Çocuklarda Saplantılar ve Takıntılı Hareketler

HaZiRuN

Revizyonda
Çocuklarda Saplantılar ve Takıntılı Hareketler
Küçük çocuklarda çizgilere basmadan yürümek, merdivenin veya yolun hep alıştığı ve uğurunu denediği yerden gitmek, bazı şeylere dokunmak veya sayılarla uğraşmak gibi ritüel davranışlar olağandır. Böylece çocuk kendini daha güven içinde hissederek, belki farkında bile olmadığı ama kendisini endişelendiren bazı kötü olayların meydana gelmesini bilinçsizce engellemeye çalışmaktadır.

Özellikle güvensiz, utangaç, kendisini sürekli kontrol etmeye çalışan çocuklarda, endişelendikleri zaman daha çok görülür. Üzerinde durulmadığı ve çocuğun kendine daha çok güvenebilmesi sağlandığı, korku ve endişeleri giderildiği zaman bu saplantı ve davranışlar genellikle pek bir iz bırakmadan geçer.

Bu güvensiz ve endişeli kişilik yapısındaki çocuklarda daha büyük yaşlarda Obsesif Kompülsif bozukluk tablosu ortaya çıkabilir.

Obsesyon, insanın zihnine zorla ve kalıplaşmış biçimde tekrar tekrar giren ısrarlı düşünce, duygu, söz, imge ve duyumlardır. Saçma ve anlamsız gelmesine rağmen karşın bunları zihninden atamaz, kurtulamaz.

”O pis yere dokundum, şimdi bana mikrop geçecek” gibi bir düşüncenin doğru olmadığını başkalarına da söyler, ancak bu fikri silip atamaz ve bu düşünce zihnini devamlı işgal eder. Buna direnemeyip tekrar tekrar ellerini yıkamasına ise kompülsiyon denir., yani düşünce artık eyleme dönüşmüştür. Kompülsiyon, obsesyonları yerine getirme eylemidir.

Çocukların yaklaşık 3:1000’de bu tür obsesif bozukluk görülebilir. Bu çocukların ailelerinde de bu tip bozukluklar saptanmıştır. Bunun genetik bir yönü olduğu kadar, çocuğun böyle bir ailede yetiştirilmesinin ve onlarla özdeşleşmesinin de etkili olabileceği düşünülür.

Bu bozuklukta davranışçı tedavi yöntemi ve psikoterapi çoğu kez tercih edilen tedavi biçimidir. Nadiren ilaçla tedaviye gidilmektedir

_ikLiL_

VUSLATA HASRET.....
ewet çoocukların çözemediğim takıntılı hareketleri oluyor mesela yeğenim 4 .5 yaşlarında kreşe gitmişti orada helaya giderken hocalarından izin alıyorlardı ve şimdi 9 yaşında hala helaya giderken annesinden izin alıyor annesi gitme dese gitmiyor çok takıntılı annesine sormayınca giremiyor helaya:)

HaZiRuN

Revizyonda
ewet çoocukların çözemediğim takıntılı hareketleri oluyor mesela yeğenim 4 .5 yaşlarında kreşe gitmişti orada helaya giderken hocalarından izin alıyorlardı ve şimdi 9 yaşında hala helaya giderken annesinden izin alıyor annesi gitme dese gitmiyor çok takıntılı annesine sormayınca giremiyor helaya:)
işte buna çok buna çok güldüm:D
çözüm yukarde efendim:)

_ikLiL_

VUSLATA HASRET.....
biz hergün gülüyoruz :)paylaşım için teşekkürler efendim:):):)

HaZiRuN

Revizyonda
Biz de bu güzel katılımınızla tşk ederiz efendim:)
konuyu baya açtı:D

cicek demeti

Sükut
Benimde oglum kucukken yatagini bozulmasini hic istemezdi kimildamadan yatardi...baktimki bu takintisi buyuyecek konustum daginikda olabilir sonucta dedim ama yinede biraz takti kafasina..ben de bazen yanina yatiyordum bozarak yorganini bak boylede guzel oluyor diye sukurki doktorluk hal degildi cabuk atlattik beraber olup...simdi ise :) yorgani bazen duzenli bazen duzensiz kendi halinde yatiyor ve bana tesekkur ediyor iyiki kalmadim annecim oyle diye...ama devam etseydi kucukken hala kesin doktora gidilirdi :D

HaZiRuN

Revizyonda
Annesi bu kararında kolaylık sağlardı size
kökten halletmeseydiniz meseleyi ya:)))