Çocukların ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanması

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
Bazı söylentiler kulağıma geliyor. SGK Kurumuna gidenler , yetkili kişi dahi hiç bir bilgiye sahip değil,diyor. Hiç bir bilgi vermiyorlarmış. Sadece prim ödemeleri gerektiği söyleniyormuş. Bu prim 30- 191 lira arasındaymış.

Deniyor ki: 18 Yaş Altında olan çocuklarını sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlandıranlar geriye dönük olarak borçlandırılacak.

Bu doğru mudur? İşin gerçeğini bilen var mı?

Söylentilere göre millete çok yüklü borçlar çıkartılıyormuş. Binlerce lira borç çıkıyormuş.

TakVa

Ordinaryus
Bazı söylentiler kulağıma geliyor. SGK Kurumuna gidenler , yetkili kişi dahi hiç bir bilgiye sahip değil,diyor. Hiç bir bilgi vermiyorlarmış. Sadece prim ödemeleri gerektiği söyleniyormuş. Bu prim 30- 191 lira arasındaymış.

Deniyor ki: 18 Yaş Altında olan çocuklarını sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlandıranlar geriye dönük olarak borçlandırılacak.

Bu doğru mudur? İşin gerçeğini bilen var mı?

Söylentilere göre millete çok yüklü borçlar çıkartılıyormuş. Binlerce lira borç çıkıyormuş.

Yalan haber kardeşim seçime giderken böyle söylentiler daha çok çıkacak. Dosyacı tin tin kemal dosyalar hazır yakında piyasaya süreceğiz diye kemçiriyor bu günlerde. Yalanlar kuyruk oldu. Başbakan için hastaneler çok önemli. Orada sıkıntı azaldığı için vatandaş Allah razı olsun diyerek ayrılıyor hastaneden. Binlerce lira borçlandırılan halk bunun hesabını sandıkta sorar adama, başbakan bunun bilincinde.

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
Kardeşim, hemen particilik yapma yahu! Dur bir dakika.

Benim iki evladım sigortam olmadığı için 2008 ekim itibari ile -Başbakanın da seçim meydanlarında söylediği gibi- ücretsiz yararlanması kayıt yapıldı.

Bu ay isteğe bağlı sigorta ilk primimi ödedim.

Onaylatmak için SGK'ya gittiğimde denildi: eğer çocukların 18 yaş altı kanunundan yararlanıyorsa sildir iki prim ödeme

Dedim: Ne primi ücretsiz değil miydi?

Dedi: Ne ücretsizi ya. Kim diyor bunları?

Beni başka bir masaya gönderdi.

Oradaki şahıs duruma baktı. Borç çıktığını söyledi. Ama kaç para olduğunu sorduğumda söylemedi ve bana dedi: Yeşil Kart Kısmına git, gelirini tespit ettir. O zaman burdaki rakamı düşürtürsün.

Çok şaşırdım. Demek rakam büyüktü.

Sonra bu konuda bilgisi olan SGK çalışanı bir tanıdığımı aradım, dedi.

Dedi, evet ilk başta ücretsizdi, sonra sessiz sedasız ücretli yaptılar. Sana bir tebligat göndermiş olmaları lazım.

Dedim yok gelmedi:
Dedi, o zaman memurlar işgüzarlık yapmış. Sana tebligat göndermeliydiler. bu tebligattan sonra ücret tespiti yaptırıyorsun ve 29 ila 191 lira arası prim ödemeye başlıyorsun. Tebligata cevap vermezsen en yüksek olan aylık 191 lirdan borçlandırılıyorsun.
Şu an yapacağın tek şey o tebligatı almadığını ıspat ettirmek. Yoksa ödemek zorundasın.

Ancak şu var: O tebligatın gelmediğini ıspat edince gelir tesbiti yaptırmam icab edecek. Benim ise üzerime miras ile gelen tapusu 4 kişiye hisseli 10 tapu var. Yani iki buçuk dairem var. O zamanda bana aylık yaklaşık 60-90 arası bir ödeme çıkacak. İki seneden iki çocuk 3.840 tl eder. Yapamaz isem 191 tlden 9168 lira ödeyeceğim. (Yahu, zaten kızım 2 senede sadece bir kez, oğlum dört kez soğuk algınlığı ile bu haktan yararlandı.)

Sonra bir çok tanıdığım aynı durumla karşılaşmış.

Ortada büyük bir facia tehlikesi mevcut.

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
Yani, 18 yaş altına prim kesin.

