca, bazilari Üc metre yaklasinca geliyor.

Benim anladigim kadariyla, Ilahi yardimi bekleyen Mü`minlerin imani özellikleriyle, keyfiyetleriyle, kapasitleriyle ilgili bir menzil bu. Daha acik bir ifadeyle, dagina göre kar veriyor Rabbimiz. Bazilari yere yirmi metre yaklasinca bu yardim gelirken, bazilari yere yirmi santim yaklasinca geliyor. Insanlik tahrihinin birer onur timsalleri olan Peygamberlerde ise bu mesafenin sifira indigini görüyoruz. Büyük imtihanlarla karsilasan bu büyük insanlara, Ilahi yardim adeta sifir noktasinda geliyor. Mesela Bir H.z Ibrahim (s.a) örnegini dikkate aldigimiz zaman, bu yüce Peygambere Ilahi yardimin ates bedene, bicak tene degdigi zaman geldigini görüyoruz. Fakat o Ibrahim, büyük bir hizla sifir noktasina gelse de UMUD ve tevekkülünü yitirmiyor, tuttugu ipi kesinlikle ve KESINLIKLE BIRAKMIYOR. Tabi ki bizlerin takat getirecegi bir imtihan, bizlerin dayanabilecegi bir mesafe degildir bu. Zaten bu nedenle bizler gibi zayif Mü`minleri, Rabbimiz fazlaca yere YAKLASTIRMIYOR. Yere daha fazla, biraz daha FAZLA yaklasirsak, yere cakilma korkusuyla UMUDU ve tevekkülümüzü YITIRECEGIMIZI, ipi tutan ellerimizin GEVSEYECEGINI BILIYOR....

Hayirli Cumalar dilerim umarim ki bu paylasim Umudunu kesen Müslümanlara bir IsIk olmustur...sen sifira mi geldin ki umudunu kese biliyorsun neyse...

es-Selamu aleykum ve rahmetullahi...

HİBAB

Üye
Allah razı olsun. Gerçekten çok güzel ifade etmişsiniz.