Çocukları | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Çocukları

DAVUD

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
11 Eki 2006
Mesajlar
2
Puanları
0
Peygamberimizin (s.a.s.) üçü erkek, dördü kız olmak üzere yedi evlâdı dünyaya gelmiştir. İlk oğlu Hz. Kasım olduğu için, Efendimiz "Ebu'l-Kasım/Kasım'ın Babası" lâkabıyla anılmıştır. Diğer oğulları da Hz. Abdullah ve Hz. İbrahim'dir. Kızları Hz. Zeyneb, Hz. Rukayye, Hz. Ümmü Külsûm ve Hz. Fâtıma'dır. Yalnız Hz. İbrâhim, Hz. Mâriye'den doğmuş, diğerlerinin hepsi Hz. Hatice'den olmuştur.


Oğulları bebek halinde, kızları ise evlilik hayatı sürerken Peygamberimiz (s.a.s.)'dan önce vefat etmişlerdir. Yalnız Hz. Fâtıma, babasından altı ay sonra 24 yaşında dünyadan ayrılmıştır. Hz. Rukayye ile Hz. Ümmü Külsûm, sırasıyla Hz. Osman b. Affan ile evlenmişlerdir. Bu sebeple Hz. Osman'a "Zinnûreyn/İki Nur Sahibi" lâkabı verilmiştir. Hz. Zeyneb, Hz. Ebû As b. Rebî ile, Hz. Fâtıma da Hz. Ali ile evlenmişlerdir.


Peygamberimizin (s.a.s.) soyu, kızı Hz. Fâtıma'nın oğulları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin neslinden devam etmiştir. Diğer kızlarından olan torunları yaşamamıştır. Hz. Fâtıma'nın, Hz. Hasan ile Hz. Hüseyin'den başka Muhsin adında bir oğlu, Ümmükülsûm ve Zeyneb adında iki kızı daha vardır.


Salât u selâm O'na, âline, ashâbına ve kıyâmete kadar O’nun izi üzerinde yürüyen ümmetine olsun. (1)
 

berraksu

Aşafatlı
İhvan Üyesi
Katılım
2 Eyl 2006
Mesajlar
3,652
Puanları
0
Yaş
34
Allah razi olsun
 

zekiye

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
5 Ara 2006
Mesajlar
12
Puanları
0
Yaş
34
amin.... inş kardeşim:)
 
Üst