O zaman şunu sormak isterim:

Sen bir bahçe açıyorsun. Herkezi davet ediyorsun. Herkez girdikten sonra kapıyı kapatıp borçlandırıyorsun. Acaba bu hal biçare millete bir tuzak olmaz mı?

K

Kaçak

Guest
İyide sayın Duha ...
Soruyu sormadan olayı anlatsaydınız ya ?
Olayı anlatıp bilgisi olan varmı diye sorsaydınız ya ?
O soruyu neden sordunuz ...
Daha sansasyonel olsun diyemi ?

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
Aman AKP'nize zarar gelmesin.

Ne diyorsun kardeşim?

Benim yazdığım da söylenti değil mi?

Memur bana sosyal güvencesi olmayan çocukların sağlık primi ödeneceğini söylemesi ve bir tanıdık memurun bana o şekil izahı ve bir tanıdığımın resmi tebligatı olmayan sadece bilgisayarda kayıtlı olduğu ordaki memurca söylenen, mahiyeti tam bilinmeyen, ama 18 yaş altı uygulması ile alakalı olduğu söylenilen 2bin beşyüz liralık borç resmi delil değil. Söylentidir.

Yani, ben mesele sansasyonel olmasın diye o şekilde sordum. Cevap veren kardeş meseleyi siyasallaştırdığı için açıklama yaptım

Pes doğrusu, bu kadar pes.

Halka tuzak kurulsa, AKP AKP diyeceksiniz.

Aman son nefesiniz şehadet olsun, AKP değil (!)

SeNoL

MUEYABYA
Direkt SGK'ya sorulması gereken bir konu. Burada kulaktan dolma şeylerle ve eksik bilgilerle konuşmanın kimseye faydası yok, zararı var.

K

Kaçak

Guest
Tamamda Sayın Duha benim mesajımda AKP işin neresinde onu anlamadım ...
Ben sadece neden böyle bir yol izlediginizi sordum ...
Madem yaşadınız olayı , biliyorsunuz ...
Yaşadıgınızı aktarırsınız ve dogru yanlış bilgisi olan varmı diye sorarsınız ...
İlk mesajınızda "muş , miş" ile cümle kurup , sonrada "oldu , bitti , dedi " şeklinde kesin ifadelerdeki çelişkiyi sordum sadece ...
İşin içine AKP yi katmadım ..
Katacak bir durumumda yok ...
Selamlar ...

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
Kaçak kardeşim; ben hiç bir siyasi amaç taşımadan başlık açtım. Çünkü endişeliyim.

Başılğı açarken söylentiden bahsettim ki iftira olmasın, sansasyonel olmasın. Dedim, belki bu konularda bilgisi olan biri çıkar. İzah eder. Zira, SGK'da yetkili kişiler dahi neler olduğunu ve bazı kişilere neden borç çıktığını bilmiyor. Hal böyle iken elbette mişli geçmiş zaman kullanmak icab eder.

Takva kardeş meseleyi hemen AKP noktasına taşıdı. İkinci yazıyı yazmak icab etti. Bildiklerimi yazdım. Yorum katmadım. Elbette dili geçmiş zaman kullanmak icab ediyor.

Kullandığım zamanları bile polimik konusu yapıyorsun. Sonra çıkıp ben nerede AKP'den bahsetmişim diyorsun.

Elbette, beni sansayonel olmak amacı taşımak ile itham ettiğine göre, herkezin anladığı gibi, beni AKP düşmanlığı ile imalıyorsun. Niyetimi sorguluyorsun. Sen niyet sorgularken iyi ben öyle deyincemi suç oldu.

Elhasıl;

Bu konuda ciddi endişelerim var. Amaç siyasi değildir. Maddidir.

Eğer ciddi olarak, bu konuda bilgisi veya fikri olan varsa yazsın. Yoksa konuyu kendisi siyasete taşıyıp, sonra beni siyasi amaç gütmek ile itham eden yazmasın.

Fesübahanallah. Ya Hu!

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
Direkt SGK'ya sorulması gereken bir konu. Burada kulaktan dolma şeylerle ve eksik bilgilerle konuşmanın kimseye faydası yok, zararı var.

Evet kardeşim, yazımda belirttiğim gibi meseleyi zaten SGK'dan öğrendim ve daha fazla malumat veren yok. Bana SGK'da bir şef tarafından denilen şu: "Evet , duydukların doğru, ama nasıl bir şey olduğu konusuda bize bilgi verilmedi. Bu yüzden sana yardım edemiyorum"

Diğer bir mesele de; SGK'da 18 yaş altı sağlık hizmetleri ile alakalı ,bana, bir borç çıktığı kesin. Ama borcun mahiyeti ve sebebi ve miktarı belli değil. Pek çok kişiye de çıkmış Ancak resmi bir tebligat yok. Bazıları tanıdık vasıtası ile miktarını öğrenmiş. Binlerce lira çıkan var.

Bir söylenti şu: Meğer, sosyal güvencesi olmayanların 18 yaş altı çocuklarının devlet tarafından sigortalanması bilindiği gibi değilmiş. 30-191 TL arasında değişen primler talep ediliyormuş.

Ayrıca bu doğru ise sebebi nedir?

bunları öğrenemedik.

Hiç kimse bilmiyor ve-veya yardım etmiyor

K

Kaçak

Guest
Başbakanlığa mail atalım ...
Ve dahi cevabı burada yayınlayalım ..
Buyrun ...
Yapacak biri aranıyor , büyük ihtimalle kurra sayın Duha size çıktı ...

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
Elhasıl;

Bu konuda ciddi endişelerim var. Amaç siyasi değildir. Maddidir.

Eğer ciddi olarak, bu konuda bilgisi veya fikri olan varsa yazsın. Yoksa konuyu kendisi siyasete taşıyıp, sonra beni siyasi amaç gütmek ile itham eden yazmasın.

Fesübahanallah. Ya Hu!

Yinelemekte fayda gördüm.

TakVa

Ordinaryus
Bencede hesabını yetkililerden sormak adına girişimlerde bulunun ve doğrusunu kaynağından öğrenin.

korakademik

Ordinaryus
2009 da böyle bir duyuru olmuş
yeni bir yapılanmaya gidilmiş sgk müdürlüklerine başvurulması lazım mış

benim de üye olduğum
http://www.malihizmetler.gen.tr/
de ki pek çok mali uzmandan daha iyi bilgi alabilirsiniz en geç iki gün içinde birkaçı cevap verir.

bakış

Kıdemli Üye
Tam olarak bilmiyorum ama birara bedavaydı.Sonra sgk başkanı "battık"diye feryat edince yeniden bir düzenleme yaptılar.Hiçbir sosyal hakkım olmamasına rağmen bende 5 yaşındaki kzımı sgk hastanesine götürmüştüm bana birtakım bürokratik işlermler saydılar vazgeçtim,hemen ordan özele gittim tedaviye....Sonra yaparım dedim öylece kaldı....

Yani bi sıkıntı var.
Bu işler bedava yaptım demekle olmaz,artık kimse hastanede rehin kalmayacak demekle olmaz.neyle olur.Hesapla kitapla olur.Eğer böyle bir gücün yoksa bedava yapmayacaksın arkadaş....

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
Hükümet önce bir bahçe açtı, herkezi bedava yaralanmaya davet etti. İçeri girince kapıyı kapattı ve ücret istedi. Bu apaçık bir tuzaktır.

Evet, gerçeği öğrendik. 18 yaş altı paralı. 30-180 arası gelirine göre değişiyor.

Önce gelir tesbiti yaptırman gerekiyor. Sonra, tahakkuk edecek. Gelir tesbiti yaptırmayanlar en üst sınır olan 180 tl'den ödeceyecek.

Şu an benim 3 buçuk dairem var (hisseli olduğu için) demek benim çok büyük miktar çıkacak.

Bana, iki çocuk için aylık toplam 360 TL ödetceklerini tahmimn ediyorum
Oysa, 180 TL ödeyeceğime 245 öder isteğe bağlı olur tüm aile istifade ederdi. Bu apaçık tuzak ve soygun ve ihanettir.

Bu hükmet ahirette Allah'a nasıl hesap verir?

Allah'a havale ediyorum.

Bakara suresi 206: Onlara Allah'tan kork denildiği vakit, kibirleri artar.

İlave

Öğrendiğimize göre, tebligatlar seçimden sonra gelecek. Yani, hükümet şimdilik seçimde kullanılmasın diye gizlemeye çalışıyor.

Ama kesinlik kazandı. Biz öğrendik.

Yazıklar olsun

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
Hani, AKP aleyhine her söze tuzak diyenler nerede?

Biçare halka tuzak kuruluyor. Yoksa, yine aman AKP'ye zeval gelmesin mi diyorsunuz?

TakVa

Ordinaryus
Seçimden sonra aslı astarı çıkar kardeş, halkın zararına olan şeylere tabiki halk tepkisini koyar ve geri adım attırır.